Naučte sa programovanie Delphi: Vytvárajte kompaktné aplikácie

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Delphi, oficiálne známe ako Embarcadero Delphi, je patentovaná súprava na vývoj programovacieho jazyka a softvéru (SDK) od Embarcadero Technologies.

Používa sa predovšetkým na vytváranie aplikácií systému Windows, ale tiež na vytváranie aplikácií pre stolné, mobilné, webové a konzolové aplikácie na operačných systémoch OS X, iOS a Android..

Delphi je distribuovaný spolu s C ++ Builderom ako súčasť profesionálneho integrovaného vývojového prostredia (IDE) s názvom RAD Studio.

RAD Studio balí Delphi a množstvo ďalších nástrojov na vývoj softvéru vrátane editora kódu so zabudovaným dokončovaním kódu a kontroly chýb, integrovaného debuggeru, podpory rôznych typov riadenia zdrojov a mnoho ďalšieho.

Čo je Delphi?

Delphi je silne napísaný programovací jazyk na vysokej úrovni založený na Object Pascal, ktorý podporuje objektovo orientované programovanie. Môže tiež obsahovať kód napísaný v zostave a iných jazykoch nízkej úrovne, čo spoločnosti Delphi poskytuje nepriamy prístup k hardvéru stroja.

Jeho primárnou silnou stránkou je, že sa kompiluje neuveriteľne rýchlo, čo znamená, že aplikácie Delphi s relatívne veľkým kódovým základom môžu byť zostavené a spustené na počítači s obmedzenými zdrojmi..

Vývoj Delphi v priebehu času vždy zdôrazňoval spätnú kompatibilitu. Úplná spätná kompatibilita však nebola zachovaná z dôvodu pridania funkcií narušujúcich kompatibilitu do novších verzií jazyka.

História Delphi

Delphi vyvinula spoločnosť Borland Software Corporation ako nástupca Turbo Pascal. Ander Hejlsberg, pôvodný vývojár Turbo Pascal, slúžil ako hlavný architekt pre vývoj Delphi, ktorý bol pôvodne uvedený na trh v roku 1995 ako nástroj na vytváranie aplikácií pre Windows..

Spoločnosť Borland vyvinula spoločnosť Delphi v priebehu roku 2006, kedy sa spoločnosť rozhodla predať spoločnosť Delphi a množstvo ďalších softvérových produktov s cieľom preorientovať nový smer spoločnosti..

Vhodný kupujúci sa nenašiel dostatočne rýchlo a namiesto toho, aby predával spoločnosť Delphi priamo, sa spoločnosť Borland rozhodla presunúť spoločnosť Delphi a niekoľko ďalších produktov do novozaloženej dcérskej spoločnosti s názvom CodeGear..

V roku 2008 spoločnosť CodeGear kúpila spoločnosť Embarcadero Technologies, ktorú sami spoločnosť Idera neskôr získala v roku 2015. Idera sa však rozhodla držať značku Embarcadero okolo seba a spoločnosť Embarcadero Delphi je stále aktívne podporovaná a rozvíjaná.

Názov pôvodu

Názov Delphi má jedinečný pôvod. Názov bol vytvorený vývojárom Borland Danny Thorpe. Pôvodne mala byť Delphi dočasným kódovým menom pre projekt, ktorý nahradí Turbo Pascala.

Myšlienka mena pochádza z gréckeho mýtu o Pythii, ktorý sa všeobecne nazýval Oracle of Delphi.

Keďže sa očakávalo, že sa projekt použije na vytvorenie mnohých aplikácií, ktoré sa prepojili s databázou Oracle, zmysel pomenovať projekt Delphi bolo iba zmysluplné. Koniec koncov, „Ak chceš hovoriť so spoločnosťou Oracle, choď do Delphi.“

Zatiaľ čo meno Delphi bolo chytré a originálne, vedenie Borlandu chcelo použiť niečo trochu opisnejšie ako oficiálne meno a usadilo sa na Borland AppBuilder..

Novel AppBuilder bol prepustený tesne pred Borland AppBuilder a Borland bol nútený prísť s novým menom na poslednú chvíľu a delfínsky kód bol povýšený na oficiálny štatút mena.

Momentálna situácia

Delphi je vo veľmi aktívnom vývoji. Nové verzie IDE sa vydávajú približne každých šesť mesiacov a podpora pre novú platformu sa zvyčajne pridáva spolu s každým ďalším vydaním.

Embarcadero vydáva aktualizáciu cestovnej mapy produktu každých šesť mesiacov s prekvapivo podrobným vysvetlením plánovaných doplnkov funkcií, ktoré sa majú zahrnúť do budúcich verzií softvéru..

zdroje

Ak sa chcete naučiť Delphi, existuje veľa návodov a textov, ktoré vám to môžu pomôcť. Identifikovali sme päť z najlepších bezplatných online zdrojov a päť najlepších recenzovaných kníh, ktoré vám pomôžu začať.

Videá a návody online zadarmo

Webová stránka komunity Embarcadero Technologies vytvára blog, ktorý publikuje správy o produktoch a návody pre všetky produkty Embarcadero..

Najmä hľadajte články od Pawela Glowackiho, ktoré sa zameriavajú na programovanie Delphi, a články od Marco Cantu, ktorý zvyčajne píše o rýchlom vývoji aplikácií a tiež pravidelne uverejňuje pozoruhodné blogové príspevky z celého sveta Delphi a Embarcadero..

Delphi Basics obsahuje odkazy na rôzne návody určené pre začiatočníkov Delphi, ako aj na užitočné referencie knižnice runtime. Dizajn stránky je trochu datovaný, ale informácie, ktoré obsahuje, sú stále solídne a užitočné.

LearnDelphi.tv, ktorý vyrobila Alister Christie, ponúka viac ako sto bezplatných inštruktážnych videí o spoločnosti Delphi. Videá sú svojou povahou do značnej miery samostatné a nevychádzajú na sebe, poskytujú však množstvo ľahko stráviteľných užitočných informácií..

LearnDelphi.net bola webová stránka, ktorá ponúkala sériu bezplatných videí pre študentov spoločnosti Delphi. Web už nie je k dispozícii, ale všetky videá sú stále k dispozícii na YouTube usporiadané do dvoch zoznamov skladieb: Naučte sa Delphi 2010 – Základy a Naučte sa Delphi 7 – Začíname.

Príručka pre začiatočníkov k programovaniu v Delphi je bezplatný online kurz určený pre začínajúcich programátorov a usporiadaný do 18 kapitol.

Publikuje sa na platforme About.com na adrese delphi.about.com, kde nájdete mnoho ďalších blogových príspevkov a návodov, ktoré vám pomôžu na vašej vzdelávacej ceste v Delphi..

knihy

Existuje veľa kníh Delphi. Týchto päť je však relatívne najnovších publikácií, ktoré získali spoľahlivé recenzie od programátorskej komunity Delphi:

  • Kódovanie v Delphi (2014) od Nicka Hodgesa je o učení sa písať skvelý kód Delphi. Netrávi veľa času problémami IDE, ale zameriava sa priamo na písanie kódu.

  • Viac kódovania v Delphi (2015) od Nicka Hodgesa vychádza z konceptov prezentovaných v programe Coding v Delphi, ktorý vývojárom pomáha vyťažiť maximum z ich kódu Delphi.

  • Delphi Cookbook, 2. vydanie (2016), autor: Daniele Teti, je text zameraný na programátorov Delphi s trochou skúseností pod pásmi, ktorí chcú rýchlo získať praktické informácie o rýchlom vytváraní aplikácií pre rôzne platformy..

  • MVVM v Delphi (2016) od Johna Kouraklisa je text pre skúsených vývojárov spoločnosti Delphi, ktorí chcú stavať moderné aplikácie pre systémy Windows založené na paradigme Model View ViewModel..

  • Príručka Object Pascal (2015) od Marco Cantu je príručka k programovaciemu jazyku Delphi, ktorú napísal uznávaný odborník na Delphi..

zhrnutie

Delphi je programovací jazyk na vysokej úrovni distribuovaný Embarcadero Technologies ako súčasť RAD Studio, IDE pre profesionálnych vývojárov. Používa sa predovšetkým na vytváranie aplikácií pre systémy Windows, ale môže sa použiť na vytváranie aplikácií pre rôzne operačné systémy.

Delphi je vyspelý produkt, ktorý existuje už viac ako 20 rokov, napriek tomu sa stále aktívne vyvíja a do jazyka sa pravidelne pridávajú nové funkcie..

Ďalšie čítanie a zdroje

Máme viac sprievodcov, návodov a infografík týkajúcich sa kódovania a vývoja:

  • Zdroje pre vývojárov C ++: tento článok vás prevedie jedným z najpopulárnejších objektovo orientovaných programovacích jazykov.

  • F # Programovanie: získajte informácie o jednom z novších programovacích jazykov .NET.

  • História vyhľadávacích motorov: vyhľadávacie nástroje prešli v posledných dvoch desaťročiach dlhou cestou. Zistite všetko o ich dlhej histórii.

Aký kód by ste sa mali naučiť?

Ste zmätení, v akom programovacom jazyku by ste sa mali naučiť kódovať? Pozrite si náš infographic, aký kód by ste sa mali naučiť?

Diskutuje nielen o rôznych aspektoch jazykov, ale odpovedá na dôležité otázky, napríklad: „Koľko peňazí zarobím na programovanie jazyka Java na bývanie?“

Aký kód by ste sa mali naučiť?
Aký kód by ste sa mali naučiť?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me