MS Windows: Ten system operacyjny rządzi światem komputerów stacjonarnych, ale jest jeszcze wiele do nauczenia

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


MS-Windows to graficzny interfejs użytkownika (GUI) opracowany i sprzedawany przez Microsoft Corporation. Częściej nazywany po prostu „Windows”, reprezentuje rodzinę systemów operacyjnych opartych na grafice, która zyskała na znaczeniu na przełomie lat 80. i 90. Nie przesadą byłoby sugerować, że rozwój systemu Microsoft Windows pomógł zapoczątkować rewolucję komputerów osobistych i szacuje się, że obecnie prawie 90% wszystkich komercyjnych urządzeń komputerowych korzysta z jakiejś formy systemu operacyjnego Windows.

Od wiersza poleceń do interfejsu graficznego

Przed opracowaniem graficznego interfejsu użytkownika komputery osobiste polegały na systemach operacyjnych dla pojedynczego użytkownika / jednego zadania, wykorzystujących podstawowy interfejs wiersza poleceń (CLI) do wszystkich operacji. Doskonałym przykładem może być MS-DOS, kolejny produkt Microsoft, który nadal widzi usługę obsługującą operacje w tle dla wielu aplikacji Windows. Dzięki interfejsowi CLI użytkownicy musieli wprowadzać polecenia tekstowe dla wszystkich operacji, co, choć skuteczne, nie było szczególnie przyjazne dla użytkownika (szczególnie dla osób o ograniczonych umiejętnościach obliczeniowych). Rozwój graficznego interfejsu użytkownika zmienił to wszystko.

Historia

W 1983 r. Bill Gates i Paul Allen ogłosili opracowanie pierwszego opartego na grafice systemu operacyjnego Microsoft. Pierwotnie kryptonim „Interfejs menedżera”, system położył podwaliny pod funkcje definiujące Windows – rozwijane menu, paski przewijania, okna dialogowe, przyjazne dla użytkownika ikony i, oczywiście, wszechobecne okna systemu operacyjnego. W 1985 r. System Windows 1.0 został wypuszczony na rynek i wkrótce nastąpiły kolejne premiery systemów Windows 2.0 i 3.0. W tym momencie system operacyjny Windows był przede wszystkim graficzną powłoką działającą na MS-DOS. Microsoft będzie nadal rozwijać tę wczesną wersję systemu Windows, wprowadzając ulepszenia w pamięci wirtualnej i sterownikach urządzeń w całej wersji 3.1.

Kolejna znacząca poprawa w systemie operacyjnym Windows pojawiła się wraz z wydaniem systemu Windows 95. Ta wersja wciąż oparta na MS-DOS zapewnia większą stabilność systemu operacyjnego i wprowadza obsługę aplikacji 32-bitowych, funkcje wielozadaniowości i długie nazwy plików. W Windows 95 pojawił się także bardziej przyjazny dla użytkownika interfejs obiektowy, który zawierał teraz standardowe menu startowe (zastępujące istniejącego Menedżera programów), pasek zadań i powłokę Eksploratora Windows. Kolejne iteracje, zwłaszcza Windows 98 i Windows ME (Millennium Edition), przyniosły dalsze ulepszenia systemu, w tym krótsze czasy uruchamiania, lepszą ochronę plików systemowych i funkcje przywracania systemu. Tutaj również zaczynamy wprowadzać bardziej komercyjne funkcje, takie jak przeglądarka internetowa Microsoft Internet Explorer i funkcje multimedialne, takie jak Movie Maker i Microsoft Media Player.

Windows NT

W miarę opracowywania i wydawania wcześniejszych wersji systemu Windows opartych na MS-DOS rozpoczęto prace nad zaktualizowaną wersją systemu operacyjnego Microsoft / IBM OS / 2. Byłby to bezpieczniejszy system operacyjny dla wielu użytkowników z kompatybilnością POSIX (interfejs przenośnego systemu operacyjnego) z zapobiegawczym wielozadaniowością i obsługą architektur wieloprocesorowych. Nazwany NT OS / 2 (oznaczony NT jako „Nowa technologia”), ostatecznie przekształci się w Windows NT 3.1, pierwszy 32-bitowy system operacyjny Microsoftu. Wydany w 1993 roku NT 3.1 był dostępny zarówno dla domowych stacji roboczych, jak i serwerów, i oznaczał wprowadzenie systemu plików NTFS firmy Microsoft, co stanowi ulepszenie w stosunku do istniejącego standardu FAT. Pod wieloma względami Windows NT 3.1 jest pierwszym pojawieniem się platformy Windows, którą znamy dzisiaj, w końcu zrywając ze starszymi wersjami systemu operacyjnego opartymi na MS-DOS.

Odejście od systemu operacyjnego opartego na MS-DOS ostatecznie doprowadziło do uruchomienia systemu Windows XP, pierwszej ważnej wersji platformy Windows NT. System Windows XP, pierwotnie sprzedawany zarówno w wersji „domowej”, jak i „profesjonalnej”, zawiera wiele istotnych zmian w stosunku do flagowego systemu operacyjnego Microsoft. Nowy system zawiera przeprojektowany interfejs użytkownika, lepszą wydajność w porównaniu ze starszymi wersjami opartymi na MS-DOS, zaawansowane funkcje wielozadaniowości oraz ulepszone funkcje multimedialne i sieciowe. W przyszłości wszystkie systemy operacyjne Windows Microsoftu byłyby oparte na modelu NT, a dalsze badania i rozwój zaowocowałyby Windows Vista w 2007 roku, Windows 7 w 2009 roku (głównie naprawiającymi błędy w systemie Vista) i Windows 8 w 2012 roku (wprowadzając ulepszone funkcje wydajności dla urządzeń przenośnych). W 2015 r. Wydano Windows 10, najnowszą wersję flagowego systemu operacyjnego Microsoft, który zawierał odnowiony interfejs użytkownika z wirtualnym pulpitem, nowe funkcje wielozadaniowości i ulepszone funkcje bezpieczeństwa.

Emulatory i alternatywy

MS-Windows we wszystkich swoich licznych wersjach okazał się najpopularniejszym systemem operacyjnym na rynku. Ta popularność w naturalny sposób zaowocowała opracowaniem aplikacji mających na celu dostosowanie systemu Windows do innych systemów operacyjnych. Niektóre z nich działają jak proste warstwy zgodności zaprojektowane tak, aby umożliwić aplikacjom Windows działanie w innym systemie operacyjnym, podczas gdy inne zostały opracowane jako samodzielne systemy, które mogą uruchamiać system Windows od razu.

Kilka najważniejszych emulatorów i alternatyw dla MS-Windows to:

 • Parallels Desktop dla komputerów Mac – umożliwia użytkownikom komputerów Mac uruchamianie systemów operacyjnych Windows i Linux oraz funkcji krytycznych w połączeniu z Mac OS na dowolnym urządzeniu Apple z procesorem Intel;
 • Wine – bezpłatna emulacja API Windows z otwartym kodem źródłowym umożliwia użytkownikom uruchamianie aplikacji Windows na dowolnym systemie operacyjnym opartym na Uniksie;
 • ReactOS – system operacyjny typu open source zaprojektowany do emulacji Windows NT 4.0 i zdolny do uruchamiania oprogramowania Windows;
 • Linspire – wcześniej znany jako LindowsOS, Linspire to oparty na Linuksie system operacyjny przeznaczony do uruchamiania oprogramowania Windows.

Książki

Z długą historią systemu Windows pochodzi wiele książek poświęconych różnym wersjom systemu operacyjnego. Niektóre z nich to podstawowe wprowadzenie do platformy z naciskiem na potrzeby codziennych użytkowników, podczas gdy inne są bardziej techniczne i skierowane do programistów i specjalistów IT.

 • Nowe perspektywy dla Microsoft Windows 2000 MS-DOS Wiersz poleceń, Kompleksowy, Windows XP Enhanced (2002) autorstwa Phillipsa i Skagerberga – choć nieco nieaktualny, ten podręcznik zawiera solidne wprowadzenie do wcześniejszych wersji systemu operacyjnego Windows. Nacisk kładziony jest na interfejsy wiersza poleceń i Windows jako graficzną powłokę dla MS-DOS. Dodanie materiału w systemie Windows XP śledzi przejście na w pełni 32-bitowy graficzny interfejs użytkownika oparty na systemie NT.
 • Windows 8.1 for Dummies (2013) autorstwa Andy’ego Rathbone’a – część popularnej serii „… for Dummies”, ta książka omawia obecne uaktualnienia w Windows 8.1. Tematy obejmują podstawową mechanikę, przechowywanie plików i pracę z podwójnymi interfejsami. Nacisk kładziony jest na codzienne użytkowanie bardziej niż programowanie aspektów systemu operacyjnego, chociaż książka porusza niektóre bardziej techniczne aspekty Windows 8.1.
 • Przewodnik po skryptach, automatyzacji i narzędziach wiersza poleceń systemu Windows 7 i Vista (2010) autorstwa Briana Knittela – ten przewodnik jest nieco przestarzały, ponieważ koncentruje się na systemie Windows 7 i bieżącej wersji systemu Vista. To powiedziawszy, jego nacisk na programowanie i szczegóły techniczne systemu operacyjnego jest nadal cenny dla twórców oprogramowania i inżynierów komputerowych. Tematy obejmują zrozumienie hosta skryptów Windows w nowym środowisku skryptowym Windows, pracę z VBScript, JScript i ActivePerl oraz nawigację w interfejsie zarządzania Windows.
 • Windows 10 Simplified (2015) autorstwa Paula McFedriesa – wraz z wprowadzeniem systemu Windows 10 Microsoft dokonał pewnych poważnych zmian w podstawowym systemie operacyjnym Windows. Ten przewodnik referencyjny jest skierowany przede wszystkim do laików i stanowi wprowadzenie do najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows.
 • Operating System Concepts (2012) autorstwa Silberschatz i wsp. – choć nie jest ściśle związana z Windows, książka ta powinna zainteresować osoby zainteresowane projektowaniem i działaniem nowoczesnych komputerowych systemów operacyjnych. To zaktualizowane wydanie, opublikowane w 2012 r., Analizuje współczesne systemy operacyjne oraz zawiera ćwiczenia na koniec rozdziału i pytania przeglądowe, aby pomóc czytelnikowi opanować ważne koncepcje programowania.

Wniosek

Microsoft Windows jest z nami, w takiej czy innej formie, od ponad trzydziestu lat. Jego sukces jako komercyjnego systemu operacyjnego pomógł Microsoftowi stać się gigantem oprogramowania, jakim jest obecnie, i choć zawsze będzie to wyzwanie dla tronu, Windows pozostaje najpopularniejszym systemem operacyjnym na rynku. Według ostatecznych szacunków, około 90% całego świata przetwarzania danych odbywało się na komputerach z systemem MS-Windows. Niewątpliwie Microsoft będzie nadal rozwijał swój system operacyjny, wprowadzając nowe funkcje i udoskonalenia, z zamiarem utrzymania systemu Windows na czele komputerów domowych i biznesowych.

Dalsza lektura i zasoby

Mamy więcej przewodników, samouczków i infografik związanych z korzystaniem z komputera:

 • Programowanie sieciowe z gniazdami internetowymi: dowiedz się wszystkiego o sieci komputerowej.
 • Programowanie w Linuksie Wprowadzenie i zasoby: to głębokie zanurzenie się w programowaniu w Linuksie znajduje się w jądrze, gdzie jest cała akcja.

Zasoby programowania w Uniksie

MS-DOS jest znacznie prostszym rodzajem Uniksa. Jeśli więc chcesz przejść na system Unix, mamy świetne miejsce do rozpoczęcia nauki: zasoby programistyczne dla systemu Unix.

Najlepsza lista narzędzi dla webmasterów A-Z
Zasoby programowania w Uniksie

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me