Programowanie Prolog: Daj swojemu botowi AI najlepsze życie.

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


Prolog to logiczny język programowania. Jako takie, może wydawać się wręcz dziwaczne dla ludzi, którzy mają doświadczenie z takimi rzeczami jak C ++ lub Perl. Pomysł jest bardzo prosty. W programie definiujesz fakty i reguły (relacje między faktami). Na tej podstawie możesz wykonywać zapytania. Jednak dzięki tym prostym funkcjom można wiele zrobić

Aby dać ci pojęcie o mocy Prologa, został on zaprojektowany do przetwarzania języka naturalnego. Prawdopodobnie słyszałeś o ELIZA – jednym z pierwszych napisanych chatbotów. Tak właśnie zaprojektowano Prolog.

W rzeczywistości istnieją wersje ELIZA Prolog online. Ale to dopiero początek. Jest szeroko stosowany w wielu obszarach, które uważamy za „sztuczną inteligencję”, szczególnie w systemach eksperckich.

Jak działa Prolog

Prolog może być mylący dla osób mających doświadczenie z językami proceduralnymi. Chociaż ma z pewnością aspekty proceduralne, w większości chodzi o stworzenie systemu faktów i ich relacji. Następnie pozwalasz Prologowi zarządzać szczegółami tego, jak to się robi. Programowanie proceduralne zwykle polega na zadawaniu wielu pytań „jeśli”. Prolog ma ten aspekt wbudowany w system danych.

Aby uzyskać podstawowe pojęcie o Prologu, musimy porozmawiać o jego trzech podstawowych aspektach: faktach, regułach i zapytaniach.

 • Fakty: tak właśnie byś pomyślał. Mówi systemowi pewne informacje. W poniższym przykładzie oświadczamy, że Heather lubi Thomasa:
  • lubi (wrzos, Thomas).
 • Zasady: tworzą logiczne wyrażenia. Używają rzeczy takich jak: – operator, co w zasadzie oznacza „jeśli:
  • lubi (Thomas, wrzos): – lubi (wrzos, Thomas).

  Stwierdza to, że Thomas lubi Heather, jeśli „Heather lubi Thomas” jest prawdą. Zauważ, że pierwotny fakt jest domyślną zasadą, którą można zapisać jako:

  • like (heather, thomas): = true.
 • Zapytania: pozwalają nam zadawać pytania systemowe. Na przykład:
  • ? lubi (Thomas, wrzos).

  Stawia to pytanie: „Czy Thomas lubi Heather?” A Prolog odpowiedziałby „tak”. To dlatego, że po raz pierwszy ustaliliśmy, że Heather lubiła Thomasa z faktem. Następnie stworzyliśmy zasadę, która mówi, że Thomas lubił Heather, jeśli ona go lubiła.

Innym ważnym aspektem Prologa jest stosowanie zmiennych. Być może zauważyłeś, że wszystkie podane do tej pory przykłady są małymi literami. W Prologu element (zwany „atomem”) rozpoczynający się od dużej litery jest zmienną. Wyobraź sobie, że chcieliśmy dowiedzieć się, co mieli przyjaciele Heather, możemy stworzyć zmienną Znajomi, aby to zrobić:

? polubienia (wrzos, przyjaciele).

To zadaje pytanie: „Kto lubi wrzos?” A Prolog ładuje Przyjaciół tym, co zostało zdefiniowane. W naszym przypadku jest to Thomas. Ale może to być lista osób.

Zasoby

Teraz, gdy masz już podstawowe pojęcie o tym, o co chodzi w Prologu, spójrzmy na niektóre zasoby, które pozwolą Ci zacząć pracę jako programista logiki.

Poradniki

 • Wprowadzenie do Prologu: jest to bardzo prosty samouczek, ale dotyczy kilku podstawowych problemów, które inne samouczki mają tendencję do połysku.
 • Spróbuj programowania logicznego! Delikatne wprowadzenie do Prologu: koncentruje się na programowaniu logiki jako innym paradygmacie programowania.
 • Prolog: – Samouczek: jest to szczegółowe, przykładowe wprowadzenie do języka.
 • Dowiedz się Prolog teraz: jest to dokładny samouczek, który zaczyna się od początku i przechodzi do zaawansowanych przedmiotów.

Samouczki wideo

Oprócz standardowych samouczków w Prologu jest wiele dobrych samouczków wideo. Są zaskakująco łatwym sposobem na poznanie podstaw.

 • Samouczek Prologa Dereka Banasa: jest to doskonały godzinny samouczek wideo, który zabierze Cię do pracy od samego początku: instalowanie Prologu na komputerze.
 • Programowanie w Prologu: to czteroczęściowe wprowadzenie do filmu The Simple Engineer z wykorzystaniem SWI-Prolog, które działa na prawie wszystko.
 • Programowanie logiki: jest to część cyklu wykładów Pallaba Dasgupty na temat sztucznej inteligencji. Ten dotyczy programowania logicznego. Jest też wykład uzupełniający na temat Prologu.

Prolog Books

Jeśli jesteś naprawdę zainteresowany, możesz zajrzeć do książki, która pozwoli Ci dokładniej przejść przez ten temat.

 • Prolog Programming Success in a Day autorstwa Sam Key: mała książka, która wprowadza Prologa w dzień (lub wieczorem).
 • Programowanie w Prologu przez Clocksin Mellish: jest to dokładne, ale zwięzłe wprowadzenie do Prologu.
 • Prolog Programowanie sztucznej inteligencji Ivana Bratko: pomimo tego, jak to brzmi, jest to wprowadzenie do Prologu – i które bardzo głęboko wchodzi w temat.
 • The Art of Prolog: Zaawansowane techniki programowania Sterlinga i Shapiro: to klasyk, ale nie wstęp. Jest to coś, co powinieneś sprawdzić, kiedy znasz język.

Wdrożenia Prolog

Dostępne są różne bezpłatne kompilatory i tłumacze Prolog.

 • Toy Prolog Interpreter: jest to internetowy tłumacz z Monash University, który jest doskonałym narzędziem do sprawdzania małych fragmentów kodu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku samouczków, zanim zajmie Ci się problem z instalacją kompilatora na komputerze.
 • SWI-Prolog: jest to szeroko stosowana implementacja Prologu dostępna dla prawie każdej platformy.
 • GNU Prolog: to darmowy kompilator Daniela Diaza.
 • Bezpłatne kompilatory i implementacje Prolog: Lista innych implementacji Prolog na Wolnym Kraju.

Inne zasoby

Dostępnych jest wiele innych zasobów. Niektóre z nich pochodzą z dalekiej przeszłości, więc pamiętaj, że niektóre informacje mogą być nieaktualne.

 • Przewodnik po Prologu: jest to dość stary zasób, ale zawiera on wiele przydatnych informacji.
 • Programowanie w świecie rzeczywistym w SWI-Prolog: zawiera wiele informacji dla programistów SWI-Prolog, ale wiele z nich będzie użytecznych dla osób korzystających z innych środowisk. Szczególnie interesujące są najczęściej zadawane pytania dotyczące ## Prolog.
 • Prolog WikiBook: jest to doskonały przegląd języka z dużą ilością zaawansowanych materiałów.
 • Stack Overflow Prolog: jest to forum online dla programistów z ogromną ilością informacji. Sprawdź także stronę Prolog Tagged Questions.
 • Grupa dyskusyjna SWI-Prolog: nie jest to grupa wyjątkowo aktywna, ale wciąż jest w niej wielu kompetentnych ludzi. Sprawdź także grupę comp.lang.prolog.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy chcesz się na nim skoncentrować, czy po prostu użyć go jako uzupełnienia innych narzędzi programistycznych, Prolog to świetny język do nauki. Jako logiczny język programowania pozwala myśleć o problemach w mniej proceduralny sposób. Dzięki tym zasobom możesz uczyć się i robić postępy w programowaniu Prolog.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map