MS Windows: Tento OS ovláda svet stolových počítačov, je však potrebné sa naučiť viac

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


MS-Windows je grafické užívateľské rozhranie (GUI) vyvinuté a predávané spoločnosťou Microsoft Corporation. Bežnejšie sa označuje ako „Windows“. Ide o skupinu grafických operačných systémov, ktoré sa na konci osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia dostali do popredia. Nebolo by prehnané tvrdiť, že vývoj systému Microsoft Windows pomohol uviesť do revolúcie v domácom počítači a odhaduje sa, že dnes takmer 90% všetkých komerčných výpočtových zariadení prevádzkuje nejakú formu operačného systému Windows..

Z príkazového riadku do grafického rozhrania

Pred vývojom grafického používateľského rozhrania sa osobné počítače pri všetkých operáciách spoliehali na operačné systémy s jedným používateľom alebo s jednou úlohou, ktoré používajú základné rozhranie príkazového riadka (CLI). Prvým príkladom by bol MS-DOS, ďalší produkt spoločnosti Microsoft, ktorý stále vidí službu, ktorá dnes podporuje operácie na pozadí pre mnoho aplikácií Windows. S CLI používatelia potrebovali zadávať textové príkazy pre všetky operácie, ktoré, hoci boli efektívne, neboli príliš užívateľsky prívetivé (najmä pre tých, ktorí majú obmedzené počítačové zručnosti). Vývoj grafického používateľského rozhrania sa všetko zmenil.

histórie

V roku 1983 Bill Gates a Paul Allen oznámili vývoj prvého grafického operačného systému spoločnosti Microsoft. Systém, pôvodne označený ako „Interface Manager“, položil základy toho, čo by sa stalo určujúcimi vlastnosťami systému Windows – rozbaľovacie ponuky, posuvníky, dialógové okná, užívateľsky prívetivé ikony a samozrejme všadeprítomné okná operačného systému. V roku 1985 došlo v systéme Windows 1.0 k všeobecnému vydaniu a rýchlo ho nasledovali ďalšie verzie systému Windows 2.0 a 3.0. V tomto okamihu bol operačný systém Windows primárne grafický shell, ktorý bežal na vrchole systému MS-DOS. Spoločnosť Microsoft by pokračovala vo vývoji tejto skorej verzie systému Windows a zavádzala vylepšenia vo virtuálnej pamäti a ovládačoch zariadení v celej verzii 3.1.

Ďalší významný pokrok v operačnom systéme Windows prišiel s vydaním systému Windows 95. Aj keď stále existuje systém MS-DOS, táto iterácia priniesla väčšiu stabilitu operačnému systému a priniesla podporu 32-bitovým aplikáciám, funkciám multitaskingu a dlhým názvom súborov. Windows 95 tiež videl príchod užívateľsky príjemnejšieho objektovo orientovaného užívateľského rozhrania, ktoré obsahovalo teraz štandardné úvodné menu (nahradenie existujúceho Správcu programov), panel úloh a prostredie prieskumníka Windows. Nasledujúce iterácie, konkrétne Windows 98 a Windows ME (Millennium Edition), zaznamenali ďalšie vylepšenia systému, vrátane rýchlejšej doby zavádzania systému, vylepšenej ochrany systémových súborov a funkcií obnovenia systému. Aj tu začíname zavádzať komerčne zamerané funkcie, ako je webový prehľadávač Microsoft Internet Explorer a multimediálne funkcie ako Movie Maker a Microsoft Media Player..

Windows NT

Keď sa vyvíjali a vydávali staršie verzie systému Windows založené na systéme MS-DOS, začalo sa pracovať na aktualizovanej verzii operačného systému Microsoft a IBM OS / 2. Bol by to bezpečnejší viacužívateľský operačný systém s kompatibilitou POSIX (prenosné rozhranie operačného systému) s preventívnym multitaskingom a podporou architektúr viacerých procesorov. Pod názvom NT OS / 2 (označený NT pre „New Technology“) by sa nakoniec premieňal na Windows NT 3.1, prvý 32-bitový operačný systém spoločnosti Microsoft. Vydané v roku 1993, NT 3.1 bol k dispozícii pre domáce pracovné stanice aj pre servery a znamenal zavedenie systému súborov NTFS spoločnosti Microsoft, čo je vylepšenie oproti súčasnému štandardu FAT. Windows NT 3.1 je v mnohých ohľadoch prvý vzhľad platformy Windows, ktorú poznáme dnes, konečne sa odtrháva od starších verzií operačného systému založených na systéme MS-DOS..

Odklon od operačného systému založeného na systéme MS-DOS nakoniec vyústil do spustenia systému Windows XP, prvej hlavnej verzie platformy Windows NT. Systém Windows XP, pôvodne uvedený na trh v „domácich“ aj „profesionálnych“ vydaniach, zahrnoval množstvo dôležitých vylepšení vlajkového operačného systému spoločnosti Microsoft. Nový systém zahŕňal prepracované užívateľské rozhranie, vyšší výkon v porovnaní so staršími verziami systému MS-DOS, pokročilé funkcie pre viac úloh a vylepšené multimediálne a sieťové funkcie. Posun vpred všetky operačné systémy Windows od spoločnosti Microsoft by boli založené na modeli NT, pričom pokračujúci výskum a vývoj by mali za následok Windows Vista v roku 2007, Windows 7 v roku 2009 (hlavne riešenie opráv chýb pre systém Vista) a Windows 8 v roku 2012 (prinášajúci vylepšené výkonové funkcie pre prenosné zariadenia). V roku 2015 vyšlo vydanie systému Windows 10, najnovšej iterácie vlajkového operačného systému spoločnosti Microsoft, ktorý obsahoval prepracované používateľské rozhranie s virtuálnym desktopom, nové funkcie pre viac úloh a vylepšené bezpečnostné funkcie.

Emulátory a alternatívy

MS-Windows sa vo všetkých svojich mnohých iteráciách ukázal ako najobľúbenejší operačný systém na trhu. Táto popularita prirodzene vyústila do vývoja aplikácií určených na zabezpečenie kompatibility systému Windows s inými operačnými systémami. Niektoré z nich fungujú ako jednoduché vrstvy kompatibility navrhnuté tak, aby umožňovali spustenie aplikácií Windows na inom operačnom systéme, zatiaľ čo iné boli vyvinuté ako samostatné systémy, ktoré dokážu spustiť Windows hneď po vybalení..

Medzi najvýznamnejšie emulátory a alternatívy systému MS-Windows patrí:

 • Parallels Desktop pre Mac – umožňuje používateľom Mac spúšťať operačné systémy Windows a Linux a kritické funkcie v spojení s Mac OS na akomkoľvek zariadení Apple s procesormi Intel;
 • Víno – bezplatná emulácia otvoreného zdroja rozhrania Windows API umožňuje používateľom spúšťať aplikácie systému Windows na ľubovoľnom operačnom systéme založenom na Unixe;
 • ReactOS – operačný systém s otvoreným zdrojovým kódom navrhnutý na emuláciu systému Windows NT 4.0 a schopný spúšťať softvér Windows;
 • Linspire – predtým známy ako LindowsOS, Linspire je operačný systém založený na Linuxe určený na spúšťanie softvéru Windows.

knihy

Vďaka dlhej histórii systému Windows prichádza množstvo kníh venovaných rôznym verziám operačného systému. Niektoré z nich sú základné predstavenia platformy s dôrazom na potreby každodenných používateľov, zatiaľ čo iné sú technicky zamerané a zamerané na programátorov a IT špecialistov..

 • Nové perspektívy v príkazovom riadku Microsoft Windows 2000 MS-DOS, Komplexné, Windows XP Enhanced (2002) od Phillipsa a Skagerberga – zatiaľ čo táto kniha je do istej miery zastaraná, poskytuje solídny úvod k skorším iteráciám operačného systému Windows. Dôraz sa kladie na rozhrania príkazového riadka a Windows ako grafický shell pre MS-DOS. Pridanie materiálu v systéme Windows XP sleduje prechod na plne 32-bitové GUI založené na NT.
 • Windows 8.1 for Dummies (2013), autor Andy Rathbone – súčasť populárnej série „… for Dummies“, táto kniha sa zaoberá súčasnými aktualizáciami, ktoré sa objavujú v systéme Windows 8.1. Témy zahŕňajú základnú mechaniku, ukladanie súborov a prácu s duálnymi rozhraniami. Dôraz je kladený na každodenné použitie viac ako na programovanie aspektov operačného systému, hoci sa kniha dotýka niektorých technických aspektov systému Windows 8.1.
 • Sprievodca skriptovaním, automatizáciou a príkazovým riadkom v systéme Windows 7 a Vista (2010) od Briana Knittela – táto príručka je trochu zastaraná so zameraním na systém Windows 7 a vtedajšie súčasné vydanie systému Vista. Jej dôraz na programovacie a technické podrobnosti operačného systému je však stále cenný pre vývojárov softvéru a počítačových inžinierov. Témy zahŕňajú porozumenie Windows Scripting Host v novom skriptovacom prostredí Windows, prácu s VBScript, JScript a ActivePerl a navigáciu v rozhraní Windows Management Interface.
 • Windows 10 Zjednodušené (2015) Paul McFedries – so zavedením systému Windows 10 spoločnosť Microsoft vykonala niektoré zásadné zmeny základného operačného systému Windows. Táto referenčná príručka je zameraná predovšetkým na laikov a slúži ako úvod do najnovšej iterácie operačného systému Windows.
 • Koncepty operačného systému (2012) Silberschatz, et al. – Hoci táto kniha nie je striktne relevantná pre Windows, mala by osloviť tých, ktorí sa zaujímajú o návrh a fungovanie moderných počítačových operačných systémov. Toto aktualizované vydanie, uverejnené v roku 2012, skúma súčasné operačné systémy a poskytuje cvičenia na konci kapitoly a preskúmava otázky, ktoré čitateľovi pomôžu zvládnuť dôležité koncepcie programovania..

záver

Microsoft Windows je s nami v tej či onej podobe viac ako tridsať rokov. Jeho úspech ako komerčne životaschopného operačného systému pomohol Microsoftu urobiť softvérového gigantu, ktorý je dnes, a aj keď na tróne budú vždy výzvy, Windows zostane najpopulárnejším operačným systémom na trhu. Podľa posledného odhadu bolo približne 90% všetkých výpočtov na svete vykonaných na počítačoch so systémom MS-Windows. Spoločnosť Microsoft bude nepochybne pokračovať vo vývoji svojho operačného systému, zavádzania nových funkcií a vylepšení s cieľom udržať systém Windows v popredí domácich a podnikových výpočtov..

Ďalšie čítanie a zdroje

Máme viac sprievodcov, návodov a infografík týkajúcich sa používania počítačov:

 • Programovanie siete s internetovými zásuvkami: dozviete sa všetko o počítačových sieťach.
 • Úvod a zdroje programovania Linuxu: tento hlboký ponor do programovania v Linuxe sa dostane do jadra, kde je všetka akcia.

Programovacie prostriedky Unixu

MS-DOS je oveľa jednoduchší súrodenec Unixu. Takže ak sa chcete presťahovať do Unixu, máme pre vás skvelé miesto, kde sa môžete začať učiť: Programovacie zdroje Unix.

Konečný zoznam Nástrojov správcu webu A-Z
Programovacie prostriedky Unixu

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map