En İyi Basit Makine Barındırma: Siteniz İçin En İyi Kim? [Güncelleme: 2020]

Basit Makine Barındırma karşılaştırın

basit makineleri barındırma karşılaştırın


Ne Öğreneceksiniz

İster sitenin katılımını artırsın, ister müşteri desteği sağlayın, ister SSS yayınlayın, forumlar kuruluşlar ve işletmeler tarafından hala yaygın olarak kullanılmaktadır..

Bu makalede, Simple Machines Forum adlı popüler ve kullanımı kolay bir forum oluşturucu hakkında bilgi edineceksiniz. Bakacağız bu uygulamanın başlığı altında ne var gelir ve katılımı artırmak için nasıl kullanabilirsiniz?.

Aradığınızları bir Simple Machines Forum ana bilgisayarında paylaşacağım.

Web barındırıcılarının aramanızı başlatması için birkaç öneri sunacağım.

basit makineler forumu nedir

Basit Makineler Forumu nedir?

Basit Makineler Forumu (SMF) bir ücretsiz uygulama hızlı ve kolay bir şekilde ve ileri programlama becerilerine veya sunucu kaynaklarının yoğun kullanımına gerek kalmadan çevrimiçi bir topluluk, bülten tahtası veya forum oluşturmanıza olanak tanır.

SMF ticari bir proje olarak başladı, ancak 2010 yılında dünyanın dört bir yanından çok çeşitli bireylerin başkanlığında kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak yeniden tescil edildi. Ekip şu anda SMF 2.1 üzerinde çalışıyor.

İnternet forumları onlarca yıldır ve hatta World Wide Web başlamadan önce, yerel bülten tahtası hizmetleri ve Usenet insanların iletişimde kalmasına ve etkileşim kurmasına yardımcı oldu internet üzerinden.

simple machines homepage ekran görüntüsü
Basit Makineler web sitesi

Basit Makineler Forumunu Kullanmanın Avantajları Nelerdir??

Her ne kadar sosyal ağ, kullanıcı yorumu bölümleri ve anlık mesajlaşma birçok ortamda geleneksel forumların yerini almış ve artırmış olsa da, forumlar hala oldukça popüler.

Basit Makineler Forumunu Kimler Kullanır??

Basit Makineler Forumları işletmeler, çeşitli kuruluşlar veya sadece ortak çıkarları olan gruplar tarafından oluşturulabilir.

Birçok işletme hala kullanıcı katılımının derinliğini artırmak için forumlara güvenin, müşteri desteği sunun, sık sorulan soruları yanıtlayın (SSS), ipuçları ve öneriler sunun veya çevrimiçi ayak izlerini artırın.

Neden Basit Makineler Forumunu Kullanmalısınız??

Forumlar bir düşük maliyetli, az bakım gerektiren daha fazla kullanıcı ve trafik çekmek için meraklıların oluşturduğu insan etkileşimi ve içeriğinden yararlanmanın yolu.

Web forumları oluşturmak için kullanılan en popüler yazılım paketlerinden biri Basit Makineler Forumu (SMF).

basit makineler barındırma hakkında

Simple Machines Forum Hakkında

Basit Makineler Forumu, HyperText Önişlemcisi (PHP) dilinde yazılmıştır ve MySQL veritabanı yönetimini kullanır, yani en popüler endüstri standartlarından bazıları üzerine kurulmuştur.

PHP, MySQL kullanımı ve SMF’nin ücretsiz bir yazılım olması, büyük ve nispeten aktif bir kalkınma topluluğunun oluşturulmasına yardımcı oldu.

SMF’nin En İyi Özellikleri Nelerdir?

SMF, standart forum özelliklerinde birkaç iyileştirme sunar. Bunlar:

 • Sunucu Taraflı İçerikleri (SSI) kullanarak mevcut sitenizle tam entegrasyon
 • Özelleştirilebilir birçok tema
 • Bir yedekleme yardımcı programı
 • Mevcut forumunuzu veya bülten tahtanızı SMF’ye dönüştürmek için bir dönüştürme aracı
 • Birkaç CMS ile sorunsuz entegrasyon için birkaç “köprü”.

Kolay Özelleştirme

Güvenliği, özellikleri ve geliri artırmak için SMF yüklemenizi yüzlerce eklenti ile özelleştirebilirsiniz.

SMF, BSD 3 maddelik lisans altında yayınlanmaktadır, bu yüzden açık kaynak, değiştirilmiş kodun yeniden dağıtımı çeşitli yönergelere tabidir.

SMF 1.0 ve 1.1, daha kısıtlayıcı OSI onaylı lisanslar altında yayınlandığından, değiştirilmiş belirli bileşenlerin dağıtımı sınırlı olabilir.

Basit Makinelerin Özelleştirilmesi
Ekran görüntüsü simplemachines.org üzerinden

Canlı SMF Topluluğu

Bir dereceye kadar, PHP ve MySQL’e dayanan genç ve canlı SMF topluluğu dağıtım sınırlamalarını telafi ediyor.

Yeni özel modüller ve temalar düzenli olarak yayınlanır ve gerekirse forumunuz için özel temalar ve ince ayarlar oluşturabilecek geliştiriciler bulmak zor olmamalıdır.

SMF Dağıtma: Kolay, Saçma

Simple Machines Forum dağıtımı nispeten basittir. Bazı ana bilgisayarlar SMF’yi Softaculous veya Fantastico üzerinden ‘tek tıklamayla’ yükleme olarak içerir, ancak ana makineniz yapmasa bile yükleme işlemi çok zorlayıcı değildir ve çoğu kullanıcı için sorun yaratmamalıdır.

Ana makineniz “tek tık” işlevi sunmasa bile, SMF kurulumu ve kurulumu için bir rehber sunma olasılığı.

SMF’yi dağıtmanın birkaç yolu vardır:

Yöntem

Avantajlar ve dezavantajlar

Paylaşılan sunucu

Kolay kurulum ve ucuz barındırma planları, ancak diğer kullanıcılar sunucuyu yavaşlatabilir

Adanmış sunucu

Tam kontrol, ancak kurulumu pahalı ve zaman alıcı olabilir

Bulut sunucusu

Kapasitesini ayarlamak kolay ve ucuz ancak veriler üzerinde bazı kontrol eksikliği

Barındırma & SMF desteği

Basit Makineler Forumu sınırlı bir alana sahiptir ve ücretsiz olduğu için paket bireyler ve küçük organizasyonlar için popüler seçim sınırlı kaynaklarla.

Ancak yine de uygun bir ev sahibi bulmanız gerekecek.

SMF için Düşünmeniz Gereken Hosting?

Barındırma sağlayıcınızın MySQL ve PHP’yi desteklediğinden emin olmanız gerekir, ancak olmayan bir ana bilgisayar bulmak için zorlanırsınız – sonuçta bunlar endüstri standartlarıdır.

Süreç ana bilgisayara bağlı olarak değişebilir, genellikle SMF’yi indirmeniz gerekir, SSH erişimi ile birlikte etki alanı için FTP erişim ayrıntıları edinin, MySQL ayrıntılarını sıralayın ve paketi yüklemeye devam edin.

Veritabanı ve Dosya Yönetimi

Bu genellikle bir MySQL veritabanı kurmanız, kurulum dosyasını hesabınıza yüklemeniz ve sıkıştırmasını açmanız gerektiği anlamına gelir.

Dosya yöneticinizin unzip ve izin işlevleri sağlayıp sağlamadığını kontrol edin – barındırma desteğine başvurup bir Güvenli Kabuk (SSH) oturumu açmanız gerekebilir.

Bundan sonra, sadece bir yükleme dosyasını açmak için FTP kullanma meselesi gerekli veritabanı ayrıntılarını doldurun ve yönetici erişimini ayarlayın.

Barındırma Kolay Bulunur

SMF desteği, genellikle “tek tıklamayla” yükleme işlevi olan veya olmayan temel barındırma paketlerinde bile bulunur. SMF genellikle Linux, Apache, MySQL, PHP (LAMP) uyumlu sunucular olmak üzere paylaşılan sunucularda kullanılır.

basit makineler forumu
Pixabay ile resim

Giriş seviyesi barındırma paketleri bile gerekli standartları destekler, bu nedenle SMF’nin özel ve yönetilen özel sunuculara yüklenmesinin de aynı derecede kolay olması gerektiğini söylemeye gerek yoktur..

Sanal Sunucuları Düşünün

Kendi özel sunucunuzu gerçekten çalıştırmak istiyorsanız, gerçek bir sunucuya dağıtmadan önce Vmware veya VirtualBox’ta sanal bir makinede pratik yapabilirsiniz. VirtualBox’ın bir avantajı vardır, çünkü ücretsiz ve açık kaynaklıdır.

Kurulum sanal sunucu da yeni sürümleri test etmenizi sağlar kullanıma sunulduğundan, kullanıcılarınız için baş ağrısına neden olmazsınız.

Henüz yapmadıysanız, yönetim giriş ve çıkışlarına da aşina olabilirsiniz. Bu şekilde, forumunuzu başlattığınızda prime time için hazır olacaksınız.

Hosting Desteği & SMF için Güvenlik

Forumlar, çoğunlukla hayırsever trollerden spam göndericilere ve kimlik avcılarına kadar, kötü niyetli aktörler için büyük bir hedef sunma eğilimindedir..

Bu nedenle, güvenli dosya izinleri sağlamak ve yazılımı en son güvenlik yamalarıyla güncel tutmak çok önemlidir. SMF destek, mevcut ve gelecek güncellemelerle ilgili tüm bilgileri sunar.

Güvenlik SMF ile Neden Bu Kadar Önemli??

Güvenliğe ayak uydurma işi web uygulamalarında daha zordur, çünkü çok sayıda hareketli parçası vardır: web sunucusu, veritabanı sunucusu, PHP ve işletim sisteminin kendisi.

Bunların hepsi komplo kurabilir SMF kurulumunuza büyük güvenlik açıkları açın.

Kendi Sunucunuzu Yönetiyor musunuz?

Yönetilen bir sunucudaki barındırma sağlayıcısı şeyleri güncel tutar, ancak kendi sunucunuzu çalıştırıyorsanız, güncellemelerin üstünde kalmak biraz zaman alacaktır.

Sunucu güncellemelerinizin çalışmasına izin vermeli ve ana sayfasında SMF’nin yeni sürümlerine dikkat etmelisiniz.

basit makineler barındırma nasıl

Basit Makineler Forumu

Barındırma sağlayıcınız Tek Tıkla kurulum olarak Basit Makineler (bunlara utanç vermez) sunmuyorsa, Basit Makinelerin kurulumu oldukça basittir, MySQL ve PHP’nin en son sürümleriyle kurulu bir LAMP sunucunuz olduğunu varsayarsak.

Ayrıca da makinenizde zaten bir FTP istemciniz olduğunu varsayalım. Sonraki adımlar:

 1. PhpMyAdmin veya barındırma sağlayıcınızın kontrol paneliyle yeni bir veritabanı oluşturun.
 2. Web sitesinden Simple Machines kurulum dosyasını indirin.
 3. Arşivi yerel makinenizdeki bir klasöre çıkartın.
 4. Klasörü SFTP aracılığıyla web sunucunuzun kullandığı bir dizine sunucunuza yükleyin.
 5. Dizinde izinlerin doğru ayarlandığından emin olun. Okunabilir olmalı, ancak başkaları tarafından yazılamaz.
 6. Bir web tarayıcısında sunucunuza giderek yükleyiciyi çalıştırın. Yükleyici, forumu temel forum ve veritabanı ayarlarıyla kurma sürecinde size yol gösterecektir..

İşlem, Basit Makineler wiki’sinde daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

en iyi basit hosting makineleri

Seçtiklerim: Basit Makine Forumları için 3 Sunucu

Simple Machine Forums, web barındırma endüstrisi tarafından yaygın olarak desteklenen standart bir LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) yığını üzerinde çalıştığından, çok çeşitli sağlayıcılara sahipsiniz.

Sağlayıcıların çoğu önceden yüklenmiş SMF sunmaz, ancak birçoğu tek tıklamayla yükleme olarak kullanılabilir. Yüklemeseler bile, yüklemeleri hala oldukça kolaydır.

Yukarıdaki araç, yüzlerce ana bilgisayar arasında arama yapmanıza olanak tanır. Ancak, daha küçük bir listeyle başlamayı tercih ederseniz, SMF’ye ev sahipliği yapmak için en iyi bahisleriniz.

SiteGround

SiteGround, SMF kurulumu için sağlam bir seçimdir. Tanıtım planları ayda 3,95 dolardan başlıyor. Temel paylaşılan barındırma planı, 10 gigabayt depolama alanı sunar ve bu da küçük bir forum için fazlasıyla fazladır. Hatta bir ücretsiz Let Encrypt SSL sertifikası ekstra güvenlik için.

Siteground ekran görüntüsü

Greengeeks

Daha fazla kullanıcı öngörüyorsanız, GreenGeeks’in sınırsız depolama alanı ve bant genişliği vardır. Tanıtım fiyatı 3,56 $ ‘dan sadece bir kuruş daha fazla.

GreenGeeks host homepage ekran görüntüsü

Liquid Web

Kendi sunucunuzu yönetmek istiyorsanız, Liquid Web ayda 50,00 $ ‘dan başlayan bir VPS planı sunar. Bu oldukça uygun fiyatlı ve MySQL ve cPanel dahil olmak üzere ihtiyacınız olan tüm özellikleri sunuyor.

Liquid Web host homepage ekran görüntüsü

Forumlardaki diğer özellikler

 • vBulletin
 • phpBB
 • Gözetim Kurulu

Basit Makineler Sık Sorulan Sorular

 • Basit Makineler Forumu nedir?

  Simple Machines Forum (SMF), çevrimiçi forumlar ve bülten panoları oluşturmak için açık kaynaklı bir uygulamadır. Yaygın olarak piyasadaki en iyilerden biri olarak görülür.

 • İnsanlar neden Basit Makineler kullanıyor??

  Simple Machines Forum, sınırlı kaynakları olan sunucularda bile sunucularda çalışacak şekilde tasarlanmış forum ve mesaj panosu geliştirme için ödüllü, açık kaynaklı bir platformdur.

  Sunucularda kolay olmasının yanı sıra, acemi web geliştiricileri için kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.

  İlk kez bir webmaster iseniz ve bir forum veya mesaj panosu ideal platformunuzsa, Simple Machines Forum kullanmanız için harika bir platformdur.

 • Basit Makinelerin Dezavantajları Nelerdir??

  Simple Machines Forum’un kendi yazılım lisansı türü vardır. Bu nedenle, açık kaynak kodlu yazılım topluluğu bu platformu diğerleri kadar desteklemiyor.

  Bu kişiselleştirilmiş lisans türü, kaynak kodun yeniden dağıtılmasını ve önceki sürümlerin yazılı izin alınmadan değiştirilmesini önler.

  Açık kaynaklı bir forum platformu kullanacaksanız, geliştirme ve destek için daha büyük bir topluluk bulabilmeniz için Basit Makinelere bir alternatif aramak isteyebilirsiniz..

 • Basit Makinelerin Alternatifleri Nelerdir??

  Forum ve mesaj panosu yönetimi için Simple Machines Forum’a birkaç alternatif var.

  En popüler alternatiflerden üçü phpBB, bbPress ve vBulletin’tir..

  Bu alternatiflerin her birinin çeşitli lisans türleri vardır – phpBB% 100 açık kaynaklıdır, bbPress açık kaynaklıdır ve WordPress için bir eklenti olarak mevcuttur ve vBulletin ticari ve tescilli bir platformdur.

 • Basit Makineleri kullanmak için nasıl programlayacağımı bilmem gerekir mi??

  Pek sayılmaz. Birçok ücretsiz mesaj panosu platformunun aksine, Basit Forumlar kodun değiştirilmesini ve yayınlanmasını önleyen değiştirilmiş bir kullanıcı lisansı ile birlikte gelir.

  Bu nedenle, bir Simple Machines Forumunu geliştirme yoluyla ilerletmek için gereken programlama bilgisinin Simple Machines Organization tarafından yapılması gerekir..

  Programlama uzmanlığı onlar üzerindedir, siz değil.

 • Kurulum konusunda endişelenmem gerekiyor mu?

  Pek sayılmaz.

  Forumunuza yazım denetimi yetenekleri ekleyecekseniz, sunucunuza GNU Ansell 0.50+ yüklemeniz gerekir.

  Ayrıca forum işlevselliği eklemek için Simple Machines ile köprü oluşturabilecek birkaç içerik yönetim sistemi de vardır, bu nedenle bunlardan birini kullanıyorsanız, köprü dosyasını indirmeniz gerekir..

  Aksi takdirde, Basit Forumlar için sunucu gereksinimleri çok standarttır ve neredeyse tüm sunucu kurulumlarıyla çalışır.

 • Tek tıklamayla kurulum sihirbazı kullanmamanın bir nedeni var mı?

  Basit Makineler Forumunuzu daha önce bahsedilen içerik yönetim sistemlerinden biriyle köprülemeniz gerekiyorsa, tek tıklamayla kurulum sihirbazını kullanmak iyi bir fikir olmayabilir..

  Bununla birlikte, mesaj panonuzu ve forumunuzu sıfırdan başlatıyorsanız ve Basit Makineler Forumu, tek tıklamayla kurulum olarak barındırma sağlayıcınızdan kullanılabilirse,.

 • Basit Makineler web hosting için gereksinimler nelerdir?

  Standart bir LAMP yığını, Basit Makineler Forumuna ev sahipliği yapmak için iyi çalışır.

  LAMP, Linux, Apache, MySQL ve PHP’yi içeren bir sunucu yapılandırmasının kısaltmasıdır.

  Bu tercih edilen bir kurulum olsa da, diğer Unix tabanlı sunucuların yanı sıra Windows sunucuları da çalışmalıdır ve bunların Apache, MySQL ve PHP sürümlerinin güncel olduğunu varsayarsak.

 • Paylaşılan bir barındırma planında Basit Makineler Forumu düzenleyebilir miyim?

  Birçok barındırma sağlayıcısı, tek tıklamayla kurulum olarak Simple Machines Forum’u içerir, bu nedenle web siteniz yeni başlıyorsa, paylaşılan bir barındırma planında kullanmak iyi olmalıdır.

  Paylaşılan barındırma planınızın, kurulumdan önce Basit Makineler için minimum gereksinimleri karşılayabildiğinden emin olun.

  Forumunuz kullanıcı tabanını ve trafik gereksinimlerini artırmaya başladığında, veritabanınızı ve depolama alanınızı hizmet kesintisi olmadan ölçeklendirmek için büyük olasılıkla özel bir barındırma çözümüne (ve bu sanal bir çözüm) yükseltmeniz gerekecektir..

 • Kendinden barındırılan ne demektir? Bir sunucuyu kendim çalıştırmak zorunda değilim, değil mi?

  Kendi kendine barındırılan web siteleri, kişisel olarak bir sunucuya sahip olmanızı ve sitenizi barındırmak için onu yönetmenizi gerektirmez. Bunun yerine, kendi kendine barındırılan, barındırma işleminin doğrudan Simple Machines Forumlarını oluşturan geliştirme ekibi tarafından sağlanmadığı anlamına gelir.

  Basit Makineler gibi kendi kendine barındırılan bir mesaj panosu ve forum sistemi kullanmak için web sitenizi oluşturmadan önce bir barındırma sağlayıcısı ile sözleşme yapmanız gerekecektir..

 • Forum platformum olarak Simple Machines’i kullanmak için yönetilen hostinge ihtiyacım var mı??

  Bu sorunun cevabı, “Web sitenizin bakımı için ne kadar sorumluluk kabul etmeye hazırsınız?” Sorusuna verdiğiniz cevaba bağlıdır.

  Forumunuz ve mesaj panonuz eklenti, tema ve ek özelliklerle ne kadar karmaşık hale gelirse, profesyonelce yönetilen web sitesi barındırma için daha fazla ihtiyacınız olacaktır.

  Paylaşılan barındırma genellikle bazı yönetilen servislerle birlikte gelir.

  Bununla birlikte, özel bir barındırma çözümünüz varsa, tüm forumlar ve mesaj panoları için kendi kendine barındırılan herhangi bir platformda olduğu gibi, yönetilen hizmetler muhtemelen sözleşmenizin bir parçası olarak gereklidir..

 • Basit Makineler bir forum platformu olarak phpBB ile nasıl karşılaştırılır??

  Bu forum platformlarının her ikisi de açık kaynaklıdır ve kullanımı ücretsizdir. Bununla birlikte, lisansları çok farklı.

  Basit Makineler ile, iyileştirmeler veya değişiklikler yapmak için kod tabanına erişemezsiniz.

  PhpBB ile, “GNU Genel Kamu Lisansı” altında yayınlandığı için koda erişebilirsiniz.

  Bu kullanılabilirlik nedeniyle, bir phpBB forumuna entegre edilecek özel temalar ve eklentiler bulma olasılığınız, Basit Makineler Forumu için benzer modları bulmanızdan çok daha olasıdır..

  Forum kurulumunuzun ne kadar benzersiz olmasını istediğinize bağlı olarak, bir hizmeti diğerinden daha iyi seçmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me