Najlepšie programovacie jazyky pre matematiku

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Pokiaľ ide o riešenie matematických problémov, priemerný matematik ich vždy nepoužíva. Môžu byť využité na pomoc, ale úplne to záleží na rozsahu problému a na tom, či vôbec existuje potreba programovacieho jazyka..

Najlepšie programovacie jazyky pre matematiku

Programovanie často zahŕňa riešenie problémov samo osebe, kde potom beriete svoje odpovede a použijete ich na zostavenie programu.

Matematici však niekedy potrebujú pomoc s niektorými programovacími jazykmi a niektoré z najlepších programovacích jazykov pre matematickú prácu sa pýtajú, keď sa snažíte zdokonaliť svoje zručnosti a trénovať sa v určitej matematickej oblasti..

Preto čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli o najpopulárnejších programovacích jazykoch pre matematiku, spolu s tým, čo je na nich také zvláštne a čo ich robí dobrým pri písaní a riešení matematických problémov..

MATLAB

MATLAB je výpočtové prostredie na vysokej úrovni od spoločnosti MathWorks. Názov laboratória je skrátený. Pôvodne to bol systém na riešenie matíc – rýchlo a presne. Ale za viac ako tri desaťročia svojej existencie sa značne rozrástla a stala sa všeobecným prostredím na riešenie matematických, vedeckých a technických problémov..

Čo dokáže MATLAB??

Aj keď na svojej základni je MATLAB stále systém na riešenie problémov s lineárnou algebrou, na tomto sa vybudovalo obrovské množstvo. Tu je niekoľko zaujímavých vecí zo stránok Príklady MATLAB:

 • Zber údajov: jednoduchým pretiahnutím komponentov je možné prijímať údaje z pripojeného zariadenia, spracovávať ich a vydávať v užívateľsky príjemnej forme.
 • Diferenciácia: Pomocou Symbolic Math Toolbox dokáže MATLAB vykonávať počet a mnoho ďalších foriem matematiky.
 • Štruktúra RNA: je to aplikácia, ktorá predpovedá a zobrazuje štruktúru RNA na základe jej sekvencie.
 • Detekcia tváre: toto je iba jeden z mnohých algoritmov detekcie tváre. MATLAB sa používa najmä v spracovaní obrazu.

Ako funguje MATLAB?

MATLAB využíva vlastné vývojové prostredie. Väčšina ľudí v nej jednoducho pracuje. Používa svoj vlastný proprietárny jazyk. Môže sa však používať s externými programami a funkciami v jazykoch ako C ++ a Fortran. A čo viac, aplikácie, ktoré vytvoríte vo vnútri MATLABu, môžu byť výstupom do programovacieho jazyka C, takže môžu byť zahrnuté do externých programov..

Bez ohľadu na všetky zvončeky a píšťalky je však MATLAB stále na báze lineárnej algebry. Uvažuje o maticiach. A skriptovací jazyk MATLAB to ukazuje.

Základné pojmy

MATLAB je slabo napísaný ako Perl a JavaScript. Tak to príde na to, aké jednoduché premenné sú založené na tom, ako ich používate. Napríklad, ak to poviete x = 15,7, vie, že x je číslo s pohyblivou rádovou čiarkou. Na druhej strane, ak to poviete x = ‘help’, vie, že x je reťazec. Ak začnete používať čísla ako reťazce alebo naopak, potom sa s nimi bude zaoberať na binárnej úrovni, podobne ako Perl.

S premennými môžete manipulovať rovnako ako v akomkoľvek programovacom jazyku. Podobne sú reťazce naozaj poliami znakov a je ich možné spravovať.

matice

Skutočná sila MATLABu spočíva v ľahkej manipulácii s maticami. Matica je definovaná v hranatých zátvorkách so stĺpcami oddelenými medzerami a riadkami bodkočiarkami. Tu je jednoduchý príklad z dokumentácie MATLAB:

A = [1 1 0 0];
B = [1; 2; 3; 4];
C = A * B

Prvý riadok definuje maticu 1 k 4 A. Druhý riadok definuje maticu 4 k 1 B. Podľa základnej maticovej algebry vieme, že výsledok je: 1 * 1 + 1 * 2 + 0 * 3 + 0 * 4 = 3. Je zrejmé, že je možné vykonať oveľa zložitejšie výpočty..

toolbox

Okrem všetkých matematických nástrojov, ktoré MATLAB ponúka, je k tomu veľa dodatkov. Existujú najmä nástroje. Už sme spomenuli Symbolic Math Toolbox. Existuje však mnoho ďalších v rôznych oblastiach:

 • Paralelný počítač
 • Matematika, štatistika a optimalizácia
 • Riadiace systémy
 • Spracovanie signálu a komunikácia
 • Spracovanie obrazu a počítačová vízia
 • Skúška a meranie
 • Výpočtové financovanie
 • Výpočtová biológia

Ako vidíte, spôsoby použitia MATLABu sú široké a poskytujú špecializované nástroje pre všetky z nich.

Získanie MATLABu

MATLAB je relatívne drahý produkt. Cena základného programu je viac ako 2 000 dolárov. Simulink je 3 000 dolárov navyše. A sady nástrojov sú minimálne 1 000 dolárov a často oveľa viac. Všeobecne platí, že ľudia používajú MATLAB za dvoch okolností. Po prvé, v akademickej obci sa používa veľa. MathWorks preto ponúka študentské verzie MATLAB a Simulink za menej ako sto dolárov.

Druhým spôsobom, ako ľudia bežne získavajú prístup k MATLABu, je prostredníctvom ich zamestnávateľov. MATLAB je tak silný, že často stojí za to jeho cenu.

Zadarmo MATLAB alternatívy

Neexistuje žiadna bezplatná verzia MATLABu. Existujú však dve bezplatné alternatívy. Jedná sa o výkonné nástroje, ktoré vám prinajmenšom poskytnú jednoduchý spôsob, ako začať správnym smerom: GNU Octave a Scilab, o ktorých budeme diskutovať nižšie..

Učíme sa MATLAB

Existuje mnoho online zdrojov, ktoré vám pomôžu naučiť sa MATLAB. Odporúčame však začať s knihou. To, čo sa v konečnom dôsledku dá urobiť s MATLABom, je také veľké, že je dobré získať podrobný prehľad o predmete.

knihy

Nasledujú veľmi dobré základné predstavenia MATLABu.

 • MATLAB pre začiatočníkov: Jemný prístup (2008) od Petra Kattana: toto je krátky a jasný úvod do MATLABu. Je to vynikajúce miesto na štart.
 • Základná MATLAB pre inžinierov a vedcov (2013) od Hahna a Valentine: toto je dobrý a trochu podrobnejší úvod do MATLABu.
 • MATLAB For Dummies (2014) od Sizemore a Mueller: súčasť úctyhodnej a predvídateľne dobrej série kníh.
 • Matlab: Praktický úvod do programovania a riešenia problémov pomocou Stormy Attaway: Toto je učebnica, ale ľahko pochopiteľná a dôkladná s množstvom príkladov.
 • Začíname s MATLABom: Stručný úvod pre vedcov a technikov (2013) od Rudry Pratapovej: krátky, ale prekvapivo dôkladný úvod do MATLABu s dôrazom na vedecké programovanie.
 • MATLAB: Úvod do aplikácií (2009) Amos Gilat: učebnica, ktorá je dobrým úvodom k tejto téme. Pretože je starší, zvyčajne ho nájdete za nízku cenu.

Online návody

Vzhľadom na to, že MATLAB sa používa na akademických inštitúciách, existuje veľa bezplatných návodov, ktoré vám pomôžu začať.

 • Učte sa s tutoriálmi MATLAB a Simulink: Základné tutoriály MATLAB od MathWorks.
 • Výukový program pre MATLAB od Kelly Black: je to pomerne úzky návod, ale do hĺbky sa venuje základom.
 • Výukový program MATLAB na univerzite v Utahu: rýchly a špinavý úvod do MATLABu na jednej krátkej stránke. Pozrite si aj podrobnejšie základy MATLAB a Little Beyond.
 • MATLAB Hypertext Reference: Toto je pomerne podrobný úvod do MATLABu.
 • Výukový program pre MATLAB: jedná sa o videonávod, ktorý pozostáva z takmer 100 krátkych príručiek.

Ďalšie online zdroje

Tu je niekoľko zdrojov, keď sa naučíte základy MATLABu:

 • Užitočné informácie pre používanie MATLABu: Toto je malá, ale užitočná zbierka zdrojov MATLABu vrátane FAQ.
 • MATLAB Wiki FAQ: jedná sa o pomerne podrobný FAQ, ktorý možno použiť aj ako druh výučby, ak poznáte základné základy.
 • Čiastočný zoznam on-line Matlab tutoriálov: hoci má zoznam niektorých tutoriálov, tento zdroj Duke University obsahuje niekoľko skvelých príkladov programovania MATLAB.

Online fóra

MATLAB nemá takú základňu používateľov, ktorá má, povedzme, C ++. Stále však existuje veľmi aktívna komunita programátorov. Ako vždy na fórach, uvedomte si, že spam prechádza. Ale to všetko sú solídne fóra.

 • Odpovede MATLAB: Toto je komunitné fórum MathWorks, kde môžete klásť otázky a hľadať odpovede.
 • MATLAB Subreddit: Toto je veľmi aktívne fórum MATLAB na Reddit. Možno tiež zistíte, že je užitočné matematické subreddit.
 • Stack Overflow: Pokiaľ ide o takmer všetko, čo sa týka počítača, Stack Overflow je to pravé miesto. Tento odkaz vás zavedie do všetkých diskusií, ktoré sú spojené s MATLABom.
 • Iné jazyky: to sa netýka iba MATLABu, ale je veľmi aktívny s mnohými informovanými ľuďmi v okolí.
 • Fórum univerzity Drexel: toto je časť MATLABu ich Matematického fóra. Je to veľmi aktívne, ale samozrejme s akademickým ohýbaním.

Zhrnutie MATLABu

MATLAB je výpočtové prostredie na vysokej úrovni, ktoré sa používa v celej akademickej obci av rôznych priemyselných odvetviach, ako je fyzika a financie. Tu sme sa dotkli iba jeho možností. S týmito zdrojmi môžete začať učiť systém. Nakoniec by vás to mohlo vziať takmer kamkoľvek.

GNU Octave

GNU Octave je programovacie prostredie na vysokej úrovni na vykonávanie numerických výpočtov pre vedu a techniku. Je to najzreteľnejšia bezplatná alternatíva k MATLABu, pretože jeho programovací jazyk je s ním kompatibilný.

Okrem základného programovacieho jazyka obsahuje GNU Octave veľkú sadu nástrojov na vykonávanie bežných numerických výpočtov. A čo viac, Octave môže používať funkcie napísané v C ++ a Fortran.

História GNU Octave

GNU Octave bol pôvodne vyvinutý (od roku 1988) ako pomôcka pre výučbu vysokoškolských študentov o návrhu chemického reaktora. Dizajnéri neboli spokojní s používaním Fortranu, pretože ich študenti trávili príliš veľa času ladením kódu, a tak sa tento predmet neučili. Chceli teda interaktívny nástroj.

GNU Octave bol prvýkrát vydaný v alfa podobe začiatkom roku 1993. Prvé oficiálne vydanie (verzia 1.0) prišlo nasledujúci rok. V máji 2015 bola vydaná verzia 4.0 Octave. Má plné grafické užívateľské rozhranie a je k dispozícii vo všetkých hlavných operačných systémoch.

Vlastnosti

GNU Octave je omnoho viac ako riešenie rovníc.

 • Matice sa používajú ako štandardný typ údajov.
 • Podporuje sa používanie zložitých čísel.
 • Zahŕňa veľkú knižnicu matematických funkcií.
 • Zahŕňa názov súboru, premennú a dokončenie funkcie.
 • K dispozícii je neobmedzený príkaz späť.
 • Existujú rôzne možnosti usporiadania údajov do štruktúr.
 • Poskytuje podporu pre argumenty a návratové zoznamy, ako aj pre skratové booleovské, dekrementačné a prírastkové operátory.

Zdroje online

 • GNU Octave: oficiálna webová stránka aplikácie. Zahŕňa odkazy na stiahnutie do všetkých hlavných operačných systémov.
 • GNU Octave Reference: kompletná dokumentácia k softvéru. Môžete si tiež stiahnuť referenčný dokument vo formáte 800 strán PDF.
 • GNU Octave Wiki: je to podobné dokumentácii, ale ako wiki sa neustále mení na základe moderátorov a prispievateľov..
 • Programming Rozdiely medzi Octave a MATLAB: tento článok je súčasťou wikibooku MATLAB Programming. Poskytuje dobrý prehľad o rozdieloch medzi týmito veľmi podobnými výrobkami.

knihy

 • GNU Octave Primer pre začiatočníkov (2016) od S Nakamura: táto príručka pre začiatočníkov má problémy s cvičením a odpovede na beh softvéru. Kapitoly zahŕňajú témy, ako sú príkazy, programovanie, príkazy vetiev, ako vykresliť, stĺpcové grafy a oveľa viac.
 • Príručka pre začiatočníkov GNU Octave (2011) od Jespera Schmidta Hansena: dobrá voľba pre zrakových študentov. Je to podobné knihe Nakamura, je však plná ďalších snímok obrazovky a podrobných príkladov, takže je ideálna pre úplných začiatočníkov..
 • Referenčná príručka GNU Octave 4.0: Eaton, et al: Free Your Numbers (2015), pre tých, ktorí chcú úradnú referenciu v knižnej podobe. Zväzok 1 začína jednoduchými príkladmi Octave a ďalej sa venuje témam, ako je rozhranie Java a balíčky. Zväzok 2 obsahuje informácie o všetkom, od vytvorenia permutačných matíc po správu explicitných a implicitných konverzií.
 • Založenie numerickej analýzy: Implementácia s GNU Octave / MATLAB (2016) od S Nakamura: táto kniha sa venuje oblastiam ako lineárna algebra, polynómy, polynómové interpolácie a numerické integrácie.

predmety

 • Octave / MATLAB® pre začiatočníkov, 1. časť: Od nuly: toto je trieda MIT Open CourseWare. S prvkami, úlohami, videami a skúškami pokrýva tento prvý modul všetko od dvojbodových hraničných podmienok až po prenos neutrónov. Nasleduje časť 2: Úprava údajov a plotrovanie a časť 3: Čistenie a uloženie pozemkov.
 • Výukový program pre oktávové programovanie: Aj keď nejde o formálny kurz, tento wiki tutoriál sa rozširuje o oblasti, ako sú funkcie písania, vyhodnocovanie polynómov a spracovania signálu..
 • Profesor Andrew Ng Videá YouTube: toto je zoznam videí YouTube pre Octave. Začína to na začiatku a dostáva sa do pokročilejších predmetov, ako je vektorizácia a vykresľovanie údajov.

komunity

 • Help-Octave: Toto je aktívny zoznam adries pre prispievajúcich vývojárov. Môžete sa však zaregistrovať, ak by ste chceli posielať svoje vlastné myšlienky alebo sa učiť z tejto veľmi skúsenej komunity.
 • Freenode Channel: Ak hľadáte rozhovor s vývojármi GNU Octave z celého sveta, je to miesto, kde to môžete urobiť. Freenode pokrýva všetky druhy kategórií, takže musíte prejsť na #octave kanál.
 • Google Plus: Aj keď táto komunita nie je určená na priamu podporu, je dobré zistiť informácie o aktualizáciách a ďalších správach.

Ak sa naučíte GNU Octave?

GNU Octave nie je úplnou náhradou za MATLAB. Ale je to blízko. A čo viac, GNU Octave kód je väčšinou kompatibilný s MATLABom. Takže prechod z GNU Octave na MATLAB by mal byť jednoduchý. Ak vaša budúcnosť zahŕňa vedu alebo techniku, GNU Octave je skvelý nástroj na učenie.

SCILAB

Scilab je softvérový balík pre matematické výpočty. Rovnako ako Matlab, Excel alebo GNU Octave sa používa na numerické výpočty. Zahŕňa stovky matematických funkcií a poskytuje výkonné počítačové prostredie pre matematické, vedecké a technické aplikácie.

Krásou programu je jeho otvorená povaha. Uvoľňuje sa na základe licencie CeCILL, čo znamená, že ho môžete bezplatne sťahovať, používať, upravovať a dokonca distribuovať. Okrem toho môže byť nainštalovaný na ľubovoľnom počítači s operačným systémom GNU / Linux, Mac OS X alebo Windows..

histórie

Pôvod spoločnosti Scilab sa datuje do osemdesiatych rokov, keď niekoľko výskumníkov pracujúcich vo Francúzskom inštitúte pre výskum v oblasti informatiky a riadenia (IRIA do roku 1979, potom INRIA) vyvinuli softvérovú aplikáciu CLASD (Computer Aided Control System Design). François Delebecque a Serge Steer chceli poskytnúť výskumným pracovníkom nástroj v automatickom riadení, a tak sa narodil Blaise.

V roku 1984 sa Blaise stal Basile a bol distribuovaný niekoľko rokov Simulogom, prvým spustením INRIA.

Toto sa skončilo v 90. rokoch, keď Simulog prestal distribuovať Basile. Tento softvér bol premenovaný na Scilab a bol ďalej vyvíjaný INRIA v rámci jeho vlastnej skupiny.

Rok 1994 sa stal bodom obratu, keď sa spoločnosť INRIA rozhodla vydať Scilab ako softvér s otvoreným zdrojom. Pôvodná rozvojová skupina na tom pokračovala až do roku 2002.

Začiatkom roku 2003 spoločnosť INRIA vytvorila konzorcium Scilab, aby zabezpečila jeho budúcnosť, vývoj, údržbu a podporu.

O päť rokov neskôr sa konzorcium Scilab začlenilo do spoločnosti Digiteo, ktorá pokračovala v práci na programe. To tiež znamenalo rok, keď sa spoločnosť Scilab stala úplne slobodným softvérom distribuovaným na základe licencie CeCILL.

V roku 2010 spoločnosť Inria založila spoločnosť Scilab Enterprises ako prostriedok na zabezpečenie budúcnosti programu. Od roku 2012 je za vývoj zodpovedný vývoj Scilab Enterprises. Poskytuje tiež profesionálne služby a podporu.

Vlastnosti

Scilab obsahuje stovky matematických funkcií. Od svojej maticovej orientácie môžete vykonávať maticové manipulácie, 2D / 3D vykresľovanie, vytvárať si vlastné funkcie a knižnice a oveľa viac. Poskytuje tiež vlastný modelár a simulátor dynamických systémov s názvom Xcos.

SCILAB:

 • Matematika a simulácia: pre inžinierske a vedecké aplikácie, ktoré zahŕňajú matematické operácie a analýzu údajov.
 • 2D a 3D vizualizácia: vizualizácia, anotácia a export údajov. Vytvárajte a prispôsobujte rôzne typy grafov a máp.
 • Optimalizácia: algoritmy na riešenie obmedzených a neobmedzených problémov s kontinuálnou a diskrétnou optimalizáciou.
 • Štatistika: vykonáva analýzu a modelovanie údajov.
 • Návrh a analýza riadiaceho systému: štandardné algoritmy a nástroje na štúdium riadiaceho systému.
 • Spracovanie signálu: vizualizujte, analyzujte a filtrujte signály v časovej a frekvenčnej oblasti.
 • Vývoj aplikácií: zvýšenie natívnych funkcií programu a správa výmeny údajov s externými nástrojmi.

Xcos:

 • Štandardné palety a bloky
 • Vytváranie a vydanie modelu
 • Prispôsobenie modelov
 • simulácia.

Zdroje online

Keďže je Scilab aktívne vyvíjaný a udržiavaný, existuje veľa zdrojov, ktoré vám pomôžu začať správne. Od oficiálnych webových stránok po dôkladnú dokumentáciu, wiki a aktívnu komunitu – ste povinní nájsť zdroj, ktorý najlepšie vyhovuje vašim učebným metódam..

 • Scilab: oficiálna webová stránka programu s odkazmi na stiahnutie, dokumentáciou a prístupom k odbornej pomoci a podpore.
 • Wiki: verejná wiki s informáciami o dokumentácii, príkladoch použitia a inštalačných / kompilačných pokynoch pre konkrétne platformy a operačné systémy.
 • Pomoc: online systém pomoci pre funkcie programu s príkladmi použitia uvedenými v moduloch.
 • Matlab / Scilab Dictionary: veľmi užitočný slovník na jeho porovnanie a Matlab a príklady použitia pre každú funkciu.
 • Kanál YouTube: s množstvom videí o funkciách programu a rôznych aplikáciách softvéru.
 • Výukové programy: Partnerské webové stránky Openeering ponúkajú množstvo výučbových programov od začiatočníkov až po pokročilejšie témy.

knihy

Na Scilab boli publikované rôzne knihy v rôznych jazykoch. Knihy nájdete v angličtine, francúzštine, nemčine, japončine, čínštine a ďalších. Knihy siahajú od úvodných tém až po špecifickejšie a pokročilejšie témy, ako sa dajú použiť.

 • Scilab od Teórie k praxi (2016) od Rouxa, Mathieua a Gomeza: zamerané na publikum nových používateľov, ako aj na ľudí, ktorí si to chcú vylepšiť. Je to komplexný, praktický úvod do programu a pokrýva všetky základné pojmy, ktoré potrebujete pre prácu s počítačom, analýzu a vizualizáciu údajov, vývoj algoritmov a vytváranie modelov..
 • Scilab by Example (2012) od M Affouf: krátky a ľahko použiteľný úvod, ktorý obsahuje krátke vysvetlenia príkazov, programovania a grafov.
 • Inžinierske a vedecké práce na počítači so Scilabom (1999), autor Gomez a kol. Podrobne pokrýva program s dôkladným vysvetlením aplikácií v lineárnej algebre, polynómoch a pokročilejších predmetoch.
 • Simulácia modelov ODE / PDE s MATLAB, OCTAVE a SCILAB (2014) od Wouwera, Sauceza a Fernándeza: táto kniha je zameraná na tých, ktorí majú skúsenosti s programom a ďalšími numerickými výpočtovými aplikáciami. Ukazuje čitateľovi, ako využiť komplexnejšie spektrum numerických metód na analýzu zložitých vedeckých a technických systémov.

predmety

Pre tých z vás, ktorí uprednostňujú riadenejší prístup k vzdelávaniu, je k dispozícii niekoľko kurzov.

 • Začíname so Scilab: Kurz je určený pre začiatočníkov a ponúka ho bezplatne P2PU. Tento kurz pozostáva z 20 lekcií pokrývajúcich základné koncepcie programu..
 • Scilab pre inžinierov a vedcov: platený videohovor ponúkaný spoločnosťou Udemy, zameraný na kohokoľvek, kto sa zaujíma o vedecký výpočet.

spoločenstvo

Scilab má veľmi aktívnu komunitu, ktorá obsahuje zoznam adries, kanál IRC a webovú stránku na výmenu súborov. Existujú aj komunity, ktoré sú aktívne v rôznych sieťach sociálnych médií.

 • Skupina Google+: verejná skupina s viac ako 400 členmi, ktorá diskutuje o všetkom, čo s ňou súvisí.
 • Scilab a Xcos: skupina LinkedIn venovaná všetkým profesionálom, ktorí si chcú vymieňať informácie.

zhrnutie

Scilab ponúka vynikajúcu alternatívu k Matlabu a my sme sotva poškriabali povrch toho, čo dokáže. Tieto zdroje vám poskytnú vynikajúci náskok pri ovládaní softvéru a ostatné sú len na vás, takže choďte ďalej a učte sa!

maxima

Maxima je počítačový algebraický systém. Je to však aj programovací jazyk: akási kombinácia ALGOL a Lisp. Je to taký dôležitý softvér, že sme šli trochu ďalej, než len aby sme vám o tom povedali.

Či už sa s tým len vyrovnávate, alebo pokračujete v štúdiu tohto predmetu, tento epický zoznam zdrojov spoločnosti Maxima vám určite pomôže. Od programovania s Maximou po použitie jeho grafického rozhrania, wxMaxima, nájdete tu všetko, čo potrebujete, aby ste vynikli týmto skvelým zdrojom:

Maxima: Hrá sa

Zdroje Maxima

 1. Získavanie, inštalácia a testovanie Maxima Praktický sprievodca, ktorý vám ukáže, ako získať Maximu, najlepšie spôsoby jeho inštalácie a ako ju začať testovať po stiahnutí. Tento podrobný návod by vám mal pomôcť začať v žiadnom momente. Ďalej v dolnej časti môžete vybrať niekoľko ďalších návodov, ktoré vytvoril Paul Lutus, vrátane vytvorenia množín funkcií a Fourierovej analýzy..
 1. Príručka Maxima Táto príručka (prostredníctvom zariadenia Wayback), zostavená tímom Maxima, predstavuje fantastický prehľad, ktorý sa pri začatí používania produktu Maxima prejaví neuveriteľne užitočne. Poskytuje tiež zoznam schopností a balíkov, ktoré sú zabudované do programu Maxima – tieto sú však na konci dokumentu s 1 000 stránkami, takže na ich nájdenie musíte urobiť veľa posúvania!
 1. Úvod do Maximy (PDF) Tento zdroj zostavili ľudia na Stanfordskej univerzite a obsahuje 245 online stránok s informáciami o všetkých veciach, ktoré Maxima ponúka. Táto príručka obsahuje podrobné pokyny spolu s praktickými obrázkami a vzorcovými vzorcami.
 1. Kratší úvod do Maximy (PDF) Ak sa vyššie uvedený sprievodca zdá byť príliš veľký, Richard Rand z Cornell University vytvoril kratšieho 14-stranového sprievodcu, ktorý je k dispozícii na čítanie online. Predstavuje krátky úvod do Maximy predtým, ako sa začne vysvetľovať písanie programov / skriptov / podprogramov pre Maximu.
 1. Kniha Maxima (PDF) Táto kniha, ktorá bola vydaná vo februári 2003, je neuveriteľne podrobným sprievodcom a poskytuje vám prehľadný a komplexný prehľad o spoločnosti Maxima. Aj keď to nie je najaktuálnejší sprievodca, aký si môžete prečítať, stále je to cenná referencia kvôli jeho komplexnosti a ľahko sledovateľnej organizácii..
 1. Maxima by ExampleTieto poznámky v štýle výučby pôvodne napísal Edwin L Woollett, ale boli aktualizované Kalifornskou štátnou univerzitou (Long Beach), aby obsahovali tipy na prácu so softvérom Maxima – čo je obzvlášť užitočné, ak používate Windows.
 1. 10 minútový tutoriál na riešenie matematických problémov s Maximou Ak si chcete rýchlo predstaviť Maximu alebo potrebujete obnoviť staré štúdie, tento 10-minútový tutoriál je ideálny. Zahŕňa oblasti, ako je používanie Maxima ako kalkulačky, konštanty a bežné funkcie, definovanie funkcií a premenných, symbolické výpočty a oveľa, oveľa viac.

Maxima: Snívanie

 1. Využitie schopností maximálnej symbolickej matematiky spoločnosti MaximaNa tejto stránke nájdete tabuľku, ktorá vyvíja sofistikované používanie Maximy ako symbolického matematického nástroja. Získate tak vynikajúci referenčný bod, na ktorý sa môžete stále odvolávať, a zistite, aký maximálny vstup a výstup je potrebný v každej fáze.
 1. Tensor Algebra v MaximaTento zdroj demonštruje tri rôzne spôsoby, ako sa môžete pozrieť na tenzory pomocou Maxima a jej doplnkových balíkov..
 1. Maxima a CalculusVyžaduje sa vám prezeranie prostredníctvom Wayback Machine, ale po načítaní vám tento PDF poskytne úvod k základom Maximy pred preskúmaním predčísla, integrácie, vektorového počtu, grafov, programovania a radu ďalších tém..
 1. Tabuľka prevodu Mathematica / Maxima Oboznámte sa s Mathematica? Tento konverzný graf vám pomôže rýchlo a efektívne pochopiť Maximu.

Maxima: Hrá sa

 1. Vykreslenie smerových polí pre ODE 1. poriadkuTento krátky tutoriál sa venuje tomu, ako môžete spustiť a spustiť funkciu „plotdf“ v Maxime, pomocou ktorej je vykreslený smer trajektórií / polí pre ODE 1. poriadku..
 1. wxMaximaToto je domovská stránka Windows GUI pre Maximu. Rozhranie Maxima založené na dokumentoch vám poskytuje dialógy a ponuky pre mnoho bežných inline grafov, automatické dopĺňanie, príkazy Maxima a jednoduché animácie..
 1. wxMaxima pre počet I a II Tieto dva návody zavádzajú wxMaxima vo vzťahu k jednoduchému variabilnému počtu, pričom každá kniha slúži ako laboratórna príručka, referenčná príručka pre študentov alebo zdroj cvičení CAS.

Maxima: Robím

 1. Program Počítačová algebra Maxima – tutoriálVýznamný úvod do sveta Maxima (prostredníctvom Wayback Machine), tento tutoriál vám ponúka niekoľko užitočných rád pre vaše prvé kroky s Maximou, predtým ako sa pustíte do práce, aby ste poskytli spracované príklady a rady týkajúce sa programovania s Maximou. Zahŕňa tiež nejaký obsah o používaní Lisp (jazyk je naprogramovaný v jazyku Maxima), do tejto sekcie boli pridané aj niektoré zaujímavé skutočnosti o Lisp..
 1. Minimum Maxima (PDF) Toto dielo, ktoré vytvoril Robert Dodier, rozdeľuje údaje, hodnotenie a syntaktické štruktúry, z ktorých vychádza Maxima. Pochopenie tohto je dobré, keď sa snažíte používať Maximu ako viac ako len výkonnú kalkulačku – alebo keď píšete svoje vlastné podprogramy / funkcie v Maxime.
 1. 22 relácií Maximy na riešenie skutočných technických problémov. Veď je potrebné, aby ste si to prezerali prostredníctvom internetového archívneho Wayback Machine, čo je referencia, ktorú mnohí odborníci z oblasti matematiky stále považujú za sprievodcu. Spočiatku ju viedla Štátna vysoká škola inžinierstva v Youngstowne & Technológia, je perfektná, ak chcete použiť produkt Maxima na riešenie problémov súvisiacich s inžinierstvom.

Maxima: Absolvovanie

Ďalšie zdroje

Tento zoznam zdrojov poskytne študentom maxima a odborníkom všetky informácie, ktoré potrebujú, či už hľadajú základnú pomoc s maximami, alebo chcú použiť pokročilé techniky maxima na programovanie. Ak hľadáte viac zdrojov, pozrite si nasledujúce návody. Nikdy sa nemôžete naučiť príliš veľa.

 • Maxima Programovanie
 • Maxima pre symbolický výpočet
 • Programovanie v Maxima

Mexima: Pracovné

Záver Maxima

Tieto zdroje vám umožnia zvládnuť Maximu – a ešte dôležitejšie – matematiku samotnú. Matematika je dnes dôležitejšou zručnosťou ako kedykoľvek predtým. Zatiaľ čo v minulosti stačilo poznať svoje multiplikačné tabuľky a ako urobiť dlhé rozdelenie, dnešné úlohy vyžadujú, aby ste rozumeli pokročilej matematike a ako ju aplikovať na problémy v skutočnom svete. Maxima vám pomôže zvládnuť tieto zručnosti a vyriešiť tieto problémy v skutočnom svete.

krajta

Python je niekedy považovaný za programovací jazyk určený pre matematiku, pričom široká škála používateľov píše programy s pomocou Pythonu. Matematici to z rôznych zaujímavých dôvodov majú radi. Po prvé, Python v skutočnosti neslúži veľa matematickému účelu, ale pokiaľ ide o všeobecné programovanie, Python svieti. Toto všeobecné programovanie často zahŕňa matematické programy, takže sa nakoniec hodí pre túto oblasť.

Nakoniec, niektorí tvrdia, že popularita toľkých iných programov a programovacích jazykov vychádza zo skutočnosti, že sú založené na Pythone. Napríklad, Sage je založený na Pythone a je to vynikajúce riešenie pre riešenie problému od nuly..

Mathematica

Mathematica je ďalší komerčný program, ktorý občas využívajú matematici. Aj keď budete musieť platiť za použitie (nie je to open source), Mathematica sa hodí pri pokusoch napríklad o vykreslenie a symbolické opatrenia..

Pomerne málo matematikov uvedie, že Mathematica je jedným z tých programov, ktoré sú najvhodnejšie na kontrolu nápadu alebo overenie myšlienky. Pokiaľ však ide o písanie niečoho, čo bude profesionálne, stabilné a efektívne, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjdu s iným programom.

R

R ponúka komplexný grafický nástroj na navrhovanie a implementáciu nádherných snímok. Väčšinu času zistíte, že štatistici sú tí, ktorí využívajú R na svoju neuveriteľnú štatistickú výpočtovú silu. R je programovací jazyk s otvoreným zdrojom, ktorý ho robí ešte príťažlivejším. Baníci matematických údajov sú tiež známe tým, že používajú R, pretože si môžete vytvoriť najrôznejšie programy na rýchle prechádzanie dát a získavanie údajov bez akejkoľvek ďalšej práce. Z tohto dôvodu sa v posledných rokoch popularita R mierne zvýšila.

Baníci matematických údajov sú tiež známe tým, že používajú R, pretože si môžete vytvoriť najrôznejšie programy na rýchle prechádzanie dát a získavanie údajov bez akejkoľvek ďalšej práce. Z tohto dôvodu sa v posledných rokoch popularita R mierne zvýšila.

Haskell

Haskell je všeobecný programovací jazyk, ktorý má široké využitie, vrátane matematiky. Teoretici kategórie radi používajú Haskell. Podobne ako Mathematica, aj Haskell robí trik na vyskúšanie nápadov, na rozdiel od písania úplne nového programu. Jedným z hlavných dôvodov, prečo Haskell stojí medzi svojimi alternatívami, je to, že je to funkčný jazyk, vďaka ktorému je pre matematikov prirodzenejšie porozumieť.

Ďalším argumentom pre Haskella je to, že viac kombinatorických problémov s inými programami, ako sú C a C ++, môže vyjsť pomerne komplikované. Na druhej strane, Haskell často spôsobuje podobné problémy s jedným riadkom.

rubín

Ruby patrí do podobnej kategórie ako Haskell, čo umožňuje študentom matematiky a matematikom vytvárať prototypy rôznych typov kódov a vytvárať si vlastné skripty. Mathematica tiež patrí do tejto kategórie, kde sú potrebné plotovacie aj symbolické funkcie. Matematické použitie je s Ruby do istej miery obmedzené, ale ľudia ho používajú po celý čas na všeobecné programovanie. To znamená, že má silnejšie matematické nastavenie pre mnoho ďalších jazykov.

Matematické použitie je s Ruby do istej miery obmedzené, ale ľudia ho používajú po celý čas na všeobecné programovanie. To znamená, že má silnejšie matematické nastavenie pre mnoho ďalších jazykov.

PostScript

Ako dosť jedinečný matematický program, PostScript pravdepodobne neprišiel do rozhovoru, ak sa niekedy pýtate matematika na alternatívy Matlabu. PostScript však prichádza do hry, keď sa snažíte presnejšie vytvárať matematické ilustrácie.

Priemerný užívateľ by pravdepodobne považoval PostScript za príliš škaredý na to, aby sa používal dôsledne, ale ponúka elegantnú syntax, čo z neho robí zábavné a zaujímavé riešenie pre tých, ktorí chcú robiť ilustrácie a matematické konštrukcie. Chýbajú však niektoré ďalšie oblasti, napríklad manipulačné reťazce a interakcia používateľa.

C

C a C ++ poskytujú viacnásobné použitie, takže ich nielen nájdete v matematickom poli. V skutočnosti sú z hľadiska programovania všeobecnejšie, ale pre matematické programy sú silné.

Celkovo má C dobrú povesť, keď sa snažíte niečo urobiť rýchlo. Rýchlosť spracovania je jednou z jeho najlepších vlastností, keď vidíme, koľko študentov je známe, že píšu malé programy C, aby mohli spracovávať opakujúce sa problémy..

Fortran

Fortran bol prvý všeobecne používaný programovací jazyk na vysokej úrovni. A keďže väčšina kódov v tom čase robila matematiku a vedu, prijali ju čoskoro a vedci a matematici ich stále používajú..

Ak ste v minulosti mali skúsenosti s Fortranom, mali by ste sa pripraviť na šok. V priebehu rokov sa neustále aktualizuje. Kód je voľne plávajúci (bez povinných 7 medzier na začiatku riadkov), je objektovo orientovaný a je do značnej miery interoperabilný s C. Inými slovami, najstarší jazyk je veľmi nový.

šišlavost

Existuje niekoľko nástrojov pre pokročilú matematiku v Lisp, ale hlavným dôvodom, prečo ich v matematickom poli nájdete, je jeho dizajn. Matematici si užijú čistotu a krásu v matematike aj dizajne, takže pre nich má zmysel, aby do svojho súboru nástrojov zahrnuli aspoň Lispa..

javor

Maple má pomerne veľkú výhodu, pokiaľ ide o kombinatorické matematické problémy. Je tiež známy svojimi funkčnými programovacími konštrukciami, vďaka ktorým je veľmi zaujímavé si s nimi pohrať.

Plotting je hračka pri práci s Maple a nie sú zlé ani pokročilé symbolické funkcie. Majte na pamäti, že Maple, podobne ako v prípade Mathematica a Matlab, je komerčný program, čo znamená, že zaň budete musieť zaplatiť.

Výber správneho matematického jazyka

Ako vidíte, typ matematického programovacieho jazyka, s ktorým idete, závisí predovšetkým od problému, nápadu alebo programu, na ktorom sa snažíte pracovať. Napríklad Matlab vyzerá silne na symbolické výpočty, zatiaľ čo R robí štatistiku.

Celkovo je pravdepodobnejšie, že matematici a študenti využívajú niekoľko z týchto programovacích jazykov. Veľa šťastia pri rozhodovaní!

Aký kód by ste sa mali naučiť?

Ste zmätení, v akom programovacom jazyku by ste sa mali naučiť kódovať? Pozrite si náš infographic, aký kód by ste sa mali naučiť? Diskutuje nielen o rôznych aspektoch jazykov, ale odpovedá na dôležité otázky, napríklad: „Koľko peňazí zarobím na programovanie jazyka Java na bývanie?“

Aký kód by ste sa mali naučiť?
Aký kód by ste sa mali naučiť?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map