Eşzamanlı Sürüm Sistemi (CVS) Giriş ve Kaynakları

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.

CVS – Eşzamanlı Sürüm Sistemi – ücretsiz ve açık kaynaklı bir sürüm kontrol uygulamasıdır. Özgür yazılım hareketinin ilk günlerinde çok popülerdi, ancak bugün hala CVS kullanan birçok proje olmasına rağmen, git ve svn tarafından büyük ölçüde yer değiştirdi..

Sürüm Kontrol Yazılımı Nedir??

Sürüm kontrol sistemleri yazılım geliştirmedeki bazı sorunları çözer:

 • Geliştirme sırasında kodunuzda geri dönüşümlü değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Örneğin, yeni bir özellik denemek ve daha sonra geri almak isteyebilirsiniz veya bir hata oluşturduğunuzu ve her şey çalışırken daha önceki bir noktaya geri dönmek istediğinizi keşfedebilirsiniz..
 • Yazılım projeleri genellikle aynı anda birkaç kişi tarafından çalışır. Birbirlerinin değişikliklerini yanlışlıkla yazmadıklarından emin olmanın bir yolu olmalı.
 • Genellikle tek bir kod tabanının birden çok sürümünü yayınlamanız ve desteklemeniz gerekir.

Bir sürüm kontrol sistemi, bir dosyada yapılan her değişikliği saklayarak bu zorlukların hafifletilmesine yardımcı olur. Bir video oyunundaki puanları kaydetme gibi, kod tabanını geçmişte belirli bir zamanda kaydedildiği gibi durumuna geri yüklemek nispeten kolaylaşır.

CVS Sürüm Kontrolünü Nasıl İşler??

CVS, kaynak kontrolü için merkezi, istemci-sunucu modeli kullanır. Bu, bir kod veri havuzunun yetkili kopyasının bir sunucuda depolandığı ve geliştiricilerin bu sunucuya bağlandığı ve üzerinde çalışmak için “teslim alındığı” anlamına gelir. İstemci bilgisayarlar, kodun sunucudan tam ve çalışan bir kopyasını teslim alır ve ardından değişikliklerini yapar. CVS, check-in sırasında yapılan değişikliklere bağlı olarak ayrı dosyalardaki sürüm numaralandırmayı otomatik olarak işler.

Diğer bazı merkezi sürüm kontrol sistemlerinden farklı olarak, CVS dosyaları teslim alındıklarında kilitlemez. Birden çok geliştirici aynı anda aynı dosyalar üzerinde çalışabilir. Ancak, değişikliklerinizi iade ettiğinizde, CVS değişiklikleri yalnızca bir dosyanın en son sürümüne yapılmışsa kabul eder. Bu, geliştiricilerin merkezi depodaki değişiklikleri düzenli olarak almasını gerektirir ve sık sık check-inleri teşvik eder. İstemci araçları genellikle bu görevi otomatik hale getirir, zamanlamada merkezi repodaki değişiklikleri alır ve çakışmayan değişiklikleri otomatik olarak birleştirir.

Öğreticiler

 • CVS: İstemci-Sunucu Sürüm Denetimi, CVS hakkında 8 bölümden oluşan ayrıntılı bir öğreticidir.
 • Hızlı ve Kirli CVS Rehberi size CVS’nin en önemli yönleri hakkında kısa bir tur sunar.
 • CVS ile Sürüm Kontrolü Nasıl Yapılır Aaron Swartz’ın CVS’si hakkında kısa ama çok faydalı bir öğreticidir.
 • CVS: Eşzamanlı Sürümler Sistemi, CVS kullanımıyla ilgili oldukça kapsamlı, kitap boyu bir öğreticidir.
 • CVS ile Sürüm Yönetimi (PDF), CVS’nin geçmişi ve gelişmiş kullanımı dahil tüm yönlerini kapsayan 185 sayfalık bir kitaptır.
 • CVS ile Açık Kaynak Geliştirme Karl Fogel ve Moshe Bar tarafından yazılan kitabın çevrimiçi sürümüdür.
 • Linux: CVS Intro, yeni CVS kullanıcılarını kurulum, kurulum ve temel kullanımda yönlendiriyor.
 • CVS Mini Tutorial, CVS kullanımına kısa, pratik bir giriş niteliğindedir.
 • Ted’nin CVS Revizyon Kontrolü Eğitimi, sürüm kontrolünü genel olarak sunar, CVS hakkında bir eğitim sunar, bazı yararlı ek araçlara bağlantılar sağlar ve gerçek hayat kullanımı için bazı pratik pratik ipuçları sunar.
 • Web Geliştirme için CVS Sürüm Kontrolü, bir web geliştirme projesinde CVS kullanma sürecini açıklar.
 • Linux CVS Eğitimi, CVS’nin geliştirici olmayan olarak nasıl kullanılacağını kapsadığı için özellikle yararlı bir öğreticidir. Yani, yerel olarak yüklemek istediğiniz bir uygulamanın kaynak dosyalarını almak için CVS nasıl kullanılır ve bu dosyaları güncel tutmak için nasıl kullanılır. Ayrıca geliştirici kullanımını da kapsar.

CVS ile ilgili kitaplar

 • Pragmatik Versiyon Kontrolü Thomas ve Hunt tarafından CVS (2003) kullanımı, pratik “akıcı” kullanıma odaklanan kısa ama mükemmel bir CVS kılavuzudur. Bu kitap çokça tavsiye ediliyor.
 • Essential CVS (2006), Jennifer Vesperman, CVS’yi etkili bir şekilde kullanmak için bilmeniz gereken her şeyi kapsar.
 • CVS ile Açık Kaynak Geliştirme (2003), Fogel ve Bar, CVS kullanımının teknik yönlerini ve ayrıca aracın Açık Kaynak topluluğunda yaygın olarak nasıl kullanıldığını kapsayan bir kitaptır. Örnekler açık ve iyi açıklamalı.

CVS Diğer Sistemlerle Karşılaştır

En popüler sürüm kontrol sistemlerine iyi bir genel bakış için Sistem Yöneticileri için En İyi 5 Açık Kaynak Sürüm Kontrol Araçları’na bakın. CVS’nin veya Git veya SVN gibi başka bir sistemin projeniz için doğru araç olup olmadığına karar vermeye çalışıyorsanız yardımcı olur.

SVN, CVS’ye en çok benzeyen sistemdir – her ikisi de merkezi sürüm kontrol sistemidir. SVN daha yenidir, daha fazla özelliğe sahiptir ve büyük projeler için CVS’nin fiili halefi olmuştur. Belki de en belirgin fark SVN’nin bir istemcinin kod tabanının eksiksiz bir kopyasını teslim almasını gerektirmemesidir..

Git, her kopyanın diğer sürümlerle “eşit temelde” bulunduğu, dağıtılmış bir sürüm kontrol sistemidir. İlginç bir şekilde Git’in mevcut popülaritesi büyük ölçüde GitHub’dan kaynaklanıyor ve bu da “yetkili” bir merkezi havuz oluşturmayı kolaylaştırıyor. Git’in altında yatan teknoloji farklı olsa da, GitHub’lı ekipler tarafından yaygın olarak kullanılma biçimi CVS yaklaşımına çok benzer.

CVS Öğrenmeli miyim?

Hem kapalı hem de açık kaynaklı birçok proje CVS kullanmaya devam ediyor. Açıkçası, bunlardan biri üzerinde çalışıyorsanız, bunu öğrenmek istersiniz. Bununla birlikte, öğrenmesi oldukça kolay olacak şekilde tasarlanmıştır ve özellik kümesi minimaldir – bu nedenle belirli bir proje için ne zaman ve ihtiyacınız varsa alabilirsiniz..

İleri Okuma ve Kaynaklar

Kodlama ve geliştirme ile ilgili daha fazla rehberimiz, eğiticimiz ve infografikimiz var:

 • CVS Hosting: CVS’in temellerini öğrenin ve onu destekleyen bir web barındırıcısı bulun.
 • SVN Hosting: sadece barındırma hakkında değil, bu popüler sürüm kontrol sistemi hakkında bilgi edinin.
 • Git Primer, Kaynaklar ve Hile Sayfası: bugün en popüler sürüm kontrol sistemlerinden biri hakkında her şeyi öğrenin.

İnternet Dünyanın Sonundan Yaşayabilir mi??

Büyük bir felaketin internete ne yapacağını hiç merak ettiniz mi? İnfografiklerimize bakın, İnternet Dünyanın Sonu Kalabilir mi? Hepimiz yok edilebiliriz, ancak internet.

İnternet Dünyanın Sonundan Yaşayabilir mi?
İnternet Dünyanın Sonundan Yaşayabilir mi??

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me