Programovanie v Unixe: Geeks Love It. Toto pre vás môže urobiť.

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Za starých čias bol Unix tajomným predmetom. Väčšina používateľov počítačov sa od nej zdržiavala, pretože bolo ťažké ich používať. So vznikom projektu Gnu a systému Linux sa však stal porovnateľným užívateľským prístupom k systémom Windows a Mac.

Mac OS X je v skutočnosti operačný systém Unix a pre mnohých hardcore používateľov je to rozhranie Unixu založené na texte, ktoré používajú na vykonávanie závažných administratívnych úloh. Výsledkom toho všetkého je, že Unix je dnes populárnejší a dôležitejší ako kedykoľvek predtým.

Je však nesprávne myslieť na Unix ako na staré rozhranie príkazového riadku. Šírka programovania Unixu je veľká. Zahŕňa rozsah od administratívneho skriptovania po textové kódovanie až po vývoj X Window. A všetky tieto druhy programovania majú svoje využitie. Na tejto stránke zdrojov sa pozrieme na všetky tieto prístupy a na to, ako vám môžu pomôcť dosiahnuť vaše ciele.

Unixové skriptovanie

Keď používate príkazový riadok Unix, v skutočnosti používate program nazývaný shell. Od konca sedemdesiatych rokov minulého storočia bol predvolený Bourne shell, všeobecne známy ako jednoducho „sh“.

Nebolo to najkrajšie rozhranie na použitie. Ale pre skriptovanie, to bolo veľmi silné s jednoduchou syntaxou. Zmyslom bolo vytvoriť skripty, ktoré by sa dali spustiť, aby urobili všetko, čo bolo potrebné urobiť. Ale keďže nie všetci používatelia Unixu boli programátori, vytvorili sa aj ďalšie škrupiny. Napríklad C shell (csh) sa stal veľmi populárnym v 80-tych rokoch a Korn shell (ksh) neskôr.

Ale v roku 1989 Brian Fox napísal Bash. Bola vytvorená ako náhrada Bourneovho plášťa. Pridal k nemu väčšinu ďalších funkcií, ktoré ponúka shell C a Korn. Stalo sa z neho niečo štandardného. Je to predvolený shell používaný pre Linux a Mac OS X.

Najdôležitejšie je však to, že je syntakticky rovnaké ako Bourne shell, a preto môže spúšťať všetky rovnaké skripty. Aj keď existujú skripty C shellu a Korn shell skripty, väčšina skriptov shellu sa vykonáva pomocou dobrých skriptov.

Príklad skriptu Shell

Skriptovací jazyk prostredia Bourne je pomerne intuitívny. Začneme malým príkladom a potom vám poskytneme niekoľko zdrojov, aby ste sa dozvedeli viac. Toto je jednoduchý príklad, ktorý uvádza, či bol skript spustený s argumentom príkazového riadku alebo nie.

#! / Bin / sh
ak [ "$ 1" ]
potom
echo "Argument: $ 1"
inak
echo "Neboli predložené žiadne argumenty"
fi

Ostrý znak alebo znak hashtag (#) sa používa na začatie komentárov. Ale v prvom riadku skriptu, keď nasleduje znak výkričníka, povie shellu, ktorý program má skript spustiť..

Ďalším bežným skriptovacím jazykom je Perl, a ak by ste s ním písali skript, začalo by to riadkom #! / Usr / local / bin / perl. Materiál po vykričke je úplnou cestou k programu. V prípade sh je vždy v / bin. Perl by mohol byť na viacerých miestach, ale v tomto príklade je to / usr / local / bin.

Premenné v sh vždy začínajú znakom dolára. Argumenty príkazového riadku majú čísla: $ 1 za prvý, $ 2 za druhý atď. Premenná $ 0 obsahuje samotný názov programu. Druhý riadok kódu teda skontroluje, či existuje premenná $ 1.

Ak áno, skript použije príkaz echo na výstup toho, čo je tento argument. Ak nie, skript vytlačí, že sa nenašiel žiaden argument.

Učíme sa Shell skriptovanie

Ľudia používajú Bourne shell už veľmi dlho, takže na jeho naučenie je veľa zdrojov.

 • Výukový program pre skriptovanie systému Linux Shell: je to dobrý úvod nielen k skriptovaniu v Bourne (alebo Bash), ale aj k pokročilejším nástrojom ako sed (párovanie vzorov) a AWK (extrakcia a formátovanie údajov).
 • Písanie skriptov Shell: Toto je tutoriál Linux Command o skriptovaní, ktorý sľubuje: „Tu je miesto, kde začína zábava.“ Určite môže byť zábavné naučiť sa robiť úžasné veci pomocou skriptovania prostredia.
 • Steve’s Bourne / Bash Shell Tutoriál pre skriptovanie: Toto je vynikajúci tutoriál Steve Parkera s množstvom skvelých príkladov. Je to jednoduchý spôsob, ako začať.
 • Výukový program pre skriptovanie v systéme Unix Shell: výučba videa pozostávajúca z desiatich častí, ktorá začína na úplnom začiatku.

Ďalšie zdroje skriptovania prostredia Shell

Skriptovanie prostredia Unixu je omnoho viac ako samotné prostredie Bourne. Tu sú niektoré ďalšie veci, ktoré by vám mohli byť užitočné.

 • Bash Často kladené otázky: Toto je všeobecný FAQ o Bashi, ale obsahuje veľa informácií o problémoch, s ktorými sa stretnete pri skriptovaní.
 • Bourne Shell Reference: jednostránkový odkaz na tie malé skriptovacie podrobnosti, na ktoré zabudnete z času na čas, keď viete, ako skriptovať.
 • C Shell Tutorial: Toto je veľmi jednoduchý úvod do C shellu. Ale pozrite sa na Top Ten Dôvody, prečo nepoužívajte Shell C. Alebo sa jednoducho obráťte na radu skúsených programátorov a na skriptovanie nepoužívajte shell C.
 • The Grymoire – domov pre sprievodcov UNIX: toto je úžasná zbierka tutoriálov pre nástroje Unix od Bruce Barnetta. Zahŕňa najmä úvody do sed a AWK. Okrem mnohých skvelých informácií je Barnett veľmi zábavný spisovateľ.
 • Úvod do Perlu pre začiatočníkov: je to dobrý spôsob, ako začať s Perlom, ak sa do neho chcete rozvetviť. Tiež: pozrite sa na našu stránku Zdroje Perl.

Programovanie unixových systémov

V dnešnej dobe grafických užívateľských rozhraní ľudia často zabudnú na programovanie systémov, stále je však na to veľa výziev. Môžete ho použiť pre programy, ktoré jednoducho nemajú veľa (alebo žiadne) používateľské rozhranie, na vytváranie procesov na pozadí alebo démonov alebo dokonca na pridávanie do samotného operačného systému. Unix bol vyvinutý ako platforma na vývoj softvéru, kde boli vytvorené programy pre rôzne ďalšie platformy. Nie je preto prekvapujúce, že pre programátorov je stále veľmi populárnou platformou.

Na začiatku svojho vývoja bola Unix prepísaná v programovacom jazyku C. Výsledkom je, že Unix bol vždy úzko spojený s C a neskôr s C ++. Väčšina ostatných jazykov je k dispozícii na Unixe, ale programovanie systémov je stále predovšetkým vec typu C / C ++. Ak chcete byť programátorom systémov Unix, mali by ste tieto jazyky ovládať.

C / C++

Tu je niekoľko zdrojov, ktoré by vám mali pomôcť začať ako programátor C / C ++.

 • C Zdroje pre vývojárov: naša vlastná stránka zdrojov, ktorá vám pomôže ako programátor C..
 • Zdroje pre vývojárov C ++: naša stránka zdrojov pre programátorov C ++.
 • Stručný úvod do jazyka C ++ (pdf): dobrý článok, ktorý prechádza všetkými základmi jazyka vrátane tried.

Programovanie systémov

Všeobecne je programovanie systémov Unix niečo, čo sa naučíte z knihy. Je to široký a hlboký predmet, a preto si zvyčajne vyžaduje viac ako rýchly návod.

 • Programovanie Unix systémov v skratke (pdf): Toto je dokument z Northwestern University, ktorý prechádza cez základy programovania systémov s niektorými príkladmi C.
 • Programovanie systémov UNIX: Komunikácia, súbežnosť a vlákna: Toto je učebnica, ktorá sa venuje takmer všetkému. K dispozícii je tiež stránka zdrojov, ktorá obsahuje odkazy na všetky príklady v knihe.
 • Linux Programming Interface: Príručka programovania systémov Linux a UNIX: je to vynikajúci a vyčerpávajúci úvod do problematiky s dôrazom na Linux.
 • Programovanie systému UNIX pre systém VR4: Toto je stará kniha O´Reilly zameraná na starú verziu systému Unix, ale stále veľmi užitočná.
 • Dizajn operačného systému UNIX: pre tých, ktorí sa naozaj chcú dostať do programovania systému Unix, je to Biblia. Nejde o programovú knihu ako takú, ale o dôkladný úvod k fungovaniu operačného systému.

Systém X Window

Poslednou hlavnou časťou programovania Unixu je systém X Window. Je to grafické užívateľské rozhranie postavené na vrchole Unixu. Je to skutočne obrovské. Ale tu je niekoľko zdrojov, ktoré vám pomôžu začať so systémom.

 • X Window Programming / Xlib: Toto je veľmi krátky úvod do štruktúry programovacieho rozhrania. Programovanie X Window je vrstvené a to vysvetľuje.
 • Stručný úvod do programovania X11: základný úvod do programovania X Window.
 • Xt a Athena Widgety: Toto je základný úvod do X Toolkit Intrinsics (Xt) využívajúcich widgety Athena.
 • Cesta k X / Motif: podrobný úvod do programovania správcu okien Motif.

zhrnutie

Neexistuje spôsob, ako úplne pokryť programovanie Unixu na jednej stránke. Ľudia môžu stráviť celý svoj život štúdiom systému – mnohí v skutočnosti majú. Tieto zdroje vás však posunú správnym smerom. A keďže je Unix populárnejší ako kedykoľvek predtým, je skvelý čas stať sa majstrom programovania Unixu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map