Naučte sa Ncurses: Začíname s vývojom textových rozhraní

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Ncurses je knižnica používaná predovšetkým v operačných systémoch založených na Linuxe a Unixe, ktorá poskytuje textové vizuálne rozhranie pre rôzne nástroje. To znamená, že program využívajúci ncurses môže zobraziť rozhranie podobné GUI v okne terminálu, ktoré podporuje navigáciu pomocou klávesnice a myši. Inými slovami, poskytuje funkcie na pohyb kurzora, vytváranie okien, vytváranie farieb a ďalšie bez priameho zápisu pre akýkoľvek konkrétny typ terminálu.

Je to klon kliatby System V Release 4.0 a je voľne distribuovaný pod licenciou Permissive Free Software License, podobne ako licencia MIT..

Stručná história ncurses

Ncurses má rozvinutú históriu, ktorá siaha až do kliatby. Prvá knižnica kliatby bola vyvinutá na Kalifornskej univerzite v Berkeley a používala databázu termcap, ktorá dokumentovala, ako sú kontrolované rôzne terminály. Po úspechu novej knižnice vydala spoločnosť Bell Labs vylepšenú knižnicu kliatby v ich System V Release 2, ktorá používala terminfo databázu. Ale kvôli licenčným obmedzeniam sa táto knižnica v komunite BSD príliš neakceptovala.

Začiatkom 80. rokov začal Pavel Curtis pracovať na freewarovom klone knižnice Bell Labs s názvom pcurses, ktorý sa udržiaval až do roku 1986. Táto nová knižnica sa ďalej zlepšovala, keď vývoj prevzal Zeyd Ben-Halim a nakoniec bola vydaná ako ncurses v novembri 1993. Počas nasledujúcich rokov desiatky ľudí prispievali k ncurses, ktoré viedli k jeho aktívnemu rozvoju a zlepšovaniu. Od roku 1996 udržiavajú ncurses Thomas E Dickey.

Ncurses bol prenesený do mnohých systémov a používa sa takmer vo všetkých systémoch založených na jadre Linuxu, pretože knižnica systémových kliatby na OpenBSD, FreeBSD a OSX av prostrediach ako Cygwin a MinGW..

Prečo Ncurses?

Knižnica ncurses poskytuje robustnú štruktúru, ktorá umožňuje programátorom vytvárať vizuálne príťažlivé používateľské rozhrania v textovom režime. Jeho funkcie umožňujú programátorom a vývojárom vytvárať aplikácie obsahujúce viac okien, formulárov, ponúk a panelov, ktoré uľahčujú výber príkazov, zadávanie údajov a riešenie prekrývajúcich sa a skladaných okien..

Medzi výhody ncurses patria:

 • Schopnosť poskytnúť používateľom rozhranie orientované na menu
 • Schopnosť používať začiarkavacie políčka, viacnásobné podponuky a dokonca aj zadávanie textu na výber možností a príkazov
 • Užívateľsky príjemnejšie prostredie pre používateľov, ktorí sú spokojní s grafickými rozhraniami.

Príklady programov využívajúcich ncurses

Niektoré programy, ktoré používajú ncurses, zahŕňajú:

 • GNU Midnight Commander: vizuálny správca súborov.
 • Aptitude: vizuálne rozhranie pre nástroj na správu balíkov APT používaný v Debiane a ďalších operačných systémoch.
 • Lynx: textový internetový prehliadač.
 • Nvi: new vi, re-implementácia klasického vi editora tradične distribuovaného so systémami BSD a Unix.
 • Emacs: ďalší textový editor nájdený v mnohých systémoch Unix.

zdroje

Zdroje uvedené nižšie pokrývajú všetko na slnku súvisiace s ncurses: od histórie po praktické príklady a aplikácie v rôznych programovacích jazykoch ako C, Python a PHP.

 • Oficiálna webová stránka: oficiálna webová stránka pre ncurses s podrobným prehľadom a odkazmi na stiahnutie.
 • Sprievodca hackermi po Ncurses: táto príručka sa zaoberá filozofiou dizajnu, metódami vykonávania a konvenciami používanými na kódovanie a dokumentáciu. Je určený pre tých, ktorí by chceli prispieť, prepraviť alebo upravovať balík.
 • Najčastejšie kladené otázky o otázke Ncurses: podrobný FAQ, ktorý poskytol Thomas Dickey a ktorý zodpovedá za údržbu ncurses.
 • Ncurses: veľmi podrobný a dôkladný prehľad o ncurses, jeho histórii, vývoji a funkciách.
 • Programovanie ncurses Ako: tento tutoriál poskytuje komplexné informácie o používaní ncurses a vedie vás od písania jednoduchého „Hello World!“ program na komplexnejšiu manipuláciu s formulármi. Nepredpokladá žiadne predchádzajúce skúsenosti a obsahuje veľa detailov a príkladov.
 • Ako nainštalovať knižnicu Ncurses v systéme Linux: základný a správny návod, ktorý vysvetľuje, ako nainštalovať ncurses v niekoľkých distribúciách systému Linux..
 • Programovanie hier v C s knižnicou ncurses: trochu pokročilejší tutoriál, ktorý vás prevedie vytvorením jednoduchej simulácie lopty, ktorá skáče po obrazovke dopredu a dozadu..
 • Ovládanie obrazovky terminálu Ncurses: kompletný návod na použitie ncurses s PHP.
 • Výukový program pre knižnice Ncurses pre začiatočníkov: tento tutoriál vás prevedie vytvorením jednoduchého rozhrania pre textový editor.
 • Projekt projektu: Vytvorenie používateľského rozhrania Ncurses pomocou Pythonu: ďalší mierne pokročilejší návod, ktorý vysvetľuje, ako používať Python a ncurses na vytvorenie používateľského rozhrania.
 • Príklady Ncurses: táto stránka obsahuje niekoľko príkladov jednoduchých programov a hier, ktoré používajú ncurses.
 • Vytváranie menu s kurzívami V C: kurz, ktorý sa zameriava na používanie programovacieho jazyka C a základných funkcií ncurses na vytvorenie jednoduchého menu..

knihy

Niektoré knihy podrobne opisujú ncurses a poskytujú užitočné referencie a príklady.

 • Príručka programátora pre NCurses (2007), ktorú položil Dan Gookin: táto kniha slúži ako priamy sprievodca knižnicou ncurses a obsahuje kompletný odkaz na viac ako 175 funkcií, ktoré sú krížovo odkazované a znázornené pomocou príkladov..
 • Knižnica Guile NCurses (2015) od tímu NCurses: táto kniha poskytuje podrobný prehľad rôznych terminálov a vysvetľuje, ako knižnica ncurses pomáha zjednodušiť úlohu programovania pre terminály znakových buniek..
 • termcap & Terminfo (O’Reilly Nutshell) (1988) od Mui, O’Reilly a Strang: zatiaľ čo kniha sa nezaoberá konkrétne ncurses, poskytuje užitočné informácie o databázach termcap a terminfo. Terminfo používajú ncurses, takže táto kniha je skvelým spoločníkom vyššie uvedených kníh, pretože poskytuje príklady schopností a syntaxe pre termcap a terminfo, písanie a ladenie popisov terminálov a inicializáciu terminálov.

Neprisahaj, používaj Ncurses

Aj keď takmer každá aplikácia, softvér a gadget, ktoré používame dnes, má grafické používateľské rozhranie, pretože vedieť, ako pracovať s textovým používateľským rozhraním, má svoje aplikácie a výhody. Je to užitočné, ak máte záujem pracovať so vzdialenými servermi alebo používať hardvér s obmedzenými schopnosťami. Vyššie uvedené zdroje vás nastavia na správnu cestu zvládnutia ncurses.

Ďalšie čítanie a zdroje

Máme viac sprievodcov, návodov a infografík týkajúcich sa kódovania a vývoja:

 • Mantis Hosting: zistite, čo webhostingové spoločnosti ponúkajú dobré ponuky, ktoré zahŕňajú tento populárny program na sledovanie chýb.
 • Ubuntu Primer: Dozviete sa všetko o jednej z najpopulárnejších distribúcií Linuxu.
 • Objektovo orientované programovanie: Dozviete sa o širokej škále objektovo orientovaných programovacích jazykov – niektorí vás môžu prekvapiť.

Prežil by internet koniec sveta?

Premýšľali ste niekedy, čo by veľká katastrofa spôsobila na internete? Vyskúšajte náš infographic. Prežil by internet koniec sveta? Je možné, že sme všetci zničili, ale internet by žil ďalej.

Prežil by internet koniec sveta?
Prežil by internet koniec sveta?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map