Začíname s programovacím jazykom Alice

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Alice je bezplatné vzdelávacie programovacie prostredie určené na výučbu študentov o základných pojmoch a teóriách, ktoré stoja za programovaním, bez toho, aby ich zapadalo do zložitej kódovacej syntaxe..

Pomocou programu Alice môžu študenti vytvárať 3D animácie a hry v vývojovom prostredí drag and drop.

Alice Environment

V prostredí Alice si môžu študenti vybrať svet (alebo si vytvoriť svoj vlastný) a pridať veľké objekty (ľudia, zvieratá, budovy atď.) Z veľkej online galérie..

objektov

Každý objekt obsahuje niekoľko vstavaných metód, ktoré môžu študenti použiť na manipuláciu s objektom a zahrnutie do svojich programov.

Napríklad predmet rytiera môže zahŕňať rôzne metódy na striedanie meča rôznymi spôsobmi. Presunutím týchto metód do programovacieho okna môžu študenti „kódovať“ pokyny pre každý objekt vo svojom svete, rovnako ako v tradičnom programovacom prostredí..

Funkcie programovania

Objekty Alice možno programovať pomocou niekoľkých tradičných funkcií programovania, ako sú príkazy if-else, slučky a dokonca aj súbežnosť.

Napríklad softvér poskytuje zoznam otázok, ktoré môže objekt „položiť“, napríklad či je alebo nie je v určitej vzdialenosti od iného objektu. Presunutím týchto otázok do programovacieho okna a pridaním metód k nim môžu programátori vytvoriť zložité pohyby znakov a interakcie, napríklad rytier, ktorý kreslí svoj meč, keď je nepriateľ nablízku..

Alice je udržiavaná Stage3 Research Group na Carnegie Mellon University.

Všeobecné zdroje

Alice má malú, ale špecializovanú komunitu používateľov. Vzhľadom na jeho vzdelávací charakter je veľa používateľov Alice viac než šťastných, že si môžu navzájom pomáhať pri učení sa prostrediu, zlepšovaní ich kódu, zapojenia študentov a dokonca vypracovaniu plánov lekcií..

 • Alice.org: oficiálna stránka softvéru Alice obsahuje odkazy na stiahnutie pre súčasné a predchádzajúce verzie, úvod do programovacieho prostredia, zoznam zdrojov pre učiteľov a odkazy na komunitu..

 • Fórum Alice: oficiálne fórum pre programátorov Alice je hostiteľom stránok na vyžiadanie informácií, účasť na všeobecnej diskusii, zdieľanie vzdelávacích zdrojov a získanie spätnej väzby od komunity. K dispozícii je tiež oblasť na hlásenie problémov a návrhy na ďalšie vylepšenia.

 • Plány hodín pre učiteľov: vytvorené učiteľmi, ktorí sa zúčastnili workshopov Alice na Duke University, táto zbierka obsahuje plány hodín založené na Alice pre 3. až 12. ročník, ktoré zahŕňajú pôsobivú škálu predmetov vrátane matematiky, prírodných vied, cudzích jazykov, umenia, histórie, angličtiny, ESL, obchodné a počítačové aplikácie.

návody

Väčšina online príručiek pre Alicu je veľmi prístupná, pretože sú napísané pre učiteľov alebo ich študentov. Mnohé z nich zahŕňajú videozáznamy a venujú veľa času pomoci študentom zoznámiť sa so softvérovým prostredím.

 • Alice Duke University – výukové programy: na tejto stránke sa nachádzajú bezplatné výukové programy vyvinuté počas niekoľkých rokov letného programového seminára pre vojvodu Duke pre študentov stredných a vysokých škôl. Zahŕňa diapozitívne a videonávody pre Alice 2 a Alice 3, ako aj niekoľko príkladov videí a animácií vyvinutých pomocou Alice..

 • Virtuálna vzdelávacia spoločnosť: jedná sa o platený tutoriál, môžete si však pozrieť prvé tri kapitoly (viac ako 15 mini lekcií) zadarmo a potom sa rozhodnúť, či to stojí za investíciu. Tieto lekcie videa pokrývajú základné základy, ako je inštalácia softvéru a uloženie vašich projektov, až po zložitejšie koncepcie objektovo orientovaného programovania, programovacích štruktúr a vytvárania programov zameraných na udalosti. Každá téma je rozdelená do niekoľkých krátkych lekcií videa.

 • Výukové programy Alice: Počítačové programovanie v 3D: táto blogová výuková séria obsahuje krátke vizuálne úvody do softvérového prostredia. Aj keď je ľahké programovať, je to dobrý východiskový bod pre pohodlné používanie s aplikáciou.

 • Úvod do programovania Alice od Developer.com: toto je jeden z mála programov Alice navrhnutý pre skúsených programátorov. Spolu s prehľadom jazykov Alice a úvodom k vytváraniu svetov zahŕňa rozsiahlych a podrobných sprievodcov k programovacím funkciám Alice, vrátane vytvárania a manipulácie s objektmi, práce s parametrami, pomocou metód a ďalších. Ak hľadáte nástroj, ktorý môžete použiť v triede, nie je to tak. Ale ak ste programátor, ktorý chce presne porozumieť tomu, s čím vaše deti pracujú, je to potrebné prečítať.

knihy

Knihy o Alice majú tendenciu prichádzať v dvoch variantoch. Prvý typ je zameraný na mladých programátorov, zvyčajne na strednej alebo vysokej škole, ktorí sa jednoducho snažia porozumieť programovacím pojmom a logike, neučia sa tradičný programovací jazyk..

Druhá je navrhnutá ako doplnok k vysokoškolským triedam CS. Posledne menované majú tendenciu byť omnoho hustejšie a často obsahujú ďalšie prvky, ako napríklad porovnanie alebo príklady tradičného kódu. Všetky knihy Alice uvedené nižšie sú však napísané pre nových programátorov.

 • Virtuálny svetový dizajn a tvorba pre dospievajúcich od Charlesa Hardnetta: ako už názov napovedá, tento text spadá do bývalej kategórie kníh pre deti školského veku. Kniha vedie študentov krok za krokom návodmi na vytváranie príbehových línií, vytváranie animovaného sveta a vytváranie postáv pre animované príbehy, hry a filmy..

 • Zoznámenie s Alice (Code Power: Sprievodca programátorom programu Teen) od Jeanne Nagle: Táto kniha, ktorá bola vytvorená špeciálne pre stredné školské triedy, poskytuje všeobecný prehľad o Alice, vrátane toho, prečo bola vytvorená a ako môže vyučovať programovacie koncepty bez vyučovacieho kódu. Namiesto podrobného sprievodcu programovaním vedie študentov cez niekoľko jednoduchých príkladov a povzbudzuje ich, aby si vzali to, čo sa učia, a použili ich na svoje vlastné projekty..

 • Naučiť sa programovať s Alenou autormi Dann, Cooper a Pausch: Táto kniha je určená študentom vysokých škôl na úrovni pred CS1 alebo je určená na použitie v počiatočnej časti triedy CS1. Táto kniha sa venuje základom programovania Alice a všeobecnej teórii programovania, a zároveň poskytuje úvod do tradičných programovacích jazykov tým, že umožňuje študentom vizuálne zobraziť kód, ktorý vytvorili, v syntaxi založenej na Java.

 • Alice 3 v akcii: Výpočty prostredníctvom animácie Joel Adams: Toto je ďalšia doplnková kniha, ktorej cieľom je poskytnúť ďalšie hodiny základnej teórie programovania a programovania v rámci triedy CS na vysokej škole..

záver

Či už chcete predstaviť mladšie deti programovaniu alebo poskytnúť úvod do univerzitného študijného programu CS, Alice ponúka ľahko prístupný prehľad základných princípov programovania a teórií.

Po zavedení Alice, keď sa študenti oboznámia s tradičným textovým programovacím jazykom, budú môcť ľahko kombinovať svoje znalosti programovacej logiky s novou syntaxou, ktorú sa učia.

Na rozdiel od mnohých iných vizuálnych programovacích jazykov pre deti, Alice obsahuje „kódovanie“ prostého textu, ktoré môžu sledovať noví programátori, čím pomáha preklenúť priepasť medzi vizuálnym jazykom a textovým prostredím..

Ďalšie čítanie a zdroje

Máme viac programovacích príručiek, návodov a infografík týkajúcich sa kódovania a zdrojov pre vývojárov:

 • Zdroje programovania loga
  : dozvedieť sa všetko o jednom z prvých jazykov výučby – a korytnačke!

 • Programovanie programov: veľmi starý jazyk, ktorý sa často používa na výučbu kódovania študentov stredných škôl.

 • BBC Basic: získajte informácie o základnom programovacom jazyku a televíznych seriáloch, ktoré inšpirovali generáciu britských programátorov.

Aký kód by ste sa mali naučiť?
Aký kód by ste sa mali naučiť?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map