Ako rozvíjať stránky vhodné pre deti: Príručka primeraná veku

zverejnenie: Vaša podpora pomáha udržiavať web v prevádzke! Za niektoré zo služieb, ktoré odporúčame na tejto stránke, získavame poplatok za sprostredkovanie.


Pri navrhovaní webových stránok pre deti je najdôležitejšie, aby ste nezabudli na to, že sa deti neustále menia. To, čo ich zaujme vo veku 5 rokov, ich porodí vo veku 7 rokov a to, čo ich v siedmom veku zmätí, ich bude lákať v 13.

Pamätáte si Barneyho, veľký fialového dinosaura? Keď ste mali 4 roky, pravdepodobne ste ho milovali. Keby ste mali 10, uškrtili by ste, keby niekto chytil spievanie jeho piesne!

Ak teda hľadáte univerzálne riešenie pre svoj web orientovaný na deti, je nám ľúto, že vás sklameme. Toto nie je účelom tohto článku, pretože taký web by bol odsúdený na neúspech.

Namiesto toho je naším cieľom predstaviť vám informácie, ktoré vám pomôžu zacieliť vaše stránky na konkrétne vekové rozpätie, vytvoriť obsah, ktorý bude užitočný a príťažlivý pre publikum detí a zaistí, aby bol váš web bezpečný a vhodný pre deti..

Ak sa rozhodnete pre stavbu webových stránok zameraných na deti všetkých vekových skupín, dôrazne vám odporúčame vytvoriť jedinečné sekcie pre rôzne vekové skupiny na základe niektorých návrhov, ktoré nájdete nižšie..

Nepodceňujte deti

V oblasti písania detí je jednou z prvých lekcií, ktoré sa väčšina nových autorov naučí, nikdy hovoriť s deťmi.

Ako dospelí my všetci nejakým spôsobom považujeme deti za podradné: nie sú tak inteligentní ako my, nedokážu zvládnuť zložité problémy. Všetko, na čom im záleží, je pozerať sa na televíziu a hrať videohry..

Realita je taká, že deti sú rovnako chytré ako dospelí, jednoducho nemajú také skúsenosti, aké máme. Milujú sa však učiť a lepšie získavajú nové informácie.

Nie, nerozumejú akademickej eseji o fyzike častíc, ale ak ju zmeníte pomocou konceptov, ktorým rozumejú a slovami, ktoré buď rozpoznajú alebo dokážu dekódovať z kontextu, pochopia oveľa viac, ako očakávate..

Pri navrhovaní webových stránok pre deti sa ich snažte zobraziť ako deti, ale ako svojich rovesníkov. Pristupujte k nim na ich úrovni a zachádzajte s nimi ako so skvelými ľuďmi, ktorí sú nadšení, že sa môžu niečo naučiť, pokiaľ je prezentovaný v pútavom a vhodnom veku..

Pochopte vek detí

Pred nákupom doménového mena pre svoj web by ste sa mali rozhodnúť, do ktorého veku deti píšete. Váš titul, dizajn a obsah by mali byť prispôsobené záujmom, skúsenostiam a porozumeniu detí na tejto úrovni.

Tu je všeobecný prehľad rôznych vekových skupín, pamätajte však, že aj v týchto rozsahoch sa deti dosť líšia. Možno budete chcieť deťom poskytovať rôzne druhy obsahu s vedomím, že aj v rovnakom veku majú deti rôzne schopnosti a záujmy.

0-2

Všeobecne platí, že deti v tomto veku nemajú záujem o pripojenie na internet a existuje veľa výskumov naznačujúcich, že by nemali byť online. V tomto veku je však dosť detí online, že stále existuje trh pre webové stránky zamerané na batoľatá a batoľatá.

Ak sa rozhodnete navrhnúť web pre deti do troch rokov, nezabudnite, že pre svojich rodičov skutočne staviate stránky. Deti v tomto veku sa nestarajú o slová, nerozoznávajú čísla a pravdepodobne nerozumejú online hrám alebo hádankám.

Väčšinou ich bude zaujímať prehliadanie farieb a tvarov. Fascinujú ich veľké objekty, ktoré sa pohybujú po obrazovke. V prípade skutočne malých detí sa ich pozornosť udrží komplexné čiernobiele obrázky a stimulujú ich mozgy. Ak poskytujete obsah, ktorý je možné vytlačiť, bonusové body, aby sa deti nemuseli pozerať na obrazovku počítača!

3-5

Mysli na predškolské a materské školy. Väčšina detí v tejto vekovej skupine je fascinovaná farbami a tvarmi. Možno ich zaujímajú aj čísla a písmená, pravdepodobne však nerozpoznajú slová ani dvojciferné čísla. Takže veci udržiavajte jednoduché!

Mnoho detí v tomto veku už má skúsenosti so sledovaním videí alebo hraním hier na smartfónoch svojich rodičov. Začali očakávať jednoduchú navigáciu a okamžitú reakciu na akcie.

Ak je váš web príliš mätúci na to, aby sa obišiel, alebo kliknutie na objekt nemá žiadny výsledok – alebo je výsledok oneskorený alebo proste nudný – je pravdepodobné, že sa namiesto toho presunú späť do svojej obľúbenej aplikácie..

Je tiež dôležité pamätať na to, že vaši návštevníci si môžu prezerať webové stránky prvýkrát v počítači a pri používaní myši sa vyskytuje aj krivka učenia. Udržujte svoje objekty veľké, takže na ne môžu kliknúť dokonca aj deti, ktoré sa snažia udržať myš stabilnú.

6-8

Väčšina detí už má skúsenosti s používaním počítača a posunula ich fascináciu farbami a tvarmi. Majú lepšiu obratnosť, takže objekty môžu byť menšie a navigácia môže byť trochu zložitejšia, ale neprechádzajú cez palubu.

Stále chcete robiť veci tak ľahko použiteľnými, ako je to len možné, alebo vaši návštevníci budú rýchlo frustrovaní.

Na tejto vekovej úrovni sa čítacie zručnosti výrazne líšia, takže hoci je dobré zahrnúť text, mali by ste si ho ponechať jednoduchý. Používajte krátke vety, ľahko rozpoznateľné slová a vizuálne indície. A nezabudnite na grafiku. Deti v tomto veku stále milujú obrázky.

9-12

V tomto okamihu je väčšina detí dobre oboznámená s technológiou, takže môžete používať zložitejšiu navigáciu a menšie objekty. Lepšie sú aj s jazykom, takže choďte do toho a pridajte všetky slová, ktoré potrebujete.

Pamätajte, rovnako ako dospelí, deti, ak budú konfrontované s veľkými blokmi textu, rýchlo stratia záujem. Rozbite veci s množstvom obrázkov a medzerou.

13+

Je tu pokušenie buď nadmerne chrániť túto vekovú skupinu, alebo s nimi zaobchádzať presne ako s dospelými. Oba impulzy sú nesprávne. Aj keď je dôležité hovoriť s tínedžermi, ako sú dospelí, nemôžete zabudnúť, že ich záujmy a obavy sú veľmi odlišné.

Táto veková skupina má tiež veľké rozdiely v úrovni čítania. Ak plánujete zacieliť na problémových čitateľov, uistite sa, že nespadnete do pasce hlúpeho obsahu. Budete chcieť používať jednoduché štruktúry slov a viet, ale uistite sa, že vaše informácie sú stále zamerané na dospievajúcich.

Nechajte to súkromné

Ak vytvárate web pre deti mladšie ako 13 rokov, musíte zo zákona dodržiavať prísne nariadenia o ochrane osobných údajov, ako je to stanovené v zákone o ochrane osobných údajov online online (COPPA)..

COPPA vyžaduje, aby webové stránky detí sprístupnili svoje zásady ochrany osobných údajov s jasnými informáciami o tom, ako sa informácie zhromažďujú a používajú.

Ak plánujete zhromažďovať akékoľvek informácie od detí, musíte najprv získať povolenie svojich rodičov a rodičom musíte poskytnúť spôsob, ako si tieto informácie prezerať a podľa potreby ich odstrániť. Rodičia by tiež mali mať možnosť zabrániť zhromažďovaniu akýchkoľvek informácií o ich dieťati.

Najbezpečnejším prístupom je vyhnúť sa zhromažďovaniu akýchkoľvek osobných údajov od detí vrátane ich mien.

Aj keď sa tento akt nevzťahuje na webové stránky zacielené na mládež, mali by ste ich súkromie brať veľmi vážne.

Máme tendenciu predpokladať, že dospievajúci sú technicky dôvtipní, ale realitou je, že vedia, ako používať internet, nie ako ho používať rozumne. Mnohí dospievajúci po prvýkrát zažívajú bezplatný prístup na web a neboli informovaní o možných rizikách.

Ak vaše stránky vyžadujú osobné informácie, nezabudnite poskytnúť informácie o súvisiacich rizikách a varujte svojich návštevníkov pred poskytnutím všetkého, čo by ich v skutočnom svete ľahko identifikovalo. Ak na vašom webe existuje sociálny prvok, nezabudnite na ňom tiež varovať pred nadmerným zdieľaním.

Aj keď vaše stránky môžu byť neškodné, nikdy by ste nemali predpokladať, že budú všetci vaši návštevníci.

Nezabudnite na rodičov

Pre väčšinu malých detí bude vaša stránka úplne mimo limit, pokiaľ nedostane súhlas svojich rodičov.

Popri poskytovaní jasných zásad ochrany osobných údajov a prístupu k informáciám o ich deťoch je vhodné poskytnúť zdroje osobitne zamerané na rodičov.

Mohlo by to byť také jednoduché ako prehľad stránok, ktorý im dá vedieť, čo sa ich deti budú učiť a zažívajú, alebo by to mohlo zahŕňať ďalší obsah, ako napríklad študijných sprievodcov alebo študijné zdroje..

Zdroje online

Ak chcete vytvoriť úspešný web vhodný pre deti, nemusíte začínať od nuly. Na internete existuje desiatky populárnych a dobre vykonaných webových stránok, od čisto vzdelávacích a zábavných programov (vzdelávanie s prvkami podobnými hrám) až po stránky, ktoré sa zameriavajú na jednoduchú zábavu..

Skôr ako začnete navrhovať svoje stránky, prečítajte si niekoľko z nich, ktoré zodpovedajú vašim cieľovým cieľom. Všimnite si použitie konzistentných prvkov (farby, rozloženia, písma atď.), Ako tieto weby uľahčujú zapojenie detí a ako dobre sa plnia implikované ciele každej stránky..

Nasledujúce zdroje vám pomôžu nájsť efektívne webové stránky a navrhnúť si vlastné stránky vhodné pre deti.

 • American Library Association: Skvelé webové stránky pre deti: Skôr ako začnete s vytváraním vlastného webu pre deti, mali by ste sa oboznámiť s ďalšími úspešnými webovými stránkami pre deti. Táto stránka zostavila veľa najlepších, takže domáca úloha je napoly dokončená. Bonus, je pravidelne aktualizovaný, takže môžete zostať v obraze – a možno jedného dňa si môžete do svojho zoznamu pridať svoju vlastnú stránku.

 • Bežné zmyselné médiá: Najlepšie webové stránky vhodné pre deti: ako napríklad stránka ALA, táto stránka zostavila zoznam najlepších webových stránok pre deti. Urobia to ešte o krok ďalej a tento zoznam rozdelia podľa vekových skupín. Toto je užitočné najmä vtedy, keď stále rozhodujete o cieľovom publiku alebo o type obsahu, ktorý by im najviac vyhovoval.

 • Intuit Small Business Blog: Vytváranie webových stránok vhodných pre deti: tento rýchly sprievodca poskytuje niekoľko užitočných rád o dodržiavaní federálnych zákonov týkajúcich sa súkromia detí a prispôsobení obsahu deťom. Jeho obsahové návrhy sú primárne zamerané na malé deti, takže ak zacieľujete na mladistvých alebo mladistvých, mali by ste si pozrieť vyššie uvedený odkaz na spoločné mediálne médiá a ubezpečiť sa, že sú vaše stránky vhodné pre vek..

 • Časopis Smashing Magazine: Osvedčené postupy pre webové stránky pre deti: tento zdĺhavý sprievodca poskytuje celý rad návrhov, prezentujúcich spoločné prvky a rozdiely medzi dizajnom stránok pre rôzne vekové skupiny..

 • Zákon o ochrane osobných údajov online pre deti: web FTC poskytuje prehľad pravidiel COPPA, sprievodcov dodržiavaním a plán dodržiavania, ktorým môžete prejsť, aby ste sa uistili, že váš web podniká príslušné kroky na ochranu súkromia vašich mladých návštevníkov..

záver

Navrhovanie webových stránok pre deti nemusí byť náročnou úlohou, ale skôr ako začnete, musíte si urobiť domáce úlohy..

Záujmy a schopnosti detí sa značne líšia, takže keď si vyberiete cieľové publikum, preštudujte si ďalšie weby určené pre dané vekové rozpätie a analyzujte typ obsahu, ktorý poskytujú..

Najdôležitejšie je, aby ste nezabudli na to, že predstavujete iba obsah, o ktorom si myslíte, že by sa deti mali učiť; musíte poskytnúť obsah, ktorý ich zaujme, aby boli nadšení a chcú sa učiť.

Ďalšie čítanie a zdroje

Máme viac sprievodcov, tutoriálov a infografík týkajúcich sa technológie a vzdelávania:

 • Príručka pre študentov matematiky + & Zdroje: tipy a nástroje na výučbu matematiky.

 • Vzdelávacie webové stránky pre deti: skvelý zoznam webových stránok, ktoré deťom pomáhajú učiť sa.

 • Webové zdroje pre digitálnu gramotnosť v triede: rôzne spôsoby využívania internetu v triede.

Vytvorte si web vhodný pre deti

Chcete sa naučiť vytvárať skvelé webové stránky pre deti? Vyskúšajte náš infographic, zostavte web vhodný pre deti podľa veku:

Vytvorte si web vhodný pre deti
Vytvorte si web vhodný pre deti

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map