Plone 2020 yılında Hosting: Kim En İyi İş? Kararı Okuyun

Plone Hosting Nedir?

Plone açık kaynaklı bir İçerik Yönetim Sistemidir (CMS). Güçlü ve esnek olarak karakterize edilen ürün, mükemmel destek ve güvenlik ile birlikte gelir. Plone, CMS’nin bütünlüğünü korumaya çalışan kar amacı gütmeyen Plone Vakfı tarafından yönetilmektedir..


Neden CMS Kullanılmalı??

Web siteleri, içeriklerini yönetmek ve güncellemek ve benzersiz markalarını yansıtan sayfalar oluşturmak için CMS uygulamalarını kullanır. Genel olarak CMS, HyperText Markup Language (HTML) gibi kodlamaya nispeten aşina olmayan, ancak sitenin içeriğini tam olarak koruyabilen kullanıcılara olanak sağlamak için tasarlanmıştır. Yaygın CMS özellikleri arasında içerik düzenleyicileri, revizyon denetimi, Web tabanlı yayıncılık, biçim yönetimi, arama ve erişim bulunur. CMS, bir sitenin kodlamadan yönetilmesine izin verir.

Plone Hakkında

Plone’un çok yönlü işlevselliği, onu intranet ve extranet sunucusu, portal sunucusu ve uzaktan işbirliği için bir grup yazılımı aracı olarak yönlendirir. Yükleme, bir tıkla ve çalıştır yükleyicisiyle sadece birkaç dakika sürer ve kullanılabilirlik uzmanları, CMS’nin içerik yöneticilerine estetik açıdan hoş bir deneyim sunmasını sağladı.

Ayrıca, Plone’un arayüzü 40 dilde ve çok dilli yönetim araçları da mevcuttur. Plone, yeni özellikler ve içerik türleri için birçok eklenti ile genişletilebilir. 300’den fazla uluslararası geliştirici teknik destek sağlar ve birçok şirket de Plone geliştirme konusunda uzmanlaşmıştır. Kullanıcılar Plone’u lisans ücreti olmadan geliştirebilirler.

Teknik Genel Bakış

Plone sisteminin omurgası “Z Nesne Yayın Ortamı” (Zope) çerçevesidir. Bu topluluk odaklı proje 2000’lerin başında ilk nesne yapılandırılmış web çerçevelerinden biri oldu ve Python’u büyük bir web dili olarak kurdu. Zope’nin nesne teknolojisine dikkat etmesi, veri depolama ve alma yöntemleri, sayfa şablonlama ve biçimlendirme dillerinin kullanımına izin verdi. Bu, Plone’un güçlü süitlerinden biri olan ve büyük uluslararası desteğe izin veren içerik yerelleştirmesi oluşturmayı kolaylaştırır..

Plone’u bugün rekabetçi yapan şey, güvenliğe olan bağlılığı ve Python üzerine temeli. Ulusal Güvenlik Açığı Veritabanı PHP ile 18.000’den fazla güvenlik açığı, ancak Python ile yalnızca 111 güvenlik açığı kaydetmiştir. Bu, Plone’da şimdiye kadar tespit edilen sadece 13 güvenlik açığına karşılık gelirken, PHP güdümlü rakiplerin genellikle birkaç yüz.

Güvenlik önlemleri

Plone, Python ve Zope’nin güvenliğine güvenmenin ötesinde, yaygın güvenlik açıklarıyla uğraşmak için 10 anahtar teknik kullanıyor:

 • Doğrulanmış Giriş – tüm giriş verilerinin türü onaylanmıştır, bu da istenmeyen enjeksiyonlarla sıfır uzlaşma sağlar.
 • Kod Seviyesi Erişim Kontrolü – kanıtlanmış ACL / rol tabanlı Zope güvenliğine dayanarak, son kullanıcıların güvenlik ayarlarını görüntüleme veya değiştirme erişimi asla yoktur. Bu, geliştiricilerin kullanıcı davranışlarına karşı koruma sağlayan kodda ayrıcalıklar belirlediği anlamına gelir.
 • Kimlik Doğrulama & Oturum Onayı – Bir kullanıcı girişini onaylarken kullanılan şifreleme teknikleri, her oturumda yansıtılan karma bir sır kullanır ve ekstra güvenlik sağlamak için bu sır düzenli aralıklarla yenilenebilir.
 • Siteler Arası Komut Dizilerini Önler – Eklenen içerik, üçüncü bir tarafın ayrıcalıkları onaylamak için güvenli oturum anahtarını kullanarak HTTP POST isteklerini taklit etmesini engelleyebilecek kötü amaçlı etiketlerden arındırılmıştır..
 • Arabellek Taşması – Python, alt düzey diller için daha yaygın olan arabellek taşmasıyla ilgili sorunları yok.
 • Enjeksiyon Koruması – Bunlar SQL veritabanı güdümlü CMS sistemleri için yaygındır. Plone varsayılan olarak SQL kullanmaz. Bununla birlikte, SQL bağlayıcılarını yapılandırırken, enjeksiyon bağlayıcı tarafından nötrleştirilir.
 • Hata yönetimi – Hemen hemen tüm hatalar istemci DOM yerine sunucu günlüklerine kaydedilir. Hata ayıklamayı mümkün kılan istemciye yine de hata günlüğü girdileri sağlanır..
 • Güvenli Depolama – Plone tarafından kullanılan kriptografik yöntemler, HMAC-SHA-1 ve diğer daha derin yöntemleri içeren kamu kullanımı tarafından yıllardır test edilmiştir..
 • Hizmet Reddi Önleme – Plone’u Squid, Varnish, Apache veya IIS gibi bir önbellek proxy’sinin arkasına koymak, daha fazla kullanılabilir içerik dağıtımı sağlar, bu da isteklerde aşırı yüklenmeyi zorlaştırır.
 • Konfigürasyon yönetimi – Plone kurulduktan sonra çok güvenlidir, sitenin daha korumalı bir şekilde çalışması için ek yapılandırma gerekmez. Güvenlik gitmeye hazır!

Plone’u Kimler Kullanıyor?

Güvenlikte bu kadar kanıtlanmış bir sicile sahip olan Plone, devlet kurumları ve yüksek profilli kurumlar için ideal adaylardan biridir. İşte Plone kullanan gruplardan sadece birkaçı:

 • FBI
 • Uluslararası Af Örgütü
 • Brezilya Hükümeti
 • Dergisi Keşfet
 • NASA Bilim
 • Nokia
 • Özgür Yazılım Vakfı
 • Wisconsin Üniversitesi Oshkosh
 • Yale Üniversitesi
 • NRAO – Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map