SMIL Development: Vytvorte prezentácie, ktoré prinesú ľuďom úsmev

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


SMIL je skratka pre Synchronized Multimedia Integration Language. Napriek jeho pravopisu sa vyslovuje „Smile“. Na základe XML SMIL zobrazuje nielen obsah, ale aj načasovanie. Výsledkom je vytvorenie multimediálnych prezentácií a animácií. Veľmi jednoduchým príkladom by bolo zobrazenie titulnej karty na 5 sekúnd, nasledované obrázkom na 10 sekúnd. SMIL však dokáže oveľa viac.

História SMIL

Až v roku 1997 sa konzorcium World Wide Web Consortium (W3C) začalo rozvíjať SMIL. Prvá oficiálna verzia (SMIL 1.0) bola vydaná v roku 1999. V roku 2001 bola vydaná SMIL 2.0, ktorá urobila niektoré zmeny základnej štruktúry jazyka a zaviedla moduly pre animáciu a načasovanie. Aktuálny štandard je SMIL 3.0, ktorý bol uvedený na trh v roku 2008. Rozšíril existujúce moduly a pridal ďalšie.

Po vydaní SMIL 1.0 navrhla spoločnosť Microsoft a niektoré ďalšie spoločnosti W3C HTML + TIME. Bol to systém, ktorý umožňuje zobrazenie SMIL v bežných prehľadávačoch. W3C podstatne zmenil systém a vydal XHTML + SMIL, ktorý pridal XL funkčnosť SIML.

Funkčnosť SMIL

SMIL vám umožňuje ovládať všetky aspekty displeja, ktoré by ste ovládali pomocou programu PowerPoint alebo podobného nástroja na multimediálnu prezentáciu:

 • dispozície
 • Načasovanie udalostí
 • prechody
 • Médiá (obrázky, video, zvuk)
 • Animácia pomocou SVG [1]

Prečo používať SMIL

Môže sa to zdať ako veľa problémov naučiť sa kódovať SMIL, keď môžete používať PowerPoint a prevádzať ho do formátu Flash na distribúciu. SMIL má však oproti týmto druhom prístupov niekoľko výhod. Nižšie sú uvedené hlavné, ale viac sa môžete dozvedieť na prečítaní Čo je SMIL a prečo by sme ho mali používať?

 • Otvorte formát súboru. Toto je užitočné najmä vtedy, ak spolupracujete s jedným alebo viacerými ľuďmi.
 • Mediálne súbory sú externé. Akonáhle sú vaše mediálne súbory hotové, musia byť nahraté iba raz, aj keď urobíte podstatné zmeny vo svojich prezentáciách. Okrem toho môžu vaše prezentácie používať mediálne súbory na rôznych serveroch. To tiež znamená, že rôzne prezentácie môžu používať rovnaké mediálne súbory.
 • Jednoduché úpravy. Veľkoobchodné zmeny v prezentáciách sú často veľmi zapojené. V prípade SMIL je to iba otázka orezávania a vkladania riadkov kódu.

SMIL Format

Súbory SMIL vyzerajú podobne ako bežné súbory XHTML. V skutočnosti je základný formát presne rovnaký:

Toto je obraz galaxie Andromeda:

Toto je text pre video oneskorené o 5 sekúnd:

Ako vidíte, jedná sa o súbor XML. Potom sa načíta definícia jazyka SMIL 3.0.

Potom sú dve časti súboru, rovnako ako v prípade súboru XHTML: hlava a telo. V hlave ide obvyklé veci ako metaznačky. Tu sme vložili jednu základnú značku rozloženia, aby sme nastavili pozadie ako farebné sfarbenie.

Telo je zaujímavejšie. Začína sa načítaním obrázka a titulku – ich zobrazením na 5 sekúnd. Potom načíta flash video, počká 5 sekúnd a potom zobrazí textový popis.

V tomto jednom príklade vidíte väčšinu základných funkcií SMIL a aké ľahké je vytvárať prezentácie.

Základné nástroje

Podpora protokolu SMIL je vo väčšine prehliadačov povrchná. Napríklad od verzie 45 prehliadač Chrome ukončil podporu SVG SMIL. Aby ste sa naučili kódovať SMIL, je lepšie získať prehliadača SMIL. Môžete použiť bežné nástroje ako QuickTime a RealPlayer. Pravdepodobne budete mať väčší úspech s prehliadačom Ambulant Player s otvoreným zdrojom. Je aktívne vyvíjaný a podporuje úplnú špecifikáciu SMIL 3.0.

Čo sa týka vývoja, všetko, čo skutočne potrebujete, je textový editor. Možno však budete chcieť použiť editor prispôsobený SMIL a XML.

 • SMILGen SMIL Generation Tool: editor XML prispôsobený na použitie so SMIL.
 • LimSee2: editor SMIL 2.0, ktorý už nie je podporovateľom a je ťažké ho nájsť.

zdroje

Existuje veľa online zdrojov, ale je ťažké ich nájsť, pretože mnohé z nich v priebehu rokov zmizli. Tie, ktoré zostanú, sa často zameriavajú na SMIL 2.0. Toto nie je problém, pretože stále obsahuje relevantné informácie. Zostavili sme tu najlepšie zdroje.

Prehľad

 • Čo je SMIL a prečo by sme ho mali používať? Je to vynikajúci prehľad pre ľudí, ktorí sa zameriavajú skôr na vytváranie prezentácií než na kódovanie.
 • Stránka WILC SMIL 3.0. Toto poskytuje špecifikácie celého systému.

návody

 • Multimédiá 4 Pre všetkých SMIL. Táto stránka obsahuje obrovské množstvo informácií o rôznych verziách SMIL. Vrcholom je zbierka príkladov SMIL.
 • Ako SMIL. Tento tutoriál vás prevedie procesom vytvorenia vašej prvej prezentácie SMIL.
 • Úvod do synchronizovaného multimediálneho integračného jazyka. Toto je tutoriál o SMIL 2.0 cez Archive.org.

referencie

 • Synchronizovaná multimediálna stránka W3C: ak sa chcete dostať do matíc a skrutiek SMIL, je to miesto, kam ísť.

knihy

 • SMIL pre figuríny< autor: Heather Williamson. Toto je ľahký úvod do SMIL, ale je to stará kniha, ktorá sa zameriava hlavne na SMIL 1.0 a 2.0.
 • SMIL 3.0: Flexibilné multimédiá pre web, mobilné zariadenia a knihy Daisy Talking Books od Dicka Bultermana a Lloyd Rutledge.
 • Začiatok XML od Joea Fawcetta, Liama ​​Quina a Dannyho Ayersa. Kniha sa dotýka iba SMIL, ale poskytuje dobrý základ v XML, ktorý je jadrom SMIL.
 • Essentials SVG od J Davida Eisenberga a Amelia Bellamy-Royds. Nie o SMIL ako takom, ale veľmi užitočné pre SMIL kodéry.

záver

SMIL je skvelý nástroj pre ľudí, ktorí chcú vytvárať a distribuovať prezentácie. Je obzvlášť užitočné, ak chcete vytvárať prezentácie, ktoré je potrebné z času na čas aktualizovať. Existuje skromná krivka učenia, ale akonáhle sa dostanete na kĺb, je to také ľahké ako kódovanie XHTML. A to vám umožní ľahko znovu použiť kód, ktorý ste predtým používali.

[1] SVG je skratka pre škálovateľnú vektorovú grafiku. Pomocou SMIL môžete vytvárať animácie vykonaním časovo závislých úprav grafiky.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me