Čo Unix Shell by som mal používať?

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


V operačnom systéme počítača je „shell“ rozhranie, ktoré umožňuje užívateľovi vydávať príkazy a prístup k službám systému. Z technického hľadiska je grafické užívateľské rozhranie (GUI), ako je napríklad pracovná plocha Windows, typ shellu.

Keď však väčšina ľudí hovorí o prostredí, znamená to rozhranie príkazového riadku (CLI). Nazýva sa to aj „terminál“ alebo „príkazový riadok“. Ale väčšinou je to iba škrupina.

Čo Unix Shell by som mal používať?

Možno už poznáš mušle. Príkazový riadok v systéme Windows a aplikácia Terminal v systéme Mac sú príklady mušlí. Unixové systémy majú zvyčajne niečo ako Bash ako svoj predvolený shell. (Je k dispozícii aj pre Windows, ale nie je predvolené.)

Prečo používať škrupinu?

Príkazový procesor je shell Unixu. Spočiatku to bol jediný spôsob, ako používatelia interagovali s počítačom. Teraz, samozrejme, existujú aj ďalšie možnosti – napríklad grafické používateľské rozhranie (GUI).

Takže by ste sa mohli pýtať, či vôbec potrebujeme škrupinu. Ale ak sledujete používateľa Unixu pracujúceho v GUI, všimnete si, že veľa z týchto otvorených okien v skutočnosti beží shelly Unix. Prečo? Pretože sú super silné.

GUI vs Shell

Čo môžete urobiť v grafickom používateľskom rozhraní? Kliknite na veci.

Kliknutím na veci ich môžete otvoriť, spustiť, presunúť z jedného priečinka alebo adresára do druhého. A je to všetko ľahké. Pre veľa výpočtov sú skvelé!

Môžete však naraz premenovať tisíce súborov? Môžete hľadať v texte každého dokumentu konkrétny vzor čísiel a slov, ktoré tvoria adresu? Vyhľadajte všetky obrázky, ktoré boli nasnímané konkrétnym fotoaparátom v určitom časovom období, a potom na všetky z nich použite rovnaký filter korekcie farieb.?

Použitie shellu umožňuje rýchlo a efektívne vykonávať bežné aj vysoko špecializované úlohy – umožňuje vám takmer úplnú kontrolu nad počítačom.

Mušle vám navyše umožňujú písať skripty alebo malé programy, ktoré môžu priamo komunikovať s operačným systémom, vykonávať sériu príkazov a automatizovať úlohy..

Ale existuje veľa mušlí, z ktorých si môžete vybrať. (Jeden z ich najlepších aspektov!) V tomto článku sa do istej hĺbky pozrieme na tri najdôležitejšie škrupiny: C, Korn a Bash..

História Unixovho škrupiny

V počiatkoch výpočtovej techniky ste nezadávali príkazy a nedostali výstup späť. Namiesto toho ste jej dali kopu úderných kariet na zadávanie informácií. Spočiatku ste dostali punch karty späť ako výstup. Do počítača sa však veľmi rýchlo pridal upravený písací stroj na výstup. V tej dobe vzrušujúce, ale stále pomalé a interaktívne iba v časových harmonogramoch.

Dosiahol sa však pokrok. Klávesnice boli pridané do počítačov – zvyčajne ako súčasť teletypu, takže vstup aj výstup boli súčasťou toho istého zariadenia. Bol vyvinutý základný druh príkazového riadku.

Monitory nakoniec vymenili tlačiarne za výstup. Ale to sa nezmenilo všetko až na to, že výstup bol rýchlejší.

Až v roku 1964 sa veci skutočne zmenili s vydaním operačného systému Multics pre 36-bitové počítače sálových počítačov – najmä série GE-600..

Multics bol operačný systém zdieľajúci čas, ktorý umožnil viacerým ľuďom používať počítač súčasne. Z nášho pohľadu je však veľká vec, že ​​príkazový procesor (nazývaný „shell“ podľa počítačového vedca Louisa Pouzina), ktorý bol vždy súčasťou jadra operačného systému, bol teraz iba bežným programom..

To nemusí znieť ako veľký problém, ale pre používateľov počítačov to bol obrovský pokrok, pretože sa nezdržali s jediným rozhraním, s ktorým bol operačný systém postavený..

Keď Ken Thompson a zvyšok gangu na AT&T vytvoril Unix, nasledoval Multics, vrátane toho, že mal shell ako bežný program.

Prvý shell Unixu napísal Thompson, a tak bol nazvaný Thompson shell. Mal funkcie, ktoré používatelia Unixu radi milovali ako rúry (uvedenie výstupu jedného programu do vstupu iného) a presmerovania (uvedenie súboru programov do súboru). Ale väčšinou to bolo veľmi obmedzené.

Ale pretože škrupina bola iba ďalším programom, písanie a používanie iného škrupiny bolo relatívne jednoduché. Po niekoľkých rokoch sa ukázalo, že operačný systém potrebuje niečo viac. A tak sa ľudia vzdialili od plášťa Thompsona – najskôr k škrupine Mashey a potom k škrupine Bourne, ktorú napísal Stephen Bourne..

Toto samozrejme nebol koniec. Prichádzajú ďalšie škrupiny, hlavne: C shell, KornShell a teraz takmer kráľ všetkých unixových škrupín: Bash.

C Shell

Prvým veľkým konkurentom Bourne shellu bol C shell alebo csh, ako bol pomenovaný jeho program. Stále ho používa veľa ľudí, aj keď nikdy nedokázalo naplno využiť svoj potenciál skriptovacieho jazyka.

Shells vs Shell skriptovanie

Je dôležité uvedomiť si rozdiel medzi skriptovaním shellu a shellu. Shell je interaktívne prostredie – príkazový riadok, do ktorého píšete veci.

Skriptovanie prostredia Shell píše program, ktorý bude interpretovaný prostredím príkazového riadku ako séria príkazov zadávaných jeden po druhom. (Všimnite si však, že na príkazový riadok môžete efektívne napísať skript shellu.)

Mnoho používateľov Unixu má radi prostredie C Shell a nepáči sa mu skriptovací jazyk.

C Shell History

Používatelia Unixu boli veľmi spokojní s Bourne shellom, ktorý vyšiel v roku 1977. Ale Bill Joy mal iný nápad pre shell, ktorý vydal v nasledujúcom roku: C shell.

Myšlienka za škrupinou C bola vytvoriť syntax, ktorá bola skôr ako programovací jazyk C, na ktorom bol postavený Unix.

V tejto súvislosti to však malo niekoľko problémov. Zachytil sa však ako príkazový riadok, pretože sa ľahšie používal s funkciami, ako sú história príkazov (staré príkazy môžete opakovať iba s niekoľkými stlačeniami klávesov) a adresárov (takže sa môžete ľahko pohybovať v systéme súborov) ).

Avšak, Bourne shell dominoval pre administratívne skriptovanie. Počas 80. rokov sa však škrupiny Bourne aj C veľmi používali.

Ako uvidíme, Bourne shell sa neustále aktualizoval. To sa stalo aj s plášťom C vo forme plášťa TENEX C (tcsh). Ak dnes používate shell C, pravdepodobne to bude vo forme tcsh.

Použitie C Shell

O škrupine C je veľa informácií. A veľa z toho je veľmi vzrušujúce. Čítajte ďalej.

Prístup do prostredia C Shell

Žiadna z troch hlavných rodín operačných systémov (Windows, Mac a Linux) nepoužíva csh ako predvolený shell.

Mac OS X a Linux

Mac OS X a väčšina distribúcií Linuxu zahŕňajú tcsh. Do terminálu C shell môžete vstúpiť zadaním csh alebo tcsh do príkazového riadku. (Mac volá svoj vstavaný tlmočník tcsh csh. Väčšina linuxových distribúcií používa tcsh, ale obsahuje symbolický odkaz, takže zadanie jedného z názvu funguje rovnako.)

Ak ešte nemáte tcsh alebo csh, budete ho musieť nainštalovať.

Microsoft Windows

Škrupina C nie je skutočným spôsobom fungovania systému Windows. Pravdepodobne ste lepšie držať sa priloženého Power Shell.

Ak ste však odhodlaní používať systém csh vo Windows, môžete vyskúšať Cygwin alebo shell Hamilton C.

Súbory skriptov C Shell

Ak chcete spustiť súbory csh priamo, musíte sa uistiť, že sú spustiteľné. Potom musíte určiť, že sa má použiť prekladač csh, umiestnením nasledujúceho na prvý riadok súboru:

#! / Bin / csh

Príklady syntaxe

Syntax csh je založená na C, vďaka čomu je konvenčnejšia ako Bourneov kód.

Tu je jednoduchý skript v Bourne shell:

#! / Bin / sh
nech x = 11
ak [$ x -gt 10]
potom
echo "X je väčšie ako 10."
fi

Všimnite si, že porovnanie sa vykonáva pomocou -gt, ktorý vykonáva samostatný proces, namiesto operátora porovnávania v jazyku. Príkaz if je tiež ukončený opačným smerom, ak fi.

V Csh je to isté:

#! / Bin / csh
sada x = 11
ak ($ ​​x > 10) potom
echo "X je väčšie ako 10."
koniec Ak

Oba fragmenty kódu sú ľahko pochopiteľné, ale pre programátorov C je kód csh prirodzenejší.

C Shell Resources

Naučiť sa C Shell existuje obrovské množstvo zdrojov. Zhromaždili sme tie najlepšie.

Online návody a úvody

 • Výukový program pre Grymoire C Shell: Dôkladný úvod Bruca Barnetta do škrupiny C..
 • Skriptovanie v prostredí C: Úvod do WikiBookov o používaní prostredia C.
 • Použitie Tcsh Shell: časť C shell od Mac OS X pre Unix Geeks.
 • Linux Csh Command: ďalší dobrý, podrobný technický odkaz, trochu ľahšie čitateľný ako ten vyššie.

knihy

Nie je veľa kníh špecifických pre shell C, ale existuje niekoľko dobrých, ak sú staré.

 • Pomocou csh & tcsh (1995) Paul DuBois: Toto je klasická kniha o práci s C shell a dnes nie je o nič menej dôležitá ako v čase, keď bola prvýkrát publikovaná. Pred zakúpením si nezabudnite pozrieť online archív, kde si môžete prečítať časti knihy. Všimnite si, že autor je dôrazne proti používaniu skriptov csh (uprednostňuje Bash alebo Perl), takže kniha je o používaní terminálu C shell, nie o skriptovaní.
 • Sprievodca poľným poľom Unixu C Shell (1986) od Gail Andersonovej: ďalší klasický text. O tri desaťročia neskôr je to pre vážnych používateľov CSS nevyhnutné.

Na druhej strane

Ako sme už uviedli, existuje veľa používateľov, ktorí sú veľmi proti shellu C, a preto je dobré pochopiť prečo.

Nenechajte si ujsť Csh Programming zvážitý Škodlivý pre dôkladný pohľad na to, prečo si mnohí myslia, že csh je hrozný a nikdy by ho nikto nemal nikdy použiť..

A ak vás to nepresvedčí, môžete si prečítať Top Ten Důvody, prečo nepoužívajte C-Shell.

Mal by som sa naučiť shell C?

Ak ste správcom siete alebo systému v prostredí Unixu, takmer určite narazíte do C shellu, takže je dobré aspoň s ním oboznámiť..

Príležitostným používateľom a dokonca aj väčšine vývojárom bude pravdepodobne lepšie poslúžiť ďalší shell.

Korn Shell

KornShell, alebo len ksh, je škrupina Unix, ktorú vyvinul David Korn v Bell Labs začiatkom osemdesiatych rokov. KornShell je založený na Bourne shell (sh), poskytuje úplnú spätnú kompatibilitu s sh, obsahuje veľa funkcií C shell, dodáva ďalšie funkcie, ktoré sú jedinečné pre ksh, a beží rýchlejšie ako buď sh alebo csh.

KornShell bol predvolený shell používaný v operačnom systéme IBM AIX, kedysi populárnom, ale teraz zaniknutom operačnom systéme OpenSolaris. Zatiaľ čo ksh je primárne interaktívny príkazový jazyk, dá sa použiť aj ako programovací jazyk na vysokej úrovni a je užitočný pri písaní automatizovaných skriptov.

V roku 1983 bol ksh prepustený ako proprietárny Unix shell pre Bell Labs (a neskôr AT&T) používatelia. Bol spätne kompatibilný s sh a zahŕňal mnoho funkcií, ktoré si požičali od csh na žiadosť používateľov Bell Labs.

KornShell zostal majetkom AT&Do roku 2000, kedy bol vydaný ako open source softvér.

Keďže ksh bol proprietárny softvér od roku 1983 do roku 2000, niekoľko škrupín s otvoreným zdrojovým kódom vychádzalo z ksh, pričom najobľúbenejšie boli korn Shell vo verejnom vlastníctve (pdksh) a MirBSD Korn Shell (mksh).

Čo môžete robiť s KornShell?

Skriptovanie KornShell sa dá použiť dvoma rôznymi spôsobmi:

 • KornShell sa dá interaktívne použiť na vykonávanie príkazov napísaných do príkazového riadka.
 • KornShell sa dá použiť programovo na vytváranie skriptov na automatizáciu širokej škály úloh týkajúcich sa operačného systému a systému..

Shell jazyky sa používajú predovšetkým na písanie kódu, ktorý spúšťa iné programy. Celé skripty však môžu byť napísané aj v shellových jazykoch ako ksh a použité na automatizáciu opakovaných administratívnych úloh. Niektoré z úloh, ktoré sa najčastejšie riešia s ksh alebo inými shell jazykmi, zahŕňajú:

 • Písanie skriptov, ktoré sa vykonajú po zavedení počítačového systému
 • Písanie skriptov, ktoré automatizujú úlohy údržby počítača
 • Sťahovanie a inštalácia balíkov aplikácií.

Online návody a videá KornShell

Najlepším online zdrojom pre programátorov, ktorí začínajú s ksh, je skriptovanie Korn Shell od IBM developerWorks.

Tento krátky návod, ktorý je k dispozícii aj vo formáte pdf, rýchlo predstavuje shelly Unix, premenné, slučky, syntax ksh a mnoho ďalších. V priebehu 15 minút potrebných na preskúmanie tohto zdroja sa naučíte základy, ktoré vám pomôžu porozumieť ďalším náročnejším kurzom.

James Maher, skúsený správca Unixových systémov a systémov, vydal na YouTube sériu 80 bezplatných výukových videí KornShell. Tieto videá predpokladajú, že ste oboznámení s príkazovým riadkom, ale nemáte predchádzajúce skúsenosti s ksh.

Ak už máte vo svojom systéme ksh a beží, tieto videá pokrývajú veľa možností vrátane premenných, ladenia, polí, zoznamov, ak sú príkazy, párovanie vzorov, slučky, funkcie a oveľa viac.

Tieto videá budete chcieť doplniť písomným školením, ktoré poskytuje väčšiu hĺbku, ale tieto videá sú vynikajúcim spôsobom, ako posilniť témy prezentované v písomnej podobe z iných zdrojov..

Philip Brown, správca systémov Solaris a skúsený programátor z University of Southern California, napísal bezplatný kurz Korn Shell (ksh) Programming. Výukový program sa zaoberá témami, ako sú premenné, funkcie, presmerovanie a oveľa viac.

Ak máte záujem o niečo trochu akademickejšie, je skriptovanie Unix Shell skriptovanie s KornShell / Bash podrobný, elektronický leták. Vytvoril ho Richard Brittain, výskumný systémový inžinier v oddelení služieb informačných technológií na Dartmouth College.

Referencia KornShell

Dokonca aj skúsení programátori sa pravidelne odvolávajú na referenčné dokumenty. Toto je referenčný zdroj, ktorý môžete použiť na vyhľadanie podrobných pokynov o konkrétnych funkciách ksh, keď ich potrebujete.

 • Webová stránka KornShell obsahuje informácie o ksh, odkazy na najnovšiu verziu softvéru, dokumentáciu a ďalšie.

knihy

Mnoho programátorov sa naučí používať ksh štúdiom textov napísaných na túto tému. Ak postupujete podľa textu, je dôležité, aby ste sa nesnažili skákať iba v bode, ktorý vyzerá zaujímavo.

Preskočenie uprostred jedného z týchto textov povedie k nejasnostiam, pretože text v každej kapitole vychádza z obsahu uvedeného v predchádzajúcich kapitolách. Prečítajte si informácie uvedené v týchto textoch v uvedenom poradí, aby ste z nich mali čo najväčší úžitok.

 • Classic Shell Scripting (2005) od Robbins a Beebe: solídny úvod do skriptovania shellu. Ak je váš prvý programovací jazyk shellu ksh, bolo by múdre presvedčiť sa o porozumení skriptovania shellu všeobecne skôr, ako prejdete k textom špecifickým pre ksh..
 • Programový návod KornShell (1991) Barryho Rosenberga: najviac odporúčaný programovací text KornShell, ktorý je k dispozícii.
 • Učíme sa Korn Shell (2002) Robbinsa a Rosenblatta: súčasť populárnej série počítačových kníh O´Reilly Media. Aj keď nie je taký populárny ako KornShell Programming Tutorial, tento text je napriek tomu veľmi dobre rešpektovaný a uznávaný v programovacom svete Unixu..
 • Nový príkazový a programovací jazyk KornShell (1995) Marris I Bolsky a David G Korn: toto nie je pre začiatočníkov. Skúsení programátori však ocenia technickú hĺbku tohto textu. Navyše, ako sa môžete pokaziť pri výbere textu programovacieho jazyka, ktorý napísal tvorca jazyka?

Súhrn KornShell

Korn (nie že KoRN) Shell je programovací jazyk shellu Unix, ktorý môžete interaktívne použiť na vykonávanie príkazov z príkazového riadku alebo programovo na vytváranie skriptov, ktoré môžu automatizovať mnoho úloh údržby počítača a správy systému..

tresnúť

Bash je najčastejšie používané rozhranie príkazového riadku vo svete Unix. Je to predvolené textové rozhranie pre systémy Linux a Mac OS X. A používa sa takmer všade inde.

Jeho popularita je spôsobená skutočnosťou, že kombinuje dva rôzne trendy v textových rozhraniach Unix: silné skriptovacie schopnosti a jednoduché použitie.

V tejto časti vám poskytneme základný úvod k používaniu programu Bash oboma týmito spôsobmi. Okrem toho vám poskytneme zdroje, aby ste sa stali majstrom bash.

História Bash

Ako sme už diskutovali, Bourne shell bol prvý skutočne dôležitý unixový shell. Ale malo to trochu neohrabané užívateľské rozhranie.

Na druhej strane mal výborný skriptovací jazyk so silnou, ale jednoduchou syntaxou. V tom čase bol Unix primárne programovacím prostredím, takže sa predpokladalo, že používatelia by len vytvorili svoje vlastné skripty, aby urobili všetko komplikované.

Keď sa Unix rozšíril, ľudia chceli škrupiny, ktoré sa ľahšie použili interaktívne. Preto vývoj vecí ako C Shell a KornShell, ktoré obsahovali omnoho lepšie vlastnosti používateľského rozhrania.

V roku 1989 napísal Brian Fox Bash pre Free Software Foundation (FSF). Hoci to nevyzerá, názov je v skutočnosti humorná skratka: Bourne Again SHell.

Ide teda o náhradu za Bourneovu ulicu. Pridal však všetky interaktívne prvky, ktoré ľudia milovali v ostatných škrupinách.

Interaktívny bash

V prostredí Bourne nebolo veľa, čo by ste mohli urobiť ako užívateľ okrem príkazov enter. Bash to všetko zmenil. Tu sú veľké zmeny.

 • histórie: umožňuje vyhľadať a upraviť predchádzajúce príkazy. To zahŕňa použitie operátora výkričníka (nazývaného „tresk“) z csh.

  A čo viac, môžete zmeniť predchádzajúce príkazy. To tiež umožňuje užívateľovi prechádzať späť cez predchádzajúce príkazy a upravovať ich priamo na príkazovom riadku.

 • prezývky: Toto je druh základného programovania, kde môžete jednoduchému aliasu dať zložitý príkaz (alebo viac príkazov).

 • Zásobník adresárov: to vám umožní „zatlačiť“ aktuálny adresár do zásobníka, kým idete do iného adresára. Akonáhle budete hotoví v tomto adresári, môžete ho „vyskočiť“ a vrátiť sa späť na miesto, kde ste pôvodne pracovali.

Samozrejme existuje oveľa viac na používanie Bash. Nasledujúce zdroje by vás mali posunúť na ceste.

Interaktívne zdroje Bash Online

Akýkoľvek príkaz Bash je technicky skript. Medzi interaktívnym použitím interpreta Bash a jeho použitím na skriptovanie teda nie je taká istá čiara, ako by sme chceli.

Napríklad by mohlo byť veľmi užitočné použiť adresárový zásobník v skripte Bash. V dôsledku toho návody vždy nerozlišujú medzi týmito dvoma aspektmi Bash. Tieto zdroje sa však zameriavajú na priamu interakciu s príkazovým riadkom Bash.

 • Sprievodca Bash: Toto je naozaj dobrý úvod do všetkých základných informácií o používaní Bash a postupe. Nejde len o pokročilejšie veci. Zahŕňa napríklad dobrú diskusiu o filtroch a potrubiach a presmerovaniach.

 • Pokrok v Bash Shell: je to vynikajúci spôsob, ako sa naučiť podrobnosti o používaní histórie, dokončovania názvu súboru, prezývok a oveľa viac.

 • Bash Často kladené otázky: Toto je všeobecný FAQ o Bashi, s množstvom informácií o interaktívnych a skriptovacích otázkach.

Bash skriptovanie

Bash je navrhnutý ako nadmnožina Bourneovho plášťa. Teoreticky teda Bash môže spustiť ľubovoľný skript skriptu Bourne (a zhruba po štyroch desaťročiach je ich veľa). Aj keď to nie je vždy pravda, vo väčšine prípadov je to tak.

Pretože Bash nemá prakticky žiadne problémy s akýmkoľvek skriptom v Bourne, takmer všetky informácie o skriptovaní v Bourne sa budú vzťahovať na skriptovanie v Bashi..

Príklad Bash Script

Skriptovací jazyk Bash je pomerne intuitívny. Začneme malým príkladom a potom vám poskytneme niekoľko zdrojov, aby ste sa dozvedeli viac. Toto je jednoduchý príklad, ktorý uvádza, či bol skript spustený s argumentom príkazového riadku alebo nie.

#! / Bin / bash
ak [$ # -gt 0]
potom
echo "Prvý argument: $ 1"
inak
echo "Neboli predložené žiadne argumenty"
fi

Ostrý znak alebo znak hashtag (#) sa zvyčajne používa na začatie komentárov. Ale v prvom riadku skriptu, keď nasleduje znak výkričníka, povie shellu, ktorý program má skript spustiť..

Materiál po vykričke je úplnou cestou k programu. V prípade bash je to vždy v priečinku / bin.

Upozorňujeme, že starší skript sa môže začať znakom #! / Bin / sh, ale vo väčšine systémov bod / bin / sh a / bin / bash odkazuje na rovnaký program. (Na niektorých je / bin / sh nahradený zjednodušeným programom Bash s názvom Dash v / bin / dash.)

Premenné v sh vždy začínajú znakom dolára. Špeciálna premenná $ # obsahuje počet argumentov príkazového riadku. Samotným argumentom príkazového riadku sú uvedené čísla: $ 1 za prvý, $ 2 za druhý atď.

Premenná $ 0 obsahuje samotný názov programu. Druhý riadok kódu teda skontroluje, či existujú nejaké argumenty príkazového riadku. (Mohlo by to tiež len skontrolovať, či existuje prvý argument príkazového riadku $ 1.)

Ak existujú nejaké argumenty príkazového riadku, skript použije príkaz echo na výstup prvého argumentu. Ak nie, skript vytlačí, že neexistovali žiadne argumenty.

Učenie Bash skriptovania

Škrupina Bourne sa používa zhruba štyri desaťročia. Samotný Bash existuje už viac ako 25 rokov. Výsledkom je veľa zdrojov, ktoré vám pomôžu naučiť sa.

 • Steve’s Bash Shell Scripting Tutorial: je to vynikajúci tutoriál, ktorý obsahuje veľa príkladov. Je to skvelý spôsob, ako ísť s Bash skriptovaním.

 • Programovanie Bash – Úvod HOW-TO: Toto je podrobný úvod k Bash zdola nahor.

 • Výukový program pre skriptovanie systému Linux Shell: toto poskytuje nielen úvod do skriptovania Bash, ale aj pre iné nástroje, ako je sed (párovanie vzorov) a AWK (extrakcia dát).

 • Písanie skriptov Shell: Toto je tutoriál Linux Command o skriptovaní, ktorý tvrdí, že je zábavný.

 • Výukový program pre skriptovanie v systéme Unix Shell: výučba videa pozostávajúca z desiatich častí, ktorá začína na úplnom začiatku.

Ďalšie zdroje Bash

Bashovi je veľa. Tu sú niektoré ďalšie zdroje, ktoré nájdete užitočné.

 • Bash Reference Manual: Toto je oficiálna referenčná príručka GNU pre Bash. Obsahuje všetky informácie, ktoré potrebujete, ale môže to byť zastrašujúce, ak sa snažíte začať.

 • The Grymoire – domov pre sprievodcov UNIX: Toto je zbierka návodov Bruce Barnetta pre nástroje Unix. Prezrite si najmä jeho úvody k sedom a AWK.

 • Bash Hackers Wiki: rozsiahly zdroj pre všetky veci Bash.

 • Hromadné pretečenie: toto sú vlákna na webe označené značkami Bash. Je mimoriadne aktívny a obývaný množstvom veľmi dobre informovaných ľudí.

 • Reddit: Toto je subspekt Bash. Skontrolujte tiež príkazový riadok subreddit.

Zhrnutie Bash

Bash je príliš veľký predmet na to, aby bol úplne pokrytý jednoduchou webovou stránkou. Ale pomocou zdrojov, ktoré nájdete tu, sa dostanete do pohybu s Bashom ako užívateľským rozhraním a ako skriptovacím jazykom.

Unixové škrupiny

Existuje veľa unixových škrupín, z ktorých si môžete vybrať. Prešli sme cez tri najobľúbenejšie. Ak sa nemôžete rozhodnúť, Bash si vyberie takmer určite.

Ale niektorí ľudia budú chcieť niečo iné. S informáciami v tomto článku by ste mali byť schopní správne sa rozhodnúť.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me