Opracowanie SMIL: twórz prezentacje, które rozśmieszą ludzi

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


SMIL to skrót od Synchronized Multimedia Integration Language. Pomimo pisowni jest wymawiane „Uśmiech”. W oparciu o XML, SMIL wyświetla nie tylko treść, ale także czas. W rezultacie służy do tworzenia prezentacji multimedialnych i animacji. Bardzo prostym przykładem może być wyświetlenie karty tytułowej przez 5 sekund, a następnie obrazu przez 10 sekund. Ale SMIL może zrobić znacznie więcej.

Historia SMIL

Już w 1997 roku konsorcjum World Wide Web (W3C) zaczęło opracowywać SMIL. Pierwsza oficjalna wersja (SMIL 1.0) została wydana w 1999 r. W 2001 r. Została wydana SMIL 2.0, która wprowadziła pewne zmiany w podstawowej strukturze języka i wprowadziła moduły do ​​animacji i synchronizacji. Obecny standard to SMIL 3.0, który został wydany w 2008 roku. Rozszerzył on istniejące moduły i dodał więcej.

Po wydaniu SMIL 1.0 Microsoft i niektóre inne firmy zaproponowały W3C HTML + TIME. Był to system umożliwiający wyświetlanie SMIL w zwykłych przeglądarkach. W3C znacznie zmienił system i wydał XHTML + SMIL, który dodał funkcjonalność SIML do XHTML.

Funkcjonalność SMIL

SMIL pozwala kontrolować wszystkie aspekty wyświetlania, które można kontrolować za pomocą programu PowerPoint lub podobnego narzędzia prezentacji multimedialnej:

 • Układ
 • Czas wydarzeń
 • Przejścia
 • Media (obrazy, wideo, audio)
 • Animacja z SVG [1]

Dlaczego warto korzystać z SMIL

Nauczenie się kodowania SMIL może wydawać się kłopotliwe, kiedy możesz po prostu użyć programu PowerPoint i przekonwertować go na format flash do dystrybucji. SMIL ma jednak wiele zalet w stosunku do tego rodzaju podejść. Poniżej znajdują się najważniejsze, ale możesz dowiedzieć się więcej, czytając, Co to jest SMIL i dlaczego warto z niego korzystać?

 • Otwórz format pliku. Jest to szczególnie przydatne, jeśli współpracujesz z co najmniej jedną osobą.
 • Pliki multimedialne są zewnętrzne. Po zakończeniu tworzenia plików multimedialnych należy je przesłać tylko raz, nawet jeśli wprowadzisz znaczące zmiany w swoich prezentacjach. Ponadto Twoje prezentacje mogą korzystać z plików multimedialnych na różnych serwerach. Oznacza to również, że różne prezentacje mogą korzystać z tych samych plików multimedialnych.
 • Łatwość edycji. Hurtowe zmiany prezentacji są często bardzo zaangażowane. W przypadku SMIL wystarczy wyciąć i wkleić wiersze kodu.

Format SMIL

Pliki SMIL wyglądają jak normalne pliki XHTML. W rzeczywistości podstawowy format jest dokładnie taki sam:

To jest obraz galaktyki Andromedy:

To jest tekst filmu opóźnionego o 5 sekund:

Jak widać, jest to plik XML. Następnie ładowana jest definicja języka SMIL 3.0.

Następnie są dwie części pliku, podobnie jak plik XHTML: głowa i ciało. W głowie są zwykłe rzeczy, takie jak metatagi. Tutaj umieściliśmy tylko jeden podstawowy znacznik układu, aby ustawić tło na kolor morski.

Ciało jest bardziej interesujące. Zaczyna się od załadowania obrazu i podpisu – wyświetlając je przez 5 sekund. Następnie ładuje wideo flash, czeka 5 sekund, a następnie wyświetla podpis tekstowy.

W tym jednym przykładzie widać większość podstawowych funkcji SMIL i łatwość tworzenia prezentacji.

Podstawowe narzędzia

Obsługa SMIL jest pobieżna w większości przeglądarek. Na przykład od wersji 45 Chrome nieaktualne obsługuje SVG SMIL. Aby nauczyć się kodować SMIL, najlepiej jest pobrać przeglądarkę SMIL. Możesz użyć typowych narzędzi, takich jak QuickTime i RealPlayer. Prawdopodobnie odniesiesz większy sukces dzięki Ambulant Player w przeglądarce open source. Jest aktywnie rozwijany i obsługuje pełną specyfikację SMIL 3.0.

Jeśli chodzi o rozwój, wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to edytor tekstu. Możesz jednak skorzystać z edytora dostosowanego do SMIL i XML.

 • SMILGen SMIL Generation Tool: edytor XML dostosowany do użytku z SMIL.
 • LimSee2: edytor SMIL 2.0, który nie jest już wsparciem i bardzo trudno go znaleźć.

Zasoby

Istnieje wiele zasobów internetowych, ale ich zlokalizowanie może być trudne, ponieważ wiele z nich zniknęło na przestrzeni lat. Te, które pozostają, często koncentrują się na SMIL 2.0. To nie jest problem, ponieważ nadal zawiera odpowiednie informacje. Zebraliśmy tutaj najlepsze zasoby.

Przegląd

 • Co to jest SMIL i dlaczego warto z niego korzystać? Jest to doskonały przegląd dla osób, które koncentrują się na tworzeniu prezentacji, a nie na kodowaniu.
 • Strona SMIL 3.0 W3C. Zapewnia to specyfikacje całego systemu.

Poradniki

 • Multimedia 4 Wszyscy SMIL. Ta strona zawiera ogromną ilość informacji o różnych wersjach SMIL. Najważniejszym wydarzeniem jest jednak kolekcja przykładów SMIL.
 • Jak się uśmiechać. Ten samouczek poprowadzi Cię przez proces tworzenia pierwszej prezentacji SMIL.
 • Wprowadzenie do zsynchronizowanego języka integracji multimediów. To jest samouczek na temat SMIL 2.0 za pośrednictwem Archive.org.

Odniesienie

 • Zsynchronizowana strona multimedialna W3C: jeśli chcesz dostać się do sedna SMIL, jest to miejsce, do którego należy się udać.

Książki

 • SMIL dla manekinów< autor: Heather Williamson. To łatwe wprowadzenie do SMIL, ale jest to stara książka, która skupia się głównie na SMIL 1.0 i 2.0.
 • SMIL 3.0: Elastyczne multimedia dla Internetu, urządzeń mobilnych i Daisy Talking Books Dicka Bultermana i Lloyda Rutledge’a.
 • Począwszy od XML: Joe Fawcett, Liam Quin i Danny Ayers. Książka dotyczy tylko SMIL, ale stanowi dobrą podstawę dla XML, który jest rdzeniem SMIL.
 • SVG Essentials autorstwa J David Eisenberg i Amelii Bellamy-Royds. Nie chodzi o SMIL per se, ale jest bardzo przydatny dla koderów SMIL.

Wniosek

SMIL to świetne narzędzie dla osób, które chcą tworzyć i rozpowszechniać prezentacje. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcesz tworzyć prezentacje, które wymagają okresowej aktualizacji. Istnieje skromna krzywa uczenia się, ale gdy już ją zrozumiesz, jest to tak proste, jak kodowanie XHTML. Pozwala też na łatwe ponowne wykorzystanie kodu, którego używałeś wcześniej.

[1] SVG oznacza Scalable Vector Graphics. Za pomocą SMIL można tworzyć animacje, wprowadzając modyfikacje grafiki zależne od czasu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me