Raspberry Pi Wprowadzenie i zasoby

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


Za każdym razem, gdy prowadzisz samochód lub rozmawiasz przez telefon komórkowy, używasz urządzenia składającego się z potężnych mikroprocesorów i elektroniki. Zazwyczaj te elementy elektroniczne są przeznaczone do pojedynczej aplikacji, takiej jak przetwarzanie poleceń głosowych w telefonie lub sterowanie niektórymi aspektami silnika. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak taka elektronika działała lub chciałeś zacząć od własnych projektów, to Raspberry Pi jest doskonałym punktem wyjścia. Tysiące hobbystów i entuzjastów stworzyło już wspaniałe projekty – od prostych odtwarzaczy MP3 po złożone drukarki 3D. Rzućmy okiem na niektóre zasoby, które pomogą Ci zacząć!

Historia

Na początku 2000 roku Eben Upton był sfrustrowany brakiem zainteresowania dzieci w wieku szkolnym dyscyplinami naukowymi i inżynierskimi. Tak więc w 2006 roku on i jego koledzy z Uniwersytetu Cambridge postanowili stworzyć niedrogą płytę komputerową, którą łatwo zaprogramować. Nadzieją było stworzenie środowiska, w którym dzieci mogłyby budować proste projekty, aby zrozumieć elektronikę. Rezultatem było Raspberry Pi (RPi). Od tego czasu sprzedano miliony sztuk.

Jednostki RPi przeszły przez lata kilka aktualizacji. Pierwsza jednostka, Raspberry Pi 1, została wprowadzona w 2012 roku. Linia ta zawierała kilka modeli, w tym A i B, które zostały później zaktualizowane do A + i B +. Wszystkie modele są obecnie wyposażone w procesor ARM o różnej prędkości i ilości pamięci RAM. Początkowo wszystkie karty obsługiwały SD, ale teraz obsługują microSD do przechowywania. Płytki różnią się głównie szybkością procesora i pamięci RAM oraz obsługiwanym sprzętem. Najnowsze urządzenia obsługują łączność bezprzewodową i Bluetooth 802.11n, a także HDMI, Ethernet, grafikę 3D oraz wyjście audio / wideo. Dostępne są również dodatki do urządzeń, w tym aparaty 8-megapikselowe i Sense HAT z wieloma czujnikami, w tym żyroskopem i akcelerometrem.

Poradniki

Sprawdzając te samouczki, pomyśl o zmianach, które możesz wprowadzić, aby ulepszyć projekt. Oto kilka linków do stron internetowych z samouczkami dla różnych projektów, które pomogą Ci zacząć:

 • Projekty Raspberry Pi Foundation: są to proste projekty, które pozwalają użytkownikowi poczuć smak środowiska, pisać proste programy i interfejs z zewnętrznymi czujnikami.
 • Projekty instruktażowe: Witryna instruktażowa zawiera projekty od prostych do złożonych. Projekty zawierają kod oraz zestawienie elementów potrzebnych do ukończenia projektu. Dołączone są również szczegółowe instrukcje instalacji.
 • Projekty Makezine: podobnie jak witryna Instructable, Makezine oferuje także różne projekty Raspberry Pi, różniące się poziomem trudności, zawierające szczegółowe instrukcje. Dodatkową zaletą witryny Makezine jest to, że użytkownicy mogą sortować według czasu trwania projektu i trudności. Niektóre projekty zawierają również wideo demonstrujące konfigurację.

Niektóre tutoriale dotyczące systemu Raspberry Pi i jego konfiguracji można znaleźć tutaj:

 • Rozpoczęcie pracy z Raspberry Pi 2: ten samouczek to przewodnik krok po kroku dotyczący konfigurowania i korzystania z podstawowych operacji we / wy na Raspberry Pi 2. Większość pojęć zawartych w tym podręczniku można zastosować w przypadku innych modeli.
 • Raspberry Pi Sensor: dowiedz się, jak przetwarzać dane czujnika temperatury z RPi
 • Podstawy języka Python: prosty przykład programowania w języku Python dla Raspberry Pi
 • Samouczek dla początkujących użytkowników języka Python i IO: uczy, jak używać języka Python do przetwarzania danych wejściowych

Samouczki wideo

Oto kilka samouczków wideo, które mogą być również pomocne:

 • Podstawowa konfiguracja wideo: w tym samouczku wideo opisano płytę i opisano sposób zasilania urządzenia i instalacji systemu operacyjnego Raspbian;
 • WIFI i wideo konfiguracji podstawowej: ten film pokazuje, jak pobrać obraz systemu operacyjnego i skonfigurować sieć WIFI;
 • Samouczek dodatku kamery: ten film pokazuje konfigurację modułu kamery na RPi;
 • Strumieniowanie muzyki: ten samouczek pokazuje, jak krok po kroku skonfigurować strumieniowanie muzyki w urządzeniu;
 • GPIO Video Tutorial: zaawansowany samouczek obejmujący podstawy GPIO z prostym przykładem LED.

System operacyjny

Podobnie jak komputer stacjonarny lub laptop, jednostki Raspberry Pi wymagają systemu operacyjnego. Aby uzyskać system operacyjny, musisz pobrać obraz na kartę SD. Poniższy samouczek może pomóc pobrać obraz systemu operacyjnego na kartę SD lub micro-SD:

 • Karty SD Raspberry Pi: samouczek opisujący podstawy kart SD i sposób konfiguracji na nich obrazów.

Większość zainstalowanych systemów operacyjnych jest oparta na różnych dystrybucjach Linuksa podobnych do Debiana i Fedory. Podczas pracy z jednostkami Raspberry Pi opłaca się wygodnie korzystać z wiersza poleceń systemu Linux. Oto kilka zasobów, które mogą pomóc:

 • Typowe polecenia systemu Linux: lista poleceń ze słynnej serii książek „Manekiny” zawiera niektóre często używane polecenia systemu Linux.
 • Ściągawka poleceń systemu Linux: Przydatne odniesienie do poleceń i przykładów systemu Linux. Świetna strona do szybkiego odniesienia!

Pamiętaj, że podczas pracy z Linuksem we wszystkich poleceniach rozróżniana jest wielkość liter. Oznacza to, że jeśli chcesz wykonać polecenie „ls”, nie możesz wpisać czegoś takiego jak „Ls” lub „LS” i oczekiwać tego samego wyniku.

Książki

Oprócz przeglądania samouczków i filmów online, spójrz na te książki:

Generał

 • Raspberry Pi: 2 Instrukcja użytkownika dla początkujących autorstwa Alexa Benjamina: zawiera przegląd RPi i jak zacząć.
 • Podręcznik użytkownika Raspberry Pi autorstwa Upton i Halfacree: napisany dla osób początkujących w środowisku Raspberry Pi, ta książka zawiera instrukcje krok po kroku dotyczące instalacji, konfiguracji i dostosowywania jednostki RPi.
 • Programowanie Raspberry Pi, wydanie drugie: Pierwsze kroki z Pythonem Simon Monk: uczy osób, jak konfigurować Python i tworzyć programy dla RPi.

Projektowanie

 • Adventures in Raspberry Pi Carrie Ann Philbin: świetna książka o prostych projektach elektronicznych skierowana do dzieci.
 • Książka kucharska Raspberry Pi autorstwa Simona Monka: podobnie jak tytuł, książka zawiera przepisy, w tym kod i instrukcje dla różnych projektów RPi, takich jak korzystanie z GPIO i odczytywanie sygnałów z czujników.
 • Raspberry Pi Projects for the Evil Genius autorstwa Donalda Norrisa: książka o zaawansowanych, ale interesujących projektach, które możesz zrobić z Raspberry Pi.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć świetne projekty elektroniczne, czy prototypowe projekty w świecie rzeczywistym, urządzenia Raspberry Pi to tania, ale efektywna inwestycja czasu i pieniędzy. Zdobądź go już dziś i zacznij budować niesamowite projekty!

Dalsza lektura i zasoby

Mamy więcej przewodników, samouczków i infografik związanych z kodowaniem i trudniejsze:

 • Zasoby dotyczące programowania NXT-G: dowiedz się wszystkiego o języku tworzenia robotów w LEGO MINDSTORMS NXT. Zgadza się: roboty Lego!
 • Verilog Programowanie Wprowadzenie i zasoby: jeśli chcesz zrobić krok w dół, Verilog pozwala zaprojektować układy komputerowe.
 • Linux Programowanie Wprowadzenie i zasoby: Linux jako podstawowy system operacyjny Raspberry Pi powinien być bardzo interesujący. Ten zasób dotyczy programowania na poziomie sprzętowym.
 • Przewodnik po Perlu i zasoby: Perl jest popularnym językiem do kodowania Raspberry Pi. W tym artykule zaczniesz z nim korzystać.

Raspberry Pi: Jak zacząć

Chcesz szybko przyspieszyć na Raspberry Pi? Sprawdź naszą infografikę, Raspberry Pi: Jak zacząć Wyświetla wszystkie części sprzętu i prowadzi przez pierwszy program.

Raspberry Pi: Jak zacząć
Raspberry Pi: Jak zacząć

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me