Špičkoví experti na AI revolúciu v teréne

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Umelá inteligencia (AI) je základom sci-fi už celé desaťročia, ale v posledných rokoch sa začala venovať značke priemyslu. Na umelú inteligenciu sa stále nazerá ako na exotickú špičkovú technológiu zahalenú záhadou a mystikou, ale v skutočnosti prichádza k počítaču vo vašom okolí a možno už používate niektoré základné funkcie umelej inteligencie v každodennej rutine pri službách, ktoré považujete za samozrejmosť.

Keď začnete demystifikovať umelú inteligenciu, musíte si uvedomiť, že Skynet a Terminators nemajú s komerčnou technológiou AI veľa spoločného. AI má nespočetné potenciálne aplikácie a väčšina z nich je celkom neškodná. V súčasnosti si môžete vytvoriť chatbot so základnou funkciou AI bezplatne za pár minút. Na druhej strane spektra sa AI začína presadiť vo viacerých odvetviach vrátane financií, zdravotníctva, vedeckého výskumu, výskumu autonómnych vozidiel, energetiky a ťažkého priemyslu a mnohých ďalších.

Nezabúdajte, že tento zoznam nie je hodnotením najvplyvnejších AI mysliteľov. Títo odborníci majú tendenciu riešiť rôzne aspekty AI, takže je ťažké porovnávať dosah ich úsilia. AI je navyše rozvíjajúca sa technológia a vyvíja sa rýchlym tempom.

Nick Bostrom

Nick Bostrom, narodený 10. marca 1973, je známy svojím výskumom o rizikách rozvoja umelej superinteligencie a stratégiami, ako to urobiť zodpovedne. Nick sa narodil vo švédskom Helsingborgu a ako teenager nemal rád chodenie do školy. Posledný ročník stredoškolského štúdia ukončil z domova a sám sa vzdelával v rôznych odboroch.

Bostrom je držiteľom bakalárskeho titulu z filozofie, matematiky, logiky a umelej inteligencie na univerzite v Göteborgu a magisterských titulov z filozofie a fyziky a výpočtovej neurovedy. V roku 2000 získal titul PhD z filozofie na London School of Economics a vydal štyri knihy a početné články.

V roku 2005 Bostrom založil Inštitút budúcnosti ľudstva, ktorého úlohou je skúmať budúcnosť ľudstva. Pripojil sa k Stephenu Hawkingovi, Maxovi Tegmarkovi, Elon Muskovi a ďalším, ktorí podpísali varovanie otvoreného listu Inštitútu pre budúcnosť života o potenciálnych nebezpečenstvách AI v januári 2015.

Nick Bostrom je tiež veľmi aktívny ako konzultant a poradca mnohých vlád a organizácií.

Demis Hassabis

Demis Hassabis je britský programátor AI, podnikateľ, neurovedec a návrhár počítačových hier. Hassabis, ktorý sa narodil 27. júla 1976 v severnom Londýne, bol zázračným dieťaťom v šachu, ktorý dosiahol vek 13 rokov. Po absolvovaní skúšok na úrovni A a S na úrovni Christ’s College v severnom Londýne vo veku 16 rokov. Hassabis začal pracovať v spoločnosti Bullfrog Productions ako návrhár a programátor počítačových hier. V roku 1994 opustil Bullfrog a v roku 1997 získal titul bakalára počítačov na Queen’s College v Cambridge.

Hassabis po ukončení vysokoškolského štúdia pracoval krátko v štúdiách Lionhead Studios ako vedúci programátor AI v oblasti čiernych ∧ Biela hra av roku 1998 založil svoju vlastnú spoločnosť – Elixir Studios v Londýne, nezávislý vývojár hier. Elixir Studios podpísali zmluvy o vydávaní spoločností Microsoft a Vivendi Universal a rozrástli sa na 60 ľudí. Po vydaní niekoľkých hier bolo štúdio Elixir zatvorené v roku 2015 a technologické práva boli predané rôznym vydavateľom.

Hassabis sa vrátil na akademickú kariéru a v roku 2009 získal titul PhD v odbore kognitívna neuroveda na University College London a postgraduálnu prácu vykonával na MIT a Harvarde..

V roku 2010 spoločnosť Hassabis spoluzaložila spoločnosť DeepMind Technologies, strojové zariadenie na spustenie AI. Misia spoločnosti DeepMind je definovaná ako – riešiť inteligenciu a potom využívať inteligenciu na vyriešenie všetkého ostatného. Spoločnosť Google kúpila spoločnosť DeepMind v roku 2014 a spoločnosť pokračovala v oznamovaní niekoľkých významných úspechov. DeepMind vytvoril AplhaGo – program, ktorý porazil majstra sveta Lee Sedol pri komplexnej hre Go v marci 2016..

Geoffrey E Hinton

Geoffrey E Hinton, narodený 6. decembra 1947 vo Wimbledone v Londýne, je kognitívnym psychológom a počítačovým vedcom, známy svojou prácou v strojovom učení, neurónových sieťach, AI, kognitívnej vede a rozpoznávaní predmetov..

Zaujímavé je, že Hinton je pravnukom obaja logik George Boole, ktorého práca sa nakoniec stala jedným zo základov modernej informatiky a chirurga a autora Jamesa Hintona..

Hinton promoval na King’s College v Cambridge v roku 1970 s BA v experimentálnej psychológii. V roku 1978 získal titul PhD v odbore umelej inteligencie na Univerzite v Edinburghu. Po piatich rokoch ako člen fakulty v Carnegie-Mellon sa stal členom Kanadského inštitútu pre pokročilý výskum a presťahoval sa na Katedru počítačov na univerzite v Toronte. kde je teraz emeritným uznávaným profesorom. Od roku 2013 sa Hinton po akvizícii spoločnosti DNNresearch Inc stal významným výskumníkom v spoločnosti Google.

Dag Kittlaus

Dag Kittlaus je nórsky podnikateľ v oblasti AI, narodený v roku 1967. Kittlaus je známy ako osoba zodpovedná za tímy, ktoré vyvíjali Siri a Viv. Kittlaus získal titul BA v odbore ekonómia v roku 1989 na Indiana University v Bloomingtonu a titul MBA v oblasti stratégie a marketingu v roku 1994 na BI Norwegian Business School..

Do spoločnosti Motorola Mobility pracoval do roku 2007 ako generálny riaditeľ a neskôr v tom roku vytvoril startup s názvom Siri, kde bol spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom. Preložené z nórskeho jazyka „Siri“ znamená „krásny víťazný radca“ a bol prvým skutočným automatizovaným osobným asistentom pre mobilné zariadenia. Po telefonickom rozhovore od Steve Jobsa spoločnosť Apple získala Siri v roku 2010 a Kittlaus začal pracovať v spoločnosti Apple ako riaditeľ spoločnosti iPhone Apps. Po 18 mesiacoch v spoločnosti Apple ukončil svoju prácu Kittlaus a vytvoril nový startup – Viv. Spoločnosť získala spoločnosť Samsung 5. októbra 2016 a očakáva sa, že spoločnosť Viv uvedie na vlajkovú loď spoločnosti Samsung Galaxy S8. Spoločnosť Viv je odpoveďou spoločnosti Samsung spoločnosti Siri a asistenta spoločnosti Google.

Nedávno, počas rutinnej výkonnej lekárskej prehliadky, sa u Kittlausa diagnostikovala rakovina pankreasu neuroendokrinnou rakovinou, čo je ironicky presne rovnaká zriedkavá rakovina, ktorá postihla spoluzakladateľa Apple Steva Jobsa. Kittlaus prešiel úspešnou operáciou a jedna zo sestier, ktoré mu pomohli zotaviť sa, bola Siri. Po zotavení sa Kittlaus vrátil do práce v spoločnosti Samsung a beží Viv.

Raymond „Ray“ Kurzweil

Raymond „Ray“ Kurzweil, narodený 12. februára 1948, je jedným z najuznávanejších orgánov AI. Kurzweil je legendárny americký počítačový vedec, vynálezca, autor a futurist. Vyrastal v newyorskej štvrti Queens a v mladom veku prejavil záujem o technológiu.

V roku 1968, počas svojho sophomore roku na MIT, založil Kurzweil spoločnosť, ktorá využívala komplexný počítačový program na spájanie študentov stredných škôl s vysokými školami. V tom čase absolvoval všetky kurzy počítačového programovania ponúkané na MIT a predal svoju spoločnosť za 100 000 dolárov. Kurzweil získal titul bakalára počítačovej vedy a literatúry na MIT v roku 1970.

Medzi jeho neskoršie obchodné aktivity patria Kurzweil Computer Products, ktorý vytvoril prvý systém OCR s všade písanými písmenami, Kurzweil Music Systems, Kurzweil Applied Intelligence a Kurzweil Educational Systems. Kurzweil napísal sedem kníh a päť z nich boli národnými bestsellermi.

Kurzweil dostal 21 čestných doktorátov a vyznamenaní od troch amerických prezidentov. Publikácia The Wall Street Journal a Forbes ho označili za „nepokojného génia“ a „dokonalého mysliaceho stroja“.

Yann LeCun

Yann LeCun je počítačový vedec so záujmami v oblasti strojového učenia, mobilnej robotiky a počítačového videnia. LeCun sa narodil v roku 1960 neďaleko Paríža a získal diplom d´Ingenieur na Ecole Superieure d´Ingenieur en Electrotechnique et Electronique (ESIEE) v Paríži v roku 1983 a doktorát na univerzite Pierre et Marie Curie v roku 1987..

V roku 1988, po postgraduálnom štúdiu v Toronte, začal LeCun pracovať na oddelení výskumu adaptívnych systémov v AT&T Bell Laboratories v Holmdel, New Jersey, kde vyvinul biologicky inšpirovaný model rozpoznávania obrazu zvaný Convolutional Neural Networks a aplikoval ho na OCR. Presťahoval sa do AT&T Labs-Research v roku 1996 ako vedúci oddelenia spracovania obrazu a pracoval na technológii kompresie obrázkov DjVu. V roku 2003 nastúpil LeCun na univerzitu v New Yorku ako strieborný profesor neurónovej informatiky. Stal sa zakladajúcim riaditeľom Centra pre vedu údajov NYU a od decembra 2013 je riaditeľom AI Research na Facebooku.

Andrew Ng

Andrew Ng, narodený v roku 1976, je čínsky americký počítačový vedec a výskumný pracovník v oblasti II. Ng sa narodil vo Veľkej Británii rodičom, ktorí emigrovali z Hongkongu. V dôsledku toho strávil veľa času v Hongkongu a Singapure av roku 1992 ukončil štúdium na Raffles Institution v Singapure. V roku 1997 získal vysokoškolské vzdelanie v odbore informatiky na Carnegie Mellon University v Pittsburghu a v roku 1998 získal titul magisterský titul z MIT. Po ukončení doktorandského štúdia v roku 2002 na kalifornskej univerzite v Berkeley začal pracovať na Stanfordskej univerzite.

Medzi prvé projekty spoločnosti Ng patrí projekt autonómneho vrtuľníka Stanford a robot umelej inteligencie Stanford (STAIR), ktorý vyústil do vytvorenia populárnej otvorenej robotickej platformy s otvoreným zdrojovým kódom Robot Operating System (ROS). V roku 2008 začal program Stanford Engineering Everywhere (SEE), ktorý bezplatne umiestňuje množstvo kurzov Stanford online. Jeden z týchto kurzov, Strojové učenie, vyučoval Ng. V roku 2011 viedol vývoj hlavnej platformy Massive Open Online Courses (MOOC) na Stanfordskej univerzite. Jeho práca v oblasti online vzdelávania viedla k vytvoreniu Coursera v roku 2012, pričom Ng bol spoluzakladateľom a spolupredsedom. V roku 2014 oznámil, že sa vzdá svojej každodennej zodpovednosti v Coursere, a pripojil sa k čínskemu internetovému gigantu Baidu ako jeho viceprezident a vedecký pracovník zodpovedný za hlboké vzdelávanie.

Stuart J Russell

Stuart J Russell je počítačový vedec, ktorý napísal modernú príručku o vývoji AI. Russell sa narodil v roku 1962 v anglickom Portsmouthe. V roku 1982 získal titul bakalára fyziky na Wadham College v Oxforde. Russell získal titul PhD z informatiky na Stanfordskej univerzite v roku 1986 za výskum induktívneho a analogického zdôvodnenia.

Russell je v súčasnosti profesorom informatiky na Kalifornskej univerzite v Berkeley, kde založil Centrum pre umelú inteligenciu kompatibilnú s človekom..

Stuart J Russell a Peter Norvig napísali knihu Umelá inteligencia: Moderný prístup, knihu, ktorú používa vyše 1300 univerzít v 116 krajinách. V oblasti AI sa bežne považuje za štandardný zdroj.

Jurgen Schmidhuber

Jurgen Schmidhuber narodený 17. januára 1963 v Mníchove v Nemecku, je počítačový vedec špecializujúci sa na AI, neurónové siete a self-improvizing AI. Schmidhuber absolvoval vysokoškolské štúdium na Technische Universitat München v Mníchove v Nemecku v rokoch 1983 až 1987 a titul PhD získal v roku 1991 na tej istej univerzite. Od roku 2004 do roku 2009 tam pôsobil ako vedúci laboratória kognitívnej robotiky, keď sa stal profesorom umelej inteligencie na Universita della Svizzera Italiana v Lugane vo Švajčiarsku..

V roku 1997 Schmidhuber a Sepp Hochreiter publikovali príspevok diskutujúci o type opakujúcej sa neurónovej siete, ktorú nazývajú dlhodobá krátkodobá pamäť (LSTM). Táto publikácia bola použitá v roku 2015 pri novej implementácii softvéru na rozpoznávanie reči spoločnosti Google pre smartfóny.

Spoločnosť Schmidhuber založila spoločnosť s názvom Nnaisense v roku 2014 s cieľom pracovať na komerčných aplikáciách AI vo financiách a na vozidlách s vlastným riadením..

Richard Sutton

Richard Sutton je americký počítačový vedec, ktorý sa narodil v štáte Ohio a vyrastal v Oak Brook v štáte Illinois. Jeho výskum sa zameriava na problémy s učením, ktorým čelia osoby s rozhodovacími právomocami, ktoré reagujú na jeho prostredie.

Sutton získal titul BA v odbore psychológia na Stanfordskej univerzite v roku 1978 a titul MS a PhD v odbore informatiky na University of Massachusetts v rokoch 1980 a 1984. Od roku 2003 je profesorom a predsedom katedry výpočtovej techniky iCORE na univerzite. z Alberty, kde vedie Laboratórium zosilnenia výučby a umelej inteligencie (RLAI).

Sutton je považovaný za jedného zo zakladateľov moderného výpočtového posilňovacieho učenia, s niekoľkými príspevkami do oblasti, ako sú metódy učenia sa časových rozdielov a metódy gradientu politiky.

AI je všade

Umelá inteligencia je jednou z najromantickejších oblastí vedy, pretože sa spája s knihami a filmami. Ako však vidíte v práci týchto najlepších ľudí, hoci práca môže byť trochu banálnejšia, dotýka sa našich životov a mnohými spôsobmi ich zlepšuje..

Ďalšie čítanie a zdroje

Máme viac sprievodcov, tutoriálov a infografík týkajúcich sa webdizajnu:

 • Skladanie dobrého HTML: Toto je solídny úvod k písaniu dobre tvarovaného HTML a používaniu softvéru HTML validátora.
 • CSS3 – Úvod, príručky a zdroje: je to skvelé miesto, kde sa môžete začať učiť rozloženie webovej stránky.
 • Písma pre webdizajn: primer: naučte sa základy písiem a ich použitie vo webdizajne.

Trendy v oblasti webdizajnu, na ktoré nikdy nezabudnete

Každý dizajnér chce vytvoriť nadčasové dokumenty – dokumenty, ktoré nikdy nevyzerajú smiešne. Ale často v tom zlyháme. V našich trendoch v oblasti webového dizajnu, na ktoré nikdy nezabudnete, prebehneme desaťročia návrhov, ktoré boli kedysi považované za vrchol chladu..

Trendy v oblasti webdizajnu, na ktoré nikdy nezabudnete
Trendy v oblasti webdizajnu, na ktoré nikdy nezabudnete

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map