F # Programovanie: Vývoj viacerých platforiem od spoločnosti Microsoft? To nie je vtip

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


F # (vyslovuje sa F sharp) je open-source, multiplatformový, univerzálny programovací jazyk, ktorý prvýkrát vytvoril Microsoft Research Cambridge v roku 2005..

F # beží na platformách Linux, Mac OS X, Android, iOS, Windows, FreeBSD a GPU.

Bežné použitia pre F # zahŕňajú podnikové programovanie, vedy o údajoch, webové programovanie, vývoj mobilných aplikácií a hier, strojové učenie, programovanie v cloude, finančné výpočty, matematiku a štatistiku a prístup k údajom..

Čo je F #?

Je to viac-paradigmatický (funkčný, imperatívny, objektovo orientovaný, metaprogramovanie, súbežný) programovací jazyk, ktorý sa bežne používa ako jazyk multiplatformovej spoločnej jazykovej infraštruktúry (CLI), a preto sa najčastejšie spája s .NET Framework.

F # je zrelý programovací jazyk, ktorý umožňuje používateľom riešiť zložité problémy s počítačom pomocou jednoduchého, robustného a udržiavateľného kódu.

Hlavnou úlohou F # je skrátiť čas potrebný na vývoj analytických softvérových komponentov v modernom podnikovom softvéri. F # pochádza z programovacieho jazyka ML a bol ďalej ovplyvňovaný množstvom ďalších jazykov, ako napríklad C #, Python a Haskell.

F # je otvorený zdroj, publikovaný pod licenciou Apache. Komunita open source zahŕňa nadáciu F # Software Foundation a skupinu F # Open Source v spoločnosti GitHub, kde je hosťovaný zdrojový kód F #..

Stručná história

F # vývojové práce začal Don Syme z Microsoft Research. Prvé vydanie verzie F # 1.x prišlo v máji 2005, ale táto prvá verzia bola obmedzená na platformy Windows.

Verzia 2.0 verzie F # bola vydaná v apríli 2010 a priniesla podporu za hranicami Windows pre systémy Linux a OS X. Okrem toho sa k nej pridalo meta-programovanie, ktoré umožnilo použitie skompilovaného kódu F # v kóde JavaScript a grafické spracovanie jednotky (GPU).

Verzia 3.0 sa objavila v auguste 2012, po nej o rok neskôr nasledovala verzia 3.1. Aktuálne stabilné vydanie F # je verzia 4.0, vydané v júli 2015.

Napriek tomu, že ide o open-source, primárny vývoj jazyka F #, open-source kompilátora a open-source základných nástrojov stále rieši spoločnosť Microsoft a zameriava sa na platformu Windows..

Vlastnosti

F # je silne napísaný jazyk s viacerými paradigmami. Ale okrem špecializovaných oblastí použitia, ako sú vedecké alebo dátové analýzy, je to tiež skvelá voľba pre rozvoj podniku kvôli jeho silným funkciám.

Funkcie v F # sú povýšené na prvotriedny stav, čo znamená, že môžete pomenovať funkcie, ukladať funkcie do dátovej štruktúry, odovzdávať funkcie ako argument a vracať funkciu ako hodnotu volania funkcie..

F # odstraňuje neporiadok zložených zátvoriek alebo bodkočiarok, takže kód je ľahšie čitateľný a zapisovateľný.

Inferencia typu je ďalšou výkonnou funkciou – vo F # programátor nehlási typy – kompilátor pri kompilácii dedukuje typy.

Väčšina problémov sa dá vyriešiť v jazyku F # použitím menšieho počtu riadkov kódu ako v jazyku C # a veľa úloh programovania je v jazyku F # oveľa jednoduchšie, vrátane spracovania zoznamov, stavových strojov, porovnávania a rovnosti, vytvárania a používania zložitých definícií typov atď..

Použitie asynchrónneho programovania a paralelizmu pri práci náročnej na CPU je tiež veľmi jednoduché v F #.

F # používa .NET Framework (alebo Mono na Linuxe a mobilných telefónoch), ktorý mu umožňuje prístup ku všetkým dostupným knižniciam a nástrojom .NET. F # je tiež dobre integrovaný s niekoľkými integrovanými vývojovými prostrediami (IDE), čo vývojárovi poskytuje debuggery, plug-iny a ďalšie užitočné nástroje.

Začíname s F #

Ak máte predchádzajúce skúsenosti s vývojom Windows, Visual Studio IDE a .NET Framework, začatie programovania F # by nemalo byť problematické, pretože F # používa rovnaké známe vývojové prostredie..

Vaše vývojové prostredie

Skôr ako začnete kódovať v jazyku F #, musíte si nastaviť vývojové prostredie. Momentálne podporované operačné systémy pre vývoj hostiteľov sú OS X, Linux, Windows a FreeBSD a môžete vytvárať aplikácie pre Android, iOS a GPU..

F # je dobre integrovaný do Xamarin (pre operačné systémy Windows a OS X) a Visual Studio (len Windows) IDE.

Visual Studio 2015 Community Edition je zadarmo pre individuálnych vývojárov, open-source projekty, akademický výskum, vzdelávanie a malé profesionálne tímy, takže si ich môžete vyskúšať bezplatne.

Inštaláciu a používanie F # v systémoch Linux je možné vykonať niekoľkými rôznymi spôsobmi, podrobné pokyny sú k dispozícii na Fsharp.org.

zdroje

Prechádzali sme web a hľadali sme najlepšie F # návody, elektronické knihy a interaktívne kurzy. Odporúčame vám, aby ste využili niekoľko z týchto zdrojov a prepracovali si zdroje, ktoré najlepšie zodpovedajú vášmu štýlu učenia.

Interaktívne kurzy zadarmo

Samotné čítanie o programovacom jazyku nebude stačiť na jeho naučenie. Ak chcete skutočne zistiť, čo jazyk F # dokáže, musíte to vidieť v akcii. Bezplatné interaktívne kurzy poskytujú dobrý východiskový bod k naučeniu sa základnej syntaxe programovacieho jazyka:

  • Vyskúšajte F # je interaktívne prostredie, kde si môžete prezrieť F # vo webovom prehliadači (v počítačoch Mac a Windows) pomocou kompilátora online. Obsahuje niekoľko online návodov, ktoré demonštrujú silu F #. A je to zadarmo.
  • Programovanie v jazyku F # je oficiálny bezplatný online kurz spoločnosti Microsoft pre program F #. Vyžaduje sa e-mailová registrácia a kurz je archivovaný, stále sa však dá zobraziť.

Dodatočné zdroje

Práca s programami a referenciou na oficiálny programovací jazyk so vzorovým kódom vám môže pomôcť pri zvládaní programovania F #. Toto sú niektoré z najkomplexnejších a najpodrobnejších zdrojov informácií o F #:

  • Microsoft MSDN Visual F # Development Portal je oficiálnym zdrojom dokumentácie F #, návody, ukážky kódu, fóra, články, blogy a videá..
  • Microsoft MSDN F # Language Reference je oficiálna referencia programovacieho jazyka F #.
  • F # Software Foundation má skvelú učebnú sekciu s odkazmi na mnoho užitočných zdrojov, ako sú bezplatné elektronické knihy, online návody a materiály na semináre.
  • Špecifikácia jazyka F # poskytuje podrobné technické vysvetlenie konštrukcií jazyka F # a požadovaného správania kompilátora.

E-Books

Rozhodli sme sa vydať dve e-knihy o programovaní F #. Tieto e-knihy sa hodia ako referenčné pri programovaní v jazyku F #:

  • Programovanie F # na WikiBooks má tiež veľa zaujímavých zdrojov a príkladov programovania F #.
  • Expert F # 4.0 od Syme, Granicz a Cisternino je komplexným sprievodcom F # 4.0, s knihou prípadov aplikácií F #, konceptov, syntaxe a funkcií..

zhrnutie

Ak sa vám podarí dosiahnuť niektoré z vyššie uvedených zdrojov a návodov, určite ovládate základy programovania F # a pravdepodobne oveľa viac.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me