Ako začať písať na voľnej nohe, aby ste zarobili peniaze svojimi slovami

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Nezávislé písanie ako kariéra existuje už dlho, ale v internetovom veku je pre každého ľahšie ako kedykoľvek predtým zarábať na živobytie ako spisovateľ alebo bloger..

Popis práce

V tomto článku hovoríme o dvoch rôznych typoch autorov:

 1. Profesionálni blogeri, ktorí si zarábajú na živobytie z vlastných blogov.
 2. Spisovatelia na voľnej nohe, ktorí zarábajú na živobytie pre druhých (často blogov).

Čo robia nezávislí spisovatelia a profesionálni blogeri

Nezávislí spisovatelia a profesionálni blogeri vykonávajú podobnú prácu. Ale sú zreteľné.

Spisovatelia na voľnej nohe

„Spisovateľ na voľnej nohe“ je široký pojem, ktorý sa môže vzťahovať na mnoho rôznych druhov kariéry písania.

Niektorí používajú tento termín výlučne na označenie tých, ktorí píšu pre publikácie, ako sú časopisy alebo online publikácie, ale môže to znamenať aj každého nezávislého spisovateľa. Projekty môžu byť jednorazové alebo opakujúce sa pravidelné práce.

Pojem „spisovateľ na voľnej nohe“ sa môže vzťahovať na:

 • Autori časopisov: špecializujú sa na písanie článkov pre obľúbené časopisy (napríklad Vogue alebo Esquire) alebo obchodné časopisy (odvetvové publikácie ako Advertising Age alebo Automotive News)..
 • Novinári: skúmajte a píšte články pre spravodajské publikácie.
 • Bloggeri: Špecializujeme sa na písanie platených blogových príspevkov pre blogy klientov.
 • Copywriters: vytvorte „kópiu“ na účely marketingu alebo reklamy. Kópia môže obsahovať webový obsah, direct mail, slogany, brožúry, predajné listy, e-maily atď.
 • Spisovatelia sociálnych médií: špecializujú sa na písanie aktualizácií pre platformy sociálnych médií ako Facebook, Twitter, Instagram atď.
 • Spisovatelia webového obsahu: vytváranie článkov pre online publikácie.
 • Ghostwriters: vziať hlas svojho klienta a písať pre nich, bez získania vedľajšieho kreditu. Namiesto toho sa tento kus pripíše klientovi a ghostwriter sa spravidla uchová v tajnosti.

Niektorí autori sú všeobecné a zaoberajú sa mnohými prácami. Iní sa môžu špecializovať na určitý formát alebo odvetvie alebo môžu mať viac špecialít.

Dokonca aj medzi rôznymi typmi autorov existuje neuveriteľné množstvo rozmanitosti. Spisovatelia na voľnej nohe si môžu zarobiť na živobytie so všetkými druhmi špecializovaných špecialít. Napríklad copywriter sa môže rozhodnúť špecializovať sa iba na písanie kópií brožúr, priame poštové zásielky alebo popisy produktov. Ghostwriter sa môže špecializovať na pomoc ľuďom pri písaní vlastných spomienok. Spisovateľ, ktorý sa špecializuje na podnikanie, si môže zarobiť na živobytie len písaním výročných správ alebo podnikateľských plánov pre konkrétne odvetvie alebo poskytovaním návrhov na neziskové organizácie. Niektorí nezávislí pracovníci píšu iba blogové príspevky alebo webový obsah na konkrétne témy, na ktoré sa špecializujú. Iní sa špecializujú na špecializáciu na stratégiu sociálnych médií pre jednu platformu, plánovanie kampaní a písanie efektívnych aktualizácií iba pre Facebook alebo Twitter..

Typické úlohy vykonávané nezávislými autormi sa budú líšiť v závislosti od typu spisovateľa a môžu zahŕňať:

 • Prezentácia nápadov na články alebo projekty klientom alebo publikáciám
 • Vykonávanie prieskumov a rozhovory
 • Prezentácia návrhov redaktorom a klientom na spätnú väzbu
 • Práca s editormi a klientmi pri formovaní materiálu podľa jeho špecifikácií
 • Komunikácia s klientmi počas celého projektu
 • Koordinácia s grafickými dizajnérmi, SEO expertmi atď
 • Publikovanie obsahu do klientskeho blogu alebo zo sociálnych médií
 • Marketing sami a získavanie nových klientov uchádzaním sa o pracovné pozície, žiadaním o odporúčania, studeným volaním alebo studeným e-mailom, sociálnymi médiami, marketingom obsahu atď.
 • Udržiavanie vlastného portfólia alebo webovej stránky
 • Účtovníctvo, vedenie účtovníctva a dane
 • Vyjednávanie a fakturácia klientov
 • Spravovanie subdodávateľov v oblasti výskumu, písania atď.

Profesionálni blogeri

Profesionálni blogeri („profesionálni blogeri“) spravujú svoje vlastné blogy a „speňažujú“ ich rôznymi spôsobmi, aby si zarobili. Vo všeobecnosti teda pracujú skôr pre publikum ako pre klientov.

Ich typické úlohy sú podobné úlohám nezávislého spisovateľa, ale dôležitým spôsobom sa líšia:

 • Výber tém blogových príspevkov, aby zaujali svojich čitateľov
 • Písanie, úpravy a publikovanie blogových príspevkov na svojom vlastnom blogu
 • Správa technických aspektov ich webových stránok (hosting, dizajn, riešenie problémov atď.)
 • Navrhovanie grafiky pre svoj blog
 • Interakcia so svojimi čitateľmi odpovedaním na pripomienky, odpovedaním na e-maily, aktualizáciou sociálnych médií atď
 • Propagujú svoj blog a rozširujú svoje publikum prostredníctvom rôznych stratégií, vrátane optimalizácie vyhľadávacích nástrojov (SEO), vytvárania sietí, sociálnych médií atď
 • Písanie ďalších podporných materiálov, ako sú e-mailové informačné bulletiny, knihy atď
 • Spravovanie komunít členov
 • Vyhľadávanie a správa vzťahov s inzerentmi a sponzormi
 • Prijímanie vystúpení
 • Tvorba produktov na predaj publiku.

(Ďalšie informácie a zdroje informácií o týchto témach nájdete v našom Konečnom sprievodcovi blogovaním pre začiatočníkov (PDF).)

Pracovné prostredie

Spisovatelia na voľnej nohe a blogeri môžu pracovať kdekoľvek, kde majú počítač a pripojenie na internet. Mnoho spisovateľov pracuje doma, či už vo vyhradenej domácej kancelárii alebo pri svojom kuchynskom stole alebo gauči. Iné používajú pri cestovaní spoločné priestory, prenajaté kancelárske priestory alebo v rôznych prostrediach.

Mnoho spisovateľov na voľnej nohe pracuje s klientmi na veľké vzdialenosti a nikdy ich nikdy nestretne tvárou v tvár. Iní môžu pracovať priamo s miestnymi klientmi alebo cestovať za nimi. Komunikácia s klientmi sa môže uskutočňovať prostredníctvom e-mailu, telefónu alebo pomocou technológie videorozhovoru, ako sú Skype alebo Google Hangouts. Mnoho spisovateľov používa na komunikáciu o podrobnostiach projektu aj softvér na riadenie projektov, ako je Asana, Basecamp alebo Trello.

Mnoho spisovateľov na voľnej nohe pracuje na čiastočný úväzok alebo na rôzne hodiny. Jednou z najväčších výhod, ktorú autori spomínajú na voľnej nohe, je flexibilita a schopnosť nastaviť si vlastný rozvrh.

Keďže práca na voľnej nohe je globálna profesia, spisovatelia na voľnej nohe môžu žiť kdekoľvek na svete. Život v oblasti s nižšími životnými nákladmi roztiahne vaše peniaze ďalej.

Jednou z nevýhod písania na voľnej nohe je nedostatok kancelárskeho kamarátstva. Pre autorov na voľnej nohe je dôležité, aby sa spojili s inými spisovateľmi a pravidelne vystupovali z domu, aby zostali zdraví.

Ako sa stať nezávislým spisovateľom alebo bloggerom

V internetovom veku je ľahšie ako kedykoľvek predtým stať sa nezávislým spisovateľom a začať zarábať. Písanie na voľnej nohe ako kariéra je možné pre väčšinu ľudí, ale to neznamená, že je to pre každého dobré. Tu je, čo je potrebné.

vzdelanie

Vysokoškolský titul v angličtine alebo komunikácia môže byť užitočný pre tých, ktorí potrebujú zlepšiť svoje písacie schopnosti, ale nemusia sa stať nezávislými spisovateľmi. Aj keď by ste mali mať dobré písacie schopnosti, dá sa to naučiť bez vysokoškolského vzdelania. Vo všeobecnosti sa klienti budú zaoberať vašimi relevantnými skúsenosťami a portfóliom a nebudú sa pýtať, či máte titul v angličtine.

Avšak pre niektoré odvetvia by vám relevantný titul mohol pomôcť pristáť viac práce a vyjednávať vyššiu odmenu za vašu odbornosť.

Nezávislí spisovatelia sa často učia samostatne a neustále sa učia o svojej práci, aby si zlepšili svoje písacie a obchodné zručnosti. Spisovatelia niekedy robia pro bono prácu, aby získali skúsenosti alebo rozvíjali špecifické zručnosti.

Dôležité vlastnosti

Len byť dobrým spisovateľom nezaručuje úspech ako spisovateľ na voľnej nohe alebo bloger. Aj keď sú dobré zručnosti písania nevyhnutné, musíte sa tiež dobre riadiť v podnikaní a marketingu, aby ste si našli prácu.

Medzi dôležité vlastnosti pre autorov na voľnej nohe patria:

 • pokora: keď píšete pre klientov, nejde o vás ani o vaše ego. Nebudete dlho trvať, ak vaše pocity budú ovplyvnené úpravami vášho písania.
 • cieľavedomosť: keď ste samostatne zárobkovo činná osoba, ste svojím vlastným šéfom a musíte sa správať takto. Spisovatelia na voľnej nohe musia mať disciplínu v dodržiavaní termínov a práce, aj keď sa im necítia, a musia držať krok s „nudnými“ úlohami, ako je účtovníctvo a fakturácia..
 • nezávislosť: musíte byť schopní sami sa rozhodovať a starať sa o svoje podnikanie bez toho, aby vám niekto musel povedať, čo máte robiť.
 • prispôsobivosť: musíte byť schopní prispôsobiť sa meniacim sa odvetviam a rozvoju technológií.
 • tvorivosť: musíte byť schopní prísť s nápadmi na požiadanie.
 • Schopnosti kritického myslenia: mali by ste byť schopní skúmať a analyzovať informácie a porozumieť novým konceptom, aby ste ich mohli vysvetliť ostatným.
 • Sociálne zručnosti: písanie môže byť samostatnou kariérou, ale stále musíte byť schopní úspešne komunikovať so svojimi klientmi, viesť rozhovory a komunikovať so svojimi čitateľmi..
 • Písacie schopnosti: musíte mať vynikajúce gramatické a pravopisné zručnosti a byť schopní jasne vyjadriť svoje myšlienky svojim čitateľom.
 • zvedavosť: najúspešnejší autori sa radi neustále učia novým veciam a využívajú svoje vedomosti na zmenu a rozvoj svojho podnikania.

Povýšenie

Ako samostatne zárobkovo činná osoba máte na starosti vlastný pokrok a rozvoj svojho podnikania.

Úspech a pokrok budú pre rôznych ľudí znamenať rôzne veci. Niektorí autori snívajú o práci na čiastočný úväzok ao práci na cestách. Iní chcú rozšíriť svoje podnikanie a najať ďalších spisovateľov. Iní chcú stále prejsť na pasívnejšie obchodné modely založené na produktoch.

Povýšenie alebo rozšírenie vášho podnikania môže byť pre spisovateľov na voľnej nohe ťažké. Je to preto, že ako poskytovateľ služieb obchodujete hodiny za peniaze. Suma, ktorú môžete zarobiť, je obmedzená počtom pracovných hodín. Zvýšením svojich sadzieb môžete zarobiť viac peňazí, ale je ich toľko hodín denne.

Medzi bežné spôsoby rozšírenia nezávislého podnikania a zarobenia väčšieho množstva peňazí patria:

 • Zvyšovanie cien
 • Pracujete rýchlejšie
 • outsourcing
 • Predaj výrobkov okrem služieb.

Pay

Platba za spisovateľov na voľnej nohe a blogerov sa veľmi líši. Existuje toľko faktorov, ktoré do toho vstupujú, a také široké rozpätie, že poskytnutie stredného množstva nemá zmysel.

Spisovatelia na voľnej nohe a blogeri

Priemerný príjem pre autorov na voľnej nohe v USA je 42 120 dolárov. Nezávislí blogeri môžu zarobiť čokoľvek od 10 dolárov za príspevok až po 500 dolárov alebo viac.

výdavky

Ak ste spisovateľom na voľnej nohe, ste vlastníkom firmy. Aj keď písanie na voľnej nohe nevyžaduje toľko režijných nákladov ako založenie obchodu alebo reštaurácie, nie je to zadarmo.

Bežné obchodné náklady zahŕňajú:

 • dane
 • Zdravotné poistenie
 • Dôchodkové úspory
 • Poplatky za hosting webových stránok a domény
 • Kancelárske potreby
 • Softvér (účtovníctvo, marketing, správa zákazníkov atď.)
 • Vzdelávanie (knihy, kurzy, certifikácie atď.)
 • Poplatky za spracovanie platieb
 • Účtovníctvo a účtovníctvo
 • Subdodávky (najímanie virtuálnych asistentov, spisovateľov, výskumníkov, dizajnérov atď.).

Profesionálni blogeri

Všeobecne platí, že zarábať na živobytie ako profesionálny blogger je ťažšie, ako robiť to ako spisovateľ na voľnej nohe. Z rôznych prieskumov a štatistík na webe väčšina blogerov, ktorí sa snažia zarobiť si peniaze z vlastných blogov, nerobí veľa, ale je možné zarobiť si na živobytie:

 • Podľa stránky Blogging.com 81% blogerov z vlastných blogov nikdy nevyrobilo viac ako 100 dolárov. Iba 17% blogerov, ktorí odpovedali na prieskum, získali zo svojich blogov svoj primárny príjem.
 • Podľa Probloggeru len asi 9% blogerov zarobilo 1 000 až 10 000 dolárov mesačne. Štyri percentá zarobia viac ako 10 000 dolárov mesačne.
 • Tento infographic podľa ignitespot hovorí, že iba 14% blogerov zarába na živobytie zo svojich blogov a zarába priemerne 24 000 dolárov ročne..
 • Podľa spoločnosti Glassdoor profesionálni blogeri na plný úväzok zarábajú kdekoľvek od 19 000 do 79 000 dolárov ročne.

výhľad

Podľa Úradu pre štatistiku práce Spojených štátov sa predpokladá, že od roku 2014 do roku 2024 sa zamestnanosť spisovateľov a autorov zvýši iba o 2%, čo je pomalšie ako priemer pre všetky povolania. Táto štatistika však zahŕňa všetky druhy autorov, od autorov po novinárov až po autorov filmových scenárov.

Samostatná zárobková činnosť na druhej strane v mnohých krajinách rastie. Podľa prieskumu odborníka pre ekonomické modelovanie International sa počet ľudí, ktorí pracujú predovšetkým na samostatnom trhu, zvýšil v USA od roku 2001 o 14%. Úrad Spojeného kráľovstva pre národnú štatistiku tiež ukazuje, že počet živnostníkov vo Veľkej Británii rastie.

Zatiaľ čo väčšina blogerov nezískava na plný úväzok bývanie zo svojich vlastných blogov, veľa nezávislých blogerov a spisovateľov si zarába na živobytie pre ostatných. Obsahový marketing je na vzostupe a stále viac a viac firiem potrebuje na predaj svojich firiem písomný obsah vrátane blogových príspevkov.

Náš svet sa skladá zo slov všade, kam sa pozriete. Pokiaľ bude existovať civilizácia, bude potrebné, aby autori napísali tieto slová. Aj keď sa špecifické médiá môžu meniť a rôzne odvetvia môžu odlivu a toku, pre spisovateľov na voľnej nohe, ktorí chcú zarobiť si na živobytie, budú vždy existovať príležitosti.

zdroje

Aj keď na to, aby ste sa stali nezávislým spisovateľom alebo blogerom, nepotrebujete formálne vzdelávanie, ak chcete byť úspešní, musíte sa vzdelávať v odbore povolania..

Neexistuje dostatok zdrojov na to, aby ste mohli začať pracovať ako spisovateľ na voľnej nohe – v skutočnosti existuje toľko zdrojov, že môže byť ohromujúce, aby ste mohli začať..

Bohužiaľ, je čoraz obľúbenejšie zarábať peniaze online predajom kurzov a sprievodcov, ktorí učia ostatných robiť niečo, o čom viete len sami. Preto by sa uchádzači o prácu na voľnej nohe a blogeri mali veľmi obozretne zaoberať preskúmaním odborníkov, ktorých vyhlásili za nezávislých. Skontrolujte autora všetkých zdrojov, s ktorými sa stretnete, a uistite sa, že je to niekto, kto má s opaskom veľa skúseností a preukázaných úspechov, nie začiatočník, ktorý práve začína.

blogy

Dlhodobo pracujúce blogy na voľnej nohe môžu byť pokladom bezplatných informácií. To sú jedni z najlepších od skutočných odborníkov.

 • Všetci nezávislí autori: tento ocenený blog od veterána na voľnej nohe Jenn Matternovej obsahuje stovky článkov o písaní na voľnej nohe, profesionálnom blogovaní a publikovaní na internete. Jej ne-nezmysel, štýl, ktorý sa im páči, je osviežujúci kontrast k iným blogom. Ak čítate na blogu na voľnej nohe iba jeden blog, malo by to byť ono.
 • Slová na stránke: skúsený spisovateľ Lori Widmer už viac ako 10 rokov veľkoryso poskytuje blogom poradenstvo pre nových autorov na voľnej nohe. Špecializuje sa na riadenie rizík a písanie poisťovníctva, ale jej poradenstvo v oblasti šalvie o hľadaní klientov, obchodnom plánovaní, marketingu a ďalších možno aplikovať na autorov v akomkoľvek odvetví..
 • Zarábajte si na živobytie: ocenená nezávislá spisovateľka Carol Tice podporuje svoju rodinu písaním od roku 2005 a od roku 2008 poskytuje spisovateľom poradenstvo v oblasti blogovania o tom, ako zvýšiť svoj príjem. Archívy blogov obsahujú všetko, čo potrebujete na spustenie úspešného úspechu. nezávislá kariéra v písaní.
 • Staňte sa nezávislým bloggerom: Blog Sophie Lizard je zameraný viac na začiatočníkov a zameriava sa výlučne na nezávislé blogovanie. Je to skvelé miesto, kde sa dozviete viac o tom, čo sa deje v kariére nezávislých blogov a ako získať vašich prvých klientov.
 • Doktor na voľnej nohe: Jake Poinier pracuje na voľnej nohe od roku 1999. Jeho blog obsahuje cenné informácie pre nezávislých profesionálov na strednej úrovni, ktorí chcú vylepšiť svoju hru a zarobiť viac. Tiež si vyžaduje čas, aby odpovedal čitateľom, ktorí píšu na svoje vlastné otázky.
 • Copyblogger: naučte sa všetky zručnosti a techniky, ktoré potrebujete na napísanie presvedčivej kópie pre svoj blog a staňte sa majstrom v oblasti marketingu obsahu.

komunity

 • Denné správy na voľnej nohe (platené): Komunita Carol Tice je mimoriadne aktívna a užitočná pre začiatočníkov na voľnej nohe, ktorí potrebujú vedenie od jedného k druhému. Na príspevky na fórach často odpovedá výborná rada od samotnej Carol. Môžete tiež získať personalizované recenzie svojej práce, marketingu, listov s tónovými listami atď. Komunita tiež prichádza s prístupom k mnohým kurzom a knihám o písaní na voľnej nohe. Aj keď je to platená komunita, je to fantastická investícia na začiatok.
 • Všetky fóra pre autorov autorov Indie: toto fórum nie je veľmi aktívne, ale je to skvelé miesto pre vzájomnú interakciu s veteránmi, ako sú Jenn Mattern a Lori Widmer..
 • Komunitné fórum BAFB: poloaktívne fórum o všetkých aspektoch blogovania na voľnej nohe, ktoré navštevujú noví autori aj veľké mená..

knihy

Aj keď existuje veľa cenných informácií, ktoré sa dajú nájsť rozptýlené online, môže byť efektívnejšie prečítať knihu so všetkými potrebnými informáciami na jednom mieste..

 • The Well-Fed Writer (2009) Peter Bowerman: prehľadná kniha o všetkých aspektoch písania na voľnej nohe a obsahuje množstvo príkladov a prípadových štúdií úspešných autorov..
 • The Wealthy Freelancer (2010) od Slaunwhite, Savage a Gandia: tento praktický sprievodca vás krok za krokom prevedie začatím kariéry písania na voľnej nohe..
 • Veda, umenie a voodoo o cenách na voľnej nohe a platení (2013) od Jake Poinier: všetko, čo potrebujete vedieť o cenách, odhadovaní a vyberaní poplatkov za svoje služby písania na voľnej nohe.
 • Peňažná kniha pre nezávislých pracovníkov, zamestnancov na čiastočný úväzok a samostatne zárobkovo činné osoby (2010) od D’Agnese a Kiernan: nie písanie na voľnej nohe samo o sebe, ale budete sa musieť naučiť hospodáriť s finančnými prostriedkami ako samostatne zárobkovo činné osoby, a táto kniha je vynikajúcim sprievodcom o tom, ako to funguje.

Pracovné rady

Aj keď rady pracovných miest nie sú najlepším spôsobom, ako udržať svoju kariéru, sú skvelé na to, aby ste mohli začať a vyzdvihovať prvých pár klientov..

 • Rada úloh ProBlogger: táto tabuľka úloh uvádza iba úlohy blogov so širokou škálou poplatkov.
 • Morning Coffee Newsletter: získajte upozornenia na najnovšie príspevky na voľnej nohe, ktoré uverejňujú pracovné miesta na webe, z tohto denného prehľadu.
 • Flexjobs (platené): pracovná doska výlučne pre prácu na diaľku vrátane písania.

záver

Na to, aby ste sa stali nezávislým spisovateľom alebo blogerom, nemusíte tráviť roky špecializovaným titulom. Táto kariéra sa dá ľahko zaskočiť a začať s ňou – ale ak chcete byť úspešní, mali by ste urobiť výskum a snažiť sa sami seba vzdelávať. S vyššie uvedenými zdrojmi máte všetky nástroje, ktoré potrebujete pre úspešné písanie na voľnej nohe a blogovanie!

Ďalšie čítanie a zdroje

Máme viac sprievodcov, tutoriálov a infografík súvisiacich s písaním na voľnej nohe a blogovaním:

 • 7 Bežných chýb blogov, ktorým je potrebné sa vyhnúť: Nenechajte sa chytiť do blogov nesprávnym spôsobom.
 • Blogovanie pre začiatočníkov: toto je naša ebook, ktorá vám povie všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli začať blogovať.
 • Ako vyhľadávať a zisťovať dôveryhodné zdroje na internete: na internete je veľa informácií, ktoré vám môžu pomôcť pri písaní. Ale nie všetko je dôveryhodné.

Tajomstvo vraha blogu

Chcete vedieť, ako vytvoriť skvelý blogový príspevok? Pozrite sa na naše video Tajomstvo vraha blogu.

Tajomstvo vraha blogu
Tajomstvo vraha blogu

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me