Pligg Úvod a zdroje – a na Kliqqi

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Pligg je jednoduchý, open-source systém pre správu obsahu (CMS), určený na vytváranie sietí sociálneho publikovania alebo online sociálnych komunít, podobne ako Facebook, Reddit, Twitter a Digg..

Pligg je napísaný v PHP a používa štandardné databázy MySQL. Je licencovaná na základe verejnej licencie GNU Affero.

Stručná história

Pligg založil v roku 2005 jeho zakladateľ Eric Heikkinen. V priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov si spoločnosť Pligg získala dobrú povesť a pomerne veľkú základňu používateľov. Pligg bol ponúkaný ako inštalácia jedným kliknutím mnohými populárnymi hostingovými spoločnosťami a stále ho používa veľa webových vývojárov na vytváranie sociálnych webov..

Po desiatich rokoch práce na Pliggu sa spoločnosť Heikkinen unavila udržiavaním a chcela prejsť k iným projektom. S nedostatkom záujmu a smerovania vývojárov sa vývoj softvéru Pligg začal spomaľovať a medzi používateľmi a vývojármi softvéru Pligg došlo k veľkým nepokojom. V roku 2015 spoločnosť Pligg zaznamenala prudký pokles v prevádzke a predaji webových stránok z dôvodu nedostatočnej aktualizácie CMS.

V decembri 2015 spoločnosť Pligg ponúkla na predaj jej zakladateľ a vlastník, Eric Heikkinen, spolu s názvom domény pligg.com a povereniami pre účet GitHub spoločnosti Pligg. Spoločnosť bola nakoniec predaná za lacnú za zhruba 50 000 dolárov.

Doména pligg.com je teraz trhom sťahovania, kde si môžete zakúpiť dôveryhodné súbory na stiahnutie.

Pligg CMS bol premenovaný na Kliqqi a v súčasnosti ho udržiavajú dvaja z primárnych vývojárov Pligg CMS. Kliqqi bol vyhlásený za oficiálneho nástupcu Pligga krátko po prevzatí. Je to nový projekt s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý vznikol z pôvodného motora Pligg CMS. Noví vlastníci domény pligg.com ponúkli svoju podporu a pomohli novej rozvojovej komunite Kliqqi počas prechodu.

Pligg Funkcie

Pomocou aplikácie Pligg môžete ľahko vytvoriť sociálnu sieť alebo online sociálnu komunitu. Používatelia Pligg majú kontrolu nad obsahom, na rozdiel od mnohých iných systémov CMS, ktoré sú navrhnuté iba pre niekoľko autorov. Pligg bol navrhnutý pre veľký počet prispievateľov, ktorí odosielajú a moderujú obsah, a to ho robí atraktívnym späť pri jeho uvedení na trh.

Pligg sa ľahko používa a spravuje a môže napájať malé sociálne siete alebo podobné interaktívne komunity s množstvom obsahu generovaného komunitou..

Po zastavení vývoja bola najnovšou verziou platformy Pligg CMS 2.0.2. Vyžaduje sa spustenie webového servera Apache, verzie PHP 5.3 alebo vyššej a MySQL verzie 5.1 alebo vyššej. Hardvérové ​​požiadavky sú skromné ​​a vzhľadom na vek CMS by nemal byť problém bežať na takmer akomkoľvek serveri, ktorý nájdete dnes..

Inštalácia Pligg

Na vrchole svojej popularity ponúklo mnoho spoločností poskytujúcich webhosting pre spoločnosť Pligg inštalátor jedným kliknutím. Mnoho inštalačných príručiek Pligg je stále k dispozícii online, ale zdrojový kód Pligg v službe GitHub už nie je k dispozícii na stiahnutie..

Namiesto toho vám odporúčame nainštalovať Kliqqi, oficiálnu vidlicu a nástupcu Pligg, pretože vývojové práce na Pliggu boli zastavené a nemalo by sa očakávať žiadne ďalšie aktualizácie. Webové stránky Pligg CMS už tiež neexistujú, takže neexistuje podpora používateľov a málo podpory komunite, pretože komunita sa presunula na iné platformy, konkrétne Kliqqi. Teraz je možné nainštalovať Kliqqi cez Softaculous

Pligg šablóny

Na oficiálnom fóre Pligg bolo k dispozícii množstvo profesionálnych šablón Pligg a väčšina z nich bola bezplatná. Keďže sa však doména pligg.com predala, je ťažké ich teraz nájsť.

Práce na mnohých šablónach Pligg sa, žiaľ, prerušili z dvoch hlavných dôvodov. Po prvé, šablóny Pligg majú v porovnaní s inými systémami CMS obrovskú kódovú základňu, takže kódovacie šablóny si vyžadovali veľa práce. Po druhé, šablóny Pligg mali tendenciu sa prerušovať s každým novým vydaním, takže pracovné zaťaženie udržiavaním šablón Pligg bolo jednoducho príliš vysoké a nepraktické pre vývojárov, najmä tých, ktorí prispeli do projektu zadarmo..

A čo je ešte horšie, šablóny Pligg nefungujú v Kliqqi bez úprav. Teoreticky ich možno použiť, ale množstvo práce potrebné na ich vylepšenie pre Pligg robí tento prístup nepraktickým.

záver

Vo svojom rozkvetu bol Pligg relatívne úspešným CMS. Aj keď nebol navrhnutý ako všestranný redakčný systém s príťažlivosťou pre masový trh (napríklad WordPress), Pligg úspešne uspokojil potreby vývojárov pracujúcich na projektoch sociálnych sietí pred desiatimi rokmi..

Majte na pamäti, že sociálne siete boli v plienkach už v roku 2005. Mnohí podnikatelia a vývojári ich považovali za nevyužité trhy, a preto sa Pligg objavil v pravý čas. Umožnilo vývojárom budovať sociálnu sieť od základov v priebehu niekoľkých dní, nie týždňov alebo mesiacov.

Jednou z najväčších nevýhod pre Pligg bol spôsob, akým zachádzal so šablónami. Pligg šablóny boli ťažkopádne a vyžadovali veľa kódovania. Čo je ešte horšie, bolo ťažké ich udržať a mnohé z nich bolo potrebné vyladiť pre nové verzie Pligg.

Kliqqi je dôstojným nástupcom Pliggu, ale na rozdiel od svojho predchodcu sa neobjavil v pravý čas. Šialenstvo v sociálnej sieti bolo zrušené roky pred ukončením vývoja Pligg. Dopyt klesol a záujem vývojárov o platformy ako Pligg a Kliqqi klesal.

To neznamená, že neexistuje trh pre Kliqqi alebo malé, nezávislé sociálne siete vo všeobecnosti, pretože na nich stále pracuje veľa vývojárov. Dopyt je však oveľa nižší, ako tomu bolo pred desiatimi rokmi.

Ďalšie čítanie a zdroje

Máme viac sprievodcov, tutoriálov a infografík týkajúcich sa vývoja a správy webových stránok:

  • Rebríček Google: Porozumieť, diagnostikovať a opraviť: aká dobrá je webová stránka, ak o nej nikto nevie? Dozviete sa všetko o tom, ako získať hodnotenie Google, ktoré si zaslúžite.
  • Konečný zoznam nástrojov pre správcov webu A-Z: nájdite všetky nástroje, ktoré potrebujete na uľahčenie správy stránok.

Ultimate Guide to Web Hosting

Pozrite sa na nášho Konečného sprievodcu webhostingom. Vysvetlí všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa mohli informovane rozhodnúť.

Ultimate Guide to Web Hosting
Ultimate Guide to Web Hosting

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me