Java a JSP: Zistite, prečo je to najobľúbenejší programovací jazyk

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Najčastejšie používaným programovacím jazykom na svete je Java (podľa merania PYPL). S viac ako 10 miliónmi aktívnych používateľov a miliardami zariadení jazyk Java formoval moderný svet.

Sila jazyka Java má veľmi málo spoločného so syntaxou alebo konštrukciou samotného jazyka, ktorý je veľmi podobný štýlu C a C ++..

Namiesto toho, sila za Java existuje v Java Runtime Environment (JRE), čo je platforma, ktorá môže bežať na akomkoľvek type počítača, a veľké množstvo zariadení.

Java a JSP

Táto extrémna úroveň prenosnosti je možná, pretože JRE beží na tzv. Virtuálnom počítači. Virtuálny stroj, ktorý sa dá spustiť na akomkoľvek zariadení, čo znamená, že softvér napísaný v jazyku Java sa môže spustiť na ľubovoľnom zariadení.

S týmto nastavením je Java skompilovaná a interpretovaná. Kód Java sa dodáva do kompilátora, ktorý spracováva kód do bajtkódu. Spustí ho zavádzač triedy bytecode a potom sa rozdelí na úlohy pre generátora tlmočníka a strojového kódu.

Platforma Java Virtual Machine (JVM) to pre vývojárov robí všetko hladko a môže bežať na čomkoľvek od mainframe po Mars rover.

Vzťah Java s mobilným trhom je kontroverzný s právnym bojom medzi Oracle a Google, ale nikto nemôže tvrdiť, aké cenné schopnosti platformy Java na mobilnom trhu boli..

Java 2 Platform Micro Edition (J2ME) a ​​Java nástroje tretích strán, umožňujú implementáciu JRE vo všetkých hlavných mobilných operačných systémoch, umožňujúc vývojárom Java kódovať akékoľvek zariadenie, ktoré si vyberú.

Preto je jazyk Java obľúbeným jazykom, pretože platforma Java sa dá ľahko nastaviť a spustiť na akomkoľvek zariadení.

Samotný jazyk bol prepracovaný a je pravdepodobne najznámejším jazykom zo všetkých. Vďaka tejto kombinácii faktorov je Java tak populárna, nie je to len jazyk, ale celý ekosystém.

Základné znalosti

Poďme začať so základmi – veci, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do programovania v jazyku Java

Príbeh o pôvode Java

Projekt v spoločnosti Sun Microsystems v roku 1991 bol v čele s Jamesom Goslingom. Cieľom bolo vytvoriť interaktívnu televíziu.

Ukázalo sa však, že to pre poskytovateľov káblových sietí je príliš pred čas, takže sa projekt otočil a našiel nové primárne využitie. Jazyk bol vytvorený pomocou známej syntaxe C ++ pod názvom projektu s názvom „Oak“.

Kľúčovým konceptom, ktorý zostal ústredným bodom projektu, bol prístup „Write Once, Run Anywhere“ (WORA) pri používaní jazyka, prenosnosť bola kľúčová. Ciele projektu možno stručne zhrnúť takto:

 • Programátorom musí byť jednoduchý, OOP a známy
 • Musí byť robustný a bezpečný.
 • Muselo to byť architektonicky neutrálne a úplne prenosné naprieč zariadeniami.
 • Interpretované, závitové, dynamické – a teda ľahko použiteľné, ľahko škálovateľné.
 • Vysoký výkon! Konkurencia s C ++ a inými jazykmi závisí od rýchlosti.

Po tom, čo bolo všetko zabalené do jedného jazyka a jednej platformy, bola Java uvoľnená pre verejnosť v roku 1995. V nasledujúcich rokoch začali prehliadače umožňovať spúšťanie apletov Java na webových stránkach a silný podnik evanjelistov pomohol podniku Java spustiť.

Do roku 2006 spoločnosť Sun vydala Javu ako otvorený zdroj na základe licencie General Public License, pretože väčšina ich príjmov pochádza z ich podnikovej platformy. V roku 2009 spoločnosť Sun Microsystems získala spoločnosť Oracle.

Java vs Javascript

Napriek podobnosti názvu majú tieto dva jazyky spoločné len veľmi málo a nemajú spoločný pôvod. Existuje príslovie: „Java je pre JavaScript ako pre Ham pre Hamstera.“

JavaScript bol vytvorený Brendanom Eichom počas práce pre Netscape Communications Corporation. Táto myšlienka mala nejaký vplyv z Java, Netscape chcel mať distribuovaný OS s prenosnou verziou Java pre prirodzenejšie spúšťanie appletov..

Chceli však tiež ľahký interpretovaný jazyk, ktorý by mohol konkurovať Visual Basicu Windows.

JavaScript prešiel rôznymi menami, Mocha, LiveScript a nakoniec bol vydaný ako JavaScript ako súčasť marketingového nátlaku spoločnosti Netscape..

Samotný jazyk je interpretovaný a vyžaduje interpretáciu jazyka JavaScript, ktorá je teraz súčasťou každého štandardného webového prehľadávača.

Mozilla, ktorá sa nakoniec stala kurátorom JavaScriptu, prevádzkuje motor s názvom Rhino a jeden s názvom Spidermonkey, zatiaľ čo Google Chrome používa jeden s názvom V8.

Keď sa JavaScript stal štandardom ISO, oficiálne sa premenoval na ECMAScript (Európske združenie výrobcov počítačov), avšak tento názov používa iba organizácia ISO, JavaScript sa stal bežným menom.

JavaScript má určité podobnosti v syntaxi a štýle, v niektorých ohľadoch je ovplyvnený C ++. Technológia Java a JavaScript sa však veľmi líši. Java sa kompiluje do bajtkódu a beží na virtuálnom stroji, JavaScript sa interpretuje pomocou webového prehľadávača a potom sa spustí.

To znamená, že sú prenosné naprieč operačnými systémami a strojmi, ale z rôznych dôvodov. Určite nikdy nezmiešajte tieto dva jazyky, inak vás skúsení programátori môžu smiať.

Učebné zdroje

Existuje veľa spôsobov, ako sa naučiť Java. Takže bez ohľadu na váš štýl učenia sme vás dostali do úvahy.

Začíname

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vyskúšať a porozumieť základom jazyka. Ak ste novým programovaním, budete sa tiež chcieť zoznámiť s typmi údajov, konceptmi zameranými na objekt a základnými riadiacimi príkazmi, ako sú slučky.

Tu je niekoľko dobrých zdrojov, ako začať s týmito základmi:

 • Príručky Java od spoločnosti Oracle
 • Začíname s Java – JavaCoffeeBreak.com
 • Začíname s programom Eclipse – toto je populárne interaktívne vývojové prostredie (IDE) pre Javu.
 • Úvod do programovania Java – od IBM.

Online kurzy a video prednášky

Zapísanie sa na online triedu alebo len pozeranie videozáznamov je dobrý spôsob, ako sa uistiť, že ste sa oboznámili so všetkými myšlienkovými paradigmami jazyka. Existuje veľa miest na online kurzy, buď zadarmo alebo za malý poplatok. Niektorí môžu dokonca poskytnúť certifikáciu.

 • Úvod do programovania v Jave od MIT Open Courseware
 • Programovacie kurzy Java na EdX
 • Programovacie kurzy Java na Coursera
 • Návody Java na Lynda.com
 • Programovacie príručky Java Zoznam skladieb YouTube
 • Oficiálny kanál Java Youtube.

knihy

Knihy sú skvelé pre ľudí, ktorí chcú mať vždy po ruke komplexný zdroj. Pretože je Java taká veľká a dobre používaná, existuje tu veľa bezplatných zdrojov. Nakupujte a vyhľadajte štýl písania, ktorý sa vám páči, a nezabudnite si dať pozor na najnovšie vydania.

 • Programovanie Java na Wikibookoch
 • Amazon Best Sellers for Java Books
 • Knihy Java z publikácií O’Reilly
 • Java na Bookboon.com.

Fóra a komunity

Fóra a online komunity sú tiež skvelým miestom. Prostredníctvom online konverzácie, IRC a zdieľaním informácií sa môžete stať aktívnejšou komunitou používateľov.

Pomáha to pri učení rýchlo. Nebojte sa ani klásť otázky na StackOverflow.

 • Java-Forums.org
 • Javaprogrammingforums.com
 • JavaRanch.com
 • Reddit.com/r/Java.

Učenie Java pre Minecraft

Jeden zábavný spôsob, ako sa naučiť programovať s Java, je cez populárnu hru Minecraft. Zatiaľ čo komunita pre vývoj hier pre Javu je relatívne malá v porovnaní s C ++ a C #, tento názov má veľa používateľov a používa Javu na herný aj serverový kód..

Existuje veľa zdrojov na to, pretože rodičia prišli na to, že je to dobrý spôsob, ako prinútiť deti, aby sa zaujímali o kódovanie už v ranom veku! Modding Minecraft môže byť zábava aj pre dospelých a je to skvelý spôsob, ako sa naučiť Java.

 • Sprievodca programom Minecraft and Writing Minecraft’s Mods – zdroje pre dospelých
 • Mod Design 1 – Naučte sa kódovať v Java s Minecraft – trieda pre deti
 • Naučte sa programovať pomocou doplnkov Minecraft – knihy
 • Ako si vytvoriť svoj vlastný doplnok Minecraft & Naučte sa príručku Java – youtube
 • Sprievodca programovaním mladých ľudí v Minecrafte – stránka Github
 • Java-Gaming.org – Nie je minecraft, ale všetky hry na Java.

Stránky a servery JavaServer

Pravdepodobne najpoužívanejšou aplikáciou Java je JavaServer Pages (JSP). A tento tutoriál Java Servlet JSP prechádza základnými krokmi nastavenia a spustenia vášho prvého servletu Java.

Postupujte podľa jasných a jednoduchých pokynov uvedených nižšie a nastavte server Tomcat (potrebný na spúšťanie servletov Java). Po nastavení servera prejdite do druhej časti tutoriálu a vytvorte, nakonfigurujte, skompilujte a nasaďte základný „Hello World!“ Servlet Java.

Nastavenie prostredia (Tomcat)

Skôr ako začneme s prvým servletom Java, potrebujeme stabilné prostredie, v ktorom bude možné spustiť. To znamená inštaláciu servera Apache Tomcat. Postupujte podľa krokov uvedených nižšie.

1. Nájdite najnovšie stabilné vydanie produktu Tomcat

Zistite, ktorá verzia aplikácie Tomcat je najnovším stabilným vydaním. Ak to chcete urobiť, navštívte stránku verzie Tomcat od Apache. Tabuľka v hornej časti stránky zobrazuje najnovšiu verziu Tomcat v hornej časti. Všimnite si, že na obrázku nižšie je však najvyššia verzia vo fáze testovania alfa. Preto bola v čase tohto písania posledná stabilná verzia 8.5.15. Tabuľka tiež ukazuje, ktorú verziu jazyka Java potrebujeme.

Najnovšie stabilné vydanie

2. Nainštalujte JRE alebo JDK

Teraz, keď vieme, ktorú verziu aplikácie Tomcat použijeme, vieme tiež, ktorú verziu prostredia Java Runtime Environment (JRE) potrebujeme. Ak si stále nie ste istí, pozrite si obrázok vyššie. Na tento tutoriál JSP použijeme Tomcat 8.5.15, čo znamená, že budeme potrebovať JRE 8. („7 andlater.“)

Všimnite si, že JRE je súčasťou JDK (Java Development Kit). K dnešnému dňu neexistuje žiadny spôsob, ako jednoducho aktualizovať JDK, takže ak používate zastaranú verziu, najjednoduchším spôsobom je nainštalovať najnovšiu verziu JDK..

Tu si môžete nainštalovať JRE.

Sem môžete nainštalovať JDK.

3. Stiahnite si Tomcat

Ak si chcete stiahnuť Tomcat, navštívte stránku pre stiahnutie Tomcat. Na stránke je veľa odkazov, ale ak inštalujete Tomcat prvýkrát, budete chcieť použiť odkaz „zip“ pod nadpisom „Core“ pre Windows alebo „tar.gz“ pre Mac.

Distribúcie spoločnosti Tomcat

Nie je na 100% rozhodujúce zvoliť si zip pred dechtom alebo naopak, pretože obsah je rovnaký, ale Windows uprednostňujú zip.

4. Nainštalujte Tomcat

Inštalácia aplikácie Tomcat je celkom jednoduchá.

Pre Windows: vytvoriť adresár projektu. Nazývame to c: projectOne. Rozbaľte stiahnutý súbor Tomcat do tohto adresára. Ukáže sa v kroku c: projectOneapache-tomcat-8.1.5 (alebo v ktorejkoľvek nainštalovanej verzii). Tento názov adresára môžete skrátiť na c: projectOnetomcat. Odteraz to budeme len nazývať priečinok Tomcat.

Pre Mac dvakrát kliknite na stiahnutý súbor. Presuňte priečinok „apache-tomcat-8.1.5“ (alebo podobný) do priečinka s aplikáciami. Názov priečinka môžete skrátiť na „tomcat“. Odteraz to budeme len nazývať priečinok Tomcat.

5. (Iba Windows) Vytvorte premennú prostredia

Vo Windows musíme vytvoriť premennú prostredia s názvom JAVA_HOME a nasmerovať ju do nášho inštalovaného adresára JDK..

 1. Vyhľadajte inštalačný adresár JDK. Vyhľadajte „c: Program FilesJavajdk1.8.0…“
 2. Premennú prostredia nastavte výberom položky Štart > Ovládací panel > Systém a bezpečnosť > systém > Rozšírené nastavenia systému > Prepnite na kartu „Spresnenie“ > Premenné prostredia > Systémové premenné > “Nový”.
 3. Do poľa Názov premennej zadajte „JAVA_HOME“.
 4. Do poľa „Variable Value“ zadajte názov inštalačného adresára JDK z kroku 1.
 5. Overte to reštartovaním a potom v prípade problému CMD shellu „SET JAVA_HOME“. Toto by malo vrátiť umiestnenie vašej novej premennej prostredia Java, ktorá by mala byť inštalačným adresárom z kroku 1.

6. Nakonfigurujte server Tomcat

Ak chcete nakonfigurovať server Tomcat, najskôr vyhľadajte štyri konfiguračné súbory. Vyhľadajte v priečinku „conf“ v inštalačnom adresári Tomcat tieto súbory:

 • web.xml
 • server.xml
 • kocour-users.xml
 • context.xml.

zálohovanie všetky štyri súbory skôr, ako ich upravíte.

Pomocou textového editora, ako je BBEdit, TextWrangler alebo podobne, otvorte a upravte štyri podobné súbory:

web.xml

Vyhľadajte kód uvedený nižšie v súbore web.xml a potom zmeňte „false“ na „true“, ako je to znázornené zelenou farbou. Upozorňujeme, že hľadáte predvolený servlet a parameter výpisov. K dispozícii je úplná kópia súboru. Túto konfiguráciu použite iba na učenie. Jeho použitie vo výrobe podkopáva náležitú bezpečnosť.
štandardné

org.apache.catalina.servlets.DefaultServlet

ladiť
0


výpisy

pravdivý

1

server.xml

V súbore server.xml nájdite kód uvedený nižšie. Zmeňte predvolené číslo portu TCP z 8080 na akékoľvek číslo portu z 1024 na 65535. Na tento tutoriál použijeme 8888.

kocour-users.xml

Súbor Tomcat-users.xml zmeníme, ako je to znázornené nižšie, aby sme umožnili správcovi spoločnosti Tomcat. (Vyberte vlastné používateľské meno a heslo pre správcu Tomcat. Viac informácií o používaní aplikácie Manager nájdete tu.)

context.xml

Do súboru context.xml vyhľadajte prvok a pridajte atribút „reloadable = true“. Umožní to automatické obnovenie po vykonaní akýchkoľvek zmien v našom kóde. Použite to iba na testovanie. Vo výrobe by to spôsobilo zbytočnú réžiu.

……
……

7. Spustite server Tomcat

Ďalej budeme musieť spustiť server Tomcat.

V systéme Windows: otvorte shell CMD a vykonajte nasledujúce kroky, aby ste prešli do správneho adresára a spustili Tomcat:

c: // Za predpokladu, že je jednotka Tomcat nainštalovaná v jednotke c :..
cd projectOnetomcatbin // Za predpokladu, že je Tomcat nainštalovaný v projectOnetomcat.

startup // Spustenie Tomcat

V počítačoch Mac: otvorte terminál, prejdite do správneho adresára a spustite Tomcat:

Cd / Applications / tomcat / bin // Prejdite do inštalačného adresára a priečinka Tomcat

./catalina.sh run // Spustiť server tomcat

8. Spustite klienta Tomcat

Na prístup k serveru Tomcat musíme spustiť klienta. V prehliadači prejdite na stránku „http: // localhost: 8888“ a prejdite na uvítaciu stránku servera Tomcat. Toto funguje s miestnym strojom. Pre vzdialený prístup nahraďte namiesto „localhost“ skutočnú IP adresu..

Ak to vidíte, úspešne ste nainštalovali Tomcat. Blahoželáme!

9. Otestujte inštaláciu zariadenia Tomcat

Otestujte, či Tomcat pracuje správne, prejdite na http: // localhost: 8888 / príklady. Skúste spustiť niekoľko príkladov servletov.

10. Vypnite server Tomcat

Nezatvárajte sa jednoducho z Tomcasu zatvorením aktívneho okna. Namiesto toho vypnite Tomcat správne.

V systéme Windows: vypnite server Tomcat stlačením kombinácie klávesov Ctrl-C z konzoly Tomcat. Alebo z príkazového riadka CMD zadajte „shutdown“ z inštalačného adresára a koša tomcat (c: projectOnetomcatbin).

V počítačoch Mac: stlačte Ctrl-C na konzole Tomcat. Alebo do Terminálu zadajte „./shutdown.sh“ z inštalačného adresára a bin Tomcat (tak cd do / Applications / tomcat / bin).

Tomcat je teraz nainštalovaný a beží

Ak ste postupovali podľa vyššie uvedených krokov, mali by ste mať spustenú inštanciu servera Tomcat, doplnenú všetkým, čo potrebujete na spustenie Java servletov. Začnime našim prvým servletom Java (nižšie).

Napíšte svoj prvý servlet Java

Servlet Java je iba program java spustený na serveri HTTP. Používatelia webu k nemu pristupujú prehliadaním správnej adresy URL.

Pri písaní prvého servletu Java postupujte podľa nasledujúcich krokov.

1. Vytvorte štruktúru webových aplikácií a adresárov

Prvá vec, ktorú musíme urobiť, je vytvoriť webovú aplikáciu a štruktúru adresárov pre náš servlet Java. Nazývame to helloWorld. V našom priečinku tomcat (vyhľadajte tento priečinok vyššie v kroku 4) nájdite priečinok webapps.

 1. V priečinku webapps vytvorte nový priečinok s názvom helloWorld
 2. V priečinku helloWord vytvorte nový priečinok s názvom WEB-INF .
 3. V priečinku WEB-INF vytvorte nový priečinok s názvom triedy .

Teraz máme priečinok Tomcat > webapps > HelloWorld > WEB-INF > triedy. Budeme ich používať takto:

 • HelloWorld je náš koreň kontextu (nazývaný aj základný adresár dokumentov) našej webovej aplikácie. V ňom umiestnime všetky HTML, CSS, skripty, obrázky a ďalšie súbory, aby boli viditeľné pre používateľov webu.
 • WEB-INF je pre súbor web.xml aplikácie.
 • vyučovanie je pre súbory triedy servletov Java.

Po vytvorení vyššie uvedenej štruktúry priečinkov reštartujte server.

2. Vytvorte svoj prvý servlet Java

Po vytvorení správneho adresára priečinkov vytvorte súbor servletov. Nazývame ho MyServlet.java a uložíme ho do adresára „triedy“. Do priečinka Tomcat vložte nasledujúci kód do webappshelloWorldWEB-INFclassesMyServlet.java..

Na testovanie prvého servletu použite štandardný kód Hello World z Tutorials Point.

3. Zostavte svoj servlet

Zostavenie prvého servletu nie je ľahké. Aby sme to mohli skompilovať, potrebujeme Servlet API, ktoré sa nachádza v našom priečinku Tomcat v /lib/servlet-api.jar.

V systéme Windows: otvorte CMD shell a zadajte:

c:
cd projectOnetomcatwebappshelloWorldWEB-INFclasses
javac -cp.; C: projectOnetomcatlibservlet-api.jar MyServlet.java

// Ak je Tomcat nainštalovaný v časti c: projectOnetomcat
// Poznámka: Ak niektorá časť cesty obsahuje medzeru, vložte celú cestu do úvodzoviek
// Páči sa ti to: "c: priečinok onetomcatlibservlet-api.jar"

V počítačoch Mac: otvor terminál a zadajte:

Triedy Cd / Applications / tomcat / webapps / helloWorld / WEB-INF /
Javac -cp.: / Applications / tomcat / lib / servlet-api.jar MyServlet.java

Týmto sa vytvorí nová trieda v priečinku triedy s názvom MyServlet.class.

4. Nakonfigurujte webovú adresu žiadosti o servlet

Ak chcete nakonfigurovať URL servletu MyServlet, vytvorte preň súbor web.xml a vložte ho do webapps / helloWorld / WEB-INF. V nižšie uvedenom príklade vytvárame nový názov ľubovoľného servletu „HiThere“ a pomocou neho mapujeme náš nedávno vytvorený súbor triedy „MyServlet.class“ na našu novú adresu URL „urlhello“..

<?xml verzia ="1.0" encoding ="ISO-8859-1"?>

Ahoj
MyServlet

Jeffrey Wilson Administrator

Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  0
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map