Dozviete sa viac o Mandrive: Zjednodušenie používania systému Linux

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Distribúcie Linuxu si v poslednej dobe získali veľkú popularitu v dôsledku vylepšených používateľských rozhraní a použitia grafických nástrojov na konfiguráciu. Mnohé z týchto distribúcií, ako je Ubuntu, sa z hľadiska flexibility a jednoduchosti používania priblížia k systému Windows. Hoci bol Linux pôvodne založený na príkazovom riadku, veľa funkcií, ktoré robia súčasné distribúcie užívateľsky prívetivými, pochádza z Mandrivy.

histórie

Koncom 90. rokov sa Gael Duval zapojil do misie na sprístupnenie Linuxu pre používateľov počítačov na všetkých úrovniach skúseností. Vytvoril Mandrakesoft a pracoval na vytvorení OS Mandrake, ktorý bol založený na Red Hat Linux. V dôsledku jeho úsilia o integráciu užívateľsky prívetivých funkcií distribúcia rástla na popularite a stala sa známou ako jedna z najjednoduchších linuxových distribúcií, s ktorou sa dá pracovať. Mandrakesoft kúpil brazílsku spoločnosť Conectiva, aby rozšíril svoj dosah na Latinskú Ameriku. Potom zmenil názov a názov operačného systému na Mandriva.

Spoločnosť pokračovala vo vydávaní rôznych vydaní až do roku 2011, kedy začala mať finančné ťažkosti. Do roku 2015 bol zrušený. Aj keď sa uvoľňovanie Mandrivy zastavilo, stále žije cez rôzne vidlice.

Vlastnosti

Mandriva Linux obsahuje mnoho užívateľsky prívetivých funkcií, ktoré stále existujú. Keď bol Mandriva prvýkrát uvedený na svet ako Mandrake Linux, predstavil funkcie, ktoré v tom čase neboli k dispozícii.

Jednou z hlavných funkcií zavedených v pôvodných verziách Mandrivy bol grafický inštalátor. Táto funkcia umožnila používateľom dokončiť inštaláciu OS na ich počítači bez toho, aby museli prechádzať príkazovým riadkom. Použitie inštalátora GUI bolo užitočné najmä pre používateľov, ktorí nemali skúsenosti s príkazovým riadkom systému Linux.

Okrem grafického inštalátora zjednodušil operačný systém Mandriva oveľa jednoduchšie pripojenie periférnych úložných zariadení, ako sú USB kľúče, CD a externé pevné disky. Podobne ako v prípade systému Windows, používatelia mohli pripojiť svoje USB kľúče a okamžite ich začať používať.

Ďalšou vlastnosťou, vďaka ktorej sa Mandriva stala jednou z najjednoduchších linuxových distribúcií, bola koncepcia grafickej konfigurácie. Namiesto úpravy textových súborov a používania príkazového riadka na zmenu konfigurácie mohli používatelia jednoducho zmeniť veľkú časť konfigurácie pomocou grafických nástrojov. Napríklad používatelia mohli upravovať IP adresu počítača bez nutnosti upravovať konfiguráciu pomocou editora, napríklad vim alebo Emacs.

Mandrake tiež umožnil používateľom výber správcov okien vrátane štandardných stolových počítačov GNOME a KDE, ako aj ďalších, vrátane BlackBoxu a IceWm. Softvér na správu okien určuje „vzhľad a dojem“ operačného systému.

Rovnako ako iné distribúcie Linuxu, Mandriva mala aj veľa grafických programov na odosielanie a prijímanie e-mailov, správu súborov a „uvítacie“ obrazovky, ktoré používateľom prinášali nové funkcie..

Mandriva Forks

Hoci Mandriva predstavila veľa funkcií, ktoré revolúciu v systéme Linux pritiahli a prilákali nových používateľov, spoločnosť, ktorá vytvorila distribúciu, sa nakoniec zastavila. Hoci nové vydania pôvodného softvéru Mandriva momentálne nie sú k dispozícii, stále existujú deriváty, ktoré je možné nainštalovať.

OpenMandriva Lx

Keď spoločnosť Mandriva prestala aktualizovať svoju distribúciu Linuxu, vývoj softvéru pre ňu prevzala komunitná skupina s názvom OpenMandriva, ktorá bola vytvorená v roku 2012. Od tej doby bolo vytvorených mnoho vydaní OpenMandriva, vrátane najnovších vydaných v júni 2016. Verzie OpenMandriva zdieľajú mnoho funkcií podobných väčšine distribúcií Linuxu založených na GUI a sú kombináciou ROSA a Mandriva.

zdroje

Tu je niekoľko užitočných zdrojov týkajúcich sa OpenMandriva LX:

 • Stiahnite si OpenMandriva LX: pomocou tohto odkazu si stiahnete OpenMandriva.
 • Inštalačná príručka OpenMandriva LX: prečítajte si tohto sprievodcu a získajte pomoc s inštaláciou distribúcie OpenMandriva LX..
 • Prehľad OpenMandriva LX: toto video prehľadáva rôzne obrazovky a funkcie, ktoré sa nachádzajú v OpenMandriva LX 3.0.

Mageia

Mageia je ďalším derivátom distribúcie Mandrivy. Bola založená v roku 2010 bývalými zamestnancami spoločnosti EdgeIT, keď bola táto spoločnosť zrušená. Distribúcia zdieľa mnoho rovnakých funkcií ako Mandriva vrátane podpory rôznych správcov okien a iných grafických funkcií. Uskutočnilo sa niekoľko vydaní vrátane najnovšieho v júni 2015.

zdroje

Niektoré užitočné zdroje sú k dispozícii na mnohých rôznych miestach online:

 • Mageia na stiahnutie: poskytuje odkazy na niekoľko rôznych verzií distribúcie Mageia.
 • Official Mageia Wiki: Toto je oficiálna wiki stránka pre distribúciu Mageia. Obsahuje dokumentáciu k rôznym vydaniam.
 • Recenzia videa Mageia: toto video uverejnené na YouTube poskytuje používateľom prehľad o systéme Mageia.
 • Inštalácia Mageia: používatelia môžu získať pomoc s inštaláciou Mageia pomocou tejto príručky.

ROSA Linux

ROSA Linux je ďalšou vidličkou distribúcie Mandriva. Pochádza od ruskej spoločnosti s rovnakým názvom. Aj keď operačný systém podporuje viacerých správcov desktopov, vývojári spoločnosti ROSA vyladili KDE, aby poskytoval užívateľsky príjemný zážitok, ktorý pomáha uspokojiť ciele pôvodnej distribúcie Mandriva. ROSA Linux je k dispozícii pre rôzne platformy vrátane bežných počítačov a serverov.

zdroje

 • Oficiálne správy ROSA: tu nájdete odkazy na stiahnutie rôznych verzií OS ROSA.
 • Inštalácia systému ROSA Linux: Toto je inštalačná príručka z oficiálnej wiki. Pretože táto stránka je v ruštine, používatelia môžu potrebovať prehliadač s jazykovými prekladmi.
 • Inštalácia videa: toto video YouTube ukazuje postupnú inštaláciu systému ROSA Linux.
 • Výukový program pre balíčky RPM: tento tutoriál ukazuje používateľovi, ako zostaviť balíčky RPM pre OS ROSA.

PCLinuxOS

Ďalšiu vidlicu operačného systému Mandriva, PCLinuxOS, vytvoril v roku 2003 Bill Reynolds. PCLinuxOS má mnoho funkcií porovnateľných s mnohými modernými distribúciami Linuxu vrátane grafických rozhraní, kancelárskeho softvéru a pokročilej podpory grafických kariet. Hoci hlavným grafickým manažérom distribúcie je KDE, ostatné sú podporované. Vývoj bol pre operačný systém aktívny s najnovším vydaním v marci 2016.

zdroje

 • Vydania komunít PCLinuxOS: Toto je odkaz na rôzne komunitné vydania pre PCLinuxOS.
 • PCLinuxOS Magazine: oficiálny časopis PCLinuxOS s článkami zameranými na vrcholy OS a rôzne návody.
 • Video Inštalácia: YouTube video popisujúce, ako nainštalovať PCLinuxOS.
 • Príručky PCLinuxOS: Táto webová stránka obsahuje návody na mnoho tém týkajúcich sa programu PCLinuxOS.

záver

Distribúcia systému Mandriva Linux sa začala ako projekt na sprístupnenie systému Linux pre viac používateľov. Distribúcia bola jednou z prvých, ktorá mala veľa užívateľsky prívetivých funkcií vrátane kompletnej grafickej inštalácie a konfigurácie, ktorá nevyžadovala príkazový riadok. Aj keď pôvodná spoločnosť je už zaniknutá, odkaz Mandriva o užívateľsky prívetivých funkciách pokračuje cez rôzne vidlice.

Ďalšie čítanie a zdroje

Máme viac sprievodcov, návodov a infografík týkajúcich sa používania počítačov:

 • Úvod a zdroje programovania Linuxu: tento hlboký ponor do programovania v Linuxe sa dostane do jadra, kde je všetka akcia.
 • Programovanie siete s internetovými zásuvkami: dozviete sa všetko o vytváraní sietí na internete.

Programovacie prostriedky Unixu

Ak sa skutočne zapojíte do Linuxu a chcete preň začať vytvárať programy, máme pre vás skvelé miesto, kde sa môžete začať učiť: Programovacie zdroje Unix.

Konečný zoznam Nástrojov správcu webu A-Z
Programovacie prostriedky Unixu

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me