Smalltalk: oryginalny obiektowy język programowania?

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


Smalltalk to zorientowany obiektowo język programowania, którego można używać do tworzenia praktycznie dowolnego typu aplikacji komputerowych lub internetowych. Istnieje szeroka gama nowoczesnych implementacji Smalltalk.

W tym przewodniku przedstawiamy najpopularniejsze implementacje, abyś mógł zdecydować, które rozwiązanie najlepiej pasuje do twoich celów programistycznych i od razu rozpocząć naukę Smalltalk.

Pogawędka

Narodziny Smalltalk

Smalltalk urodził się na początku lat siedemdziesiątych w Xerox Palo Alto Research Center (PARC). Alan Key opracował pierwszą wersję języka, Smalltalk-71, jako dowód koncepcji z pomocą wdrożeniową Dana Ingallsa. Kilka dodatkowych iteracji języka opracowano prywatnie i wykorzystano do celów badawczych w ramach PARC.

Smalltalk po raz pierwszy wszedł na giełdę w 1980 roku wraz z wydaniem Smalltalk-80 w wersji 1, która została wydana w ograniczonym zakresie dla kilku wybranych organizacji, w tym Apple, Hewlett-Packard i UC Berkley. Smalltalk-80 wersja 2 pojawiła się w 1983 roku i została wydana ogółowi programistów. Wersja Smalltalk z 1983 roku jest wersją, do której zwykle się odnosi, gdy używa się terminu Smalltalk.

W 1998 r. ANSI Smalltalk został ratyfikowany i reprezentuje oficjalną wersję Smalltalk, na której oparte są nowoczesne implementacje. Wiele współczesnych języków programowania, takich jak Objective-C, Python, Ruby i Java, opiera się głęboko na składni i leżącej u podstaw obiektowej filozofii Smalltalk, i trudno przecenić wpływ Smalltalk na współczesne programowanie komputerowe.

Powolny rozwój komercyjny i rozpowszechnianie oprogramowania typu open source

Pod koniec lat 80. dwie firmy dystrybuowały komercyjne wdrożenia Smalltalk. Organizacje te, ParcPlace i Digitalk, nie osiągnęły powszechnej akceptacji Smalltalk, częściowo z powodu wysokich wymagań pamięciowych języka i początkowej niemożności połączenia z bazami danych SQL (niedociągnięcie, które ostatecznie zostało naprawione). W 1995 roku firmy połączyły siły i stały się ObjectShare, ale zaledwie cztery lata później organizacja została rozwiązana.

W momencie rozpoczęcia ObjectShare IBM wkroczył na rynek Smalltalk z własną implementacją Smalltalk: VisualAge / Smalltalk. Chociaż żadna organizacja nie rozwija dziś implementacji Smalltalk, produkty, które wydano, zostały zakupione przez inne firmy, które do dziś opracowują i wydają zaktualizowane wersje każdej aplikacji. Aplikacje ObjectShare, ObjectWorks i VisualWorks, są dostępne dzisiaj i są dystrybuowane przez Cincom. Produkt IBM został ostatecznie przejęty przez Instantiations, a VisualAge / Smalltalk, teraz o nazwie VA Smalltalk, jest nadal dostępny i jest w trakcie aktywnego rozwoju do dziś.

Podczas gdy Object Share i IBM kontynuowały komercyjny rozwój Smalltalk, kilka odmian Smalltalk typu open source, takich jak Squeak, GNU Smalltalk i Pharo, zostało wydanych i zyskało znaczący udział w rynku.

W 2000 roku wzrost Smalltalk utknął w martwym punkcie. Jednak obecnie przeżywa renesans dzięki niemałym sukcesom ramowych aplikacji internetowych Smalltalk, takich jak Seaside i AIDA / web.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii Smalltalk, Wikipedia zawiera wiele informacji na temat historii Smalltalk i jest to najpopularniejsze implementacje.

Implementacje Smalltalk, ramy aplikacji internetowych i zasoby

Nauka Smalltalk-80 zajmie długą drogę do przygotowania się do prawdziwego rozwoju dzięki nowoczesnej implementacji Smalltalk, takiej jak Squeak, Pharo lub VisualWorks. Jeśli chcesz nauczyć się Smalltalk-80, nie ma lepszego źródła do sprawdzenia niż oryginalne teksty napisane w celu edukowania programistów na temat implementacji języka. Na szczęście wiele z tych tekstów jest teraz dostępnych jako bezpłatne e-booki w formacie PDF.

 • Smalltalk-80: The Language and Implementation autorstwa Adele Goldberg i Davida Robsona, znanego również jako Blue Book, jest dostępny jako darmowy plik PDF do pobrania lub można kupić używaną wersję papierową na Amazon.
 • Smalltalk-80: Interaktywne środowisko programowania autorstwa Adele Goldberg, Orange Books, można bezpłatnie pobrać w formacie PDF lub spróbować znaleźć używaną harcopy na Amazon.
 • Smalltalk-80: Bity historii, Słowa porady Glen Krasner to zielona księga. Możesz przeczytać tę książkę za darmo na swoim ulubionym urządzeniu lub uzyskać zużyty drukowany tekst od Amazon.

Wiele dodatkowych bezpłatnych e-booków Smalltalk można znaleźć, odwiedzając Stef’s Free Online Smalltalk Books, zbiór darmowych e-booków Smalltalk, które stworzyła razem Stéphanie Ducasse.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o pierwotnych założeniach projektu Smalltalk, artykuł Dana Ingallsa, Zasady projektowania za Smalltalk, napisany w 1981 r., Jest interesującym i pomocnym wglądem w podstawowe zasady rozwoju Smalltalk.

Innym miejscem, w którym możesz się wiele dowiedzieć o Smalltalk, jest Smalltalk 101. Tutaj znajdziesz linki do szerokiej gamy artykułów i samouczków na szeroki zakres tematów Smalltalk.

Według The World of Smalltalk istnieje kilkanaście godnych uwagi nowoczesnych wdrożeń i ram programistycznych Smalltalk. Chociaż wszystkie te produkty są w ciągłym rozwoju, a same w sobie są interesujące i użyteczne, najważniejsze i godne uwagi są Pharo, Squeak, Gemstone i Cincom.

GNU Smalltalk

GNU Smalltalk to całkowicie darmowa nowoczesna implementacja Smalltalk-80, a nie tylko darmowa w tym sensie, że można ją zdobyć bez płacenia za nią. GNU Smalltalk, podobnie jak wszystkie projekty GNU, jest całkowicie darmowy: możesz swobodnie korzystać z oprogramowania, dzielić się nim, kopiować, studiować i modyfikować.

Co to jest GNU Smalltalk?

Smalltalk jest czysto obiektowym językiem programowania wydanym na początku lat osiemdziesiątych przez Xerox Palo Alto Research Center (PARC).

Narodził się jako język zastrzeżony, a obecnie jest dostępnych kilka zastrzeżonych implementacji. Ponadto dostępnych jest także kilka bezpłatnych i otwartych implementacji.

GNU Smalltalk to jedno z tych ostatnich: darmowa implementacja Smalltalk. Zapytaj wszystkich zaangażowanych w projekt, co odróżnia GNU Smalltalk od innych implementacji, a możesz usłyszeć, że GNU Smalltalk to „Smalltalk dla tych, którzy potrafią pisać”.

Ta bezczelna odpowiedź w rzeczywistości odnosi się do największej różnicy między GNU Smalltalk a innymi implementacjami Smalltalk: użycie plików tekstowych i edytora tekstu zamiast kompletnego zintegrowanego środowiska programistycznego (IDE).

Wszystkie implementacje Smalltalk inne niż GNU Smalltalk zawierają pełne graficzne IDE. Podkreślają graficzne podejście do programowania, które jest łatwe do nauczenia się, łatwe w użyciu i intensywnie wykorzystuje kliknięcia myszą i menu kontekstowe zamiast pisania kodu.

Ponadto w innych implementacjach Smalltalk projekty są zapisywane jako pakiety, a nie pojedyncze pliki tekstowe.

Z drugiej strony GNU Smalltalk lepiej jest traktować jako interpretera Smalltalk. W GNU Smalltalk kod jest wpisywany bezpośrednio do plików tekstowych, a następnie interpretowany przez GNU Smalltalk.

To sprawia, że ​​proces programowania wygląda i przypomina bardziej programowanie w języku Python lub Ruby niż tradycyjne projektowanie graficzne Smalltalk oparte na IDE.

Uzyskaj GNU Smalltalk

Chociaż większość implementacji Smalltalk jest bardzo łatwa w konfiguracji, GNU Smalltalk nie jest. Istnieją niezbędne aplikacje i narzędzia do zainstalowania i nie ma mowy o używaniu wiersza polecenia do wykonania zadania.

Zgodnie z ogólnym trendem w społeczności GNU, GNU Smalltalk zakłada pewien poziom kompetencji technicznych. Innymi słowy, jeśli szukasz „Smalltalk for Dummies”, spójrz gdzie indziej – być może pisk.

Możesz zainstalować lub bardziej poprawnie zbudować GNU Smalltalk na Linux, Mac OS X lub maszynie z Windows. Proces jest najprostszy, jeśli używasz systemu operacyjnego Linux – ironia, ponieważ przeciętny użytkownik Linuksa jest często lepiej przygotowany do obsługi złożonego procesu instalacji.

Jednak po kilku dodatkowych krokach możesz uruchomić GNU Smalltalk na prawie każdej maszynie. Szczegółowe instrukcje dla systemów Linux, Mac i Windows znajdują się w poradnikach dotyczących budowania GST opublikowanych na Wiki GNU Smalltalk.

Zasoby GNU Smalltalk

Po skonfigurowaniu GNU Smalltalk musisz nauczyć się Smalltalk i kaprysów specyficznych dla języka programowania.

GNU Smalltalk jest oparty na Smalltalk-80 z dodatkiem wielu zaawansowanych metod, które zostały zawarte w ANSI Smalltalk. W rezultacie, wszelkie zasoby przeznaczone do nauczania Smalltalk-80 lub ANSI Smalltalk będą wystarczające do nauki pisania kodu, który będzie działał w GNU Smalltalk.

Jest wiele miejsc, w których możesz nauczyć się programowania Smalltalk, a nasz przewodnik po zasobach programowania Smalltalk pomoże Ci znaleźć najlepsze.

Smalltalk o smaku GNU

Jednym z najlepszych zasobów do nauki GNU Smalltalk jest całkowicie darmowa (w sensie GNU) książka Canola Gokela, Programowanie komputerowe za pomocą GNU Smalltalk.

Możesz uzyskać bezpłatną cyfrową kopię książki lub kupić drukowaną kopię w Lulu. Książka jest pełnym przeglądem języka programowania Smalltalk i interpretera GNU Smalltalk.

Został zaprojektowany tak, aby był dostępny dla każdego kompetentnego użytkownika komputera z wcześniejszą znajomością programowania komputerowego lub bez niego, i zabierze ucznia Smalltalk od kompletnego nowicjusza do młodszego programisty na około 100 stronach.

Witryna GNU Smalltalk oferuje również kilka przydatnych samouczków edukacyjnych i stron dokumentacji, z których większość można znaleźć na stronie Dokumentacja.

 • FAQ zawiera wiele informacji niezwiązanych z programowaniem na temat GNU Smalltalk, takich jak przykłady składni, informacje o opcjonalnym (i ograniczonym do funkcji) interfejsie GUI znanym jako Blox, zapoznanie się ze społecznością GNU Smalltalk i wiele więcej.

 • Podręcznik użytkownika GNU Smalltalk może być najważniejszym zasobem, jaki można znaleźć na stronie GNU Smalltalk. Ten wyczerpujący dokument przedstawia GNU Smalltalk, może nauczyć cię, jak z niego korzystać, wskazać dodatkowe pakiety, takie jak Seaside i Blox, i obejmuje praktycznie każdy inny możliwy temat GNU Smalltalk.

 • Szczególnie interesujący dla początkujących jest samouczek GNU Smalltalk zawarty na końcu instrukcji użytkownika. Skorzystaj z tego samouczka krok po kroku, aby nauczyć się Smalltalk i jak rozwijać się z GNU Smalltalk.

 • Ponieważ Smalltalk jest czysto obiektowym językiem programowania, odwołanie do biblioteki klas (część 1 i część 2) jest szczególnie ważne. Wszystko w Smalltalk jest obiektem, a każdy obiekt istnieje jako instancja klasy. Każda klasa może być obsługiwana tylko przez określone metody (podobne w koncepcji do funkcji). Znajomość wszystkich dostępnych klas i metod, które można stosować z każdą z nich, jest niezwykle ważna dla kompetentnego i wydajnego rozwoju w Smalltalk.

 • Ostatnim miejscem, w którym możesz znaleźć wiele przydatnych informacji, zwłaszcza po rozwinięciu umiejętności programisty Smalltalk, jest GNU Smalltalk Wiki.

Gdy będziesz miał małe doświadczenie w pracy z GNU Smalltalk, nauczysz się bardzo szybko, wykonując kilka zaawansowanych samouczków. Wiki GNU Smalltalk zawiera stronę przykładów, na której można znaleźć kilka pomocnych samouczków obejmujących zaawansowane tematy, takie jak:

 • Rozwój nadmorski z GNU Smalltalk;

 • I dużo więcej.

Gotowy do wypróbowania Gnu Smalltalk?

GNU Smalltalk spodoba się każdemu, kto rezonuje z filozofią GNU. Będzie to szczególnie interesujące dla doświadczonych użytkowników Linuksa i programistów, którzy wolą pracować z edytorem tekstu niż w pełni rozwiniętym IDE.

Chociaż uruchomienie GNU Smalltalk jest trudniejsze niż jakakolwiek inna nowoczesna implementacja Smalltalk, jego unikalna architektura w ekosystemie Smalltalk sprawia, że ​​jest szczególnie atrakcyjny dla technicznie wyrafinowanych programistów, którzy nie lubią zarządzania prawami cyfrowymi.

Projekt Pharo

Projekt Pharo, rozwidlenie Squeaka, obejmuje język programowania Pharo, unikalną odmianę Smalltalk oraz kompletne środowisko programistyczne. Pharo można pobrać bezpłatnie i jest wspierany przez entuzjastyczną społeczność. Projekt Pharo utrzymuje obszerną bazę danych dokumentacji, w której znajdziesz wiele doskonałych zasobów. Szczególnie przydatnym zasobem jest blog Pharo Weekly, na którym można śledzić wiadomości ważne dla programistów Pharo. Jest też książka Pharo według przykładu Black’a i in.

Pisk

Squeak to popularna, otwarta, nowoczesna implementacja Smalltalk. Został on wyprowadzony bezpośrednio z Smalltalk-80 w 1996 roku przez zespół programistów, który obejmował wiele z pierwotnego zespołu programistów Smalltalk. Chociaż istnieje kilka nowoczesnych implementacji Smalltalk, Squeak jest jedną z najbardziej popularnych i odnoszących sukcesy wersji open source i został powiązany z innymi udanymi inicjatywami, takimi jak Raspberry Pi i język programowania Scratch.

Historia skrzypienia

Smalltalk-80 była pierwszą wersją Smalltalk, która została wydana poza granicami Xerox Palo Alto Research Center (PARC), w której inkubowano rozwój Smalltalk. Język został wydany w dwóch wersjach. Wersja 1 była ograniczoną wersją wydaną dla kluczowych partnerów branżowych, takich jak Hewlett-Packard, UC Berkley i Apple. Wersja 2 została wydana dla ogólnej społeczności programistów.

Apple wziął Smalltalk-80 w wersji 1 i stworzył kompletną implementację Smalltalk o nazwie Apple Smalltalk. W połowie lat osiemdziesiątych wielu pierwotnych programistów Smalltalk opuściło PARC i poszło do pracy w Apple, gdzie kontynuowano rozwój Smalltalk. W końcu większość tej samej grupy podstawowej przeszła do Walt Disney Imagineering. Właśnie w tym przejściowym okresie w 1995 i 1996 roku opracowano i wydano wersję Smalltalk, znaną dziś jako Squeak..

Możesz dowiedzieć się o wiele więcej o historii Squeaka, czytając Back to the Future, The Story of Squeak, A Practical Smalltalk Written in It by Ingalls i in..

Obecnie Squeak jest implementacją Smalltalk typu open source, być może najpopularniejszą i najważniejszą spośród różnych implementacji Smalltalk typu open source, i została wykorzystana do budowy ważnych projektów, takich jak Open Cobalt, części systemu operacyjnego Nintendo ES oraz do wdrożenia język programowania Scratch.

Uzyskaj pisk

Squeak jest darmowy, open source i łatwy w instalacji. Aby uruchomić Squeak na komputerze, wykonaj następujące kroki:

 • Przejdź do strony pobierania oprogramowania Squeak i pobierz najnowszy pakiet All-in-One. Te pakiety są odpowiednie dla systemów Windows, Apple i Linux.
 • Po zakończeniu pobierania pliku zlokalizuj plik zip na komputerze i rozpakuj wszystkie pliki. Następnie kliknij plik wykonywalny odpowiedni dla twojego systemu (.bat dla Windows, .app dla Apple i .sh dla Linux).

Otóż ​​to. Nie naprawdę. Wystarczy pobrać aplikację, rozpakować i zakładając, że znasz Smalltalk, możesz zacząć pracę z Squeakiem. Chociaż przejście przez szybki kurs awaryjny w użyciu Squeaka prawdopodobnie byłoby korzystne.

Jeśli chcesz pogrzebać w środowisku Squeak bez pobierania czegokolwiek, możesz to zrobić. Wystarczy skierować swoją przeglądarkę na Try Squeak, aby poznać smak Squeak obsługiwany przez SqueakJS – wirtualną maszynę Squeak, która pozwala uruchamiać Squeak w przeglądarce na JavaScript.

Squeak Resources

Istnieje wiele bezpłatnych i premium zasobów Squeak i Smalltalk dostępnych online. Poświęciliśmy czas na zbadanie dostępnych opcji i zebraliśmy razem to, co uważamy za najbardziej przydatne i szanowane zasoby..

Nauka pisania i tworzenia Smalltalk

Oficjalna strona z dokumentacją Squeak, zasoby dokumentacji tworzone przez społeczność w stylu wiki, jest jednym z najlepszych miejsc do nauki o Squeak. Tutaj możesz dowiedzieć się o historii Squeak, znaleźć zasoby szkoleniowe Squeak i Smalltalk, a także znaleźć informacje dla początkujących, średnio zaawansowanych użytkowników, a nawet zaawansowanych programistów Squeak.

Jeśli dopiero zaczynasz grać w Squeak, oto niektóre z najlepszych zasobów wymienionych na wiki, na początek:

 • Kurs samodzielnej nauki w skrzypieniu
 • Podstawowe narzędzia programistyczne do piszczenia
 • Samouczek pisku
 • Smalltalk: przegląd białej księgi
 • Podstawowe aspekty pisków i języka programowania Smalltalk-80
 • Terse Guide to Squeak

Poświęć kilka minut na przejrzenie wiki, a znajdziesz wiele dodatkowych bezpłatnych samouczków szkoleniowych i artykułów.

Książki i ebooki

Góra książek i ebooków została napisana na Smalltalk i Squeak, poniżej znajdziesz niektóre z najbardziej wpływowych, najważniejszych i po prostu najlepszych.

Najpierw rzućmy okiem na niektóre z najlepszych tekstów Squeak. Jeśli Twoim celem jest rozpoczęcie produkcji kodu wysyłanego za pomocą Squeak, należy zapoznać się z tymi tekstami:

 • Piszczenie przez przykład Nierstrasz, Ducasse i Pollet (Lulu, Amazon).
 • Squeak: Naucz się programowania z robotami przez Stéphane Ducasse.
 • Squeak: Object-Oriented Design with Multimedia Applications and Squeak: Open Personal Computing and Multimedia autorstwa Mark Guzdial.

W 1983 r. Wydano trzy teksty Smalltalk-80. Te wpływowe teksty, powszechnie nazywane Niebieską Księgą, Zieloną Księgą i Pomarańczowymi Książkami, wprowadzają język programowania, środowisko programistyczne i opowiadają historię Smalltalk. Ponieważ Squeak został zbudowany na Smalltalk-80, wiele z tego, czego nauczysz się podczas czytania tych tekstów, będzie miało bezpośrednie zastosowanie do współczesnego rozwoju Squeak. Dzięki staraniom Stéphane’a Ducasse’a, darmowe wersje PDF wszystkich tych trzech klasyków oraz wiele innych tekstów Smalltalk i Squeak są dostępne online. Jeśli wolisz swoje książki w formie drukowanej, nadal możesz znaleźć używane kopie tych książek online.

 • Smalltalk-80: The Language and its Implementation by Goldberg and Robson: The Blue Book, przeczytaj darmowy plik PDF lub znajdź używaną kopię w Amazon.
 • Smalltalk-80: Interaktywne środowisko programistyczne Adele Goldberg: Pomarańczowa książka, przeczytaj darmowy plik PDF lub znajdź używaną kopię w Amazon.
 • Smalltalk-80: Bity historii, Słowa porady Glenna Krasnera: Zielona księga, przeczytaj darmowy plik PDF lub znajdź używaną kopię w Amazon.
Bądź na bieżąco

Rozpoczynając naukę Squeak i Smalltalk, powinieneś podłączyć się do społeczności Squeak. Kilka sposobów, które możesz to zrobić, to śledzić Tygodniowy pisk i Planet Squeak oraz zapisać się na jedną lub więcej list mailingowych Squeak.

Do rozważenia jest wiele list mailingowych Squeak. Jeśli nie masz pewności, do którego konta się zapisać, udaj się na fora Squeak, gdzie każda podkategoria pełni również rolę listy adresowej. Przeczytaj kilka postów, aż będziesz w stanie wybrać jeden lub dwa, które Cię interesują. U góry każdej strony podkategorii forum znajdziesz informacje o liście mailingowej, kliknij „więcej opcji”, aby dowiedzieć się, jak dołączyć do listy mailingowej. Aby zacząć, oto kilka rzeczy, które mogą Cię zainteresować:

 • Squeak Mailing List for Beginners
 • Squeak Mailing List for Developers
 • Squeak Virtual Mailing Mailing List

Powinieneś nauczyć się pisk?

Jest wiele rzeczy, które lubią w Squeak: jest darmowy i open source, konfiguracja Squeak jest zadziwiająco prosta, ma silne powiązania z oryginalnymi twórcami Smalltalk, i jest wiele darmowych zasobów, których możesz użyć, aby przejść od nowicjusza Squeak do kompetentnego programisty Squeak. Wszystko to oznacza, że ​​ekosystem Squeak jest zdrowy i rośnie, i jest dobrym miejscem do inwestowania czasu potrzebnego na rozwój kompetencji.

Zadraśnięcie

Ze wszystkich odgałęzień Smalltalk Scratch jest prawdopodobnie najbardziej niezwykły. Nie jest oparty bezpośrednio na Smalltalk, ale raczej Squeak, który jest oparty na Smalltalk. Mimo to jest to bardzo interesujący język.

Dlaczego warto korzystać ze Scratch?

Jak wprowadzamy młodych ludzi do programowania w łatwy, przyjemny i interesujący sposób? Jaki jest najlepszy język programowania dla tych pierwszych wstępnych etapów programowania? Scratch to jedna odpowiedź na te pytania.

Język programowania Scratch został stworzony specjalnie, aby uczyć programowania dzieci w wieku od 8 do 16 lat. Korzystanie ze Scratch jest łatwe i wprowadza podstawy logiki programowania dla dzieci w zabawny sposób.

Co to jest Scratch?

Scratch to darmowy, wizualny język programowania stworzony przez Lifelong Kindergarten Group firmy MIT Media Lab do celów edukacyjnych i rozrywkowych. Jest to język programowania i społeczność internetowa, w której dzieci mogą programować i udostępniać interaktywne media, takie jak historie, gry i animacje, ludziom z całego świata. Gdy dzieci tworzą w Scratch, uczą się współpracy, systematycznego rozumowania i kreatywnego myślenia.

Scratch może być wykorzystywany do wielu celów edukacyjnych i rozrywkowych. Obejmują one projekty matematyczne i naukowe, animowane historie, interaktywną sztukę i muzykę. Istniejące projekty na stronie Scratch można wyświetlać i modyfikować bez zapisywania zmian, nawet bez rejestracji użytkownika.

Scratch został wydany w 2003 r. Jako wersja na komputery stacjonarne, a od 2013 r. Scratch 2 jest dostępny zarówno online, jak i jako aplikacja dla systemów Windows, OS X i Linux. Kod źródłowy Scratch 1.x jest wydawany na licencji GPLv2 i Scratch Source Code License.

Scratch Funkcje i zalety

Wczesne języki programowania były zbyt trudne w użyciu ze względu na ich skomplikowaną składnię, a programowanie zwykle wprowadzano za pomocą czynności i zadań, które nie były atrakcyjne dla dzieci, takich jak tworzenie list liczb pierwszych lub prostych rysunków liniowych.

Programowanie wizualne Scratch opiera się na zbiorze graficznych bloków programistycznych, które można łączyć ze sobą, aby tworzyć programy, trochę jak klocki Lego. Łatwo jest zacząć eksperymentowanie, po prostu majstrując przy blokach, łącząc je w różne kombinacje i sekwencje. W Scratch nie ma tradycyjnej składni języka programowania. Zespół programistów odpowiedzialny za Scratch promuje trzy podstawowe zasady projektowania: uczyń go bardziej intuicyjnym, bardziej znaczącym i bardziej społecznym niż inne języki programowania.

Projekty Scratch można łatwo przesłać na stronę internetową Scratch. Gdy projekt znajdzie się na stronie internetowej, każdy może uruchomić go w przeglądarce, skomentować go, zagłosować na niego lub pobrać, aby wyświetlić i poprawić skrypty.

Scratch jest dostępny w ponad 40 językach i jest używany w ponad 150 różnych krajach.

Pierwsze kroki ze Scratch

Jeśli chcesz wypróbować Scratch, jest to bardzo łatwe. Wystarczy otworzyć stronę internetową Scratch, kliknąć link Utwórz i gotowe. Edytor programu jest gotowy do użycia bez rejestracji użytkownika. Klikając ikonę kuli ziemskiej na pasku narzędzi, możesz wybrać żądany język i rozpocząć eksperymenty ze Scratch.

Instalowanie Scratch na komputerze

Możesz łatwo zainstalować Scratch 2 Offline Editor do pracy w Scratch bez połączenia z Internetem. Możesz znaleźć do pobrania na stronie internetowej Scratch. Scratch 2 Offline Editor wymaga Adobe AIR do uruchomienia, więc sprawdź, czy masz najnowszą wersję na swoim komputerze.

Scratch 2 Offline Editor jest dostępny dla systemów operacyjnych Windows, Mac OS i Linux.

Scratch User Interface

Lewy górny obszar ekranu to obszar sceny wyświetla wyniki. Scena wykorzystuje x i y współrzędne z 0; 0 jest środkiem sceny. W lewym dolnym obszarze, poniżej sceny, wyświetla się Duszki dostępne w projekcie. Duszki to aktywne obiekty graficzne w Scratch. Użytkownicy mogą ręcznie rysować własnego duszka w udostępnionym edytorze, wybrać duszka z biblioteki Scratch lub zaimportować obraz z kamery lub grafiki.

Po wybraniu duszka w lewym dolnym obszarze można zastosować do niego bloki poleceń, przeciągając je z Bloki Paleta po prawej stronie ekranu.

Klikając ikonę kuli ziemskiej na pasku narzędzi, możesz wybrać żądany język. Ponadto kliknięcie znaku zapytania na panelu po prawej stronie otwiera sekcję pomocy z samouczkami krok po kroku, sekcją „jak to zrobić” i odniesieniem do bloków. Te samouczki zapewnią Ci programowanie w Scratch w krótkim czasie, więc koniecznie je przejrzyj.

Zasoby na zarysowania

Ponieważ Scratch jest szeroko stosowany w szkołach i edukacji, nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem zasobów do nauki Scratch online. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia nauki jest zapoznanie się z samouczkami zawartymi w Scratch.

Oficjalna strona internetowa Scratch zawiera wiele przesłanych projektów, które możesz uruchomić i dostosować, możesz sprawdzić, jak działają i je zmodyfikować – zremiksuj je.

Z drugiej strony możesz znaleźć ciekawe lekcje zdrapki i kursy edukacyjne dostosowane dla dzieci online, które mogą być przydatne, jeśli jesteś nauczycielem.

Darmowe kursy online

Bezpłatne kursy online to dobry sposób na sprawdzenie, jak Scratch działa i co potrafi, ale naprawdę powinieneś najpierw przejrzeć dołączone samouczki. Zawarte w nim samouczki są doskonałym punktem wyjścia do zrozumienia programowania Scratch. Nie ma zbyt wielu dostępnych interaktywnych kursów Scratch, ze względu na prostotę i łatwość korzystania ze Scratch, jest to w większości oczywiste.

 • Nauka Pluralsighta, jak programować za pomocą Scratcha jest kompleksowym i szczegółowym przewodnikiem lekcji krok po kroku dla Scratch 1.4
Dodatkowe zasoby

Większość dodatkowych zasobów dla Scratch jest dostępna na stronie internetowej Scratch oraz na Wiki Scratch. ScratchEd to internetowa społeczność nauczycieli Scratch z wieloma przydatnymi zasobami.

Jeśli jesteś gotowy, aby zacząć korzystać ze Scratch i potrzebujesz dodatkowych przydatnych zasobów, sprawdź niektóre z poniższych:

 • Oficjalny przewodnik dla początkujących (pdf) to przewodnik krok po kroku zapewniający łatwe wprowadzenie do Scratch.
 • Oficjalne zdrapki są gotowe do wydrukowania i zapewniają szybki sposób na zapoznanie się z funkcjami zdrapki.
 • Oficjalne samouczki wideo zawierają porady dotyczące korzystania z edytora farb i przedstawiają programowanie gier i animacji.

Oczywiście istnieje wiele innych zasobów Scratch online, więc znalezienie tego, czego potrzebujesz, nie powinno stanowić problemu.

Zaangażuj młodych ludzi w kodowanie

Scratch to świetny system, dzięki któremu młodzi ludzie mogą się interesować programowaniem i uczyć się o nim. Skorzystaj z omówionych tutaj zasobów, aby zachęcić młodych ludzi do rozpoczęcia świata programowania komputerowego.

Bursztyn

Język programowania Amber to licencjonowana przez MIT pochodna Smalltalk, która została zaprojektowana tak, aby maksymalnie ułatwić korzystanie z Smalltalk do tworzenia aplikacji internetowych. Pomyśl o tym jako o środowisku programistycznym i serwerze internetowym w jednym pakiecie.

Amber zawiera wbudowany parser i kompilator. To, co sprawia, że ​​Amber idealnie nadaje się do tworzenia aplikacji internetowych, polega na tym, że Amber kompiluje się w zgodny ze standardami JavaScript – najpopularniejszy język skryptowy używany w sieci.

Jeśli chcesz zacząć korzystać z Amber, możesz to zrobić na wiele sposobów. Najpierw interaktywny samouczek dotyczący bursztynu. Następnie przewodnik szybkiego uruchamiania Amber, będący częścią oficjalnej dokumentacji Amber, pomoże ci skonfigurować Amber na komputerze. Innym źródłem do sprawdzenia jest Delikatne wprowadzenie do bursztynu Richarda Enga (które prawdopodobnie powinieneś kontynuować w części 2 i 3).

Smalltalk / X

Smalltalk / X to nowoczesna implementacja języka programowania Smalltalk od eXept Software AG. eXept, firma tworząca oprogramowanie, wykorzystuje Smalltalk / X do opracowywania wszystkich swoich komercyjnych programów. Jednak eXept sprawił, że Smalltalk / X jest darmowy dla każdego, kto może go wykorzystać do tworzenia darmowych i komercyjnych aplikacji.

Ponieważ eXept używa Smalltalk / X do opracowywania własnych aplikacji komercyjnych, programiści Smalltalk korzystający z platformy cieszą się pewnym stopniem pewności, że będzie cieszyć się ciągłym rozwojem i naprawami błędów, ponieważ eXept zależy od jej ciągłego działania.

Co to jest Smalltalk / X?

Smalltalk / X (ST / X) to kompletne zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) i implementacja języka Smalltalk. Zawiera wszystko, czego potrzebujesz do tworzenia i wdrażania aplikacji przy użyciu języka programowania Smalltalk.

ST / X zawiera unikalny graficzny interfejs użytkownika (GUI) zaprojektowany, aby uczynić Smalltalk łatwym w użyciu. Opracowywanie ST / X wymaga intensywnego użycia kliknięć myszą i menu kontekstowego do tworzenia kodu, a projekty są tworzone i zarządzane jako kompletne pakiety zamiast pojedynczych plików tekstowych. Z godnym uwagi wyjątkiem GNU Smalltalk, praktycznie wszystkie implementacje Smalltalk objęły ten model programistyczny oparty na GUI, zaczynając od niektórych pierwszych implementacji języka z początku lat 80..

Historia Smalltalk / X

ST / X został stworzony przez Clausa Gittingera, współzałożyciela eXept, który kontynuuje rozwój ST / X do dziś. Gittinger był częścią najwcześniejszej rundy programistów poza Xerox Palo Alto Research Center (PARC), która miała być wystawiona na Smalltalk w 1981 r. Z początkowym ograniczonym wydaniem Smalltalk-80 w wersji 1.

Nie mając możliwości zakupu implementacji Smalltalk – wówczas bardzo kosztowne przedsięwzięcie – Claus postanowił stworzyć własną implementację Smalltalk. Udało mu się to pod koniec lat osiemdziesiątych i mniej więcej w tym samym czasie zdecydował się na nazwę Smalltalk / X.

Przez kilka następnych lat Claus nadal rozwijał ST / X w wolnym czasie jako projekt hobby na własny użytek. Jednak w 1994 roku Claus i kilku innych programistów zebrali się i założyli ACC Software z zamiarem wykorzystania ST / X jako podstawowej platformy programistycznej firmy. W rezultacie rozwój ST / X postępował znacznie szybciej w kolejnych latach.

ACC, później przemianowany na eXept, dystrybuuje ST / X za darmo. Jednak oprogramowanie nie jest oprogramowaniem typu open source i eXept zachowuje wszelkie prawa własności intelektualnej do aplikacji. Użytkownicy ST / X są ograniczeni do utrzymywania jednej funkcjonalnej kopii oprogramowania i jednej kopii zapasowej. Jednocześnie programiści, którzy chcą uczestniczyć w tworzeniu oprogramowania, zachęcani są do kontaktu z eXept w celu wyrażenia zainteresowania udziałem.

Instalowanie Smalltalk / X

Smalltalk / X jest dostępny dla komputerów z systemem Linux i Windows. Możesz pobrać kopię ST / X bezpośrednio z eXempt.

Aplikacja jest pobierana jako zarchiwizowany plik. Aby zainstalować aplikację na komputerze z systemem Windows, wykonaj następujące kroki:

 • Wyodrębnij wszystkie pliki z archiwum do katalogu, w którym mają się znajdować pliki aplikacji.
 • Otwórz katalog zawierający wyodrębnione pliki i przejdź do katalogu projectssmalltalk.
 • Uruchom plik o nazwie stx.exe.

Po zaakceptowaniu odpowiedniej licencji środowisko programistyczne Smalltalk / X zostanie uruchomione w twoim systemie.

W przypadku systemów Linux pobierz skompresowany plik tar (TGZ). Wypakuj go tam, gdzie chcesz go zainstalować; utworzy podkatalog stx. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz plik HOW_TO_COMPILE.

Zasoby Smalltalk / X

Dialekt Smalltalk stosowany w ST / X jest bardzo zbliżony do oryginalnego Smalltalk-80 i innych głównych współczesnych implementacji Smalltalk z kilkoma różnicami. Internet jest pełen bezpłatnych samouczków i książek mających na celu nauczanie Smalltalk-80. W naszym Przewodniku po zasobach Smalltalk przedstawiamy jedne z najlepszych dostępnych obecnie zasobów Smalltalk-80, które powinny znaleźć się wysoko na liście, aby nauczyć się kodować w Smalltalk.

Nauka obsługi Smalltalk / X

Najbardziej wszechstronnym źródłem wiedzy Smalltalk / X jest dokumentacja Pomocy, która jest dołączona do ST / X. Po zainstalowaniu ST / X możesz uzyskać dostęp do tej dokumentacji, otwierając aplikację i klikając Pomoc na pasku menu. Następnie wybierz „Dokumentacja na Smalltalk / X” z dostępnych opcji w menu rozwijanym Pomoc.

W dokumentacji Smalltalk / X znajdziesz wiele informacji, które możesz wykorzystać, aby rozpocząć pracę jako programista Smalltalk / X. Świetnym miejscem na rozpoczęcie jest zwiastun dla nowicjuszy: pokaż mi, co jest fajne za 30 minut. Ten krótki samouczek zapozna Cię z obszarem roboczym ST / X, przeprowadzi Cię przez 5-minutową wersję klasycznego ćwiczenia „Hello World” i przedstawi kurs awaryjny w składni Smalltalk.

Po zapoznaniu się z materiałem dla nowicjuszy wybierz opcję Lista lektur na głównej stronie dokumentacji. Z listy lektur można uzyskać dostęp do dokumentu Pierwsze kroki (dostępnego również z głównej strony dokumentacji i wymienionego jako Informacje zapewniające płynny start) oraz samouczka Smalltalk, który pomoże Ci stać się kompetentnym użytkownikiem ST / X, i bardziej zaznajomiony z językiem programowania Smalltalk w sensie ogólnym. Wprowadzenie do Smalltalk (samouczek językowy) to kolejny świetny sposób na lepsze zaznajomienie się z językiem w specyficznym kontekście ST / X IDE.

Na koniec kliknij link Więcej literatury z listy czytelniczej, aby znaleźć polecane teksty. Wiele z nich jest zawartych w formacie PDF wraz z ST / X i można uzyskać do nich dostęp bezpośrednio z aplikacji, wybierając odpowiednie łącza.

Próbkuj dokumentację pomocy online

Wspaniałą rzeczą w przeglądaniu zasobów ST / X w ST / X IDE jest to, że próbki kodu można uruchamiać bez przełączania do innej aplikacji. Ponadto masz dostęp do wszystkich informacji zawartych w dokumentacji Pomocy, nawet jeśli pracujesz bez połączenia z Internetem. Jeśli jednak chcesz pobrać te materiały online przed pobraniem plików ST / X, możesz je znaleźć na eXept:

 • Teaser dla nowicjuszy: Pokaż mi, co jest fajne w 30 minut

Dodatkowym szczególnie przydatnym zasobem jest nagranie prezentacji wygłoszonej przez Clausa Gittingera, autora ST / X, w 2011 r. Prezentację można obejrzeć w Internecie, Przewodnik po Smalltalk / X, w Internecie.

Jest Smalltalk / X dla Ciebie?

Smalltalk / X to potężne nowoczesne wdrożenie Smalltalk. Może to być jedyna implementacja Smalltalk, która jest codziennie aktywnie wykorzystywana przez programistów do tworzenia oprogramowania komercyjnego. W rezultacie tego, czego Smalltalk / X może brakować w głośnej obecności w sieci, rekompensuje to udokumentowaną użytecznością. Zintegrowane samouczki i dokumentacja pomocy są bardzo miłym akcentem, dzięki czemu Smalltalk / X jest jedną z najbardziej przyjaznych platform dla nowych programistów Smalltalk.

Delfin

Dolphin Smalltalk od Object Arts to implementacja Smalltalk oparta na systemie Windows. Dolphin 7 to pierwsza całkowicie bezpłatna i otwarta wersja platformy, która zawiera kompletne Smalltalk IDE. Rozpoczęcie pracy jest łatwe, a strona rozpoczęcia przeprowadzi Cię przez proces konfigurowania Dolphin w systemie Windows.

Po skonfigurowaniu Dolphin rozpocznij naukę Dolphin za pomocą samouczka gry Lights Out. Dodatkowe samouczki można znaleźć na blogu Dolphin i przedstawiają nowoczesne podejście do klasycznego „Hello World!” ćwiczenie. Bardziej zainteresowani bardziej dojrzałymi programistami będzie grupa usenetowa Dolphin, comp.lang.smalltalk.dolphin, która jest dostępna na usenet lub w Grupach dyskusyjnych Google.

Kamień szlachetny

Gemstone / S firmy Gemtalk Systems to wieloplatformowa komercyjna implementacja Smalltalk. Chociaż wydanie społecznościowe platformy można pobrać bezpłatnie, opłaty licencyjne obowiązują, jeśli Twoje potrzeby przekraczają ograniczone zasoby zawarte w darmowych wersjach.

Gemtalk oferuje bezpłatne przewodniki po instalacji dla systemów Linux, Solaris, AIX, Mac i Windows. Ponadto dostępnych jest wiele podręczników, w tym Podręcznik administratora systemu, Podręcznik programisty, GemBuilder dla C, Wyświetlanie statystyk wizualnych i Podręcznik programowania Topaz. Wszystkie te bezpłatne zasoby można pobrać ze strony Gemstone / S. Innym dobrym miejscem do nauki o Gemstone jest Gemstone 101, seria artykułów obejmujących wstępne i pośrednie tematy związane z Gemstone.

VA Smalltalk

VA Smalltalk od Instantiations jest nowoczesnym potomkiem VisualAge / Smalltalk IBM. Chociaż VA Smalltalk jest zastrzeżonym produktem z wysoką ceną, możesz uzyskać bezpłatną wersję próbną, aby przetestować go przed wejściem na platformę.

Cincom Smalltalk

Cincom Smalltalk obejmuje ObjectStudio i VisualWorks. VisualWorks może być najpopularniejszą komercyjną implementacją Smalltalk. Cincom Smalltalk to komercyjny produkt zastrzeżony. Jednak kopię próbną można pobrać bezpłatnie do użytku osobistego. Cincom oferuje również obszerną bazę samouczków, w tym specjalnie dostosowanych do programistów ObjectStudio i VisualWorks.

Redline Smalltalk

Jeśli chcesz używać Smalltalk do tworzenia aplikacji do uruchomienia na wirtualnej maszynie Java, Redline Smalltalk jest implementacją do nauki. Obecnie instrukcje dotyczące rozpoczynania pracy z Redline są dostępne tylko dla użytkowników systemów * nix, chociaż instrukcje dla systemów Windows są w przygotowaniu.

Pod pewnymi względami Redline jest implementacją najbardziej odpowiednią dla doświadczonych programistów. Zasoby edukacyjne specyficzne dla linii redline są ograniczone, a większość zalecanych narzędzi to albo ogólne zasoby Smalltalk, albo pożyczone z innych wdrożeń.

Smalltalk MT

Smalltalk MT z Object Connect to implementacja Smalltalk tylko dla systemu Windows. Chociaż ramy te są bezpłatne do użytku osobistego, wymagana jest licencja na każde wykorzystanie komercyjne lub aplikację.

Nadmorski

Wybrzeże jest jednym z głównych powodów, dla których Smalltalk cieszy się nowoczesnym odrodzeniem. Seaside znacznie ułatwia korzystanie z Smalltalk do tworzenia aplikacji internetowych. Ta bezpłatna platforma programistyczna do tworzenia aplikacji internetowych może być używana do programowania aplikacji internetowych poprzez integrację z dowolną z następujących platform Smalltalk: Pharo, ObjectSource, VisualWorks, Dolphin, Gemstone, GNU Smalltalk, Squeak lub VA Smalltalk.

Istnieje doskonały darmowy ebook, który przeprowadzi Cię przez cały proces tworzenia stron internetowych z Seaside i Smalltalk:

 • Dynamic Web Development with Seaside autorstwa Ducasse i in.

Wiele dodatkowych zasobów i samouczków można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji nad morzem.

AIDA / Web

Inną platformą aplikacji internetowych, która może być używana z kilkoma różnymi odmianami Smalltalk, jest AIDA / Web. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o AIDA / Web, dwa dobre zasoby na początek to ogólne wprowadzenie i dokumenty dotyczące architektury dostępne na stronie AIDA / Web. Oba są krótkie, ale dają dobry obraz tego, czym jest AIDA / Web i do czego jest przeznaczony.

Gdy na poważnie zaczniesz korzystać z AIDA / sieci, pierwszym krokiem jest wygodne korzystanie z jednej z obsługiwanych platform Smalltalk. Obecnie obsługiwane platformy to Squeak, Pharo, Gemstone, VisualWorks, ObjectSource i Dolphin. Po opanowaniu programowania w jednym z tych środowisk możesz pobrać i zainstalować AIDA / Web, aby uprościć proces tworzenia i wdrażania aplikacji internetowych za pomocą Smalltalk.

Możesz zacząć uczyć się o tworzeniu aplikacji internetowych za pomocą AIDA / Web dzięki samouczkowi AIDA / Web. Postępuj zgodnie z samouczkiem, korzystając z wielu przewodników i samouczków dostępnych w witrynie dokumentacji AIDA / Web, a będziesz szybko tworzyć aplikacje internetowe.

Podsumowanie

Smalltalk to ciekawy język. Początkowo walczył o zdobycie udziału w rynku, konkurując z Javą. Miał jednak duży wpływ na rozwój nowoczesnych języków programowania, takich jak Ruby i Python, oraz nowoczesnych paradygmatów programowania, takich jak framework MVC i projektowanie GUI.

Pod koniec 2000 roku, kiedy wydawało się, że Smalltalk może zniknąć w spojrzeniu na współczesny rozwój, nowe życie tchnęło nowy język dzięki rosnącej popularności Smalltalk jako języka programowania aplikacji internetowych dzięki frameworkowi aplikacji internetowych, takim jak Seaside, AIDA / Web i Amber.

Jeśli chcesz nauczyć się Smalltalk, nie brakuje ci opcji. W tym przewodniku omówiliśmy najpopularniejsze nowoczesne implementacje i frameworki Smalltalk, ale nasza lista z pewnością nie jest wyczerpująca.

Jeśli masz problem z wybraniem utworu, zalecamy, aby zacząć od nauki Skrzypienia. Może być najbardziej popularny ze wszystkich, ma największy wybór dostępnych zasobów edukacyjnych, a wszystko, czego nauczysz się podczas nauki Squeaka, z łatwością przełoży się na inne wdrożenia Smalltalk.

Inne ciekawe rzeczy

Mamy więcej przewodników programowania, samouczków i infografik związanych z kodowaniem i ogólnym rozwojem:

 • Materiały dla programistów C ++: jeśli wolisz trzymać się nowszego języka obiektowego, ta strona zawiera wszystkie potrzebne narzędzia.
 • D Programming Language Primer: cała zorientowana obiektowo moc C ++, ale bez wad.
 • Simula: Historia, przewodniki i zasoby: dowiedz się wszystkiego o pierwszym języku obiektowym.

Jakiego kodu należy się nauczyć?

Mylisz się w jakim języku programowania powinieneś nauczyć się kodować? Sprawdź naszą infografikę, jakiego kodu powinieneś się nauczyć? Nie tylko omawia różne aspekty języków, ale także odpowiada na ważne pytania, takie jak: „Ile pieniędzy zarobię na programowanie Java na życie?”

Jakiego kodu powinieneś się nauczyć?
Jakiego kodu należy się nauczyć?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map