Programovanie Go (Golang): Začnite s nástupcom C.

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Programovací jazyk Go, tiež známy ako golang, bol vytvorený spoločnosťou Google v roku 2007 na programovanie systému. Je to programovací jazyk s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý je silne založený na jazyku C, ale je navrhnutý tak, aby bol stručnejší a bezpečnejší.

Hoci bol program Go navrhnutý na programovanie systémov, stal sa pri vývoji webových aplikácií stále populárnejším a možno ho nájsť v mnohých softvérových aplikáciách s otvoreným zdrojovým a komerčným softvérom..

Niektoré významné spoločnosti, ktoré používajú aplikáciu Go v rámci svojich aplikácií, zahŕňajú Google, Dropbox, CloudOS, MongoDB a Uber.

Základné znalosti jazyka Go

Go bol založený na niekoľkých jazykoch okrem C: Pascal, Modula, Oberon, Newsqueak a Limbo. Napriek týmto vplyvom je však Go úplne jedinečný jazyk navrhnutý špeciálne pre potreby programátorov, aby sa uľahčilo a zefektívnilo programovanie..

Je to tradične zostavený, objektovo orientovaný funkčný jazyk, ktorý obsahuje statické písanie, zbieranie odpadu, súbežnosť, bezpečnosť pamäte a vysokú čitateľnosť. Medzi hlavné výhody Go patrí:

 • Stručná, jednoduchá syntax.
 • Extrémne rýchle kompilačné časy.
 • Schopnosť rozdeliť rutinné vlákna na vedľajšie vlákna, čo umožňuje vysoký stupeň súbežnosti.
 • Vstavaná podpora pre reťazce a mapy.
 • Funkcie sú prvotriedne objekty.
 • Go obsahuje obrovskú štandardnú knižnicu vrátane vlastného vstavaného webového servera.
 • Jazyk podporuje väčšinu hlavných operačných systémov a počítačový hardvér.

príklad

Tu je pomerne jednoduchý „Ahoj svet!“ program, ktorý ukazuje, ako veľmi vyzerá Go, ako C a C ++:

hlavné balenie
import "fmt"

func main () {
var st = "Ahoj"
var st2 = "svet"
fmt.Println (st + " " + ST2 + "!")
}

histórie

Programovací jazyk Go bol navrhnutý tromi inžiniermi spoločnosti Google: Robert Griesemer, Rob Pike a Ken Thompson, v snahe začleniť tie najlepšie časti mnohých bežných jazykov a vyriešiť mnoho problémov, ktoré boli s týmito jazykmi identifikované..

Tieto tri sa zameriavali najmä na odstránenie mnohých komplexov C++.

Jazyk Go bol prvýkrát verejne oznámený v roku 2009. V tom čase bol kompilátor Google Go prepustený ako vývojové prostredie s otvoreným zdrojom, ktoré je k dispozícii pre počítače so systémom Linux, OS X, Windows, BSD a Unix. V roku 2015 boli vydané aj mobilné verzie softvéru.

Zdroje online

Rovnako ako všetko, čo súvisí s Google, aj Go si rýchlo vyvinul veľmi aktívnu, lojálnu komunitu používateľov.

Existuje veľa skúsených programátorov Go, ktorí sú viac než ochotní poskytnúť radu, a dokonca mentorovať tých, ktorí len začínajú. A pre etablovaných vývojárov Go je veľa stránok, kde môžete zdieľať svoje nápady, hľadať nové perspektívy a poučiť sa zo skúseností ostatných..

 • GoUserGroups
  : tento zdroj Github obsahuje rozsiahly zoznam komunít na programovanie Go po celom svete s odkazmi na ich online umiestnenia.
 • Choďte na Wiki
  : udržiavané členmi programovacej komunity Go, táto Wiki pokrýva úvodné koncepcie vývoja Go, ako aj pokročilé techniky programovania. Má tiež rozsiahlu zbierku odkazov na ďalšie zdroje a špecializované weby Go Wiki.
 • Fórum Go: Toto je veľmi aktívna diskusná skupina pre programátorov Go.
 • Women Who Go: táto stránka zhromažďuje kontaktné informácie pre online a miestne skupiny špeciálne pre ženy, ktoré programujú v Go (alebo sa chcú učiť). Obsahuje rastúci zoznam miestnych skupín stretnutí, kanálov Twitter, skupín Facebook a Slack.

knihy

Napriek tomu, že ide o relatívne nové programovacie jazyky, na cestách je k dispozícii niekoľko kníh.

Mnohé z týchto kníh predpokladajú predchádzajúce znalosti programovania a namiesto vyučovania základných programovacích zručností sa zameriavajú na jedinečné vlastnosti Go.

Väčšina kníh sa zameriava na strojové programovanie, pôvodný zámer Go, ale bolo vydaných množstvo novších kníh s dôrazom na webové programovanie..

 • Programovací jazyk Go od Alana Donovana a Briana Kernighana: táto kniha predpokladá určité predchádzajúce znalosti programovania, ale nie so žiadnym špecifickým jazykom. Zahŕňa základné pojmy, štrukturálne prvky, súbežnosť a pokročilé funkcie programovania. Spolu s lekciami obsahuje kniha stovky príkladov kódu a cvičenie.
 • Choďte do akcie Kennedyho, Ketelsena a St Martina: táto kniha, navrhnutá pre skúsených vývojárov, využíva praktický prístup a usmerňuje čitateľa vývojom niekoľkých aplikácií v reálnom svete pre sieťové servery a webové stránky..
 • Zvyšte úroveň svojich webových aplikácií pomocou aplikácie Mal Curtis: Ako už názov napovedá, táto kniha je špecificky zameraná na vývoj webových aplikácií. Taktiež predpokladá predchádzajúce znalosti aspoň základných koncepcií programovania a učí Go ako prostriedok na lepšie a rýchlejšie programovanie s dôrazom na efektívne a efektívne stratégie kódovania..
 • Mastering Go Web Services od Nathana Kozyry: pre súčasných webových programátorov, ktorí už s Go majú nejaké skúsenosti, je táto kniha navrhnutá tak, aby posunula váš vývoj na ďalšiu úroveň. Používa program Go na aplikovanie pokročilých programovacích konceptov, ako sú postupy RESTful, návrh rozhrania API, využitie middlewaru, prostredia na prácu a vývoj a zabezpečenie webových služieb.

návody

Zatiaľ čo väčšina programovacích kníh Go je napísaná pre skúsených programátorov, existuje veľa online návodov pre skúsených vývojárov aj pre zelených programátorov..

Mnohé z tutoriálov obsahujú aj webové kompilátory, takže si študenti môžu otestovať svoj kód hneď, ako sú.

 • Tour of Go: tento interaktívny tutoriál používa sériu snímok a cvičení na predstavenie základných pojmov Go. Pomocou vstavaného kompilátora môžu študenti otestovať svoj kód. Na ceste k pokročilým koncepciám programovania veľa nenájdete, ale je to dobrý spôsob, ako si namočiť nohy.
 • Byte Size Tuts Golang Tutorials: táto séria Github obsahuje návody a videá YouTube o niekoľkých aspektoch programovania Go, vrátane krokov inštalácie Mac, balíkov, syntaxe, polí a ďalších.
 • Detské ihrisko Go: Ak hľadáte vyskúšať nejaké nové kódovanie Go a prípadne získať spätnú väzbu na vylepšenie, toto je miesto, kam ísť. Tento online kompilátor vám umožňuje napísať kód, spustiť ho a dokonca ho zdieľať s komunitou Golang.org.
 • Učíme sa programovať v Go: táto krátka, rýchla videonávodová séria pokrýva základné koncepcie programovania pre začínajúcich študentov s dôrazom na Go.

záver

Go nie je prvý pokus o vyriešenie zložitosti C a C ++ – ani to nebude posledný.

Keďže má za sebou potenciál spoločnosti Google a je k dispozícii zadarmo takmer na každej počítačovej platforme, je to dobrá alternatíva pre každého, kto sa chce naučiť tradičný jazyk, ale s ľahkosťou od spoločnosti Google..

Jeho užitočnosť v systémovom programovaní a webových aplikáciách spolu s veľmi ľahko sa učiacou syntaxou robí z atraktívneho jazyka tak skúsených vývojárov, ako aj nových programátorov..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map