IMAP, POP, SMTP – Nastavenia portov a príručky

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Ak ste si niekedy nastavili svoj e-mail na počítači alebo mobilnom zariadení, pravdepodobne ste boli vyzvaný na zadanie nastavení IMAP, SMTP a / alebo POP3.

Ak ste zistili, že ste poškrabali hlavu, aby ste zistili, čo to všetko znamená táto polievka podľa abecedy, nie ste sami. E-mail je najčastejšie používanou technológiou na internete, ale väčšina z nás netuší, ako to funguje.

Ak používate populárnu e-mailovú službu, váš e-mailový klient môže byť schopný nastaviť váš účet bez toho, aby vás požiadal o akékoľvek z týchto nastavení..

Ak však hosťujete svoj vlastný e-mail (pravdepodobne ste tu už od jeho prečítania), je pravdepodobné, že budete musieť veci nastaviť ručne. Nerobte si starosti, je to pomerne jednoduchý proces, keď pochopíte podmienky.

IMAP, SMTP a POP3 sú najbežnejšie poštové protokoly používané na odosielanie a prijímanie e-mailov cez internet:

IMAP

Protokol prístupu na internet. IMAP sa používa na prijímanie e-mailov zo servera. Protokol IMAP vám umožňuje synchronizovať správy medzi e-mailovým serverom a e-mailovým klientom a pracovať s e-mailom na viacerých zariadeniach.

Porty IMAP

IMAP zvyčajne pracuje na porte 143 pre nekódovanú poštu alebo na porte 993 pre zabezpečené pripojenia.

SMTP

Protokol jednoduchého prenosu pošty. Tento protokol sa používa na odosielanie správ. Niektorí e-mailoví klienti to môžu nazývať aj server Outbound Mail Server.

Porty SMTP

SMTP zvyčajne používa port 25 pre nekódovanú poštu alebo port 465 pre zabezpečené pripojenia.

POP3

Niekedy sa to nazýva POP alebo Post Office Protocol. Je to najjednoduchší z dvoch protokolov prichádzajúcej pošty. Umožňuje vášmu e-mailovému klientovi sťahovať všetky nové správy z vášho e-mailového servera a potom tieto správy zo servera odstráni.

POP3 porty

POP3 zvyčajne používa port 110 pre nešifrovanú poštu alebo port 995 pre zabezpečené pripojenia.

Konfigurácia vášho e-mailového klienta

IMAP, SMTP a POP3 nie sú veci, na ktoré musíte myslieť veľmi často. Pri nastavovaní nového e-mailového klienta budete musieť vedieť, ako ich nakonfigurovať, ale po úvodnom nastavení by ste sa s nimi nemuseli znova zaoberať..

Každý e-mailový hostiteľ konfiguruje svoje e-mailové servery odlišne, takže bez ohľadu na to, koľko odborníka ste, musíte navštíviť jeho stránku, aby ste sa dostali do poriadku.

Väčšina hostiteľov poskytuje sprievodcov krok za krokom na konfiguráciu stolových a mobilných e-mailových klientov. Pri kontrole týchto pokynov je potrebné vyhľadať niekoľko vecí:

Adresy IMAP, SMTP a POP3. Niektorí hostitelia používajú pre každý protokol samostatnú adresu, napríklad imap.yourhost.com a smtp.yourhost.com. Iní používajú rovnakú adresu bez ohľadu na protokol, ktorý zadáte, napríklad mail.yourhost.com.

Prístavy. Uvádzame zoznam najpopulárnejších portov pre každý z vyššie uvedených protokolov, ale niektorí hostitelia môžu používať iné. Mnohí hostitelia navyše používajú rôzne porty pre stolných a mobilných klientov.

Požiadavky na prihlásenie a bezpečnosť. Väčšina poštových klientov nepoužíva šifrované pripojenie, ale ak áno (je to dobrá vec!), Nezabudnite zmeniť porty na SSL alebo TSL, v závislosti od pokynov hostiteľa..

Najčastejšie otázky

Mám používať protokol IMAP alebo POP?

Ak ste e-mail skontrolovali iba z jedného zariadenia, protokol POP3 môže fungovať dobre. Ak však pravidelne kontrolujete svoj e-mail z viacerých zariadení alebo sa vám páči myšlienka uloženia kópie správ uložených v cloude, budete chcieť prepnúť na protokol IMAP..

Protokol IMAP vám umožňuje synchronizovať e-maily medzi zariadeniami a e-mailovým serverom. Či už používate stolný počítač, telefón, tablet alebo webmail klienta, môžete pristupovať ku všetkým svojim e-mailom, usporiadaným rovnako na každom zariadení.

Ak si na telefóne prečítate e-mail, bude označený ako prečítaný aj na vašej pracovnej ploche. Ak vytvoríte špeciálny priečinok na ukladanie pracovných e-mailov, tento priečinok sa objaví na všetkých vašich zariadeniach.

Presuňte správu do tohto priečinka v tablete a presunie sa do telefónu … získate predstavu. Správa e-mailov pomocou protokolu IMAP je veľmi podobná správe súborov na Dropboxu alebo na Disku Google.

Niektoré služby ponúkajú vylepšené funkcie POP, aby sa tento protokol stal užitočnejším v mobilnom veku. Napríklad Gmail ponúka „najnovší“ režim, ktorý uchováva všetky správy, ktoré ste dostali za posledný mesiac na svojom serveri, a to aj potom, čo ste ich stiahli do svojho e-mailového klienta..

Aj keď to znamená, že si môžete stále prezerať posledné správy z iných zariadení, jedná sa o veľmi obmedzenú funkciu a neumožňuje vám synchronizovať priečinky ani vynášať starú správu na cestách. Prejdite na IMAP. Budete radi, že ste to urobili.

Sú nastavenia rovnaké pre všetkých e-mailových klientov?

Vo väčšine prípadov áno. Niektorí e-mailoví hostitelia však začali používať samostatné e-mailové servery pre stolné a mobilné zariadenia, takže vždy je najlepšie skontrolovať stránku s pokynmi poskytovateľa e-mailu, aby ste si boli istí,.

Ak však jedna konfigurácia nebude fungovať, nebojte sa vyskúšať druhú. Ich nastavenie servera pre stolné počítače by malo fungovať aj v telefóne.

Ak však jedna konfigurácia nebude fungovať, nebojte sa vyskúšať druhú. Ich nastavenie servera pre stolné počítače by malo fungovať aj v telefóne.

Používam protokol POP3. Ako môžem prepnúť na protokol IMAP?

Ak váš e-mailový klient podporuje viac e-mailových účtov, prepnutie je jednoduché. Stačí pridať nový účet pomocou nastavení IMAP. Potom všetky svoje správy presuňte z účtu POP3 na nový účet IMAP.

Ak je váš e-mail usporiadaný do viacerých priečinkov, niektorí klienti vám umožnia presunúť celý priečinok do nového účtu. Iní budú vyžadovať, aby ste vytvorili nový priečinok a správy jednoducho pretiahli.

Po presunutí správ by sa všetka vaša pošta mala potom synchronizovať s e-mailovým serverom, aby ste si ju mohli pozrieť z ľubovoľného zariadenia. Pokračujte a odstráňte starý účet POP3.

Ak váš e-mailový klient nepodporuje viac účtov, musíte najprv zálohovať svoje e-mailové správy. Skontrolujte systém pomoci svojho e-mailového klienta, aby ste zistili, či ponúkajú dobrý nástroj na zálohovanie, a spustite ho!

Mnoho klientov pre stolné počítače vám umožní vytvárať priečinky, ktoré nie sú spojené s konkrétnym e-mailovým účtom. Presunutím správ do týchto priečinkov by ste pri odstraňovaní účtu POP3 nemali prísť o svoje správy.

Po presunutí všetkých správ odstráňte starý účet a vytvorte nový účet IMAP. Potom uložte uložené správy do účtu IMAP.

Ďalšie zdroje

Zbierka odkazov na konkrétnych sprievodcov:

výhľad

  • Nastavenia e-mailu pre aplikáciu Outlook 2016
  • Outlook IMAP Nastavenia Mac
  • Nastavenia programu Outlook POP pre Mac.

Konkrétni hostitelia

  • Nastavenia e-mailu GoDaddy pre IMAP, POP, SMTP
  • Nastavenia e-mailov a príručky pre program SiteGround
  • HostGator IMAP, POP a SMTP Nastavenia.

Posledná aktualizácia: 20. novembra 2017

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me