Pligg Wprowadzenie i zasoby – i na Kliqqi

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.

Pligg to prosty, otwarty system zarządzania treścią (CMS), zaprojektowany do tworzenia sieci publikacji społecznościowych lub internetowych społeczności społecznościowych, podobnie jak Facebook, Reddit, Twitter i Digg.

Pligg jest napisany w PHP i używa standardowych baz danych MySQL. Jest licencjonowany na licencji GNU Affero Public License.

Krótka historia

Pligg został założony w 2005 roku przez jego założyciela, Erica Heikkinena. W ciągu następnych kilku lat Pligg zyskał dobrą reputację i stosunkowo dużą bazę użytkowników. Pligg był oferowany jako instalacja jednym kliknięciem przez wiele popularnych firm hostingowych i nadal jest używany przez wielu programistów do tworzenia serwisów społecznościowych.

Po dekadzie pracy nad Pliggiem Heikkinen zmęczył się utrzymywaniem go i chciał przejść do innych projektów. Ponadto, z uwagi na brak zainteresowania i kierowania programistami, rozwój Pligga zaczął zwalniać, a użytkownicy i deweloperzy Pligg byli dość nieuporządkowani. W 2015 r. Pligg odnotował gwałtowny spadek ruchu na stronie i sprzedaży ze względu na brak aktualizacji CMS.

W grudniu 2015 roku Pligg został zaoferowany do sprzedaży przez jego założyciela i właściciela, Erica Heikkinena, wraz z nazwą domeny pligg.com i poświadczeniami konta GitHub w Pligg. Firma została ostatecznie sprzedana tanio za około 50 000 USD.

Domena pligg.com jest teraz rynkiem pobierania, w którym można kupować zaufane pliki do pobrania.

Nazwa Pligg CMS została przemianowana na Kliqqi i jest obecnie obsługiwana przez dwóch głównych programistów Pligg CMS. Kliqqi został ogłoszony oficjalnym następcą Pligga wkrótce po przejęciu. Jest to nowy projekt typu open source opracowany na podstawie oryginalnego silnika Pligg CMS. Nowi właściciele domeny pligg.com zaoferowali swoje wsparcie i pomogli nowej społeczności programistów Kliqqi podczas przejścia.

Funkcje Pligga

Korzystając z Pligg, możesz łatwo stworzyć sieć społecznościową lub społeczność online. Użytkownicy Pligg kontrolują treść, w przeciwieństwie do wielu innych systemów CMS, które są przeznaczone tylko dla kilku autorów. Pligg został zaprojektowany z myślą o dużej liczbie współpracowników, przesyłających i moderujących treści, i to właśnie sprawiło, że był atrakcyjny, kiedy został uruchomiony.

Pligg jest łatwy w obsłudze i zarządzaniu, i może zasilać małe sieci społecznościowe lub podobne interaktywne społeczności za pomocą wielu treści generowanych przez społeczność.

Gdy zaprzestano opracowywania, Pligg CMS 2.0.2 był najnowszą wersją platformy. Do działania wymagany jest serwer WWW Apache, PHP w wersji 5.3 lub wyższej oraz MySQL w wersji 5.1 lub wyższej. Wymagania sprzętowe są skromne, a biorąc pod uwagę wiek systemu CMS, nie powinien mieć problemów z uruchomieniem praktycznie każdego serwera, jaki można obecnie znaleźć.

Instalowanie Pligg

U szczytu popularności wiele firm hostingowych oferowało instalator Pligg za pomocą jednego kliknięcia. Wiele samouczków instalacyjnych Pligga wciąż można znaleźć w Internecie, ale kod źródłowy Pligga w GitHub nie jest już dostępny do pobrania.

Zamiast tego sugerujemy zainstalowanie Kliqqi, oficjalnego rozwidlenia i następcy Pligga, ponieważ prace rozwojowe nad Pliggiem zostały wstrzymane i nie należy oczekiwać żadnych przyszłych aktualizacji. Ponadto strona internetowa Pligg CMS już nie istnieje, więc nie ma wsparcia dla użytkowników, a wsparcie społeczności jest niewielkie, ponieważ społeczność przeniosła się na inne platformy, a mianowicie Kliqqi. Można teraz zainstalować Kliqqi przez Softaculous

Szablony Pligg

Szereg profesjonalnych szablonów Pligg było dostępnych do pobrania z oficjalnego forum Pligg, a większość z nich była bezpłatna. Ponieważ jednak domena pligg.com została sprzedana, trudno ją teraz znaleźć.

Niestety prace nad wieloma szablonami Pligg zostały przerwane z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, szablony Pligg mają ogromną bazę kodów w porównaniu do innych systemów CMS, więc szablony kodowania wymagały dużo pracy. Po drugie, szablony Pligg miały tendencję do zrywania z każdą nową wersją, więc obciążenie związane z utrzymywaniem szablonów Pligg było po prostu zbyt wysokie i niepraktyczne dla programistów, szczególnie tych, którzy przyczynili się do projektu bezpłatnie.

Co gorsza, szablony Pligg nie działają w Kliqqi bez modyfikacji. Teoretycznie można ich używać, ale ilość pracy potrzebnej do ich ulepszenia dla Pligga sprawia, że ​​takie podejście jest niepraktyczne.

Wniosek

W czasach swojej świetności Pligg był stosunkowo udanym CMS. Chociaż nie został zaprojektowany jako wszechstronny CMS o atrakcyjności masowej (jak WordPress), Pligg z powodzeniem zaspokoi potrzeby programistów pracujących nad projektami sieci społecznościowych dziesięć lat temu.

Pamiętaj, że sieci społecznościowe były w powijakach w 2005 roku. Wielu przedsiębiorców i deweloperów postrzegało je jako niewykorzystane rynki, więc Pligg pojawił się we właściwym czasie. Umożliwiło to programistom zbudowanie sieci społecznościowej od podstaw w ciągu kilku dni, a nie tygodni lub miesięcy.

Jedną z największych wad Pligga był sposób obsługi szablonów. Szablony Pligg były uciążliwe i wymagały dużo kodowania. Co gorsza, były trudne do utrzymania i wiele z nich wymagało ulepszenia pod kątem nowych wydań Pligga.

Kliqqi jest godnym następcą Pligga, ale w przeciwieństwie do swojego poprzednika nie pojawił się we właściwym czasie. Szaleństwo w sieciach społecznościowych zakończyło się na wiele lat przed zakończeniem rozwoju Pligga. Popyt spadł, a zainteresowanie programistów platformami takimi jak Pligg i Kliqqi zmalało.

Nie oznacza to, że nie ma rynku dla Kliqqi ani ogólnie małych, niezależnych sieci społecznościowych, ponieważ wielu programistów wciąż nad nimi pracuje. Jednak popyt jest znacznie niższy niż dziesięć lat temu.

Dalsza lektura i zasoby

Mamy więcej przewodników, samouczków i infografik związanych z tworzeniem stron internetowych i zarządzaniem nimi:

  • Rankingi Google: zrozumienie, zdiagnozowanie i naprawa: jaki jest dobro witryny, jeśli nikt o niej nie wie? Dowiedz się wszystkiego o uzyskaniu rankingu Google, na który zasługujesz.
  • Najlepsza lista narzędzi dla webmasterów A-Z: znajdź wszystkie narzędzia potrzebne do łatwego zarządzania witryną.

Ultimate Guide to Web Hosting

Sprawdź nasz ostateczny przewodnik po hostingu. Wyjaśni wszystko, co musisz wiedzieć, aby dokonać świadomego wyboru.

Ultimate Guide to Web Hosting
Ultimate Guide to Web Hosting

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me