Programowanie PostScript: graficzny interfejs użytkownika, czcionki i więcej. Dowiedz się, jak to działa.

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


PostScript to specjalny język programowania przeznaczony do opisywania wyników wizualnych: drukowania, układu strony, projektowania czcionek, graficznego interfejsu użytkownika i pojedynczych obrazów. Opisowy aspekt języka jest w stanie definiować obrazy w sposób niezależny od rozdzielczości – oznacza to, że nie opisuje pikseli (jak bitmapa), a raczej opisuje kształty, które można skalować do dowolnego rozmiaru lub rozdzielczości, nieco podobnie do prostszego Format skalowalnej grafiki wektorowej (SVG).

Tym, co sprawia, że ​​PostScript jest naprawdę interesujący, jest to, że nie jest to tylko wizualny język opisu. Jest to także kompletny język programowania wysokiego poziomu Turinga. Oznacza to, że możesz zrobić coś więcej niż tylko opisać skalowalny obraz; możesz także zdefiniować algorytmy tworzące obrazy lub pisać złożone programy generujące znaczące wyniki wizualne lub rozszerzyć je, aby zbudować komputerowy system GUI.

PostScript jest potężnym i interesującym językiem o szerokim zakresie zastosowań, od publikacji na komputerze po wizualizację danych.

Krótka historia PostScript

Pracując nad projektowaniem układów scalonych i powstającą technologią drukarek laserowych w Xerox pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku, John Warnock, Charles Geschke i kilku innych wymyślili język o nazwie Interpress. Interpress był językiem opisu strony, co oznacza, że ​​można go użyć do opisu wizualnego układu elementów na drukowanej stronie. Został oparty na Forth i był zainspirowany – między innymi – poprzednią pracą Warnocka nad interpretatorem grafiki 3D.

Warnock i Geschke próbowali przekonać Xerox do bezpośredniej komercjalizacji języka, ale Xerox był ostatecznie niezainteresowany. Razem z Dougiem Brotzem, Edem Taftem i Billem Paxtonem opuścili Xerox i założyli Adobe Systems. Adobe został założony w 1982 roku. PostScript, zainspirowany przez Interpress, został wydany w 1984 roku.

Steve Jobs, założyciel Apple, wpłynął na Adobe, aby PostScript był odpowiedni do sterowania drukarkami laserowymi. W 1985 r. Firma Apple wydała pierwszą drukarkę laserową z obsługą PostScript. To zapoczątkowało rewolucję w dziedzinie publikowania na komputerach stacjonarnych, z Apple i Adobe w centrum. Utrzymująca się dominacja oprogramowania Adobe (Photoshop, Illustrator, Acrobat) i komputerów Mac (choć Apple już nie robi drukarek) w profesjonalnej grafice i pracach wydawniczych – i związanych z nimi zawodach twórczych – jest w dużej mierze spowodowana kursem wyznaczonym przez ich wczesną współpracę przez PostScript.

Druga wersja PostScript, nazwana „PostScript Level 2”, została wydana w 1991 roku; oryginalna wersja została zmieniona na „PostScript Level 1”. Gdy w 1997 r. Pojawiło się trzecie i ostateczne wydanie, było to po prostu „PostScript 3.”

Spadek PostScript

PostScript może i był używany na wiele różnych sposobów. Na przykład dwa różne systemy graficznego interfejsu użytkownika były oparte na PostScript i zostały wykorzystane jako podstawa formatu pliku graficznego. Jednak trzy główne obszary zastosowania to język sterowania drukarką, język opisu strony do tworzenia układów dokumentów oraz format czcionki.

Dla większości użytkowników – zwłaszcza w przypadku publikacji komputerowych – każdy z tych trzech głównych obszarów zastosowania został w dużej mierze zastąpiony przez późniejszą technologię:

 • Adobe wprowadził Portable Document Format w 1993 r. I uczynił go otwartym standardem w 2008 r. W 2007 r. Główny naukowiec Adobe Dov Isaacs wyjaśnił, że PostScript jest zasadniczo przestarzały na rzecz PDF dla języka opisu strony, a ponadto format pliku graficznego EPS nie powinny już być używane do nowych dzieł sztuki.
 • Formaty czcionek PostScript zostały najpierw zakwestionowane przez format Apple TrueType, a następnie ostatecznie zastąpiły je całkowicie, gdy Adobe i Microsoft współpracowały przy tworzeniu specyfikacji OpenType. OpenType jest nadzbiorem zarówno TrueType, jak i PostScript, więc – w pewnym sensie – PostScript działa w OpenType, ale nie jako samodzielny język.
 • Użycie PostScript jako języka sterowania drukarką zostało w dużej mierze przestarzałe przez HP Printer Command Language (PCL), który stał się standardem branżowym.

Podstawowe samouczki PostScript

PostScript jest częściej generowany programowo niż ręcznie. Tak więc wiele osób posługujących się językiem musi tylko go rozumieć, a nie dogłębnie. Jeśli chcesz zrozumieć, co to jest plik PostScript i jak one działają, przeczytaj jeden lub dwa z nich, a będziesz mieć dobry początek.

 • Krótki tutorial Postscript, krótkie, ale pomocne wprowadzenie do języka z zajęć z informatyki na Carnegie Mellon University.
 • Jak wykonywać proste polecenia PostScript, szybkie wprowadzenie do prostych poleceń rysowania.
 • Samouczek Wprowadzenie do języka PostScript, samouczek korzystania z języka, który zawiera także sporo przydatnych podstaw i historii.
 • Tom Trebisky z Multiple Mirror Telescope Observatory ma nieco lekceważący samouczek PostScript, który będzie szczególnie pomocny, jeśli lubisz rozsądne wyjaśnienia dziwactw PostScript. („Dawno, dawno temu autorzy PostScript siedzieli przy paleniu crack”.)
 • Krótkie wprowadzenie do PostScript (PDF), jeden z lepszych samouczków wprowadzających, z dobrze oznaczonymi przykładami i jasnymi objaśnieniami – idealne dla osób uczących się wizualnie, a także osób z podstawową znajomością programowania.
 • Math-Centric PostScript Manual, z Wydziału Matematyki Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.
 • Język Adobe PostScript i dlaczego „Bezpośredni” PostScript ma sens, wprowadzenie do języka, wraz z przekonującym argumentem do nauki pisania PostScript, a nie generowania za pomocą oprogramowania do edycji grafiki.
 • Samouczek PostScript, bogate w przykłady wprowadzenie z UC San Diego (dostępne również w formacie PDF).
 • Krótki samouczek PostScript Maths, w którym można nauczyć się robić kartki świąteczne ozdobione fraktalnymi płatkami śniegu; a jeśli ci się spodoba, sprawdź L-Systems w PostScript, gdzie możesz nauczyć się tworzyć smocze krzywe i inne piękne rekurencyjne projekty.
 • Samouczek wideo PostScript w trzech częściach: 01 Stos, 02 Arytmetyka, 03 Grafika.
 • Programowanie w Samouczku PostScript Video, mowa o PostScript jako języku programowania, a nie tylko graficznym języku opisu.

Szczegółowe zasoby do nauki języka PostScript

Te samouczki zapewniają pełniejsze omówienie języka, od podstawowego użycia po zaawansowane koncepcje. Większość z nich wymaga dłuższego czasu pracy.

 • Pierwszy przewodnik po PostScript, ładne wprowadzenie krok po kroku do PostScript.
 • Nauka języka PostScript przez działanie (PDF), który naprawdę jest jedynym sposobem nauki.
 • Myślenie w PostScript (PDF), niezbędny przewodnik do prawdziwego zrozumienia języka.
 • Ilustracje matematyczne: Podręcznik geometrii i PostScript, niezbędny przewodnik Billa Casselmana po używaniu PostScript do matematyki i wizualizacji.
 • Samouczek języka PostScript i książka kucharska (PDF), oficjalny przewodnik językowy Adobe Systems – znany jako „Blue Book”.
 • PostScript Language Program Design (PDF), kolejny oficjalny dokument referencyjny Adobe – znany jako „Zielona Księga”.

Odniesienie

 • PostScript Language Reference (PDF), wysoce techniczny 900-stronicowy podręcznik Adobe, obejmujący każdy szczegół języka.
 • PostScript FAQ, zasób WikiBooks.
 • Biblioteka Guru’s Lair PostScript Library Dona Lancastera, niezwykły zbiór informacji na temat PostScript i pokrewnych tematów, a także narzędzia programowe, samouczki dotyczące geometrii i kilka innych rzeczy, których prawdopodobnie będziesz potrzebować, jeśli poważnie podchodzisz do rozwoju PostScript.
 • Acumen Journal, (obecnie nieczynne) czasopismo obejmujące wiadomości i informacje PostScript i PDF – archiwa z lat 2000–2013 są dostępne online i zawierają wiele informacji.
 • Przykłady PostScript, lista linków do zestawów przykładów, w tym tych z niebieskich i zielonych książek.

Przybory

 • ImageMagick, pakiet oprogramowania do tworzenia, edytowania, tworzenia lub konwertowania plików obrazów na różne formaty i poza nimi, w tym PostScript.
 • Pslib, biblioteka programistyczna do dynamicznego generowania plików PostScript; writtern w C, z powiązaniami dla PHP, Python, Tcl, Perl, COBOL i Common Lisp.
 • Gnuplot, narzędzie do grafiki i wizualizacji wiersza poleceń, które może generować PostScript (i wiele innych formatów).
 • Cairo, biblioteka graficzna w języku programowania C, która obsługuje dane wyjściowe PostScript; zobacz także bibliotekę ADG, która udostępnia obiekty rysunkowe podobne do CAD.
 • GNU a2ps, narzędzie do konwersji i drukowania „dowolny na PostScript”.
 • GNU Enscript konwertuje pliki ASCII na PostScript.

GhostScript

Niezbędnym narzędziem do pracy z PostScript jest GhostScript (lub GNU Ghostscript Fundacji Wolnego Oprogramowania).

GhostScript to interpreter PostScript oraz przeglądarka i edytor plików PDF, którego można używać do konwersji między tymi dwoma i kilkoma innymi formatami plików, a także do tworzenia plików PostScript od zera. Jest również często używany „pod maską” przez sterowniki drukarek podczas drukowania danych wyjściowych PostScript na drukarkach innych niż PostScript. Za pomocą GhostScript można tworzyć wirtualne drukarki PostScript lub drukować bezpośrednio do plików PDF.

Alternatywy dla GhostScript

GhostScript to duży program z dużym nakładem pracy. Aby ułatwić przeglądanie plików PS, istnieją również dwie powiązane aplikacje „Podgląd PostScript”, GhostView i GSView.

W przypadku plików PostScript istnieje kilka darmowych przeglądarek PostScript, ale – ponieważ GhostView jest darmowy i open source – nie ma istotnego powodu, aby z nich korzystać. Dostępna jest przeglądarka PostScript online, która może być pomocna, jeśli chcesz od czasu do czasu na coś spojrzeć i nie chcesz instalować GhostView.

Adobe Acrobat pozwala użytkownikom pracować zarówno z plikami PDF, jak i PostScript, i jest „złotym standardem” produktów komercyjnych w tej przestrzeni.

Materiały do ​​nauki GhostScript

 • Wprowadzenie do Ghostscript, bardzo szybki przegląd z Wydziału Informatyki Uniwersytetu Wisconsin.
 • Kolejne wprowadzenie do GhostScript, nieco bardziej szczegółowe.
 • Wprowadzenie do GNU GhostScript wyjaśnia podstawowe użycie GhostScript, a także zawiera podstawowy samouczek PostScript.
 • Jak korzystać z Ghostscript, dogłębnej oficjalnej dokumentacji.
 • GhostScript User Manual (PDF), przewodnik po uruchomieniu GhostScript, wyciąg z PostScript & Acrobat / PDF: Aplikacje, rozwiązywanie problemów i publikowanie na wielu platformach autorstwa Thomasa Merza.
 • Pierwsze kroki z PostScript, to skoncentrowane na GhostScript wprowadzenie do używania PostScript.
 • Korzystanie z Ghostscript do konwertowania i łączenia plików, szybki przewodnik po jednym z bardziej typowych zadań w GhostScript.
 • Ghostscript Linux Howto, to dobry przegląd korzystania z GhostScript w środowisku Linux.
 • Tworzenie plików wyjściowych PDF / A za pomocą XeTeX i Ghostscript to tutorial do tworzenia plików PDF / A, wymagany przez niektórych wydawców.
 • Ghostscript – Pierwsze 10 kroków wyjaśnia, jak uruchomić GhostScript w systemie Windows 10.
 • Tworzenie wirtualnej drukarki PostScript w systemie Windows za pomocą Ghostscript wyjaśnia, jak korzystać z istniejącej drukarki innej niż PostScript, tak jakby to była drukarka PostScript, za pomocą GhostScript; samouczek jest przeznaczony dla użytkowników systemu Windows XP, ale technikę można dostosować do innych systemów Windows.
 • Drukowanie do PDF za pomocą Ghostscript i RedMon w systemie Windows wyjaśnia, jak używać GhostScript do tworzenia wysokiej jakości plików PDF bez polegania na drogim oprogramowaniu Adobe; ten samouczek obejmuje ten sam temat, ale zawiera informacje o wcześniejszych wersjach systemu Windows.

Narzędzia GhostScript

 • Ruby-ghostscript to opakowanie Ruby dla GhostScript, dzięki czemu dołączanie pliku binarnego GhostScript do aplikacji Ruby i Ruby on Rails jest bardzo łatwe.
 • Ghostscript.NET to zarządzane opakowanie wokół biblioteki Ghostscript, do użytku ze środowiskiem .NET.

Postscript Today

Wciąż jest garstka programistów aktywnie korzystających z tego języka, ale zapotrzebowanie na programistów PostScript gwałtownie spadło. Obecnie najbardziej prawdopodobne miejsce, w którym można znaleźć poważne zastosowanie PostScript, jest w starszych systemach wydawnictw z wyższej półki. Wiele narzędzi komputerowych, w tym LaTeX i GhostScript, jest nadal rozwijanych i używanych do przygotowania PostScript, głównie jako część łańcucha produkcji dokumentów połączonego z tymi starszymi systemami publikowania.

Dalsza lektura i zasoby

Mamy więcej przewodników, samouczków i infografik związanych ze składem i publikowaniem:

 • TeX i LaTeX Wprowadzenie i zasoby: ten system składu doskonale wykorzystuje GhostScript.
 • ImageMagick Wprowadzenie i zasoby: zbiór narzędzi graficznych, w tym niektóre do PostScript.

Trendy w projektowaniu stron internetowych, których nigdy nie zapomnisz

PostScript pozwala zaprojektować wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy. To nie zawsze jest najlepsza rzecz; pomyśl tylko o sieci! W naszej infografice Trendy w projektowaniu stron internetowych Nigdy nie zapomnisz przedstawiamy dekady projektów, które kiedyś uważane były za szczyt chłodu.

Trendy w projektowaniu stron internetowych, których nigdy nie zapomnisz
Trendy w projektowaniu stron internetowych, których nigdy nie zapomnisz

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map