Robots Meta Tag: Definitive Guide for Developers

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


Metatag robots zawiera instrukcje dla robotów sieciowych. Jest to alternatywa dla pliku robots.txt i jest wdrażana na zasadzie strona po stronie przez dodanie metatagu do nagłówka dokumentu HTML.

Nie znajdziesz metatagu robots wspomnianego w HTML5, ponieważ nie jest on formalnie częścią specyfikacji. Tag został zaproponowany podczas warsztatów W3C w 1996 roku, a jego użycie zostało wyjaśnione w załączniku B do HTML 4.01 w grudniu 1999 roku. Jednak metatag nigdy nie został oficjalnie dodany do specyfikacji HTML.

To nie znaczy, że wyszukiwarki nie dbają o tag. Podczas gdy pozbawione skrupułów roboty indeksujące mogą (i robią) zignorować tag, roboty indeksujące w wyszukiwarkach sprawdzają metatag robots w celu uzyskania instrukcji, jak traktować zawartość strony internetowej.

Podstawowa składnia

Podstawowa składnia metatagów jest dość prosta:

Aby go użyć, dodano tag do elementu head na każdej stronie, która musi zawierać instrukcje dla robotów indeksujących. W przeciwieństwie do pliku robots.txt, który zawiera instrukcje na całej stronie, metatag robots dotyczy tylko strony, na której się pojawia..

Robots.txt vs Robots Meta Tag

Na pierwszy rzut oka robots.txt wydaje się strategicznie lepszy od metatagu robots, ponieważ robots.txt utrzymuje instrukcje robota sieciowego dla całej witryny w jednym miejscu.

Niestety wyszukiwarki nie dbają o wygodę. Jeśli chodzi o zapobieganie indeksowaniu adresów URL, użycie zabronienia w pliku robots.txt nie jest tak skuteczne, jak użycie noindex w metatagu robots.

Nie wierzysz nam? Więc uwierz ekspertom SEO Moz. Przedstawili przekonujący argument za wyborem metatagu robots zamiast robots.txt.

Mówienie robotom Co robić

W przykładzie użytej składni "instrukcje przejdź tutaj" jako symbol zastępczy. Zamiast nich można zastosować kilka różnych wartości.

Indeks i Noindex

Jedną rzeczą, którą możesz powiedzieć robotowi internetowemu, jest to, czy chcesz zaindeksować stronę.Domyślnie roboty indeksujące zakładają, że mają zielone światło do indeksowania każdej strony. Jeśli chcesz zaindeksować stronę, pomiń metatag robots. Jeśli jednak nie chcesz, aby strona była indeksowana, dodaj tag za pomocą noindex wartość.

Śledź i Nofollow

Domyślnie roboty indeksujące podążają za każdym linkiem na stronie i indeksują te połączone strony (chyba że mają instrukcje uniemożliwiające indeksowanie). Tak więc dodanie metatagu robots przy pomocy podążać wartość jest opcjonalna. Jednak użyj nofollow jeśli nie chcesz, aby roboty indeksujące korzystały z linków na stronie.
Instrukcje mogą na siebie nakładać również na siebie. Więc jeśli chcesz dodać zarówno nofollow, jak i noindex do strony internetowej, możesz dodać oba jednocześnie:

Wszystko lub nic

Częste są następujące kombinacje:

 • indeksuj i śledź
 • noindex i nofollow

Aby to zrobić, możesz użyć skróconej instrukcji wszystkich lub żadnej.

Istnieją dodatkowe słowa kluczowe, których możesz użyć, aby dostarczyć ukierunkowane instrukcje. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie wyszukiwarki zwracają uwagę na wszystkie te polecenia.

 • content = "noimageindex": instruuje roboty indeksujące, aby nie indeksowały żadnych obrazów pojawiających się na stronie internetowej. Jeśli jednak obrazy te pojawią się na innych stronach internetowych, zostaną zindeksowane. Aby zapobiec indeksowaniu obrazów, dodaj instrukcje robota do nagłówka HTTP dostarczonego z plikiem obrazu.
 • content = „noarchive”: instruuje roboty indeksujące do indeksowania strony bez buforowania pełnej kopii strony.
 • content = „nosnippet”: instruuje wyszukiwarki, aby nie wyświetlały fragmentu, gdy strona jest wyświetlana w wynikach wyszukiwania, a także zapobiega buforowaniu strony.
 • content = „noodp”: instruuje wyszukiwarki, aby nie używały opisu strony z ODP jako fragmentu w wynikach wyszukiwania.
 • content = "noydir": instruuje Yahoo, aby nie używał opisu strony z katalogu Yahoo jako fragmentu w wynikach wyszukiwania.
 • content = „notranslate”: instruuje Google, aby nie oferował tłumaczenia strony internetowej.
 • content = "niedostępne po: [data / godzina RFC 850]": informuje Google, że strona nie powinna pojawiać się w wynikach wyszukiwania po określonej dacie i godzinie.

Zasoby

Większość metatagów robotów jest dość prosta. Jeśli jednak planujesz dostarczyć skomplikowane instrukcje, zapoznaj się z kilkoma zasobami, w których możesz dowiedzieć się więcej o tych tagach.

 • Podręcznik robots.txt Ultimate: dowiedz się, jak używać pliku robots.txt jako alternatywy dla metatagu robots.
 • The Ultimate Guide to Meta Robots Tag: ten post zawiera tabelę z listą poleceń, na które zwracają uwagę różne roboty wyszukiwarek.
 • Roboty Meta Tag i X-Robots: dowiedz się, jak Googlebot obsługuje instrukcje robotów.
 • O robotach tag: oficjalny przegląd metatagu robots.

Dodawanie metatagów Robots do Twojej witryny

Jeśli chcesz dodać metatagi robotów do swojej witryny, możesz skopiować tagi przedstawione w tym artykule i wkleić je do kodu HTML swojej witryny. Ponadto istnieją narzędzia, za pomocą których można generować niestandardowe instrukcje i automatycznie dodawać tagi do stron internetowych generowanych przez systemy zarządzania treścią.

 • Zaawansowany generator tagów meta i podgląd wyników wyszukiwania Google: twórz metatagi, w tym tagi robotów, za pomocą tego narzędzia i zobacz podgląd, w jaki sposób Google wyświetli Twoją witrynę z zachowaniem tych reguł.
 • Darmowy generator metatagów: twórz metatagi, w tym tagi robotów, w zwykłym HTML. To narzędzie tworzy dodatkowe name = "generator" tag, który prawdopodobnie będziesz nie chcesz użyć.
 • Wtyczka WordPress, Meta Tag Manager: łatwo dodawaj szeroki zakres metatagów do poszczególnych stron.
 • Wtyczka WordPress, GA Meta Tagi: łatwo ustawić meta tagi w całej witrynie za pomocą tej prostej wtyczki.
 • Wtyczka Joomla, Easy Frontend SEO: łatwe sterowanie metatagami robota.
 • Wtyczka Joomla, Tag Meta: proste rozszerzenie metatagu.
 • Wtyczka Joomla, Meta Robots: twórz tagi z interfejsem przycisku radiowego.
 • Drupal Module, Custom Meta: utwórz dowolny typ metatagu za pomocą prostej formy.
 • Moduł Drupal, metatagi Rodzaj węzła: dodaj metatagi dla poszczególnych węzłów.

Kontroluj swoje roboty

Jeśli chcesz kontrolować, w jaki sposób roboty indeksują witrynę, metatag robots jest dobrym mechanizmem. Jest łatwy do zrozumienia, łatwy do wdrożenia i może mieć ogromny wpływ na sposób indeksowania witryny przez wyszukiwarki.

Używaj go dobrze, a metatag robots zapewni wyszukiwarkom traktowanie Twojej witryny tak, jak chcesz. Używaj go źle, a wyszukiwarki mogą zapomnieć o tobie.

Upewnij się, że używasz go ostrożnie.


Dalsza lektura i zasoby

Mamy więcej przewodników, samouczków i infografik związanych z kodowaniem i tworzeniem stron internetowych:

 • Komponowanie dobrego HTML: jest to solidne wprowadzenie do pisania poprawnie sformatowanego HTML i korzystania z oprogramowania weryfikującego HTML.
 • CSS3 – wprowadzenie, przewodniki i zasoby: jest to świetne miejsce do rozpoczęcia nauki układu strony.
 • Zasoby ASP.NET: w tym przewodniku zapoznasz się z platformą Microsoft .NET do tworzenia stron internetowych.

HTML dla początkujących – najlepszy przewodnik

Jeśli naprawdę chcesz nauczyć się języka HTML, stworzyliśmy artykuł o długości książki HTML dla początkujących – przewodnik po najlepszych podręcznikach. To naprawdę najlepszy przewodnik; zabierze cię od samego początku do opanowania.

HTML dla początkujących - najlepszy przewodnik HTML dla początkujących – najlepszy przewodnik

>

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map