PHPTemplate Giriş ve Kaynaklar – Drupal Theme Engine

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


PHPTemplate, 4.7 sürümünden Drupal 8.x’e kadar Drupal’da kullanılan tema motorudur. Layman’ın terimleriyle, bir tema motoru, şablonlardaki kodu çalıştırmak için kullanılan şeydir.

PHP sözdizimi veya PHP etiketleri kullanmak zorunda kalmadan PHP’yi HTML olarak çıktılamanın bir yoludur.

Bu, sonuçta kod ayrımına yol açar ve PHP konusunda yetkin olmayanlar için bile daha kolay şekillendirme sağlar.

Kısa Tarihçe

PHPTemplate, geliştirici Adrian Rossouw tarafından özellikle Drupal ile kullanılmak üzere oluşturuldu. Drupal sürüm 5 ve üzeri sürümlere dahil edildi, ancak tema motorunun .info dosyasında hala gerekli olduğunu belirtmek.

Drupal sürüm 7’de artık gerekli değildi ve varsayılan olarak PHPTemplate motoru kuruldu.

Ancak, 2012 yılında, Drupal sürüm 8 ile yeni bir şablonlama motoru olan Twig – tanıtıldı. Twig PHPTemplate’in yerini aldı.

Değişimin ana nedeni, birçok kişinin PHPTemplate sistemini kullanmakla uğraşmasıydı. P

Dusal 8 ile geliştiriciler, önceki sürümlerin standardı olan yordamsal PHP yerine Nesne Tabanlı PHP’ye geçmek istedi.

Geliştiriciler, Twig’in Drupal’daki temalarla çalışmayı kolaylaştırdığını söylüyor.

Dal

Twig, Drupal şablon motorları söz konusu olduğunda yeni bir çığır açıyor. Şablonları düz optimize PHP koduna kadar derleyerek çalışır ve güvenilmeyen şablon kodunu değerlendirmek için bir sanal alan moduna sahiptir.

Symfony çerçevesinin yaratıcısı Fabian Potencier tarafından oluşturuldu ve BSD lisansı altında yayınlandı.

Drupal 8’de kullanılmasının yanı sıra Symfony, eZ Publish, phpBB, Piwik, OroCRM ve daha fazlası gibi projelere de güç veriyor.

PHPTemplate Nasıl Çalışır

Drupal’ın temel kurulumu, çalışması için gerekli farklı dosyaları içeren çeşitli klasörler içerir.

Bu klasörlerden birine PHPTemplate adı verildi ve çeşitli şablon dosyalarındaki PHP değişkenlerini ayrıştırmaktan sorumlu olan phptemplate.engine içeriyordu..

Phptemplate.engine dosyası 2 kanca içeriyordu: hook_init () ve hook_theme (). Bu iki kanca birlikte, CSS ve JS gibi gerekli dosyaları çağırdı ve temanın kullanılan tema ve şablonlarını kaydetti..

Tema motorunun çalışması için gereken tek dosya page.tpl.php dosyasıydı.

Bazı temalar bu dosyanın yalnızca temel sürümünü kullanırken, diğerleri belirli içeriği veya ekran alanını biçimlendiren çok çeşitli ek şablon dosyaları kullandı.

PHPTemplate Alternatifleri

Drupal için çeşitli şablon motorları var ve bazı temalarda kullanılmış, ancak uzun zamandır en popüler olan PHPTemplate kadar değil.

En dikkat çekici olanlar şunları içerir:

 • Smarty: PHPTemplate gibi Smarty, sunumun uygulama mantığından ayrılmasını kolaylaştırır, ancak çok daha basit bir sözdizimi kullanır ve şablonların kopyalarını PHP komut dosyaları olarak derler. Bu, geliştiricilerin hem şablon etiketi sisteminin hem de PHP’nin hızının avantajlarına sahip olmasını sağlar.
 • PHPTal: çok daha basit bir sözdizimi kullanan ve sunuyu etiketleri kullanmak yerine (X) HTML özelliklerine taşıyan başka bir motor.

PHPTemplate’in Mevcut Durumu

Twig’in Drupal 8’de tanıtılmasından bu yana, PHPTemplate minimum düzeyde tutulmuştur.

Drupal, PHPTemplate’in “sorunlu güvenlik” özelliğine sahip olduğunu belirtiyor ve şunları söylüyor: “Ne yaptığınızı bilmiyorsanız ve kendi metin sterilizasyonunuzu uygulamaya hazır değilseniz bunu kullanmayın.”

kaynaklar

Aşağıdaki kaynak listesi PHPTemplate ile ilgili eğiticileri, videoları ve kitapları içerir.

Çevrimiçi kaynaklar

İşte PHPTemplate motorunun ve onun yerine geçen Twig’in temellerini açıklayan makale ve öğreticilerden oluşan bir koleksiyon.

 • Drupal’ın Tema Yetenekleri ve Templating Motorları Üzerine Açık Tartışma: PHPTemplate’in geliştiricisinden neden onu oluşturduğu ve dahil etmeyi planladığı işlevsellik hakkındaki düşünceleri içeren daha eski bir kaynak.
 • Drupal 7 için Yeni Tema Oluşturma: tema motorunun nasıl çalıştığını açıklayan ve kullanıcıyı Drupal 7 için çalışan bir tema oluşturmak için gerekli adımlar boyunca yönlendiren derinlemesine bir eğitici.
 • PHPTemplate: yayın geçmişi ve taahhütleri olan resmi Drupal sayfası.
 • PHP Şablon Motorları: kod karşılaştırmalarına ve örneklerine sahip farklı PHP şablon motorlarına genel bakış.
 • Drupal’ın PHPTemplate ve Twig Motorlarının Tema Desenleri: PHPTemplate ve Twig şablon motorlarının karşılaştırması.
 • PHP’de Templating Motorları: Twig’in yazarı tarafından PHPTemplate’in neden templating motor olarak iyi bir seçim olmadığını ve Twig’in nasıl ortaya çıktığını gösteren bir makale.

Video Eğiticileri

Görsel öğrenenler için hazırlanmış pratik örneklerle küçük bir video dersleri koleksiyonudur..

 • Drupal 8 için hazırlanma: PHPTemplate’in neden değiştirildiğini ve yeni motor Twig’in nasıl çalıştığını gösteren bir açıklama ile Drupal 7’den 8’e geçişi mümkün olduğunca kolaylaştırmak için tasarlanmış bir dizi video eğitimi.
 • Themers için PHP: PHPTemplate motorunu kullanmaya ve Drupal 7 için temalar oluşturmaya adanmış bir dizi video eğitimi.

Kitabın

Hiçbir kitap özellikle PHPTemplate motoruyla ilgilenmese de, ilgili bazı kitaplarda tema ve modül geliştirmede ustalaşmanıza yardımcı olmak için kendisine ayrılmış tüm bölümler vardır..

 • Ric Shreves’in Drupal 5 Temaları (2007): Drupal 5 için tema oluşturma hakkındaki bu kitap PHPTemplate motoruna ayrılmış bir bölüm içeriyor ve pratik örneklerle nasıl çalıştığını açıklayan çok detaylı.
 • Melancon ve ark.’nın Drupal 7 için Kesin Kılavuz (2011): PHPTemplate hakkında ayrıntılı bir bölüm ve temalar oluşturmak için kullanma ile Drupal 7 için kapsamlı bir rehber.
 • Matt Butcher’dan Drupal 6 Modül Geliştirmeyi Öğrenmek (2008): Bu kitap, PHPTemplate motorunu kullanarak temalara güçlü bir şekilde odaklanarak özel Drupal modüllerini geliştirmeye pratik bir pratik yaklaşım sağlar.

PHPTemplate’ten Devam Etmek

PHPTemplate, Drupal geliştiricilerinin temel şablonların işlevselliğini tamamen geçersiz kılabilecek (ve çoğu zaman yapabilecek) çok güçlü temalar oluşturmalarına izin verdi.

Mantık ve tasarımın tamamen ayrılmasına izin verdi ve deneyimli geliştiricilere temalarının ihtiyaçları için özel işlevsellik oluşturmanın bir yolunu verdi.

Yukarıdaki kaynakları kullanarak, PHPTemplate’e aşina olmalısınız ve geliştirme ile birlikte veya onsuz nasıl ilerleyeceğinizi öğrenmelisiniz..

İleri Okuma ve Kaynaklar

Web sitesi geliştirme ve yönetimi ile ilgili daha fazla rehberimiz, eğiticimiz ve infografikimiz var:

 • Google Sıralaması: Anlayın, Teşhis Edin ve Düzelt: web sitesi, kimse bilmiyorsa ne işe yarar? Hak ettiğiniz Google sıralamasını elde etme hakkında her şeyi öğrenin.
 • Web Yöneticisi Araçları A-Z’nin Nihai Listesi: Sitenizi yönetmeyi kolaylaştırmak için ihtiyacınız olan tüm araçları bulun.

web hosting kuponu

Drupaler hosting konusunda çok şey arıyor?
A2 Hosting son hız ve performans testlerimizde 1 numara oldu. Drupal’ı destekler ve ücretsiz site geçişi sağlar. Na kaydet % 50 bu indirim bağlantısını kullanarak geliştirici planlarında
.

Web Hosting için Ultimate Guide

Web Hosting için Ultimate Kılavuzumuza göz atın. Bilgili bir seçim yapmak için bilmeniz gereken her şeyi açıklayacaktır..

Web Hosting için Ultimate Guide
Web Hosting için Ultimate Guide

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map