Naučte sa ADO.Net: Ako vytvárať databázy a ďalšie

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Vývojári Microsoft .NET Framework bežne používajú ADO.NET na prístup k údajom uloženým v širokej škále formátov, ale ADO.NET nie je programovací jazyk alebo systém správy databáz..

Čo je to ADO.NET a ako ho môžete použiť na prístup k údajom uloženým v takmer akomkoľvek štandardnom formáte? Čítajte ďalej a zistite to.

Čo je ADO.NET

Aby ste pochopili, čo ADO.NET je, musíte poznať Microsoft .NET Framework.

.NET Framework je softvérový rámec určený predovšetkým na použitie na počítačoch Microsoft Windows.

Rámec obsahuje podporu pre mnoho rôznych programovacích jazykov, ako sú ASP.NET, C # a Visual Basic, a širokú škálu formátov ukladania údajov..

.NET aplikácie sú zvyčajne vyvíjané v Visual Studio, .NET integrovanom vývojovom prostredí (IDE) od spoločnosti Microsoft.

K dispozícii je však niekoľko alternatív, najmä SharpDevelop.

Pretože v rámci rozhrania .NET možno použiť viacero databázových systémov a formátov na ukladanie údajov, je veľmi užitočný jediný spoločný spôsob prístupu k údajom v rôznych databázových systémoch a vo viacerých programovacích jazykoch..

ADO.NET je bežný spôsob prístupu k údajom uloženým v rôznych formátoch pomocou ľubovoľného podporovaného programovacieho jazyka. Napríklad môžete použiť ADO.NET na mapovanie údajov uložených nasledujúcimi spôsobmi:

 • V databáze SQL Server

 • V akomkoľvek formáte prístupnom pomocou programovacieho rozhrania API na prepojenie a vkladanie objektov (OLE DB)

 • V akomkoľvek formáte prístupnom pomocou rozhrania Open Database Connectivity (ODBC) API

 • V databáze Oracle.

Spotrebitelia a poskytovatelia

Na lepšie pochopenie ADO.NET pomáha vymýšľať koncepčný model, na ktorom je ADO.NET postavený: spotrebitelia údajov a poskytovatelia údajov.

 • Spotrebitelia údajov sú aplikácie, ktoré potrebujú prístup k údajom, aby mohli plniť svoj účel. Spotrebitelia údajov sú veci ako webové aplikácie, mobilné aplikácie a desktopové aplikácie.

 • Poskytovatelia údajov sú zdroje údajov, ktoré obsahujú údaje, ku ktorým majú aplikácie pristupovať. Poskytovatelia údajov zahŕňajú relačné databázy, tabuľky, prístupové databázy a mnoho ďalších zdrojov údajov.

ADO.NET je sada nástrojov na vývoj softvéru Microsoft .NET Framework, ktoré sa používajú na vytváranie mostov medzi spotrebiteľmi údajov a poskytovateľmi údajov

Môžete ich volať pomocou ľubovoľného podporovaného programovacieho jazyka a použiť na vytiahnutie údajov z akéhokoľvek podporovaného formátu na ukladanie údajov.

ADO vs. ADO.NET

Ak ste už robili domáce úlohy, možno viete, že ActiveX Data Objects (ADO) je ďalší spôsob prístupu k údajom pri programovaní v ASP, Delphi, PowerBuilder a dBase..

Pravdepodobne tiež viete, že ADO je v tomto bode trochu zastarané, zatiaľ čo ADO.NET nie je.

Ale aké sú skutočné hmatateľné rozdiely medzi ADO a ADO.NET? Existujú najmenej dva hlavné rozdiely:

 • ADO sa používa na prístup k údajom pomocou rozhrania OLE DB API. ASP.NET možno použiť na prístup k údajom pomocou OLE DB, ako aj niekoľkých ďalších metód.

 • ADO predstavuje údaje v množine záznamov, zatiaľ čo ADO.NET predstavuje údaje v množine údajov. Dátové sady ADO.NET zachovávajú pôvodnú štruktúru údajov oveľa lepšie ako sady záznamov ADO. Výsledkom je, že súbory údajov sú schopné uchovávať oveľa bohatšie údaje ako sady záznamov.

Vo väčšine prípadov IDE, ktoré používate, alebo pôvodný programovací jazyk softvéru, s ktorým manipulujete, bude určovať, či používate ADO alebo ADO.NET, ale ak máte túto možnosť, vyberte ADO.NET.

Zdroje ADO.NET

Google „ado.net“ a nenájdete nedostatok výsledkov.

Avšak veľa z toho, čo nájdete, bude zle zastarané alebo okrajovej kvality.

Aby sme vám uľahčili život, venovali sme si čas prehľadaniu dostupných zdrojov a zhromaždeniu najužitočnejších referencií ADO.NET, kurzov, online kurzov a textov..

Sieť vývojárov spoločnosti Microsoft

Sieť Microsoft Developer Network (MSDN) ponúka rozsiahlu referenčnú knižnicu ADO.NET.

Medzi konkrétne témy patrí prehľad ADO.NET, ktorý využíva prístup ADO.NET na prístup k údajom uloženým v databáze servera SQL Server, napríklad MS SQL, príklady kódu ADO.NET a mnoho ďalších..

Ak ste skúsený vývojár .NET, ktorý hľadá informácie o konkrétnej téme ADO.NET, MSDN je najlepším miestom na jeho nájdenie..

Ak ste však novým používateľom .NET alebo ADO.NET, niektoré z nasledujúcich tutoriálov a online kurzov vám poskytnú jemnejší úvod k tejto často mätúcej téme..

Návody a články

Výukový program pre začiatočníkov pre pochopenie ADO.NET, dostupný od Code Project, vám pomôže porozumieť základom používania ADO.NET.

Tento tutoriál prechádza procesom sťahovania informácií z databázy SQL Server pre jednoduchú webovú aplikáciu, ale prezentované koncepty sa môžu použiť na vytiahnutie údajov z ľubovoľného typu úložiska údajov..

Ak programujete pomocou technológie ASP.NET a chcete rýchlo sa zrútiť pri používaní vlastností a metód množín údajov, údajov a dátových tokov, výukové programy ASP.NET – výučba ADO.NET pokrývajú základy bez nadmerného držania rúk..

Ďalší tutoriál v tom istom duchu z Tutorials Point, VB.Net – Database Access, pokrýva veľa rovnakých základov pre vývojárov pracujúcich s Visual Basicom..

C # Corner ponúka veľa článkov a návodov pokrývajúcich širokú škálu tém ADO.NET. Aj keď sa kvalita obsahu zadaného členom C # Corner výrazne líši od jedného zdroja k druhému, medzi dva z najužitočnejších návodov patria Základy ADO.NET a ADO.NET: Výuka v hĺbke.

Online kurzy

Existuje veľa online kurzov, ktoré vás všetkých naučia o rôznych častiach .NET Framework a obsahujú informácie o prístupe k údajom pomocou ADO.NET.

Ak však naozaj hľadáte kurzy zamerané na ADO.NET, skúste najskôr tieto:

 • Asp.Net a Ado.Net od nuly

 • Zvládnutie ASP.NET a ADO.NET s C #

 • ADO.Net | Začnime s dobou programovania

 • ADO.NET podľa príkladu

 • Základy ADO.NET.

Učebnice a tlačené referenčné príručky

Väčšina textov, ktoré pokrývajú ADO.NET, to robí v širšom kontexte .NET Framework alebo v špecifickom jazyku, ako je napríklad C #.

Toto sú niektoré z najviac rešpektovaných a dobre prehodnotených textov, ktoré sa zaoberajú ADO.NET, ako aj niektoré z týchto širších súvisiacich tém:

 • C # 6.0 a .NET 4.6 Framework od Troelsen a Japikse

 • Microsoft ADO.NET 4 krok za krokom od Tima Patricka

 • Programovanie entity Entity Framework: Vytváranie dátových centric aplikácií s ADO.NET Entity Framework od Julia Lerman

 • Kuchárka ADO.NET 3.5 od Billa Hamilona

 • Začiatok ASP.NET 4.5.1: v C # a VB Imar Spaanjaars.

zhrnutie

Rozhranie .NET Framework je navrhnuté tak, aby uľahčovalo používanie viacerých programovacích jazykov a formátov na ukladanie údajov.

ADO.NET je kritická súčasť .NET Framework, ktorá umožňuje pracovať s údajmi uloženými v širokej škále formátov bez toho, aby sa museli učiť podrobnosti špecifické pre každý formát údajov..

Naučiť sa používať softvérové ​​nástroje ADO.NET je kritickým krokom pri budovaní mostov medzi aplikáciami náročnými na údaje a obchodmi poskytujúcimi údaje, ktoré ich napájajú..

Ďalšie čítanie a zdroje

Máme viac sprievodcov, návodov a infografík týkajúcich sa kódovania a vývoja:

 • Microsoft Visual Basic / Visual Studio: Toto je náš základný primer pre Visual Studio so zameraním na Visual Basic.

 • Zdroje SQL: váš prvý krok, keď sa stanete expertom na SQL.

 • Zdroje C #: Ako jeden z najobľúbenejších jazykov v technológii .NET je C # veľmi užitočné vedieť.

Aký kód by ste sa mali naučiť?

Ste zmätení, v akom programovacom jazyku by ste sa mali naučiť kódovať? Pozrite si náš infographic, aký kód by ste sa mali naučiť? Diskutuje nielen o rôznych aspektoch jazykov, ale odpovedá na dôležité otázky, napríklad: „Koľko peňazí zarobím na programovanie jazyka Java na bývanie?“

Aký kód by ste sa mali naučiť?
Aký kód by ste sa mali naučiť?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map