Rozpocznij pracę z językiem programowania Alice

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


Alice jest bezpłatnym, edukacyjnym środowiskiem programistycznym zaprojektowanym, aby nauczyć studentów podstawowych pojęć i teorii związanych z programowaniem, bez zagłębiania się w skomplikowaną składnię kodowania.

Za pomocą programu Alice uczniowie mogą tworzyć animacje i gry 3D w środowisku programistycznym typu przeciągnij i upuść.

Alice Environment

W środowisku Alice uczniowie mogą wybrać świat (lub zbudować własny) i dodać obiekty 3D (ludzie, zwierzęta, budynki itp.) Z dużej galerii online.

Obiekty

Każdy obiekt zawiera kilka wbudowanych metod, których uczniowie mogą używać do manipulowania obiektem i włączania go do swoich programów.

Na przykład obiekt rycerza może obejmować różne metody wymachiwania mieczem na różne sposoby. Przeciągając te metody do okna programowania, uczniowie mogą „kodować” instrukcje dla każdego obiektu w ich świecie, tak jak w tradycyjnym środowisku programowania.

Funkcje programowania

Obiekty Alice można programować przy użyciu kilku tradycyjnych funkcji programowania, takich jak instrukcje if-else, pętle, a nawet współbieżność.

Na przykład oprogramowanie zawiera listę pytań, które obiekt może „zadać”, takich jak to, czy znajduje się w pewnej odległości od innego obiektu. Przeciągając te pytania do okna programowania i dodając do nich metody, programiści mogą tworzyć złożone ruchy postaci i interakcje, na przykład rycerz wyciągający miecz, gdy w pobliżu znajduje się wróg.

Alice jest utrzymywana przez Stage3 Research Group na Carnegie Mellon University.

Ogólne zasoby

Alice ma małą, ale oddaną społeczność użytkowników. Biorąc pod uwagę jego edukacyjny charakter, wielu użytkowników Alice z przyjemnością pomaga sobie nawzajem w nauce środowiska, ulepszaniu kodu, angażowaniu uczniów, a nawet opracowywaniu planów lekcji.

 • Alice.org: oficjalna strona oprogramowania Alice zawiera linki do pobrania dla bieżących i poprzednich wersji, wprowadzenie do środowiska programistycznego, listę zasobów dla nauczycieli i linki do społeczności.

 • Fora Alice: oficjalne forum dla programistów Alice zawiera strony z prośbami o informacje, dyskusje ogólne, udostępnianie zasobów edukacyjnych i uzyskiwanie opinii od społeczności. Istnieje również obszar, w którym można zgłaszać problemy i sugerować przyszłe ulepszenia.

 • Plany lekcji dla nauczycieli: stworzone przez nauczycieli, którzy uczestniczyli w warsztatach Alice na Uniwersytecie Duke, ta kolekcja zawiera oparte na Alicji plany lekcji dla klas od 3 do 12, obejmujące imponujący zakres tematów, w tym matematyki, nauk ścisłych, języków obcych, sztuki, historii, języka angielskiego, ESL, aplikacje biznesowe i komputerowe.

Poradniki

Większość samouczków online dla Alicji jest bardzo dostępna, ponieważ zostały napisane dla nauczycieli lub ich uczniów. Wiele z nich obejmuje lekcje wideo i poświęcają dużo czasu na pomoc uczniom w zapoznaniu się ze środowiskiem oprogramowania.

 • Alice Tutorials Duke University: ta strona zawiera bezpłatne tutoriale opracowane podczas kilku lat letnich warsztatów programistycznych Duke dla uczniów szkół średnich i średnich. Zawiera samouczki oparte na slajdach i wideo dla Alicji 2 i Alicji 3, a także kilka przykładów filmów i animacji opracowanych przy użyciu Alicji.

 • Wirtualna firma szkoleniowa: jest to płatny samouczek, ale możesz wyświetlić trzy pierwsze rozdziały (ponad 15 mini lekcji) za darmo, a następnie zdecydować, czy warto zainwestować. Te lekcje wideo obejmują podstawy, takie jak instalowanie oprogramowania i zapisywanie projektów, do bardziej złożonych koncepcji programowania obiektowego, struktur programowania i tworzenia programów sterowanych zdarzeniami. Każdy temat podzielony jest na serię krótkich lekcji wideo.

 • Alice Tutorials: Programowanie komputerowe w 3D: ta seria samouczków oparta na blogu zawiera krótkie, wizualne wprowadzenie do środowiska oprogramowania. Choć jest lekki w programowaniu, jest dobrym punktem wyjścia do wygodnego korzystania z aplikacji.

 • Wprowadzenie do programowania Alice przez Developer.com: jest to jeden z rzadkich samouczków Alice zaprojektowanych dla doświadczonych programistów. Wraz z przeglądem języków Alice i wprowadzeniem do tworzenia światów, zawiera obszerne, szczegółowe przewodniki po funkcjach programowania Alice, w tym tworzenie i manipulowanie obiektami, praca z parametrami, używanie metod i wiele innych. Jeśli szukasz narzędzia do wykorzystania w klasie, to nie wszystko. Ale jeśli jesteś programistą, który chce dokładnie zrozumieć, z czym pracują Twoje dzieci, należy to przeczytać.

Książki

Książki o Alicji zwykle występują w dwóch odmianach. Pierwszy typ jest skierowany do młodych programistów, zwykle w gimnazjum lub liceum, którzy po prostu starają się zrozumieć koncepcje programowania i logikę, nie ucząc się tradycyjnego języka programowania.

Drugi został zaprojektowany jako uzupełnienie klas CS na poziomie uczelni. Te ostatnie są zwykle gęstsze i często zawierają dodatkowe elementy, takie jak porównania lub przykłady tradycyjnego kodu. Jednak wszystkie książki Alice przedstawione poniżej są napisane dla nowych programistów.

 • Virtual World Design and Creation for Teens autorstwa Charlesa Hardnetta: jak sama nazwa wskazuje, ten tekst należy do poprzedniej kategorii książek dla dzieci w wieku szkolnym. Książka prowadzi uczniów przez samouczki krok po kroku dotyczące tworzenia fabuł, budowania animowanego świata i tworzenia postaci do animowanych opowieści, gier i filmów.

 • Poznajemy Alice (Code Power: A Teen Programmer’s Guide) Jeanne Nagle: stworzona specjalnie dla klas gimnazjalnych, ta książka zawiera ogólny przegląd Alice, w tym dlaczego została stworzona i jak może uczyć koncepcji programowania bez uczenia kodu. Zamiast dostarczać krok po kroku instrukcji programowania, prowadzi studentów przez kilka prostych przykładów i zachęca ich do wykorzystania zdobytej wiedzy i zastosowania jej do własnych projektów.

 • Nauka programowania z Alice przez Danna, Coopera i Pauscha: zaprojektowana dla studentów na poziomie sprzed CS1 lub do wykorzystania we wczesnej części klasy CS1, ta książka obejmuje podstawy programowania Alice i ogólną teorię programowania, zapewniając jednocześnie wprowadzenie do tradycyjnych języków programowania, umożliwiając uczniom przeglądanie kodu, który stworzyli wizualnie, w składni opartej na Javie.

 • Alice 3 in Action: Computing Through Animation autorstwa Joela Adamsa: to kolejna książka uzupełniająca, mająca na celu zapewnienie dodatkowych lekcji na temat podstawowego programowania i teorii programowania w klasie CS na poziomie uczelni.

Wniosek

Niezależnie od tego, czy chcesz wprowadzić młodsze dzieci do programowania, czy też wprowadzić program nauczania na poziomie uczelni na poziomie uczelni, Alice oferuje łatwo dostępny przegląd podstawowych zasad i teorii programowania.

Po skorzystaniu z Alicji, gdy uczniowie zapoznają się z tradycyjnym tekstowym językiem programowania, z łatwością będą mogli połączyć swoją wiedzę na temat logiki programowania z nową składnią, której się uczą..

W przeciwieństwie do wielu innych wizualnych języków programowania dla dzieci, Alice zawiera „kodowanie” w postaci zwykłego tekstu, z którym mogą korzystać nowi programiści, pomagając wypełnić lukę między językiem wizualnym a środowiskiem tekstowym.

Dalsza lektura i zasoby

Mamy więcej przewodników programowania, samouczków i infografik związanych z kodowaniem i zasobami programistów:

 • Zasoby dotyczące programowania logo
  : dowiedz się wszystkiego o jednym z najwcześniejszych języków nauczania – i o żółwiu!

 • Programowanie schematu: bardzo stary język, często używany do uczenia uczniów szkół średnich, jak kodować.

 • BBC Basic: dowiedz się wszystkiego o podstawowym języku programowania i serialu telewizyjnym, który zainspirował pokolenie brytyjskich programistów.

Jakiego kodu powinieneś się nauczyć?
Jakiego kodu należy się nauczyć?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me