Skrócony przewodnik dla programistów ActionScript i Flash

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


W tym przewodniku przedstawiamy ActionScript, wyjaśniamy, jak skonfigurować środowisko programistyczne i udostępniamy łącza do zasobów, których możesz użyć, aby zostać programistą ActionScript.

Skrócona instrukcja obsługi ActionScript

ActionScript to język programowania Adobe Flash Player. Za jego pomocą możesz stworzyć:

 • Aplikacje
 • Funkcje interaktywnej strony internetowej
 • Gry.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z językiem ActionScript i Flash, prawdopodobnie najlepiej będzie przeczytać sekwencyjnie ten artykuł.

Jeśli masz nieco więcej doświadczenia i wiesz, czego szukasz, skorzystaj ze spisu treści, aby przejść bezpośrednio do potrzebnej sekcji.

Co to jest Flash?

Zanim naprawdę będziemy mogli przejść do ActionScript, musimy omówić Flash. Wynika to z faktu, że ActionScript jest naprawdę przydatny tylko do programowania Flash. Jak zobaczysz, ActionScript jest nadzbiorem JavaScript.

Może naprawdę interesuje Cię JavaScript

Więc jeśli naprawdę interesuje Cię tylko język, powinieneś uczyć się JavaScript. I akurat mamy bardzo dobre wprowadzenie do JavaScript.

Ale jeśli tak nie jest, naprawdę musisz dowiedzieć się czegoś o Flashu. Tylko dlatego, że HTML5 w dużej mierze sprawiło, że Flash stał się przestarzały, nie oznacza to, że nadal nie jest nim bardzo zainteresowany. W końcu, jeśli chcesz zaimponować znajomym technologii, pokaż im grę Pong, którą stworzyłeś na PDP-11 w garażu.

Programowanie to nie tylko zarabianie pieniędzy. Każdy programista powie ci o radości, jaką czerpią z kodowania. Komputery Commodore 64 sprzedają dziś za mniej więcej tyle samo, co wtedy, gdy były nowe w 1982 roku. Interfejsy MIDI (muzyczne) są dla nich tak popularne, że wciąż są produkowane!

Informacje o Flash

Adobe Flash (wcześniej Macromedia Flash) to platforma programistyczna do tworzenia animacji, gier opartych na przeglądarce, aplikacji internetowych oraz aplikacji mobilnych i gier.

Flash był kluczowym narzędziem we wczesnych interaktywnych witrynach. Oferował twórcom stron internetowych łatwe rozwiązanie do przesyłania strumieniowego wideo i muzyki, interaktywnych stron internetowych i gier online.

Był tak popularny, że YouTube początkowo używał Flasha do dostarczania swoich filmów użytkownikom (dopiero niedawno przestał obsługiwać Flasha w starszych przeglądarkach). Flash był również szeroko stosowany do tworzenia interaktywnych portali internetowych i treści 3D.

Wprowadzenie do HTML5

Niestety wraz z wprowadzeniem HTML5 zainteresowanie Flashem jako narzędziem do tworzenia stron internetowych i mediów strumieniowych szybko spadło.

Adobe Flash Professional, wcześniej część Adobe Creative Cloud, został zastąpiony przez Adobe Animate, narzędzie skierowane przede wszystkim do artystów i animatorów. Narzędzia takie jak Adobe Flash Builder i Flash Catalysts mogą być używane do tworzenia aplikacji opartych na Flash.

Treści utworzone we Flashu muszą być przeglądane przy użyciu specjalnego odtwarzacza, takiego jak Adobe Flash Player, Adobe AIR, a także różnych odtwarzaczy Flash innych firm.

Historia flash

Adobe Flash został pierwotnie wydany przez FutureWave Software, pod nazwą FutureSplash Animator, w maju 1996 r. W grudniu tego samego roku FutureWave został zakupiony przez Macromedia, a FutureSplash Animator został przemianowany na Macromedia Flash.

Po 8 głównych wydaniach jako Macromedia Flash, Adobe Systems nabyło Macromedia w 2005 roku, a oprogramowanie zostało ponownie przemianowane, tym razem na Adobe Flash Professional (aby nie mylić z Adobe Flash Player).

Adobe Flash Professional został dołączony jako część pakietu Adobe Suite, a później Creative Cloud.

Macromedia Flash, a później Adobe Flash, przez wiele lat był narzędziem do tworzenia internetowych filmów i gier online. Jednak wraz z wprowadzeniem HTML5 Flash w dużej mierze przestał być przychylny dla stron internetowych.

W ostatnich latach Adobe wycofało się z używania Flasha na rzecz HTML5 i innych rozwiązań opartych na standardach internetowych.

The Sad Pseudo-Death of Flash

W 2011 r. Przestali obsługiwać Flash Playera na urządzeniach z Androidem i iOS. Chociaż zawartość Flash była nadal widoczna na tych urządzeniach za pomocą Adobe Air, nie było natywnej obsługi za pośrednictwem przeglądarek mobilnych, skutecznie zabijając jej przydatność do tworzenia stron internetowych.

W 2015 r. Adobe położyło kres swojemu zaangażowaniu we Flash, kiedy ponownie zmieniły markę, a Adobe Flash stał się Adobe Animate. Chociaż program Animate może nadal tworzyć pliki Flash, jego głównym celem jest HTML5 i inne standardy sieciowe.

Zasoby Flash Online

Pomimo faktu, że Adobe Flash nie jest już w pełni obsługiwany, wciąż dostępnych jest wiele zasobów online. Istnieje ogromna społeczność oddanych projektantów Flasha.

I chociaż istnieją lepsze narzędzia do projektowania stron internetowych (szczególnie jeśli chcesz kompatybilności z urządzeniami mobilnymi), Flash nadal jest popularnym środowiskiem do projektowania gier, o czym będziemy rozmawiać później.

 • Samouczki Adobe: te bezpłatne samouczki pomogą Ci szybko rozpocząć pracę z Adobe Animate (wcześniej Adobe Flash). Oferują dziesiątki filmów szkoleniowych, instrukcji obsługi oraz społeczność wsparcia online.

 • Samouczek: ta strona oferuje tysiące samouczków Flash i ActionScript. Pomimo przestarzałej nazwy, nowe samouczki są nadal opracowywane i dodawane do witryny.

 • Flash Kit: ta strona z zasobami Flash twierdzi, że jest największą na świecie. Prowadzą samouczki, fora pomocy, narzędzia open source, filmy i wiele innych. Niektóre treści są bardzo nieaktualne; mają jednak także wiele nowych informacji.

Flash Books

Mimo że Adobe Flash Professional już nie istnieje pod tą nazwą, wciąż jest kilkadziesiąt książek dostępnych w programie (i dziesiątki więcej dla Macromedia Flash i Adobe Animate).

Wiele z tych tytułów zostało zaktualizowanych w każdej nowej wersji, więc sprawdź wersję Flasha, której używasz, i znajdź odpowiadającą jej książkę.

 • Adobe Flash Professional CC Classroom in a Book (2014) autorstwa Russella Chuna: ta oficjalna seria szkoleń, opracowana bezpośrednio z zespołem ds. Produktów Adobe Creative, zapewnia praktyczne szkolenie poprzez dziesięć lekcji krok po kroku obejmujących podstawy oprogramowania poprzez zaawansowane tworzenie wideo. Najnowsze wersje zawierają również dyskusje na temat standardów internetowych, w tym HTML5.

 • Jak oszukiwać w programie Adobe Flash CC: Sztuka projektowania i animacji (2014) autorstwa Chrisa Georgenesa: ten przewodnik został zaprojektowany specjalnie dla animatorów, którzy chcą przyspieszyć proces tworzenia i jak najlepiej wykorzystać Flash. Chociaż obejmuje on pewne podstawowe informacje, takie jak przegląd najnowszego interfejsu użytkownika, zakłada pewną wcześniejszą znajomość Adobe Flash Professional.

 • Adobe® Flash® Animation: Twórcze opowiadanie w Internecie i telewizji (2010) autor: Philip Carrera: jest to starszy przewodnik, ale interesujący ze względu na swój wyjątkowy nacisk na opowiadanie historii. Jest napisany dla kreatywnego profesjonalisty i tworzy lekcje wokół konkretnych celów, takich jak tworzenie animacji do reklamy telewizyjnej, przygotowanie krótkiego filmu na festiwal, tworzenie animowanego wykładu lub opracowywanie krótkich klipów do Internetu.

 • Naucz się Adobe Animate CC dla mediów interaktywnych: Adobe Certified Associate Exam Preparation (2016) autorstwa Labrecque i Schwartz: jeśli poważnie myślisz o pracy we Flashu, Animate może to zrobić. Ten przewodnik po studiach łączy lekcje tekstowe z ponad 6 godzinami wideo.

Los Flasha

Adobe Flash nie jest już podstawowym narzędziem programistycznym na początku 2000 roku, ale nadal jest popularnym narzędziem dla aplikacji komputerowych i mobilnych.

Wykorzystanie Flasha do tworzenia stron internetowych maleje od wielu lat, choć wciąż nierzadko można spotkać się z witryną opartą na Flashu. Niestety, jeśli używasz urządzenia mobilnego, zwykle powoduje to błąd, ponieważ Flash nie jest obsługiwany przez większość przeglądarek mobilnych.

Tylko z tego powodu, jeśli chcesz utworzyć interaktywną stronę internetową lub zapewnić strumieniowe przesyłanie treści w swojej witrynie, zaleca się użycie alternatywnego rozwiązania, takiego jak HTML5, który jest szeroko obsługiwany na wszystkich platformach internetowych.

Co to jest ActionScript?

ActionScript (AS) to obiektowy język programowania, który współpracuje z programem Adobe Flash Player w celu tworzenia animacji internetowych, gier online, aplikacji komputerowych i aplikacji mobilnych.

Przeglądarki internetowe są zaprojektowane z natywną obsługą HTML, CSS i JavaScript. Przeglądarki nie zawierają jednak natywnej obsługi AS.

Do uruchomienia kodu AS potrzebna jest wirtualna maszyna ActionScript (AVM). AVM jest integralnym składnikiem Adobe Flash Player. Dlatego, aby móc korzystać z AS, środowisko, w którym kod będzie uruchamiany, musi być wyposażone w Adobe Flash Player.

Pierwsza wersja ActionScript została wydana w 2000 roku w tym samym czasie co Flash 5 i była używana do animacji prostej grafiki wektorowej 2D.

Wraz z wydaniem Flash Playera 7 w 2003 roku możliwości ActionScript zostały rozszerzone i narodziło się ActionScript 2.0.

Najnowsza wersja języka ActionScript 3.0 (AS3) została wydana w czerwcu 2006 r., Jednocześnie z wydaniem Flash Player 9, pierwszej wersji Flasha obsługującej AS3.

AS3 jest znacznie bardziej wydajny niż poprzednie wersje języka i wymagał nowej maszyny wirtualnej, ActionScript Virtual Machine 2 (AVM2), aby uruchomić ulepszony kod.

Flash Player 9 to najwcześniejsza wersja Flasha zawierająca AVM2. W rezultacie kod AS3 może być uruchamiany tylko przez Flash Player 9 i nowsze wersje.

ActionScript i JavaScript

ActionScript i JavaScript to dwie różne implementacje ECMAScript.

Oznacza to, że oba są zgodne ze specyfikacją ECMAScript, ale zawierają dodatkowe funkcje, które wykraczają poza specyfikację ECMA.

Przydatną analogią jest myślenie o ECMAScript jako o silniku pojazdu. ActionScript i JavaScript to dwa różne samochody napędzane silnikiem ECMAScript.

Ponieważ oba są oparte na ECMAScript, ActionScript i JavaScript wyglądają podobnie i mają pewne podstawowe funkcje. Jeśli znasz już JavaScript, ActionScript powinien pojawić się dość szybko.

Aby zobaczyć, jak JavaScript i ActionScript mają podobną składnię, spójrzmy na przykład, w jaki sposób zostanie napisana funkcja do utworzenia zmiennej zawierającej ciąg „Wy, dzieci, zejdźcie z mojego trawnika!”

Po pierwsze, oto jak utworzymy funkcję w JavaScript:

funkcja LawnResponse () {
var response = „Wy, dzieciaki, zejdźcie z mojego trawnika!”;
odpowiedź zwrotna;
}

Oto jak ta sama funkcja wyglądałaby w ActionScript:

funkcja publiczna LawnResponse () {
var response: TextField = new TextField ();
response.text = „Wy, dzieci, zejdźcie z mojego trawnika!”;
addChild (odpowiedź);
}

Jak widać, składnia jest podobna i jeśli znasz JavaScript, możesz przeczytać kod ActionScript i zrozumieć, co się dzieje.

Skonfiguruj środowisko ActionScript

Nauka programowania JavaScript jest uproszczona przez fakt, że wszystkie przeglądarki obsługują JavaScript natywnie, a przeglądarki głównego nurtu zawierają konsolę JavaScript, która pomaga w programowaniu.

Więc łatwo jest napisać kod i zobaczyć, co się stanie, po prostu ładując go w przeglądarce i pilnując konsoli, aby znaleźć błędy i inne wiadomości z przeglądarki.

Programowanie ActionScript nie jest tak proste. Musisz skonfigurować środowisko programistyczne, które obsługuje ActionScript i może uruchomić kod przed wyeksportowaniem go jako plik SWF do uruchomienia przez Adobe Flash Player.

Istnieją co najmniej trzy główne implementacje języka ActionScript, których można użyć do skonfigurowania środowiska programowania:

 • Produkty Adobe Flash: Adobe Animate CC jest nowoczesnym odpowiednikiem Adobe Flash Professional i służy do tworzenia animacji do wdrażania w Internecie. Adobe Air służy do pakowania zawartości Flash jako samodzielnej aplikacji do instalacji w systemie Windows, Mac OS, iOS, Android i innych systemach operacyjnych.

 • Skaluj z Autodesk: zastrzeżone narzędzie do projektowania interfejsu użytkownika do gier służące do tworzenia grafiki opartej na technologii Flash. Scaleform jest używany wraz z Autodesk Stingray, profesjonalną platformą do tworzenia gier wideo.

 • Apache Flex: platforma typu open source, której można używać do opracowywania aplikacji na urządzenia mobilne z systemami iOS, Android i Blackberry, a także tradycyjnych aplikacji komputerowych dla systemu Windows i Mac OS.

Spośród dostępnych opcji program Adobe Animate jest najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie pracy. Jednak nie jest za darmo. Jeśli chcesz zacząć korzystać z ActionScript bez inwestowania we własne środowisko programistyczne, Apache Flex jest najlepszym wyborem.

Zasoby edukacyjne

Skorzystaj z poniższych zasobów, aby wskazać treści edukacyjne najlepiej odpowiadające Twoim bieżącym potrzebom i poziomowi wiedzy.

Przewodniki Apache Flex

Jeśli zdecydowałeś się na współpracę z Apache Flex, oto dwa zasoby, które pomogą Ci skonfigurować i uruchomić Flex:

 • Rozpoczęcie pracy z Apache Flex: najpierw skonfiguruj pakiet Apache Flex SDK, a następnie zintegruj go z wybranym środowiskiem IDE. Jeśli chcesz programować za darmo, możesz korzystać z FlashDevelop IDE, o ile korzystasz ze stacji roboczej Windows.

 • Filmy z dokumentacją Flex: zobacz Flex SDK w akcji w tych bezpłatnych filmach.

Przewodniki i samouczki

Po skonfigurowaniu środowiska ActionScript możesz rozpocząć naukę. W tej sekcji przedstawiamy jedne z najlepszych bezpłatnych przewodników i samouczków AS3 online.

 • Przewodnik Envator Tuts AS3 101: ta seria 18 artykułów przeprowadzi Cię przez podstawy języka ActionScript.

 • Adobe Developer Connection Learning AS3: tutaj znajdziesz linki do wszystkich zasobów edukacyjnych AS3 dostępnych w Adobe.

 • Adobe Developer Connection ActionScript 1: 1 z Doug Winnie: Pięćdziesiąt siedem krótkich odcinków wideo o doskonałej jakości produkcji, dzięki którym kodowanie ActionScript będzie możliwe natychmiast.

 • Rozpoczęcie pracy z ActionScript 3.0 w Adobe Flash CS3: Pięć stron edukacji AS3 obejmujących zmienne, funkcje, obiekty, klasy, zdarzenia i wiele innych.

Ucz się przez budowanie

ActionScript jest prawdopodobnie najczęściej używany do tworzenia gier przeglądarkowych opartych na technologii Flash. Jeśli chcesz budować proste gry, nie ma szybszego sposobu na naukę AS3 niż uczenie się podczas tworzenia prostych gier Flash:

 • Samouczek gry AS3 Avoider autor: Michael James Williams

 • Rozpoczęcie pracy z AS3 z AS3 Game Tuts

 • Samouczek Ponga autor: AS3 Game Tuts

 • Samouczek gry platformowej: Skoki na bok autor: AS3 Game Tuts

 • Samouczek z odgórną grą RPG autor: AS3 Game Tuts

 • Jak stworzyć grę Brick Breaker w AS3 autor: Flash Game Tuts

 • Jak stworzyć grę Tower Defense w AS3 autor: Flash Game Tuts

 • Dodatkowe samouczki dotyczące gry AS3 autor: Flash Game Tuts.

Dokumenty referencyjne

Jeśli szukasz konkretnej funkcji lub funkcji językowej, oficjalne dokumenty referencyjne są właściwym miejscem do znalezienia potrzebnych informacji.

 • Skorowidz języka ActionScript 3.0 dla platformy Adobe Flash: Wybierz Zgiąć produkt, aby wyświetlić oficjalną dokumentację AS3, ponieważ dotyczy ona zestawu SDK Apache Flex.

 • Adobe Developer Connection ActionScript Technology Center: przewodniki, zasoby edukacyjne, dokumenty referencyjne API i przykłady dla programistów AS3.

Książki

Większość profesjonalnych programistów dochodzi do tego, że samouczki online nie zapewniają już takiej głębi, jakiej potrzebują, aby przenieść swoje umiejętności na wyższy poziom. Wtedy przydatne są szczegółowe teksty techniczne.

Poniższe książki to najpopularniejsze i najbardziej przydatne teksty AS3.

 • Niezbędny ActionScript 3.0 autor: Colin Moock

 • ActionScript 3.0 Cookbook: rozwiązania dla platform Flash i programistów aplikacji Flex przez Lott, Schall i Peters

 • ActionScript 3.0 Skrócona instrukcja obsługi przez Stiller, i in

 • Foundation Actionscript 3.0 Animation: Making Things Move! autor: Keith Peters

 • Zaawansowana animacja ActionScript 3.0 autor: Keith Peters

 • Projektowanie gry podstawowej za pomocą ActionScript 3.0 autor: Rex van der Spuy

 • Nauka ActionScript 3.0 Shupe i Rosser.

Podsumowanie

ActionScript 3.0 to potężny język obiektowy, którego można używać do tworzenia interaktywnych funkcji strony internetowej, aplikacji internetowych, gier, aplikacji komputerowych i aplikacji mobilnych.

Jeśli chcesz zostać programistą Flash, ważnym krokiem jest dodanie biegłości AS3 do swoich kwalifikacji.

Dalsza lektura i zasoby

Mamy więcej przewodników, samouczków i infografik związanych z kodowaniem i programowaniem:

 • ImageMagick Wprowadzenie i zasoby: ImageMagick to zbiór narzędzi wiersza poleceń do wykonywania operacji graficznych. Chociaż minęło już sporo czasu, nadal jest aktywnie używany.
 • Zasoby dla deweloperów SMIL: dowiedz się wszystkiego o tym systemie do znaczników opartych na czasie. To trochę jak animacja, ale do prezentacji.
 • SVG vs SWF: dowiedz się o różnicach i podobieństwach tych formatów graficznych opartych na wektorze.

Trendy w projektowaniu stron internetowych, których nigdy nie zapomnisz

Często to, co dziś wydaje się świetne, jutro wygląda tandetnie. W naszej infografice Trendy w projektowaniu stron internetowych Nigdy nie zapomnisz przedstawiamy dekady projektów, które kiedyś uważane były za szczyt chłodu.

Trendy w projektowaniu stron internetowych, których nigdy nie zapomnisz
Trendy w projektowaniu stron internetowych, których nigdy nie zapomnisz

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map