Online podvody: Ako sa vyhnúť podvodom na internete

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Podvody a vydieranie online

úvod

Internet v dnešnej dobe zohráva v živote mnohých ľudí obrovskú úlohu, ale skôr ako keď idete do kina a pozeráte hollywoodsky trhák, všetko, čo uvidíte na obrazovke, nie vždy vyzerá, ako by sa mohlo zdať.

Rovnakým spôsobom, ako používajú tvorcovia sofistikované triky a efekty, aby sme uverili tomu, čo vidíme, je skutočné, existuje veľa webových stránok, ktoré používajú širokú škálu online trikov a sľubov, aby vás prinútili rozdeliť sa so svojimi hotovosťami alebo cenné informácie, z nesprávnych a podvodných dôvodov.

Digitálne vydieranie sa stáva čoraz väčšou hrozbou ako podvody online. Rovnako ako kriminálnici na ulici, online zločinci majú mnoho spôsobov, ako môžu od teba získať peniaze.

Našťastie veľká väčšina ľudí a webových stránok nie je zločincom. Existuje však dosť zločincov, že musíte podniknúť kroky, aby ste sa udržali v bezpečí. Čítajte ďalej a zistite, ako na to.

Online podvody

Podvody a podvody online fungujú pod mnohými rôznymi maskovaniami a zahŕňajú mnoho mien vrátane počítačovej kriminality spotrebiteľov, podvodov na internete, online trestnej činnosti a elektronickej trestnej činnosti. Bez ohľadu na to, ako sa to volá, spôsobuje to všetkým, ktorých sa to týka, značné utrpenie a môže dokonca vyvrcholiť vážnymi finančnými problémami, ako zistili niektoré obete..

Najčastejšie internetové podvody

Internet sa neustále vyvíja a to znamená, že podvodníci a počítačoví zločinci, ktorí sa vás snažia podvodiť, sa tiež neustále snažia prísť s novými nápadmi a schémami, aby vás prinútili rozlúčiť sa so svojimi peniazmi alebo vašimi osobnými údajmi, ktoré potom použijú. alebo predať iným za účelom osobného zisku.

Napriek tomu, že sa teraz vzájomne spájame prostredníctvom sietí sociálnych médií, a preto môžeme rýchlo varovať ostatných pred podvodmi alebo riskantnými webovými stránkami, ktoré sme objavili, niekedy je trochu trápne pripustiť, že sme boli pripustení, čo znamená, že podvody môžu pokračovať v hľadaní obetí online, ak nie sú nahlásené a zastavené.

Tu je 10 najčastejších podvodov s internetom a e-mailom, ktoré úžasne naďalej každý deň niekde na svete obťažujú nových obetí, napriek tomu, že mnohí z nás si pravdepodobne uvedomujú svoju existenciu..

Niektoré z týchto podvodov a podvodov sú podrobnejšie popísané v iných častiach príručky.

Nigérijský podvod

Mnohí z nás budú mať e-mail od nigérijskej osoby, ktorá tvrdí, že je licenčná alebo veľmi bohatá, a potrebuje pomoc, aby im pomohla dostať svoje dedičstvo z krajiny, aby mohli podstatne darovať dobrému kostolu alebo nejakému inému hodnému príčina.

Je smutné, že toľko ľudí stále púšťa zúfalé a uveriteľné príbehy a posielajú peniaze na pokrytie neexistujúcich výdavkov, ako sú „poplatky za právne služby“, aby im pomohli dokončiť transakciu, pretože podvodník bude tvrdiť, že do dedičstva nemajú žiadne peniaze. je prepustený.

Existuje mnoho variácií tohto podvodu a je to podvod, ktorý sa dá vysledovať až do 20. rokov minulého storočia, ešte predtým, ako internet vôbec existoval. Šanca na skutočne bohatého nigérijského pôvodu, ktorý nájde váš e-mail, napriek skutočnosti, že vás nepoznajú a skutočne potrebuje vašu pomoc v prípade skutočnej príčiny, je štíhla až neexistujúca, takže podvodníkom nič nedávajte, a to bez ohľadu na to, aký presvedčivý je tento príbeh.

Zaručená akceptácia kreditnej karty alebo pôžičky

Môžete dostať e-mail alebo nájsť webovú stránku, ktorá vám ponúka zaručené prijatie kreditnej karty alebo pôžičky. Tento podvod je celkom uveriteľný, pretože niektoré spoločnosti vydávajúce kreditné karty a poskytovatelia finančných služieb účtujú poplatok za svoje služby, ale legitímna spoločnosť vydávajúca karty bude uplatňovať ročný poplatok až po prijatí vašej kreditnej karty a použije sa na zostatok.

Ponuky sú niekedy veľmi lákavé a hovoria, že ste boli vopred schválení napríklad na pôžičku do 500 000 dolárov, a všetko, čo musíte urobiť, je zaplatiť predbežný poplatok, aby ste získali prístup k tomuto úverovému zariadeniu..

Bohužiaľ, keď obeť zaplatí poplatok, toto je posledné, čo počuje od scammera a určite nedostane vopred schválenú kreditnú kartu prostredníctvom e-mailu v dohľadnej dobe.

Lotériové podvody

Príležitosť vyhrať život meniacu sumu peňazí je veľmi lákavá a dôvod, prečo toľko z nás pravidelne hrá v lotérii.

Podvodníci lovia vaše sny a pošlú e-mail s oznámením, že ste vyhrali lotériovú cenu, ale musíte zaplatiť poplatok za spracovanie, aby vám mohli poslať peniaze za vás..

Premýšľajte o tom, ako môžete vyhrať v lotérii, do ktorej ste sa ešte nevstúpili? Rovnako ako v prípade mnohých z týchto ponúk, aj keď sa zdá byť príliš dobrý na to, aby to bola pravda. Nespadnite do loterijného podvodu.

phishing

Všetky podvody sú zlou správou, ak ste obeťou, ale phishing môže rýchlo vytvoriť skutočný scenár nočnej mory, ktorému by ste sa mali za každú cenu vyhnúť..

Phishing je pravdepodobne najbežnejším internetovým a e-mailovým podvodom, ktorý sa vyskytuje v okolí, a v podstate ide o digitálnu krádež osobných údajov. Podvodníci sa vás snažia presvedčiť, aby ste sa rozlúčili s hodnotnými údajmi, ako sú heslá, dátumy narodenia a podrobnosti o kreditných kartách, s cieľom „overiť svoju totožnosť“ v rámci transakcie alebo zabrániť podvodom, čo je ironické, čo sa skutočne dopúšťajú.

Ak ste online a chcete si byť istí, že stránka je pravá skôr, ako poskytnete akékoľvek osobné údaje, skontrolujte, či má adresa webovej stránky predponu https: //. Falošné weby, ktoré neoprávnene získavajú údaje, sa začnú zvyčajným protokolom http: // a že chýbajúce znaky „s“ by mohli byť varovným signálom, ktorý by vás mohol nakoniec stáť stovky alebo dokonca tisíce dolárov, keď vaše informácie spadnú do nesprávnych rúk..

Podvod s preplatkom

Tento podvod často zahŕňa drahý predmet ako auto, kde scammer ponúka, že vám zaplatí viac, ako predávate, pravdepodobne preto, lebo chcú, aby bol tovar odoslaný do zahraničia..

Pošlú vám, čo sa javí ako skutočný peňažný príkaz, ktorý potom vložíte do svojej banky a na oplátku vás požiadajú o uvoľnenie vozidla a hotovosť za rozdiel, ktorý údajne pokryli peňažným príkazom..

Tento podvod je, žiaľ, veľmi presvedčivý, pretože zahŕňa skutočné peňažné poukazy, ktoré boli v skutočnosti ukradnuté, a preto vyzerajú skutočne originálne, ako sú, ale veľkým problémom je, že peňažný poukaz zjavne nie je autorizovaný, čo potom zistíte, keď váš bankové hovory, ktoré vás informujú o tom, že platba bola odmietnutá, takže ste bez vozidla as menšou hotovosťou, ako ste mali pred transakciou.

Kariérne možnosti

Podvodníci budú prehľadávať pravú pracovnú stránku online, kde ste pravdepodobne zverejnili svoj životopis, v nádeji, že nájdu svoju ďalšiu obeť.

Potom môžete dostať „ponuku zamestnania“, obvykle pre zahraničnú spoločnosť. Jedným z typických podvodov tohto typu je prijatie do pozície „finančného zástupcu“ na spracovanie platieb od zákazníkov z USA, pretože majú problémy s ich priamym prijatím v dôsledku ich umiestnenia..

Vaša odmena je šťavnatá provízia z každej transakcie a poskytnete im informácie o svojom bankovom účte, aby ste dostali provízie. Čo sa v skutočnosti deje, podvodníci niekedy odcudzia peniaze z vášho účtu a tiež využijú príležitosť ukradnúť vašu totožnosť a spáchať ďalšie podvody, takže si dávajte pozor na falošné kariérne príležitosti.

Charitatívne dary

Existuje veľa skutočne dôstojných príčin, na ktoré by ste možno chceli darovať, ale podvodníci majú, bohužiaľ, len veľmi málo morálky, pokiaľ ide o využitie vašej charitatívneho charakteru.

Katastrofy a udalosti na celom svete si často vyžadujú medzinárodné úsilie o získanie toľko potrebných finančných prostriedkov, ale podvodníci zriadili falošné webové stránky na zhromažďovanie darov, ktoré nikdy nie sú dobré..

Ak si nie ste istí, vždy volajte charitu priamo alebo si pozrite ich webovú stránku. Ak ste prostredníctvom e-mailu požiadaní o dar, uistite sa, že nejde iba o pokus o phishing.

Sviatok zadarmo

Cestovné podvody sú často najvyššie počas letných mesiacov a ponuka týždňa na exotickom mieste je určite lákavá, ak je skutočná.

Existujú variácie tohto podvodu, ale vo všeobecnosti vám môže byť ponúknutá určitá časť dovolenky za „bezplatnú“, napríklad cestovné, len aby ste zistili, že ste sa prihlásili na veľmi nákladnú hotelovú ponuku, ktorá nespôsobuje cestovné náklady “ zadarmo “, keď to všetko spočítate.

Pyramidová schéma

Reťazové listy a zbohatnutie rýchlych schém existujú už roky a jediným rozdielom je, že podvodníci vás budú kontaktovať e-mailom a nie poštou šnečí..

Nielenže sa budete pri registrácii rozdeľovať o svoje peniaze, mali by ste si tiež uvedomiť, že by ste mohli byť obvinení z podvodu, ak sa rozhodnete zúčastniť sa, takže sa nemusíte pokúšať, najmä preto, že nie ste pravdepodobne niekde blízko horná časť pyramídy.

Zarábajte doma pomocou počítača

Existujú samozrejme skutočné príležitosti, ako zarobiť nejaké peniaze navyše doma, ale existuje veľa podvodníkov, ktorí chcú využiť.

Jeden taký podvod pracuje na tom, že vás žiada o peniaze na oplátku za podrobnosti o tom, ako generovať určitý pravidelný príjem. Na oplátku za poskytnutie podrobností o svojom účte PayPal, aby ste mohli prijímať platby, nainštalujete program, ktorý spúšťa viacero reklamných okien a ktorý generuje výnos z kliknutia skôr pre spamerov, ako pre vás..

Pokus o zbavenie sa týchto programov vo vašom počítači môže byť veľmi ťažký, takže predtým, ako sa rozhodnete zapojiť, vyskúšajte si starostlivo všetky možnosti na zarobenie peňazí..

Štatistiky podvodov a podvodov online

Online podvody sú v podstate typom podvodov, ktoré vykonávajú zločinci online. Podľa Merriam-Webster.com je podvod podstatné meno s tromi odlišnými význammi:

 • Použitie falošných predstírek
 • Predstierať, že ste niekto alebo niečo, čím nie ste
 • Vytvorenie falšovanej položky alebo služby

Prečo by vás to zaujímalo?

Počítačoví zločinci v priebehu rokov vyvinuli stále pokročilejšie techniky. Správa Norton Cybercrime 2013 obsahuje údaje, ktoré ukazujú, ako počítačová kriminalita ovplyvňuje bezpečnosť používateľov internetu. Pokiaľ ide o správu, v období od júla do augusta 2013 sa uskutočnilo interview s 13 022 dospelými vo veku 18 až 64 rokov z celého sveta. Nasledujúce štatistiky ukazujú vývoj online podvodov:

 • Aj keď sa počet dospelých, ktorí sa stali obeťami spotrebiteľskej počítačovej kriminality, znížil, priemerné náklady na obeť sa zvýšili o 50 percent.
 • Útoky sú stále sofistikovanejšie, pričom podvodníci používajú taktiku, ako je phishing a phans, ako je ransomware..
 • 49 percent spotrebiteľov používa svoje osobné mobilné zariadenia na prácu a na hranie, čo vedie k novým bezpečnostným rizikám pre podniky pôsobiace v oblasti mobilných a elektronických obchodov.
 • 48 percent používateľov tabletu a smartfónu nepodniká najzákladnejšie bezpečnostné kroky, ako je inštalácia bezpečnostného softvéru alebo používanie hesiel.
 • Priame náklady na globálne online podvody v USA sú 113 miliárd dolárov.
 • Priemerné náklady na obeť v USA vzrástli o viac ako 50 percent, zo 197 dolárov v roku 2012 na 298 dolárov v roku 2013.

Prečo je online podvod taký rozšírený?

Chceli by ste vedome nechať odomknuté vaše predné dvere, keď idete na deň? Je pravdepodobné, že sa nič nestane, ale riziko určite nestojí za to.

Táto analógia popisuje, koľko ľudí pristupuje k bezpečnosti internetu. Buď predpokladajú, že sa im nič nestane, alebo si jednoducho neuvedomujú riziká.

Kybernetická kriminalita je neustálou hrozbou a len preto, že nepredstavuje fyzickú hrozbu vo forme toho, že sa niekto snaží preniknúť do vášho domu, môže byť rovnako škodlivá.

Výzvy v oblasti bezpečnosti pre odborníkov v oblasti IT, podniky, zamestnancov a jednotlivcov sa zvýšili a mnoho organizácií teraz berie bezpečnosť online vážne..

Spoločnosť Cisco uviedla vo svojej výročnej bezpečnostnej správe za rok 2013 (získanej 30. júla 2013) nasledujúce údaje z dvoch globálnych štúdií:

 • Najsilnejšia koncentrácia bezpečnostných hrozieb online sa nezameriava na hazardné hry, pornografiu a farmaceutické webové stránky. Najväčšie hrozby sú skôr z legitímnych stránok, ktoré používajú mnohí používatelia internetu, ako sú hlavné vyhľadávacie nástroje, platformy sociálnych médií a stránky maloobchodného predaja pre spotrebiteľov..
 • Pri reklamách je 182-krát väčšia pravdepodobnosť prenosu škodlivého obsahu ako webových stránok s pornografiou.
 • Rast škodlivého softvéru pre Android prudko stúpal rýchlejšie ako ktorákoľvek iná forma škodlivého softvéru na webe. Je to alarmujúci trend, pretože Android má najviac používateľov na globálnom trhu mobilných zariadení.
 • Webové stránky s online nakupovaním majú 21-krát vyššiu pravdepodobnosť prenosu škodlivého obsahu návštevníkom ako sfalšované softvérové ​​stránky.
 • Vyhľadávacie nástroje sú 27-krát náchylnejšie k prenosu škodlivých programov ako falošné softvérové ​​stránky.

Podľa Johna N. Stewarta, hlavného viceprezidenta a hlavného bezpečnostného úradníka spoločnosti Cisco pre globálnu vládu a bezpečnosť spoločností: „Dnes žijeme zmiešaný pracovný a osobný život. Hackeri to vedia. Bezpečnostné hrozby, s ktorými sa stretávame online, ako napríklad zabudovaný webový malware, pri návšteve obľúbených destinácií, ako sú vyhľadávače, maloobchodníci, weby sociálnych médií a aplikácie smartfónov a tabletov, už neohrozujú iba jednotlivca; v predvolenom nastavení ohrozujú naše organizácie. “

Uznávanie finančných podvodov online

Vďaka neustále sa meniacej technológii je boj proti podvodom online závažnou výzvou. Tu je prehľad mnohých druhov podvodov s internetovým spotrebiteľom.

Podvody z aukcií a ukladania online

Internetové aukcie a internetové obchody sú obľúbenými miestami na nájdenie dohody, ale sú obľúbené aj u podvodníkov online. Toto sú najbežnejšie typy online trestných činov a trestných činov v elektronickom obchode:

 • Nedoručenie – je to vtedy, keď predajca uvedie položku na predaj, ale nedoručí ju kupujúcemu. Ak spotrebiteľ navyše použije kreditnú kartu, „predávajúci“ by mohol prípadne ukradnúť svoje informácie a dokonca aj svoju totožnosť.
 • Nesprávna prezentácia – K nesprávnej prezentácii dôjde, keď predajca úmyselne ohodnotí položku nesprávne. Môže to zahŕňať uvedenie nepravdivých informácií o položke za účelom ponúkania cien alebo zverejnenie obrázkov, ktoré nie sú skutočnou položkou. Ďalšou bežnou praxou je zmeniť obrázok tak, aby sa položka javila ako vynikajúci produkt.
 • Triangulácia alebo Mule podvod – Tento podvod sa môže stať, keď si kúpite niečo z online aukcie, ako je eBay alebo obchod ako Amazon.com. Od začiatku do konca sa všetko javí ako normálne.

Vyberiete položku, zaplatíte za ňu a objednáte zásielku. Tovar dorazí a všetko je v poriadku. Čoskoro potom vás úrady informujú, že ste za svoje veci zaplatili pomocou odcudzenej kreditnej karty, viete však, že to tak nie je.

Ukazuje sa, že predajca vzal vaše peniaze a potom na nákup tovaru použil ukradnutú kartu.

Scammer mohol označiť položky ako „darček“, aby skryl podrobnosti o faktúre. Pri objednávaní z Amazonu, eBay alebo iného webu vždy skontrolujte hodnotenia a recenzie kupujúceho. Ak je to možné, nakupujte priamo od Amazonu a nie od dodávateľa.

 • Čierny trh a falšovaný tovar – Väčšina spotrebiteľov nemá predstavu o množstve falšovaných výrobkov určených na predaj na internete. Patria sem videá, CD, kopírovaný softvér a repliky značkového alebo značkového tovaru. Zákazníci často zisťujú iba to, že si kúpili falšované výrobky, keď tovar dorazí bez obvyklej záruky, pokynov a balenia..
 • Shill Bidding – ponúkanie cien Shill prebieha v online aukciách. Predávajúci umiestňuje ponuky na svoje vlastné veci, aby zvýšil cenu. Môžu tiež najať ďalších ľudí, aby im predložili nepravdivé ponuky. Potom sa stiahnu priamo pred ukončením dražby, čím nepravdivo nafúknu konečnú cenu položky aukcie.
 • Viacnásobné ponúkanie – Viacnásobné ponúkanie cien zahŕňa kupujúceho, ktorý umiestňuje ponuky na položku v rôznych množstvách, niektoré vysoké, iné nízke. To výrazne zvyšuje cenu a odrádza ostatných kupujúcich od ponuky. Podvodník potom čaká do konečnej zápisnice z aukcie, keď stiahne všetky svoje vysoké ponuky a ponechá iba tie najnižšie.
 • Podvod s podvodmi v službách – Rovnako ako v prípade online podvodov, aj podvodník v oblasti podvodných podvodov presvedčí obeť, aby podnikala mimo aukčnej stránky alebo platformy na kótovanie položiek. Urobia to tak, že požiadajú o použitie predaja tretej strany na úschovu. Podvodník potom vytvorí falošný úschovný web, ktorý vyzerá ako skutočná služba úschovy. Keď sa obeť zaregistruje na falošnej webovej stránke a odošle platbu prostredníctvom služby, skončí s ničím. Ďalší scenár spočíva v tom, že obeť posiela tovar podvodníkovi a čaká na platbu, ktorá mu príde prostredníctvom falošného úschovného webu, ktorý sa nikdy neobjaví..
 • Plot falšovaných platieb – tento podvod online sa zameriava na spotrebiteľov prostredníctvom falšovaných šekov pokladníka a falošných peňažných príkazov. Podvod spočíva v tom, že podvodník pošle predávajúcemu šek alebo šek s menšou hodnotou ako kupovaná položka. Predávajúci je vyzvaný, aby si nechal časť peňazí pre seba a zvyšok dal späť k podvodníkovi. Keď obeť preplatí šek, pošle podvodníkovi hotovosť. Obeť potom stiahne peniaze skôr, ako sa zúčtuje a pošle ich podvodníkovi, ale neskôr zistí, že šek bol zlý a je nútený vrátiť banku. Tento podvod sa vyskytuje aj na sociálnych sieťach, fórach alebo diskusných fórach. V tomto prípade podvodník zvyčajne požiada o pomoc pri preplatení veľkej šeky, ktorú nedokáže sám vykonať z rôznych dôvodov, pričom poskytne časť peňazí výmenou za pomoc..

Súťaže a romantické podvody

Musíte byť obzvlášť opatrní, keď dostanete ponuky, ktoré oslovujú vaše emócie. Pamätajte, že musíte skontrolovať veci, inak by ste mohli komunikovať so zločincom, robotom alebo dokonca so psom.

Podvody z online lotérií, súťaží a lotérií

Dostali ste niekedy vo svojom e-mailovom účte lotérie alebo povýšenie? Ak áno, patríte medzi tisíce Američanov, ktorí ich prijímajú takmer každý deň. Je to lákavé, ako sa zdá, je dôležité si uvedomiť, že ak vás súťaž žiada, aby ste zaplatili skôr, ako budete hrať, alebo zaplatili, aby ste dostali svoju cenu, je to falošný. Tu sú niektoré z najbežnejších lotériových, súťažných a lotériových podvodníkov.

Ceny a podvody typu Sweepstakes

Možno ste dostali lotérie alebo propagáciu špeciálnych cien prostredníctvom e-mailu alebo počas návštevy webovej stránky vo forme vyskakovacej alebo bannerovej reklamy.

Obchodníci legitímne využívajú lotérie alebo promočné akcie, nikdy vás však nežiadajú, aby ste zaplatili za vstup. Ak vás požiadajú o zaplatenie daní alebo vám účtujú skrytý poplatok, je to pravdepodobne podvod, pretože legitímne stávky vás nikdy neúčtujú za vstup.

Buďte opatrní, ak dostanete povýšenie, ktoré vám blahoželá k získaniu ceny. Ak budete požiadaní o prepravný alebo manipulačný poplatok, alebo ak vám bude povedané, aby ste si kúpili niečo, aby ste dostali svoju odmenu, bude to pravdepodobne podvodné.

Je to legitímne?

Ak chcete určiť legitímnosť online lotérie alebo inej propagácie cien, mali by ste si položiť nasledujúce štyri kľúčové otázky:

 • Čo je Háčik? Vyžaduje spoločnosť, ktorá udeľuje ceny, informácie o vašom účte kreditnej karty, čísle bankového účtu alebo dokonca aj o čísle sociálneho zabezpečenia? Žiadna spoločnosť so skutočnou cenou nikdy nepožaduje tento druh informácií, aby potvrdila, že ste víťazom.
 • Musíte platiť? Nikdy by ste nemali platiť za to, aby ste mohli hrať alebo zbierať cenu, keď je súťaž alebo lotérie legitímna..
 • Súťažíte zmätení? Dokážete prečítať pravidlá a vstupné pokyny k propagácii a porozumieť im? Dajú sa ľahko nájsť na webovej stránke alebo v reklame? Ak nerozumiete alebo nemôžete nájsť informácie, ktoré potrebujete, aby ste mohli zadať a vyhrať, mali by ste si znova premyslieť pred zadaním alebo prijatím svojich „výhier“.
 • Stojí cena za problém? Skontrolujte, či sú výhry skutočne hodné vášho času a úsilia. Naozaj chcete cenu vyhrať? Ak nie, opýtajte sa, či existuje možnosť platby v hotovosti.

Zahraničné lotérie a zákon

Zahraničné lotérie sú v Spojených štátoch nezákonné. Federálny zákon zakazuje zasielanie a zasielanie e-mailových lotériových lístkov, reklám a platieb za nákup lotériových lístkov z inej krajiny. Tu je niekoľko ešte lepších dôvodov, ako sa im vyhnúť:

 • Podvodníci v lotérii vám zablahoželať k vašim výhram a potom, keď idete zbierať svoju imaginárnu cenu, vám naúčtujú poplatok..
 • Väčšina „zahraničných“ lotériových agentov vám vezme hotovosť bez toho, aby si zakúpila vstupenky.
 • Nikdy nechcete poskytnúť svoje finančné alebo osobné informácie cudzincovi online, aj keď vám povedia, že ste získali veľkú cenu..

Online podvody

Mnoho ľudí používa zoznamovacie weby online, ale toto je ďalšia oblasť, v ktorej sa môžu vyskytnúť podvody. Ak stretnete niekoho, kto sa javí príliš dobre na to, aby to bola pravda, mali by ste si najprv položiť niekoľko otázok:

 • Je táto osoba príliš silná a príliš rýchla?
 • Začala táto osoba prejavovať silný záujem o vás vo veľmi krátkom čase?
 • Povedali vám, že pracujú a / alebo bývajú v inej krajine?
 • Nakoniec najdôležitejšia otázka: Sťažovali sa na problémy s preplatením šeku, možno aj na výplatu?

Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali „áno“, môžete byť zamýšľanou značkou kybernetického trestného činu.

Počítačoví zločinci tieto podvody ovládajú tým, že sa zobrazujú ako osamelí ľudia hľadajúci legitímne vzťahy. Tu je niekoľko najbežnejších scenárov.

Reshipping Racket

V tomto podvode sú obyvatelia Spojených štátov prijímaní len na účely prijímania balíkov vo svojich domovoch, ktoré potom prebalia a pošlú do inej krajiny..

Počítačoví zločinci sa zameriavajú na svoje obete v internetových chatovacích miestnostiach, zoznamovacích serveroch, webinároch, na sociálnych sieťach a v programoch na odosielanie správ. Zvyčajne hovoria, že ich krajina pôvodu neumožňuje priame obchodné zásielky a opýtajú sa vás, či vám môžu tovar namiesto toho poslať. Znie to legitímne, takže súhlasíte.

Čoskoro však začína prichádzať stabilný prúd balíkov, ktorý pokračuje niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov. Jediným spôsobom, ako to zastaviť, je kontaktovať miestnu agentúru činnú v trestnom konaní, keď sa dozviete, že páchateľ použil falošnú alebo odcudzenú kreditnú kartu na nákup zásielok..

Podvody pre nevesty na objednávku

Táto schéma je často zameraná na ľudí, ktorí hľadajú romantiku a priateľstvo. Páchateľ zverejní inzerát údajne od ženy, ktorá hľadá vzťah s cudzím človekom, aby unikol problémom svojej domovskej krajiny. Keď obeť odpovie, dozvie sa, že žena sa chce presťahovať do svojej krajiny, ale že jej chýbajú finančné prostriedky.

Z ničoho nič sa zoznamka alebo zodpovedajúca agentúra spoja s mužom a tvrdí, že môže pomôcť so všetkými potrebnými dokladmi. Ponúka tiež koordináciu príchodu svojej nevesty za nominálnu platbu.

Na poslednú chvíľu dostane obeť od agentúry správu, v ktorej vysvetľuje, že ide o problém a potrebuje viac peňazí. Po tom, čo obeť pošle peniaze, agentúra už nikdy nepočuje.

Využívanie ľudskej prírody

Online podvodníci chápu ľudskú povahu a využívajú ju pre svoj vlastný prospech. Často ide o podvádzanie zraniteľných obetí a ešte závažnejšie riešenie ich problémov. Tu sú niektoré bežné podvody zamerané na ľudí, ktorí sa často nachádzajú v ťažkých podmienkach:

Rozšírené podvody s poplatkami

Mnoho ľudí sa stáva obeťou podvodov s pôžičkami s preddavkom, keď nie sú schopní získať pôžičku z tradičných zdrojov. V týchto podvodoch ponúka podvodník „zaručenú“ pôžičku, pokiaľ obeť zaplatí špeciálny poplatok vopred.

Pokročilý podvodník v oblasti poplatkov vám povie, že pre vás môže zabezpečiť pôžičku od legitímnej úverovej inštitúcie, napríklad od banky. V skutočnosti nemajú právomoc získať pôžičku za vás. Namiesto toho ukradnú poplatok a zmiznú.

Podvodníci podvodného poplatku často požadujú určité percento z hrubej výšky úveru na zaplatenie požadovaného poplatku. Napríklad, ak sa požaduje poplatok vo výške 10 percent, museli by ste zaplatiť 1 000 dolárov, aby ste získali pôžičku 10 000 dolárov, čo by vás mohlo dostať do vážnych finančných ťažkostí.

Charitatívne podvody

Charitatívne podvody nastanú, keď sa podvodník chystá oklamať nevinných darcov. Najčastejšie sa vyskytuje počas sviatkov alebo po tragédii alebo veľkej katastrofe a ľudia môžu prijímať žiadosti prostredníctvom poštovej služby USA, online, telefonicky, textom, na sociálnych médiách a dokonca prostredníctvom žiadostí o vstupné dvere..

Aj keď existuje veľa rozpoznateľných charitatívnych organizácií, vždy je dobré skontrolovať organizáciu najprv pomocou prieskumu online, zavolaním do hlavnej kancelárie charity alebo zavolaním na Better Business Bureau (BBB)..

Nikdy neposielajte hotovostné dary alebo peniaze. Neprenášajte informácie o svojej kreditnej karte ani o bankovom účte. Ak vás osloví skupina vo vašom miestnom susedstve, zoberte ich informácie a kontaktujte priamo agentúru. Ak platíte šekom alebo kreditnou kartou online, uistite sa, že je to zabezpečená stránka. Môžete povedať, že je bezpečné, ak obsahuje v adrese adresu „https“ a na paneli s adresou má ikonu zámku.

Internetový lekárenský podvod

Podľa agentúry FDA je porušovanie federálneho zákona o potravinách, liekoch a kozmetike poskytovať lieky na predpis bez platného predpisu. Mnoho internetových lekární však nedodržiava štátne licenčné požiadavky a normy.

Hlavným problémom v súvislosti s podvodmi v lekárňach online sú falšované lieky, lieky s ukončenou platnosťou alebo zriedené lieky. Aj keď vás webová stránka môže požiadať o vyplnenie formulára alebo o konzultáciu so „špecialistom“ za poplatok, nemusí požadovať lekárske záznamy alebo sledovanie, aby ste sa ubezpečili, že ste so svojím lekárskym predpisom spokojní. Navyše „lekári“ na týchto webových stránkach majú často pochybné pozadie.

Úspora nákladov a pohodlie môžu lákať spotrebiteľov, ale nezabudnite nikdy predložiť svoje súkromné ​​informácie alebo zaplatiť poplatok za objednanie liekov. Požiadajte svojho lekára, aby vám odporučil lekáreň online alebo iné miesto, ktoré vám pomôže získať lieky, ktoré potrebujete.

Podľa ďalšej analýzy zistilo mnoho laboratórií lieky na predpis od falošných lekární online, ktoré majú len malú až žiadnu potenciu, alebo málo dôkazov o akýchkoľvek účinných látkach.

Ďalšie podvody online

Existuje mnoho ďalších druhov podvodov online, na ktoré treba dať pozor, a medzi ne patria:

 • Podvody s prácou – Nikdy neplatíte za získanie práce ani za sprostredkovanie práce, aby vám pomohli nájsť prácu. Vždy si overte, kto vás kontaktuje, aby vás najal, a zavolajte tiež na BBB.
 • Investičné podvody – Vždy skúmajte investičnú spoločnosť. To zahŕňa Ponziho schémy. Choďte s renomovanou spoločnosťou, ktorá existuje už dlho. Získajte odporúčania pre ľudí, ktorí túto službu skutočne využili.
 • Nigérijské podvody typu „4-1-9“ – nikdy neposielajte peniaze nikomu, kto vás kontaktuje prostredníctvom e-mailu, a na tieto e-maily neodpovedajte. Pošlite e-mail svojmu poskytovateľovi e-mailového hostenia, aby ho mohli prešetriť.
 • Pyramídové schémy – Nikdy neprijímajte licenciu ani distribútorstvo výmenou za marketing služby alebo produktu. Vždy sa obráťte na generálnu prokuratúru a BBB a overte si konkrétnu spoločnosť alebo organizáciu.
 • Online inzertný podvod – Patria sem škodlivé útoky, ako sú malware, únos prehliadača, botnety a vírusy. Vždy používajte antivírusový program s ochranou pred škodlivým softvérom.

Mladší a starší používatelia internetu

Hoci online podvody a podvody môžu byť znepokojujúce a mätúce, môžete aktívne a seba chrániť svojich blízkych vykonaním niekoľkých jednoduchých opatrení. Buďte opatrní, buďte skeptickí, vždy sa pýtajte, či sa niečo javí čudne a nikdy neverte každému, koho nepoznáte. Tu je niekoľko konkrétnych tipov, ktoré je potrebné dodržiavať pre používateľov internetu všetkých vekových skupín:

Ochrana detí online

Online podvodníci sa často zameriavajú na deti a dospievajúcich, čo môže viesť k problémom pre celú rodinu, najmä ak v dôsledku toho budú malware a vírusy postihnuté iné počítače v domácnosti. Dajte svojmu dieťaťu taktiku zdravého rozumu, ktorá mu pomôže zostať v bezpečí, ako napríklad:

 • Trust No One – Vysvetlite im, že si nikdy nemôžu byť istí skutočnou identitou osoby online. Ak ich nepoznajú – alebo dokonca, ak áno, ale nedokážu to určite potvrdiť – mali by sa vyhnúť SMS, chatovaniu, zdieľaniu informácií alebo inej komunikácii s nimi..
 • Zamknúť informácie – Porozprávajte sa so svojimi deťmi o osobných údajoch. Vysvetlite im, že by nikdy nemali nikomu povedať, aké je jeho skutočné meno, adresa alebo telefónne číslo. Diskutujte o tom, ako môžu predátori online klásť otázky s cieľom nájsť polohu dieťaťa, napríklad položiť im otázku, ktorú školu navštevujú, kam radi nakupujú alebo aké sú ich obľúbené reštaurácie..
 • Buďte tam, buďte na pozore – Skontrolujte online aktivitu svojho dieťaťa a nainštalujte programy a ochranu heslom. Obmedzte, kde môžu ísť online – váš poskytovateľ internetových služieb vám s tým môže pomôcť. Buďte k dispozícii na zodpovedanie otázok a nedovoľte im kupovať čokoľvek online.
 • Defend Gear and Gadgets – Môžete nastaviť ochranu na všetkých mobilných zariadeniach vášho dieťaťa, od ich smartfónu po tablet. Vyhľadajte pokyny od výrobcu, ako aj od svojho poskytovateľa. Môžete nainštalovať bezpečnostné aplikácie, ako je napríklad Lookout, a na zvýšenie úrovne ochrany môžete použiť mnoho ďalších bezpečnostných programov a softvéru. Mnoho telefónov má nastavenia špeciálne pre detských používateľov, preto si ich tiež prezrite.
 • Seize Teachable Moments – Nechajte dialóg otvorený. Využite predmet online podvodov ako príležitosť naučiť svoje deti, na čo si dávať pozor, a na to, ako sa vyhnúť zverejneniu online.

Mohli by ste tiež stanoviť niektoré základné pravidlá používania internetu a zdôrazniť nebezpečenstvo, na ktoré by mali byť upozornení. To by mohlo zahŕňať odporúčanie, aby:

 • kliknite na reklamné bannery, reklamy zo sociálnych médií alebo na čokoľvek v rozbaľovacom okne.
 • odpovedzte na e-maily od cudzinca alebo od kohokoľvek, od ktorého neočakávajú komunikáciu, skôr, ako sa s vami najskôr spojíme.
 • stiahnite čokoľvek, pokiaľ to neschválite ako prvé.
 • zdieľať akékoľvek informácie s cudzími osobami na webových stránkach alebo na sociálnych sieťach.
 • preposielajte e-maily hromadnej skupine, fóre, na stránky sociálnych médií alebo na nástenku.
 • Objednajte si čokoľvek online bez vášho vedomia.
 • prijímať dary, texty, obrázky alebo čokoľvek iné online bez toho, aby s vami najskôr hovoril.
 • uverejňovať svoje fotografie online alebo prostredníctvom textovej správy.

Z času na čas jemne pripomeňte svojmu dieťaťu dôsledky nepozornosti online. Poukážte na to, ako by mohli ohroziť celú rodinu, takže to nie je len o nich. Posaďte sa a vysvetlite dôležité dôvody, pre ktoré musíte stanoviť tieto pokyny, a musí byť jasné, že by mali mať vždy možnosť prísť k vám, keď si nie sú niečím istý..

Riziká pre starších používateľov internetu

Seniorom často hrozí väčšie riziko, že sa stanú obeťami online podvodov. Ak máte staršieho priateľa alebo príbuzného, ​​môžete sa s nimi porozprávať o rizikách podvodov online a oznámiť im, že sa vás môžu kedykoľvek opýtať, či si niečím nie sú istí..

 • Vysvetlite svojim starším príbuzným, že by nemali dôverovať cudzincom online, najmä tým, ktorí žiadajú o peniaze alebo dôverné informácie. Informujte ich o najbežnejších podvodoch, ako sú napríklad:
 • Falošné lotérie a lotérie žiadajú o vstupné poplatky za vstup alebo výber výhier.
 • Vládni podvodníci zastupujúci predstaviteľov Medicare, Medicaid alebo Social Security.
 • Podvody, v ktorých niekto predstavuje svoju vnučku, ktorá potrebuje finančnú pomoc.
 • Nepravdivé ponuky na bezplatné alebo zľavnené lieky alebo lekárske vybavenie.
 • Podvody s kreditnými kartami a podvody s investíciami.

Odporúčajte im, aby investovali do antivírusového softvéru, softvéru na ochranu pred škodlivým softvérom a softvéru na ochranu pred spywarom a naučili ich používať ho. Ukážte im, ako udržiavať antivírusový softvér a softvér na ochranu pred spywarom v prevádzke a aktualizovať.

Naučte ich, ako používať a ukladať svoje heslá, napríklad pomocou šifrovaného generátora zabezpečeného hesla, ako je LastPass alebo Dashlane
. Sú jednoduché na používanie a poskytujú seniorom ďalšiu úroveň ochrany.

Pomáhame z diaľky

Ak žijete ďaleko od svojich starších rodičov alebo blízkych, stále existujú spôsoby, ako im môžete pomôcť.

 • Požiadajte dôveryhodného priateľa rodiny alebo suseda, aby sa na ne občas pozrel.
 • Nastavte online prístup k svojim kreditným kartám a bankovým účtom, aby ste mohli sledovať svoje financie a hľadať neobvyklú aktivitu. Skontrolujte svoje úverové správy na bezplatnej stránke na kontrolu kreditov, ako je AnnualCreditReport.com, aby ste sa uistili, že v ich menách neboli otvorené žiadne falošné účty..
 • Službu AARP Fraud Fighter Call Center na čísle 800-646-2283 môžete získať bezplatnú pomoc. Možno budete musieť zanechať správu, ale môžete očakávať odpoveď do 48 hodín. Podľa správy AARP dostávajú veľa hovorov od detí starších rodičov, ktorí sa obávajú možného podvodu. Mnoho starších rodičov sa hanbí priznať svojim deťom, že ich podvodník prenasledoval, a výročná správa o činnosti je v takýchto prípadoch neoceniteľným zdrojom..

Riziká podvodov online pre podniky

Každý podnik môže byť vystavený riziku online podvodov. Nie každý podnik môže mať zavedené rovnaké bezpečnostné opatrenia ako veľké konglomeráty, ale stále môžete urobiť veľa, aby ste zabránili podvodom online..

Jedným z najčastejších podvodov pre firmy je podvod s kreditnými kartami. Dôvodom je často to, že zaneprázdnení vlastníci firiem nemajú čas ani zdroje na sledovanie svojej činnosti na kreditnej karte, alebo mylne kombinujú svoje osobné účty so svojimi firemnými účtami. K rizikám tiež prispieva nedostatočná bezpečnosť podnikových počítačov a siete, ako aj nedostatočná kontrola prijímania do zamestnania na pozadí..

Medzi ďalšie tipy pre podnikateľov a zamestnancov patria:

 • Zabezpečte a ochráňte všetky aktíva – pridajte ochranu ku všetkým svojim kreditným kartám a bankovým účtom, pretože toto je najzraniteľnejšia oblasť podvodu pre akúkoľvek firmu všetkých veľkostí. Svojim zamestnancom alebo kolegom nedávajte kreditné karty ani informácie o kreditoch. Použite zabezpečený online platobný systém vyúčtovania a všetky dôverné informácie uložte na bezpečne uzamknuté miesto. Zamknite svoju firemnú poštovú schránku a kľúč dajte iba najdôveryhodnejším zamestnancom.
 • Nemiešajte podnikanie s radosťou – Oddeľte svoje osobné účty od obchodných účtov. Ak dôjde k narušeniu bezpečnosti, nezasiahne to každý účet, ktorý vlastníte. Bude tiež oveľa jednoduchšie sledovať vaše obchodné výdavky a vykazovať odpočty z daní týmto spôsobom.
 • Uzamknite svoju firemnú IT infraštruktúru – zakúpte si firewall, ako aj antivírusové programy, programy na detekciu škodlivého softvéru a spyware. Zálohujte všetko, aby ste mohli pokračovať v operácii, aj keď ste pod veľkým kybernetickým útokom. Pravidelne meniť heslá a starostlivo ich chrániť. Nepoužívajte rovnaké heslo pre všetky svoje účty. Presadzujte politiky týkajúce sa hesiel pomocou jasných pravidiel zložitosti hesla. Vyžadovať časté zmeny každé dva mesiace.
 • Určite jeden počítač len pre bankovníctvo – venovať jeden počítač všetkým svojim online finančným transakciám a činnosti je najbezpečnejším spôsobom podnikania. Pri používaní jedného počítača je pre kybernetických podvodníkov omnoho ťažšie získať prístup ku všetkým vašim dôverným informáciám. Nezabudnite ho používať výlučne na finančné účely a nie na sociálne médiá, na surfovanie po webe alebo e-mail. Vyhnite sa mobilnému bankovníctvu, najmä ak používate nezabezpečenú službu Wi-Fi.
 • Blízke vstupné miesta – Vaši zamestnanci sú vašou najväčšou oblasťou zraniteľnosti, a preto sa z nich urobte prvou obrannou líniou tým, že sa budete pravidelne zúčastňovať školení. Pokryte najnovšie bezpečnostné hrozby a poskytujte informácie o najnovších podvodníkoch. Vytvorte zásady, ktoré vašich pracovníkov usmernia v takých veciach, ako je zaobchádzanie s dôvernými informáciami o spoločnosti, zamestnancoch a zákazníkoch a finančné podrobnosti.
 • Základné kontroly na pozadí – Vždy vykonávajte základnú kontrolu na pozadí svojich zamestnancov, najmä tých, ktorí sa zaoberajú cenovo dostupným tovarom, dôvernými údajmi o spoločnosti a zákazníkoch a finančnými informáciami. Úroveň, do ktorej chcete prehľadať, závisí od konkrétnych informácií, ku ktorým bude mať nový výpožičný prístup prístup, takže konkrétne informácie nájdete na stránke Small Business Administration (SBA)..
 • Pokrytie je rozhodujúce – spoločnosť Cybersource Corp, ktorá poskytuje služby v oblasti spracovania platieb a riadenia rizík, uvádza, že straty výnosov maloobchodníkov v dôsledku podvodov online sa za posledné dva roky zvýšili a v roku 2012 dosiahli 3,5 miliardy dolárov. pravidlá, ktoré zahŕňajú akékoľvek straty spôsobené podvodmi online, a porozprávajte sa so svojimi bankami a spoločnosťami vydávajúcimi kreditné karty, aby ste zistili, aké typy ochrany poskytujú.

Bojovať späť

Hoci je počítačová kriminalita na vzostupe a podvody na vás stále čakajú, existuje veľa informácií a pomoci pre každého, kto sa obáva online podvodov. Tu je niekoľko užitočných zdrojov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa internetovým podvodom:

 • Národné informačné centrum o podvodoch – Fraud.org je duchovným dieťaťom National Consumers League (NCL), neziskovej organizácie zameranej na obhajobu so sídlom vo Washingtone, D.C. Jej cieľom je poskytnúť spotrebiteľom informácie, ktoré potrebujú, aby sa nestali obeťou telemarketingu a online podvodov..
 • Národná aliancia pre kybernetickú bezpečnosť – v spolupráci s národnou bezpečnosťou štátu poskytuje nástroje pre všetkých vrátane rodín a firiem, ktoré chcú bezpečne používať internet..
 • The Business Software Alliance – BSA učí rodičov a deti o internetových podvodoch a bezpečnosti. Ponúka bezpečnostné hry a hádanky pre deti, ktoré treba vyriešiť. Hovorí tiež o kybernetickej etike. BSA chráni duševné vlastníctvo a usiluje sa o otvorenie spravodlivého trhu prostredníctvom vzťahov s vládou, presadzovania duševného vlastníctva a vzdelávacích aktivít po celom svete.
 • GetNetWise – Verejná služba a projekt Nadácie internetového vzdelávania, GetNetWise poskytuje rodičom zdroje, ktoré potrebujú na to, aby seba aj svoje deti naučili, ako zostať v bezpečí online..

FBI postupuje vpred: Nová iniciatíva za internetovú kriminalitu

Centrum pre sťažnosti na internetovú kriminalitu spoločnosti FBI (IC3) sa nedávno spojilo so štátom Utah, aby začalo pilotný program zameraný na online zločin. Cieľom programu je vytvoriť pevný štandard pre zdieľanie informácií a koordináciu vyšetrovaní medzi orgánmi činnými v trestnom konaní. Cieľom je preklenúť priepasť medzi štátnymi a miestnymi právnymi agentúrami a FBI, otvoriť informácie a metodiky na riešenie tohto nového druhu trestnej činnosti..

Centrum pre sťažnosti na internete proti trestnej činnosti funguje už viac ako 14 rokov a poskytuje obetiam zdroje a právne predpisy týkajúce sa podávania správ, vyšetrovania a stíhania internetových trestných činov. IC3 predstavuje náročnú tímovú spoluprácu medzi FBI a Národným centrom pre kriminalitu bielych golierov, aby obetiam podvodov online poskytla prístupnú a jednoduchú platformu na podávanie správ, ktorá upozorňuje orgány na podozrenie z porušenia internetového trestného činu..

IC3 pomáha presadzovaniu práva tým, že vystupuje ako platforma na zhromažďovanie sťažností týkajúcich sa internetu, na vykonávanie výskumov, ktoré sa ich týkajú, a na generovanie analytických správ na základe každého z nich pre miestne, štátne, federálne, kmeňové a medzinárodné orgány činné v trestnom konaní. Pomáha tiež všetkým štátnym a federálnym regulačným agentúram a pomáha im pri vývoji vyšetrovaní na základe údajov IC3. IC3 vydáva aj oznámenia o službách vo verejnom záujme na zvýšenie informovanosti o trestných činoch na internete.

IC3 uvádza, že iba v roku 2012 obete nahlásili viac ako 500 miliónov dolárov za straty z trestných činov, ako je prienik do počítača, podvody s vydieraním, podvodný predaj automobilov, online zoznamky, malware a ransomware, ako aj aukčné a charitatívne podvody. Nová iniciatíva s pomocou oddelenia pre vyšetrovanie počítačov a zločinov spája prostriedky na presadzovanie práva, ktoré systematicky vychádzajú z trestných činov páchaných na trestných činoch..

IC3 chodí po zlodejoch počítačov pomocou vlastných nástrojov vrátane databázy sťažností a analýzy. Personál IC3 tiež vyrába spravodajské balíčky založené na akciách spojené s konkrétnymi zemepisnými oblasťami. Tieto balíčky pomáhajú poukázať na hlavné trendy a identifikovať jednotlivcov a zločinecké podniky na základe všeobecných sťažností.

Môže tiež spojiť rôzne metódy operácie späť s rovnakými organizáciami a určiť mnoho vrstiev súčasnej trestnej činnosti. Zahŕňa tiež informácie z predbežného vyšetrovacieho výskumu, ktorý vykonali analytici IC3, vrátane základného prehľadávania webovej domény a kontroly registrov trestov.

Keď balík dokončí, odošle ho miestnej kybernetickej pracovnej skupine FBI na ďalšie kroky, pričom vyšetrovateľom poskytne podrobnosti o každom danom prípade skôr, ako začnú prvý pohovor. Ich kybernetické pracovné skupiny sa nachádzajú v každej poľnej kancelárii FBI. Zahŕňajú agentov FBI, iných federálnych zástupcov a štátnych a miestnych orgánov činných v trestnom konaní, ktorí vyšetrujú škálu počítačových hrozieb vrátane internetového zločinu.

Napríklad v pilotnom programe v Utahu sa agenti FBI spoja s dôstojníkmi štátneho úradu pre vyšetrovanie Ministerstva obrany štátu Utah, spolu s federálnymi a miestnymi prokurátormi a úradmi na ochranu spotrebiteľa. Spoločne rozhodujú o tom, či trestne stíhať na miestnej alebo federálnej úrovni, alebo či môžu spojiť porušovanie miestnych zákonov do federálneho stíhania s cieľom zamerať sa na celé zločinecké podniky, ktoré pôsobia v jurisdikcii.

Čím viac sťažností IC3 dostáva od verejných orgánov a orgánov činných v trestnom konaní, efektívnejšie orgány činné v trestnom konaní môžu identifikovať a zadržať osoby zodpovedné za online podvody. Ak sa domnievate, že sa vy alebo niekto, koho poznáte, stal obeťou internetového zločinu, môžete podať sťažnosť na IC3
.

Či ste obeťou alebo treťou stranou, na podanie sťažnosti predložte nasledujúce informácie:

 • názov
 • Mailová adresa
 • Telefónne číslo
 • Meno, adresa, telefónne číslo.
 • Webová adresa jednotlivca alebo organizácie, o ktorej si myslíte, že vás podviedli.
 • Konkrétne podrobnosti o tom, ako, prečo a kedy si myslíte, že ste boli podvedení.
 • Akékoľvek ďalšie relevantné informácie, ktoré považujete za potrebné na podporu vašej sťažnosti.

Ak nemôžete nájsť podrobnosti o osobe, e-mailovom serveri alebo problematickom webe, skúste vyhľadať príslušnú hostiteľskú spoločnosť, ktorú používajú. Použite nástroj Whoishostingthis.com a jednoducho zadajte doménu do vyhľadávacieho poľa. Hostiteľské spoločnosti zvyčajne konajú rýchlo, pokiaľ ide o potenciálne podvodné činnosti na svojich serveroch. Môžu tiež poskytnúť množstvo včasných informácií a môžu vás viesť správnym smerom, pokiaľ ide o hľadanie ďalších podrobností.

Keďže štát, federálne a miestne orgány pokračujú vo vývoji zákonov o počítačovej kriminalite, môžeme sa podieľať aj na nás. Ako rodičia a opatrovatelia sa môžeme dozvedieť o podvodoch online a potom môžeme naučiť tých najzraniteľnejších, našich mladých ľudí a našich starších ľudí, ako zostať v bezpečí pred počítačovou kriminalitou. Vyzbrojení niektorými taktikami a informáciami pre zdravý rozum je ľahké zostať v bezpečí online.

Podvodníci tu môžu zostať, ale prinajmenšom máme spôsoby, ako im zabrániť. Nestaňte sa niekým obeťou online. Buďte opatrní, buďte inteligentní a komunikujte, keď sa vám niečo nezdá byť správne – a zostaňte v bezpečí online.

Digitálne vydieranie

Vydieranie existuje už dlho. Pomyslite na vydieranie a môžete myslieť na miestnych gangstrov, ktorí extrahujú platby od obchodníkov za „ochranu“, alebo zločinecké vydieranie obete za peniaze výmenou za citlivé obrázky..

V týchto dňoch je však nová hrozba: digitálne vydieranie (známe aj ako internetové vydieranie). Môže to ovplyvniť kohokoľvek, kdekoľvek, od veľkých korporácií až po jednotlivcov, a je pravdepodobné, že sa v nasledujúcich rokoch stane vážnejším problémom..

Čo presne je to digitálne vydieranie, ako sa môžete chrániť pred tým, aby ste sa stali obeťou, a čo môžete urobiť, ak sa to dotkne vás alebo vašej organizácie?

Druhy digitálneho vydierania

Existuje veľa druhov vydierania. Niektoré z nich sú zvyčajne zamerané na spoločnosti, zatiaľ čo iné môžu byť častejšie zamerané na jednotlivcov.

Útoky DDoS

Útoky s distribuovaným odmietnutím služby (DDoS) sú jednou z najbežnejších foriem vydierania v zahraničí a predstavujú rastúcu hrozbu, ako sa zdôrazňuje v tomto článku BBC..

BT, poskytovateľ telekomunikačných služieb vo Veľkej Británii, v prieskume z júna 2014 zistil, že 41% organizácií na celom svete bolo napadnutých útokom DDoS v predchádzajúcom roku..

Zahŕňajú početné počítačové systémy zacielené na jeden systém, zvyčajne systém firmy alebo organizácie, na blokovanie prístupu na webovú stránku organizácie. Vyžaduje sa výkupné, aby sa útok zastavil.

Pre podniky, ktoré sa spoliehajú na svoju online prítomnosť, môžu byť účinky katastrofálne. Ak webová stránka klesne a zákazníci nemôžu uskutočňovať objednávky, podnik môže stratiť značné množstvo peňazí.

Mnoho organizácií nehlási tieto typy útokov. Často sa obávajú, že by to mohlo mať vplyv na ich povesť alebo že by zákazníci mohli prevziať svoje vlastné bezpečnostné systémy.

Niektoré spoločnosti jednoducho zaplatia peniaze, pretože príslušné sumy sú nižšie, ako by stratili, ak by zostali v režime offline po dlhú dobu.

Krádež dát

Ďalšou bežnou formou vydierania je zadržiavanie údajov spoločnosti za výkupné.

Značnú publicitu získala, keď spoločnosť Sony Pictures Entertainment v novembri 2014 napadla skupina „Strážcovia mieru“, ktorá požadovala zrušenie filmu Interview..

Keď to tak nebolo, hackeri zverejnili obrovské množstvo dôverných informácií, ktoré spoločnosti Sony spôsobili veľké škody.

Podobný problém ovplyvnil aj Domino’s Pizza v júni 2014, keď hackeri hrozili zverejnením podrobností 600 000 zákazníkov, pokiaľ nedostali výkupné..

Dôsledky zverejnenia takýchto údajov môžu byť pre organizácie katastrofálne, pretože by to mohlo viesť k súdnemu konaniu a vysokým pokutám, ako aj k strate podnikania. Podobná situácia spočíva v tom, že podnikové tajomstvá sú prístupné a držané za výkupné, čo môže byť pre spoločnosti tiež veľmi škodlivé.

Hrozba spôsobenia poruchy

Zločinci niekedy jednoducho hrozia, že spôsobia narušenie organizácie hacknutím do ich systémov a hrozbou vymazaním dôležitých súborov. Ak sú súbory nevyhnutné a neboli zazálohované, takáto situácia môže byť pre dotknutú organizáciu zničujúca.

ransomware

Ramsomware môže ovplyvniť jednotlivcov aj organizácie. Zahŕňa škodlivý softvér, ktorý infikuje počítačový systém, niekedy šifruje súbory a niekedy uzamkne systém. Vyžaduje sa výkupné, aby sa systém uvoľnil.

Jedným zo slávnych príkladov ransomware je CryptoLocker, ktorý sa prvýkrát objavil v septembri 2013. Tento spread sa šíril prostredníctvom e-mailových príloh a zarobil milióny dolárov predtým, ako boli stiahnuté.

Ďalším z nich bol program WinLock, ktorý sa objavil v roku 2010. Tento obmedzený prístup k počítačom a požiadavka na prémiovú textovú správu na oplátku za kód na jeho odomknutie, ktorý pre zločincov priniesol milióny dolárov..

Sextortion

Je to zločin, ktorý má tendenciu postihovať jednotlivcov a často aj mužov.

Polícia na to mužov upozornila v roku 2018, ako uvádza správa CHCH, a trestný čin spočíva v tom, že muži sú do online chatov vnášaní so ženami, kde by sa mohli odhaliť. Potom zločinca požaduje platbu a hrozí, že sa zábery zverejnia.

Ďalším typom sexuálneho zneužívania je zločin, ktorý infikuje počítač vírusom a potom kradne citlivé fotografie alebo videá, alebo ich dokonca nafilmuje pomocou webovej kamery obete. Zločinec potom môže od obetí požadovať viac obrázkov alebo peňazí.

Ako znížiť riziká

Digitálne vydieranie je niečo, čo môže ovplyvniť každého. Existujú však kroky, ktoré môžete vy alebo vaša organizácia podniknúť na zníženie rizík.

Vylepšite svoju bezpečnosť

Najdôležitejšie je zabezpečiť, aby ste mali vhodnú bezpečnosť. Môže to byť rovnako jednoduché ako aktuálny antivírusový softvér pre váš osobný počítač.

Pre organizáciu budete potrebovať zabezpečenie na úrovni podniku. Možno budete chcieť najať bezpečnostného poradcu, ktorý skontroluje vaše systémy a vykoná všetky potrebné vylepšenia..

Vytvárajte zálohy

Vždy vykonávajte zálohy, ktoré uchovávate na mieste aj mimo neho. Ak sa hackerovi podarí získať prístup k vášmu systému a hrozí, že dôjde k vymazaniu dôležitých údajov, aspoň viete, že máte zálohy a najhoršie, čo sa môže stať, je, že získanie všetkého späť na miesto trvá nejaký čas..

Pripravte akčný plán

Ak máte akčný plán, budete vedieť, čo robiť, keď najhoršie príde na to najhoršie. Riziko digitálneho vydierania je veľmi reálne, takže nečakajte, až sa situácia stane, a vždy plánovať vopred.

Vzdelávajte svojich zamestnancov o hrozbách, najmä o rizikách, ktoré predstavujú e-mailové prílohy a phishingové e-maily, a uistite sa, že vedia, čo majú robiť, keď nastane situácia..

Zvážte poistenie

Niektorí poskytovatelia poistenia podnikov teraz poskytnú krytie pre počítačové útoky a vydieranie. Môže to stáť za zváženie, ak sa obávate, že budete musieť platiť veľké výkupné alebo náklady na najímanie technických odborníkov, takže zistite, či existuje vhodná politika pre vaše podnikanie..

Dajte si pozor na riziká

Účinná stratégia prevencie môže byť jednoduchá informovanosť o rizikách a prijatie rozumných opatrení. V prípade sexuálneho zneužitia buďte veľmi opatrní, ak sa chcete zapojiť do akýchkoľvek online videohovorov s ľuďmi, ktorých nepoznáte.

Zmena bezpečnostných informácií pre bývalých zamestnancov

Keď zamestnanci opustia vašu organizáciu, vždy si zmeňte svoje heslá a akékoľvek ďalšie bezpečnostné informácie, ku ktorým mali prístup, inak by mohli predstavovať bezpečnostné riziko.

Čo robiť, ak dostanete hrozbu

Ak sa stanete obeťou digitálneho vydierania, musíte sa rozhodnúť, či zaplatíte výkupné alebo nie. Predpokladá sa, že mnoho organizácií jednoducho zaplatí výkupné, keď je suma menšia ako suma, ktorú by stratili, keby nezaplatili..

Ak máte zavedené poistenie, ktoré pokrýva výkupné, môže to ovplyvniť aj vaše rozhodnutie o tom, či platíte alebo nie.

Je dobré sa vopred rozhodnúť, či existuje nejaký scenár, v ktorom by ste súhlasili so zaplatením výkupného. V takom prípade budete mať lepšie predpoklady na rýchle rozhodnutie.

Ak sa rozhodnete nezaplatiť požiadavky na výkupné, nahláste situáciu orgánom. Ak sa zločinci nachádzajú v zámorí, ako je to často, môže byť pre orgány ťažké stíhať. Situáciu by ste však mali stále nahlásiť, aby o nej vedeli.

Možno budete chcieť začať zhromažďovať dôkazy vrátane e-mailov a komunikácií. Službu ako WhoIsHostingThis.com môžete použiť aj vtedy, ak vám zločinci komunikujú prostredníctvom webovej stránky, pretože by ste mohli získať vodítka o tom, kto stojí za hrozbou..

Digitálne vydieranie je vážny problém a nanešťastie tu zostáva.

Problém je v tom, že zločinci často nemajú čo stratiť pri anonymizovaní svojich hrozieb z vzdialených miest a len zriedka sú chytení. To najlepšie, čo môžete urobiť, je poznať riziká a prijať všetky príslušné opatrenia na zníženie rizika, že sa stanete obeťou.

Viac vydieracích zdrojov

Inštitút Infosecu poskytuje podrobnú časť o vydieraní.

Security Intelligence má tiež podrobné informácie o tejto téme.

záver

Digitálne podvody a vydieranie neovplyvňujú veľké percento ľudí, ale to neznamená, že to nie sú veľké problémy. A ak vás ovplyvnia, skutočne sú to veľmi veľké problémy. Je dôležité chrániť sa.

Dúfajme, že tento sprievodca vás prinútil vidieť a dal vám nástroje, ktoré potrebujete, aby ste zostali v bezpečí.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me