Książki o programowaniu: każdy programista powinien przeczytać te książki w 2020 roku

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


Liczba solidnych książek programistycznych prawdopodobnie jest w tysiącach. Aby jednak lista ta była częściowo strawna, zawęziono ją do 101 najlepszych książek programistycznych.

Jeśli naprawdę chcesz osiągnąć sukces jako programista, musisz kontynuować naukę i rozwijać swoje umiejętności. Poniższe książki stanowią świetny punkt wyjścia dla różnych dyscyplin programistycznych, umiejętności, perspektyw i języków.

Contents

Podstawowe książki programistyczne

Książki w pierwszej części są uważane za jedne z książek, które musisz przeczytać, jeśli naprawdę chcesz opanować swoje umiejętności programistyczne. Jak zobaczysz, znacznie wykraczają poza kod, który piszesz.

1. Sztuka programowania komputerowego Donalda E. Knutha

Art of Computer Programming to podstawowa seria czterech książek, która pomoże ci stać się niesamowitym programistą. Prace Knutha zostały docenione zarówno przez naukowców, jak i programistów, w tym Billa Gatesa.

Seria czterech książek jest niezwykle trudna do przejścia, ale pomoże ci spojrzeć na programowanie w nowym świetle, jednocześnie podnosząc swoje umiejętności. Znajdziesz wiele dogłębnych analiz, a także mnóstwo problemów do rozwiązania.

2. Miesiąc mitycznego człowieka autorstwa Freda Brooksa

Ta książka nie została napisana jako przesłanka, że ​​chociaż zmieniają się komputery i technologia, ludzie nie. Ta książka to prawdziwy klasyk, który rozkłada ludzkie elementy inżynierii oprogramowania. Ta klasyczna książka została wydana po raz pierwszy w 1975 roku i zdołała przetrwać próbę czasu. Minęło ponad 30 lat od czasu pierwszej publikacji, która jest żywym dowodem na to, że podstawowa zasada, na której powstała książka, była poprawna.

Miesiąc Mitycznego Człowieka to świetna książka, jeśli jesteś programistą lub chcesz zostać kierownikiem projektu. Pomoże ci to lepiej zrozumieć, co może pójść nie tak przy tworzeniu oprogramowania, i oferuje praktyczne podejście do zarządzania zespołem.

3. Kod zakończony: praktyczny podręcznik budowy oprogramowania autorstwa Steve’a McConnella

Code Complete to popularna encyklopedia praktycznej wiedzy na temat kodowania. Ponadto, jako obszerna książka na 900 stron, jest łatwa do zrozumienia i przeczytania. Głównym celem tej książki jest poprawa wiedzy na temat codziennego programowania i pomoc w tworzeniu kodu, który będzie czytelny, czysty i łatwy w zarządzaniu.

Bez względu na obecny poziom wiedzy programistycznej ta książka pomoże ci. Nawet jeśli nie przeczytasz książki od razu, jest co najmniej kilka sekcji, które pomogą Ci poszerzyć swoją wiedzę.

4. Coders at Work: Refleksje na temat rzemiosła programowania autorstwa Petera Seibela

Coders at Work to książka, która wykracza poza konkretne umiejętności programowania i zamiast tego zagłębia się w życie znanych programistów. Ta książka jest wypełniona wywiadami z 15 różnymi uznanymi programistami, projektami, nad którymi pracowali, oraz opowieściami o tych słynnych projektach. Jeśli szukasz inspiracji, a za kulisami patrzysz, jak myślą i pracują różni programiści, to jest to książka, którą warto wybrać.

5. Pragmatyczny programista: Od czeladnika do mistrza Hunta i Thomasa

To kolejna klasyczna książka, która przetrwa próbę czasu. Jeśli szukasz książki, która pomoże Ci przejść z programisty na coś znacznie więcej, powinieneś przeczytać tę książkę.

Ta książka zawiera zbiór 70 różnych wskazówek, lekcji i rekomendacji dla programistów, które są doprawione ciekawymi analogiami, aby naprawdę pomóc w zrozumieniu koncepcji. Pomyśl o tym jako o niesamowitym przewodniku pomocnym w dalszej karierze programistycznej.

6. Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship autorstwa Roberta C. Martina

Jasne, nawet zły kod może działać. Ale źle napisany kod może rzucić projekt na kolana. Dlatego posiadanie czystego kodu jest najważniejsze. W Clean Code Robert Martin połączył siły ze swoimi kolegami z Object Mentor, aby podzielić się najlepszymi wskazówkami i przykładami, które pomogą Ci zostać lepszym programistą.

Ta książka obejmuje zasady i najlepsze praktyki dotyczące czystego kodu, a także mnóstwo studiów przypadków i przykładów, dzięki czemu możesz określić, co jest dobre, a co złe w kodzie. Chociaż większość przykładów podano w języku Java, lekcje dotyczą każdego języka programowania.

7. Programowanie pereł Jona Bently

Programowanie Perły to kolejna klasyczna książka programistyczna, która pomoże ci zrozumieć podstawy rozwiązywania problemów. Ta książka koncentruje się na problemach, które irytują większość programistów i oferuje pomocne sposoby ich rozwiązywania.

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat algorytmów, zaprojektować algorytm i przygotować się na innowacyjne podejście do typowych problemów, musisz to przeczytać.

8. Kod: Ukryty język sprzętu i oprogramowania komputerowego Charlesa Petzolda

Kod nie jest wprost książką programistyczną, ale chodzi o to, jak komputery działają na najniższym poziomie. Pamiętaj, że ważne jest, aby zbudować nadrzędną perspektywę otaczającą twoją pracę.

Ta książka pomoże ci zrozumieć namacalne skutki kodu, który piszesz na rzeczywistym procesorze. Jest to fascynująca lektura w całości.

9. Skutecznie współpracując ze starszym kodem Michaela Feathersa

O ile nie pracujesz tylko nad projektami programistycznymi, które zaczynają się od zera, prawdopodobnie natkniesz się na wiele starszych kodów w trakcie swojej kariery. Jeśli pracujesz z istniejącym kodem, który ma ponad 5 lat, w tej książce znajdziesz wartość.

Ta książka pomoże ci lepiej zrozumieć swój starszy kod i jak najlepiej z niego korzystać, więc nie jest to strata pieniędzy i czasu.

10. Clean Coder: Kodeks postępowania dla profesjonalnych programistów autorstwa Roberta C. Martina

Ta książka napisana przez legendarnego eksperta ds. Oprogramowania Roberta C Martina pomoże ci przeprowadzić cię przez karierę jako profesjonalny programista. Wprowadza techniki, narzędzia, dyscypliny i praktyki, aby stać się prawdziwym rzemieślnikiem oprogramowania.

Rozświetla znacznie więcej niż technikę i zbliża się do rozwoju oprogramowania z honorem, szacunkiem i dumą. Jeśli szukasz przewodnika, który pomoże ci w karierze programistycznej, warto to przeczytać.

11. Namiętny programista: tworzenie niezwykłej kariery w tworzeniu oprogramowania przez Chada Fowlera

Ta książka jest wypełniona wszelkiego rodzaju mądrością związaną z tworzeniem kariery przez całe życie w tworzeniu oprogramowania. Pokazuje, jak zwiększyć swój zestaw umiejętności, zmaksymalizować czas i kontynuować rozwój kariery.

Jeśli poważnie traktujesz karierę programistyczną przez całe życie, to ta książka pomoże ci poprowadzić Cię do kariery, która jest zarówno trudna, jak i znacząca.

12. Pisanie Solid Code przez Steve Maguire

Wraz ze wzrostem złożoności oprogramowania coraz ważniejsze staje się tworzenie kodu wolnego od błędów na jak najwcześniejszym etapie cyklu programowania. Ta książka, napisana przez byłego programistę Microsoft na wyższym szczeblu, analizuje wszelkiego rodzaju typowe błędy programistyczne i sposoby ich unikania.

Ta książka pomoże ci odblokować odpowiedź na pisanie kodu wolnego od błędów, niezbędnej umiejętności w dzisiejszym środowisku programistycznym.

13. Craftsmanship Software: The New Imperative autorstwa Pete McBreen

Software Craftsmanship oferuje podejście do oprogramowania, które koncentruje się na relacjach dewelopera z użytkownikami i klientami. Prowadzi Cię także przez proces przejścia od praktyk komputerowych do czeladnika do potencjalnego mistrza.

Solidny przewodnik po rozwoju kariery jako programista.

14. Zrozumienie profesjonalnego programisty autorstwa Geralda M. Weinberga

W tej łatwej do przeczytania książce uzyskasz cenny wgląd w to, jak stać się lepszym programistą, jednocześnie poprawiając wydajność pracy. To świetna mała książka, która koncentruje się na niematerialnych umiejętnościach, które musisz posiadać, jeśli chcesz mieć długą i satysfakcjonującą karierę programistyczną.

15. Piękny kod: wiodący programiści wyjaśniają, jak myślą Oram i Olsen

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób eksperci i programiści wysokiego poziomu opracowują rozwiązania, które robią, zapoznaj się z tą książką. Ta książka zawiera studia przypadków wiodących programistów na temat tego, jak doszli do starannie zaprojektowanych rozwiązań.

Daleko od kolejnej książki o właściwych i złych sposobach podejścia do kodu, ta książka przedstawia perspektywę, gdy analizują poszczególne problemy.

16. Struktura i interpretacja programów komputerowych Abelsona, Sussmana i Sussmana

To podstawowa książka, która zajmuje się programowaniem funkcjonalnym. Książka została napisana na słynny wstępny kurs programowania na MIT i od tego czasu została zaktualizowana, aby odzwierciedlić najnowsze standardy programowania. Jest to trudna książka do przepracowania, ale kiedy czytasz ją i pracujesz nad przedstawionymi problemami, pod koniec stajesz się znacznie lepszym programistą.

17. Refaktoryzacja do wzorów autorstwa Joshua Kerievsky

Czytanie o wzorach projektowych to jedno, ale ich wdrożenie to zupełnie inna sprawa. W tej książce nauczysz się przenosić istniejący kod do wzorców, a nawet wyprowadzać go ze wzorców – wszystko od zera.

Przykłady kodu w świecie rzeczywistym pomogą wprowadzić w życie zasady, których się nauczysz, i pokażą, jak wdrażać wzorce w najprostszy możliwy sposób.

18. Relacyjny model zarządzania bazami danych autorstwa EF Codda

Ta książka została napisana przez twórcę modelu relacyjnego i obejmuje wszystkie praktyczne elementy dotyczące projektowania relacyjnych baz danych. Aby baza danych była naprawdę relacyjna, musi przestrzegać dwunastu zasad przedstawionych w tej książce.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i lepiej zrozumieć relacyjne bazy danych, musisz przeczytać tę książkę.

19. Wprowadzenie do algorytmów Cormena i in

Ta książka jest powszechnie uważana za jedną z najlepszych książek na temat algorytmów uczenia się. Jeśli interesuje Cię zrozumienie i pisanie algorytmów, jest to niesamowita książka dla początkujących. Udaje mu się przejść dogłębnie, pozostając jednocześnie dostępnym dla wszystkich typów czytelników.

Pierwsze wydanie tej książki było szeroko stosowane na kursach uniwersyteckich, a późniejsze wydania tej książki nadal aktualizują algorytmy uczenia się we współczesnych czasach.

20. Kompilatory: zasady, techniki i narzędzia autorstwa Aho i in

Tę książkę należy przeczytać na podstawie samej okładki i została pieszczotliwie nazwana „The Dragon Book”. Ale jeśli cię to nie zaczepi, przygotuj się na zanurzenie w niesamowitym świecie kompilatorów. W tym wydaniu autor nauczy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o kompilatorach, zarówno z teoretycznego, jak i praktycznego punktu widzenia.

Nawet przy obszernej wiedzy znajdziesz tę książkę bardzo przystępną.

21. Algorytmy + struktury danych = Programy Niklausa Wirtha

Ta klasyczna książka jest doskonałym podkładem do algorytmów i struktur danych. Jest to również krótki tekst, więc nie jest wypełniony niekończącymi się teoretykami, ale jest praktycznym przewodnikiem, do którego można odwoływać się wielokrotnie.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć logikę standardowych bibliotek działających za kulisami większości współczesnych języków programowania, to jest to książka, którą warto przeczytać. Ponadto jest to również świetne wprowadzenie do programowania Pascal.

22. Algorytmy Sedgewicka i Wayne’a

Ta książka jest wiodącym podręcznikiem na temat algorytmów. Oferuje przegląd najważniejszych obecnie używanych algorytmów i zapewnia niesamowitą wiedzę podstawową.

Obecnie, w czwartej edycji, jest niezbędnym źródłem wiedzy dla programistów wszystkich poziomów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat algorytmów.

23. Podstawy bezpieczeństwa: Co każdy programista musi wiedzieć Kern, i in

Bezpieczeństwo powinno znajdować się w centrum uwagi podczas pisania nowych programów i aplikacji. Ta książka oferuje programistom jasny przewodnik po najlepszych praktykach bezpiecznego kodowania.

Przedstawia najczęstsze zagrożenia, które zobaczysz, i jak najlepiej się przed nimi bronić. Nie czekaj, aż będzie za późno, stwórz bezpieczny kod od samego początku.

24. Jak projektować programy: wprowadzenie do programowania i obliczeń Felleisen i in

Ta książka wprowadzająca koncentruje się na procesie projektowania programu. Jest napisany zarówno dla programistów, jak i nie-programistów, więc jest bardzo dostępny dla wszystkich czytelników.

Poprowadzi Cię przez proces analizy zgłoszenia problemu, formułowania celów, nakreślania rozwiązania, kończenia programu i testowania go. Tekst jest bardzo wciągający i pomoże ci zrozumieć podstawy projektowania programu.

25. Wymagania dotyczące oprogramowania przez Wieger i Beatty

Ta książka jest klasycznym przewodnikiem po wymaganiach programowych i jest teraz w trzecim wydaniu. Oferuje aktualny zestaw praktyk, które obejmują pełen zakres wymagań programistycznych dla szerokiej gamy projektów.

Wymagania dotyczące oprogramowania sięgają bardzo głęboko i zapewniają niezliczone techniki, studia przypadków, najlepsze praktyki i spostrzeżenia z dziesięcioleci w terenie.

26. Wzorce integracji przedsiębiorstwa: projektowanie, budowanie i wdrażanie rozwiązań do przesyłania wiadomości firmy Hohpe i Woolf

Enterprise Integration Patterns to nieoceniony katalog sześćdziesięciu pięciu różnych wzorów, które pomagają zrozumieć i zaprojektować skuteczne rozwiązania do przesyłania wiadomości. Niech ta książka pomoże Ci zaprojektować skuteczne systemy przesyłania wiadomości dla Twojego przedsiębiorstwa.

Obejmuje również różnorodne rozwiązania integracyjne, takie jak MSMQ, JMS, Microsoft BizTalk, SOAP i XSL.

27. Wzory architektury aplikacji korporacyjnych autorstwa Martina Fowlera

W tej książce Martin Fowler poprowadzi Cię przez proces tworzenia i projektowania aplikacji dla przedsiębiorstw od początku do końca. Jeśli budujesz aplikację na dużą skalę, z pewnością natkniesz się na niektóre wzorce przedstawione w tej książce. Ta książka pomoże Ci uniknąć typowych awarii aplikacji korporacyjnych, przedstawiając wnioski wyciągnięte przez doświadczonych programistów obiektów.

Jeśli zajmujesz się tworzeniem aplikacji korporacyjnych, ta książka będzie dla Ciebie niezbędna.

Rozwój zawodowy i przywództwo

Jeśli chcesz rozwinąć swoją karierę w kierunku, który obejmuje zarządzanie zespołami programistów, poniższe książki pomogą Ci rozwinąć umiejętności i sposób myślenia, aby pomóc Ci się tam dostać.

28. Peopleware: produktywne projekty i zespoły DeMarco i Lister

Peopleware został napisany dla programistów, którzy chcą zostać liderami zespołów. Informacje, które oferuje na temat przywództwa i zarządzania zespołem, nie tylko pomogą lepiej zarządzać ludźmi, ale również pomogą wdrożyć lepsze oprogramowanie.

Traktowanie ludzi jak ludzi, a nie tylko liczb lub umiejętności, może pomóc ci w rozwoju kariery na nowe sposoby. Ta książka pokaże ci, jak to zrobić skutecznie.

29. Ocena oprogramowania: Demystifying the Black Art autorstwa Steve’a McConnella

Oszacowanie oprogramowania jest często nazywane „czarną sztuką” ze względu na jego niepewność i złożoność. Ta książka pomaga wyjaśnić proces szacowania oprogramowania i oferuje proste podejście.

Dzięki tej książce nauczysz się szacować czas i koszty, unikać typowych błędów szacunkowych i opracowywać własne podejście do szacowania dostosowane dla Ciebie i Twojego zespołu.

30. Wyjaśnienie współpracy: Umiejętności ułatwiające dla liderów projektów oprogramowania Jean Tabaka

Ta książka pomoże zwinnym liderom lepiej zrozumieć i zarządzać swoimi zespołami. Aby sprawny rozwój odniósł sukces, potrzebujesz wyjątkowej współpracy między wszystkimi interesariuszami. I to nie jest magia, wymaga starannego planowania i wykonania. O tym właśnie jest ta książka.

Nauczysz się skutecznych metod od początku do końca, jak utrzymać efektywną współpracę w zwinnym środowisku programistycznym.

31. Przeróbka autorstwa Freida i Hanssona

Rework to książka biznesowa od zespołu 37 sygnałów. Ta książka pomaga wyjaśnić zaskakujące zasady sukcesu ich firmy.

Pomysły zawarte w tej książce pomogą ci przemyśleć sposób prowadzenia działalności i podejścia do pracy. Jest to bardzo proste i na pewno zapewni Ci dawkę inspiracji, której potrzebujesz.

32. Wiodący Lean Software Development: wyniki nie są celem Poppendieck i Poppendieck

Ta książka pomaga pokazać, w jaki sposób możesz sprawić, by tworzenie oprogramowania lean działało w każdym projekcie, środowisku lub organizacji. Czerpiąc z dziesięcioleci doświadczeń, ta książka jest zbudowana wokół modeli mentalnych, które dzielą nasze perspektywy i zachowania.

Jeśli szukasz sposobów na zwiększenie swoich kompetencji jako lidera, musisz to przeczytać.

33. Architektura systemów oprogramowania: praca z interesariuszami przy użyciu punktów widzenia i perspektyw autorstwa Rozańskiego i Woodsa

Ta książka pomaga poprowadzić Cię przez proces projektowania i wdrażania architektury systemów informatycznych. Może to pomóc w udoskonaleniu własnego kierunku i podejścia organizacji do architektury systemów oprogramowania.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym architektem oprogramowania, czy obecnie pracujesz w tej dziedzinie, będziesz stale powracać do tego przydatnego i praktycznego przewodnika.

Zwinne metody i rozwój

Zwinne tworzenie oprogramowania jest niezbędnym elementem rozwoju oprogramowania zespołu.

34. Zwinne tworzenie oprogramowania, zasady, wzorce i praktyki autorstwa Roberta C. Martina

Ta książka poprowadzi Cię przez podstawowe założenia zwinnej filozofii rozwoju, bez zwykłego puchu. Dowiesz się, jak opracować aplikację obiektową, od samego początku, przez projektowanie i implementację na niskim poziomie.

Jeśli dopiero zaczynasz z elastycznym programowaniem, zacznij od tej książki. Dostaniesz solidne podstawy do sprawnego tworzenia oprogramowania i pisania czystego, łatwego w utrzymaniu kodu.

35. Praktyki zwinnego programisty autorstwa Subramaniam i Hunta

Ta książka zawiera zbiór pomysłów, nawyków i podejść do sprawnego tworzenia oprogramowania w łatwy do odczytania sposób. Pomyśl o tym jako o przewodniku, jak uzyskać lepsze wyniki dzięki zwinnemu rozwojowi.

Ta książka zawiera praktyczną mądrość i zero puchu, postępuj zgodnie z nią, a staniesz się lepszym programistą.

36. Zwinne szacowanie i planowanie przez Mike’a Cohna

Gdy pracujesz w zwinnym środowisku programistycznym, szacowanie i planowanie to dwie rzeczy, które musisz dobrze rozwiązać. Tradycyjne podejście do planowania nie przekłada się zbyt dobrze na dzisiejsze dynamiczne i zmieniające się środowisko.

Książka Mike’a Cohna przedstawia filozofię wraz z wytycznymi, narzędziami i zasadami doskonałości w planowaniu i harmonogramie niepewnych projektów.

37. Zastosowane historie użytkowników: do sprawnego tworzenia oprogramowania Mike Cohn

Jednym z największych problemów związanych z tworzeniem Agile są historie użytkowników. Historie użytkowników oferują świetne podejście zarówno do pisania historii użytkowników, jak i włączania ich do cyklu życia programisty.

Poznasz różnicę między dobrymi a złymi historiami użytkowników, a także praktyczne sposoby gromadzenia historii użytkowników, nawet jeśli interakcja z użytkownikami nie jest możliwa. Ta książka pomaga rozwiązać problem niskiej jakości historii użytkowników.

38. Zwinna dokumentacja: przewodnik po tworzeniu lekkich dokumentów dla projektów programowych autorstwa Andreasa Rupinga

Dokumentacja oprogramowania stanowi podstawę dla wszelkiej komunikacji dotyczącej projektu oprogramowania. Ta książka zawiera praktyczne porady dotyczące tworzenia dokumentacji, która jest nie tylko przydatna, ale także lekka.

Wytyczne powinny być łatwe do strawienia, zawierać odniesienia i mieć formę wzorca. Ta książka pokazuje, jak to zrobić, oferując rozwiązania najczęstszych problemów z dokumentacją.

39. Sukces Agile: tworzenie oprogramowania przy użyciu Scruma autorstwa Mike’a Cohna

Książka jest ostatecznym przewodnikiem szybkiego rozwoju ze Scrumem i zwinnością. Ta książka łączy wnikliwe wskazówki, rekomendacje i studia przypadków w świecie rzeczywistym, aby pomóc Ci wdrożyć Scrum i zwinne środowisko, które działa na dłuższą metę.

Scrum wnosi swój własny unikalny zestaw wyzwań, a ta książka stara się rozwiązać je w najbardziej praktyczny sposób.

40. Testy zwinne: praktyczny przewodnik dla testerów i zespołów zwinnych autorstwa Crispina i Gregory’ego

Testy zwinne pomogą wyjaśnić rolę testowania w zwinnych środowiskach i dostarczą rzeczywistych przykładów zastosowania. Dowiesz się, w jaki sposób kwadraty testowe mogą pomóc Ci pokazać, jakiego rodzaju testy są potrzebne, kto powinien to zrobić i jakie narzędzia powinieneś użyć.

Jest to wyjątkowa książka, która przygląda się zwinnemu środowisku z roli testera i jest obowiązkowa w Twojej zwinnej kolekcji.

41. Zwinny !: Dobry, hype i brzydki Bertrand Meyer

Ta książka jest doskonałym podkładem do sprawnego rozwoju. Znajdziesz doskonały przegląd procesu zwinnego, przegląd zasad zwinności i jakie techniki są najbardziej skuteczne.

Dowiesz się również, które zwinne pomysły są najbardziej skuteczne, a które mogą być wręcz szkodliwe dla twoich projektów. Zanim zanurzysz się w zwinny, zrób sobie przysługę i przeczytaj tę książkę.

Umiejętności miękkie

Stanie się niesamowitym programistą wymaga znacznie więcej niż tylko opanowania swojego rzemiosła. Poniższe książki pomogą ci zdobyć dodatkowe umiejętności, które pomogą ci rozwijać się jako programista przez całą karierę.

42. Cracking the Coding Interview: 150 Programming Questions and Solutions autorstwa Gayle McDowell

Wywiady kodujące to nie żart. Jeśli chcesz znaleźć wymarzoną pracę, musisz zrobić wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ta książka zawiera 150 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi podczas wywiadów programistycznych, a także cenniejsze porady za kulisami.

Znalezienie najlepszej pracy programistycznej wymaga czegoś więcej niż tylko umiejętności programistycznych, a ta książka pomoże wyjaśnić wszelkie potencjalne słabości lub martwe punkty przed rozmową kwalifikacyjną.

43. Soft Skills: The Life Developer’s Life Manual autorstwa John Sonmez

Chociaż nie chciałbyś przyznać, że życie jest poza programowaniem. Dla większości programistów kodowanie jest zabawną częścią. Trudność polega na kontaktach z klientami i współpracownikami, utrzymywaniu produktywności, utrzymaniu zdrowia i zarządzaniu finansami. W Soft Skills John Sonmez pokazuje, jak prowadzić satysfakcjonujące życie jako profesjonalny programista.

Jeśli chcesz wyhodować swoje życie poza kodem, który piszesz, musisz przeczytać tę książkę.

44. Praktyka programowania przez Kernighana i Pike’a

Programowanie wymaga znacznie więcej niż pisania kodu. Jako programista musisz także wybierać spośród różnych alternatyw projektowych, oceniać kompromisy, debugować i testować oraz utrzymywać istniejący kod. Ta książka jest pełna praktycznych porad dotyczących programowania i przykładów z prawdziwego świata.

Ulepsz swoje umiejętności i zacznij patrzeć na programowanie jako na całe życie dzięki tej książce.

45. Pragmatyczne myślenie i uczenie się: przebuduj swoje Wetware autorstwa Andy Hunta

Zanim zaczniesz pisać kod, tworzenie oprogramowania odbywa się w twojej głowie. Ta książka uczy, jak efektywniej wykorzystywać własny mózg, dzięki czemu możesz myśleć lepiej i szybciej, a następnie zastosować to w swojej pracy.

Opanowanie i zrozumienie własnego mózgu jest absolutnie niezbędne, jeśli chcesz długiej i udanej kariery, niech ta książka pomoże ci się tam dostać.

46. ​​Wzory praktyk: wytyczne dla aspirującego twórcy oprogramowania autorstwa Hoovera i Oshineye

Aby odnieść sukces dzisiaj jako programista, musisz stale rozwijać i doskonalić swoje umiejętności i techniki, o tym właśnie jest ta książka.

Ta książka skatalogowała i przeanalizowała dziesiątki różnych wzorców zachowań, dzięki czemu możesz doskonalić i doskonalić swoje rzemiosło. Jest to niezbędna książka na twojej drodze jako programista.

47. Pisanie przypadków skutecznego użycia przez Alistair Cockburn

Przypadki użycia są bardzo skuteczną metodą planowania oprogramowania. Ta książka zawiera szczegółowe samouczki na temat pisania skutecznych przypadków użycia, które faktycznie pomagają w rozwoju. Jest idealny dla wszystkich poziomów programistów i przechodzi do początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych koncepcji dotyczących przypadków użycia.

Kodowanie sieciowe

Książki w tej sekcji pomogą ci stać się lepszym programistą od podstaw.

48. Nie każ mi myśleć, ponownie: Steve Krug, wspólne podejście do użyteczności sieci

Jest to świetna i łatwa do odczytania książka z mnóstwem informacji na temat zbliżania się do użyteczności sieci. Jeśli jesteś programistą, który chce stworzyć coś online – aplikacje mobilne, strony internetowe lub narzędzia online – ta książka pomoże Ci tworzyć rzeczy intuicyjne i łatwe w użyciu.

Jest napisany dla początkujących, więc możesz spodziewać się książki przystępnej, jasnej i zwięzłej.

49. HTML i CSS: Projektowanie i budowanie stron internetowych przez Jona Ducketta

Ta książka jest przyjemną lekturą i zapewni podstawy HTML i CSS. Można go traktować jako łatwą i podstawową książkę do zrozumienia podstaw zarówno projektowania, jak i budowy strony internetowej.

Do czasu ukończenia książki będziesz mieć w pełni wdrożoną witrynę.

50. CSS: The Definitive Guide autorstwa Erica Meyera

Ta książka zawiera obszerny przewodnik i solidne wprowadzenie do CSS. Jednak nawet w najnowszym wydaniu książka jest wciąż nieaktualna i w ogóle nie obejmuje CSS3. Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z CSS, ta książka zapewni ci solidną wiedzę praktyczną. Ale wiedz, że jeśli chcesz uaktualnić swoją wiedzę do najnowszych standardów, musisz kontynuować naukę w innym miejscu.

51. Począwszy od HTML5 i CSS3: The Web Evolved autorstwa Murphy i in

Po opanowaniu podstaw HTML i CSS zapewne zechcesz pójść o krok dalej. Ta książka stanowi solidne wprowadzenie do szczuplejszego, czystszego i bardziej wydajnego kodu, który można uzyskać za pomocą HTML5 i CSS3.

Jest to idealna książka dla wybiegających w przyszłość programistów, którzy chcą stosować i stosować najnowsze standardy sieciowe.

52. Projekt dla hakerów: Reverse Engineering Beauty autorstwa Davida Kadavy

Ta książka ma unikalne podejście do projektowania stron internetowych. Rdzeń książki koncentruje się na wykorzystaniu metodologii hakerów na arenie projektowania stron internetowych. Dekonstruuje przykłady słynnego projektu, dzięki czemu możesz zobaczyć każdy element osobno.

Jeśli szukasz świeżego podejścia do projektowania stron we współczesnym świecie, to jest to książka, którą warto wybrać.

53. Dokumentacja kieszonkowa HTML5: Szybka, kompleksowa, niezbędna dla Jennifer Robbins

Ta książka jest świetnym towarzyszem dla tych, którzy potrzebują informacji HTML5 w locie. Ta książka referencyjna została zaktualizowana, aby odzwierciedlić najnowsze standardy sieciowe HTML5 i zapewnia zorganizowane podejście, które pomoże Ci znaleźć to, czego potrzebujesz.

Ta przydatna książka jest naprawdę niezbędna dla programistów stron internetowych, którzy obecnie budują witryny w HTML5.

54. Nawet szybsze strony internetowe: Najlepsze praktyki wydajności dla programistów internetowych Steve Souders

Wydajność witryny to coś, o czym powinien pamiętać każdy programista. Ta książka zawiera szereg cennych technik, które pomogą Ci zoptymalizować działanie Twojej witryny.

Souders zachęca ośmiu innych programistów do dzielenia się wiedzą i praktycznym doświadczeniem w zakresie optymalizacji wydajności witryny do najwyższych możliwych poziomów.

55. Rozwiązania PHP: dynamiczne projektowanie stron internetowych ułatwia David Powers

Ta książka stanowi świetne wprowadzenie do korzystania z PHP do dodawania elastycznych i dynamicznych elementów do Twojej witryny. Został niedawno zaktualizowany, aby odzwierciedlić najnowsze zmiany technologiczne. Ta książka zapewnia stały zapas przykładów kodu, dzięki czemu możesz zrozumieć, dlaczego i jak kryje się za nim kod.

Podejście w książce opiera się od podstaw, więc nie musisz być ekspertem, aby zacząć.

56. Począwszy od ASP.NET 3.5: w języku C # i VB przez Imjar Spaanjaars

To świetna książka dla osób zainteresowanych budową strony internetowej na platformie Microsoft. Dzięki tej książce będziesz mógł tworzyć szeroką gamę różnych stron internetowych, od strony hobby po witryny komercyjne.

Format tej książki poprowadzi Cię przez ASP.NET od samego początku, aż do wdrożenia witryny.

Wysyłka i testowanie

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat testowania i wdrażania oprogramowania, spodoba ci się książka opisana poniżej.

57. Testowanie oprogramowania komputerowego przez Kaner i in

Każdy programista powinien dobrze rozumieć testy zapewniania jakości. Jest to łatwa do przeczytania, ale bardzo obszerna książka, która obejmuje tajniki testowania.

Pod koniec tej książki będziesz w stanie napisać więcej testowalnego kodu i będziesz w stanie uniknąć typowych problemów z kodem.

58. Debugowanie: 9 niezbędnych zasad wyszukiwania nawet najbardziej nieuchwytnych problemów z oprogramowaniem i sprzętem autorstwa Davida Agansa

Debugowanie zostało napisane, aby zapewnić zasady zaangażowania w naprawianie błędów oprogramowania i sprzętu. Kiedy presja jest nadal, z przyjemnością będziesz mieć ten przewodnik przy sobie.

Ta książka pomoże Ci zmienić sposób myślenia o debugowaniu i pomóc w rozwiązywaniu problemów w bardziej wydajny sposób.

59. Rosnące oprogramowanie obiektowe oparte na testach Freemana i Pryce’a

Jest to jedna z najlepszych książek do przeczytania na temat rozwoju oprogramowania opartego na testach, uznanej techniki, która pomaga szybciej tworzyć lepsze oprogramowanie. Ale ten pomysł wymaga umiejętności i know-how, aby skutecznie realizować, czego dokładnie nauczy Cię ta książka.

Ten praktyczny przewodnik łączy teorię z praktyczną edukacją, dzięki czemu możesz stworzyć efektywne środowisko oprogramowania sterowane testami.

60. Wyślij to! Praktyczny przewodnik po udanych projektach oprogramowania autorstwa Richardsona i Gwaltney

Ta książka pomoże Ci przenieść sklep z oprogramowaniem na nowy poziom. Wewnątrz znajdziesz zbiór wskazówek i sztuczek, z których skorzystały bardzo udane zespoły programistyczne, oraz sposób ich włączenia do własnych projektów.

Ta książka jest skierowana do programistów średniego szczebla i oferuje ponadczasowe zasady, zamiast polegać na aktualnych trendach i najnowszych trendach.

61. Ciągła dostawa: niezawodne wydania oprogramowania poprzez automatyzację kompilacji, testowania i wdrażania przez Humble i Farley

Udostępnianie oprogramowania użytkownikom jest często bolesnym i czasochłonnym procesem. Jednak te przełomowe książki pokazują, że jest inny sposób. Dowiesz się, jak zbudować system, który pomoże Ci zbudować i wdrożyć przetestowany kod w procesie produkcyjnym.

Jeśli chcesz przyspieszyć i zautomatyzować proces wdrażania, ta książka pokaże Ci, jak to zrobić.

62. Szybkie wdrażanie: oswajanie harmonogramów Wild Software przez Steve’a McConnella

W tej książce nauczysz się dotrzymywać harmonogramu prac nad wysokim ciśnieniem. Obejmuje najlepsze praktyki, cenne wskazówki i strategie wysokiego poziomu, które można zastosować, aby realizować projekty.

Oprócz praktycznych porad znajdziesz studia przypadków, które wyjaśniają typowe problemy, a także szczere dyskusje przedstawiające zarówno pozytywne, jak i negatywne praktyki rozwoju. Jeśli zarządzasz lub pracujesz w środowisku wysokiego ciśnienia, niech ta książka pomoże ci oswoić bestię.

63. Puść to! Projektuj i wdrażaj gotowe do produkcji oprogramowanie Michaela Nygarda

Wydanie aplikacji to tylko połowa sukcesu. Aby uzyskać naprawdę udaną wersję, chcesz wdrożyć oprogramowanie gotowe do produkcji, które nie jest pełne błędów. W tej książce dowiesz się, jak zaprojektować aplikację pod kątem maksymalnego czasu pracy, wydajności i ROI.

Dowiesz się o największych problemach związanych z wdrażaniem nowego oprogramowania oraz o tym, jak możesz je rozwiązać przed uruchomieniem.

64. Essential Scrum: Praktyczny przewodnik po najpopularniejszym procesie zwinności autorstwa Kennetha Rubina

Jeśli chcesz dowiedzieć się o Scrumie lub wdrożyć jego metody, ta książka jest świetnym punktem wyjścia. Ta książka wyjaśnia zasady, wartości i praktyki Scruma oraz pokazuje, jak możesz je wdrożyć w najbardziej efektywny możliwy sposób.

Niezależnie od tego, czy jesteś nowy w Scrumie, czy używasz go od lat, ta książka pomoże pogłębić i dopracować twoje podejście.

65. Zero błędów i szybsze programowanie autorstwa Kate Thompson

Kate Thompson spędziła dwa lata badając każdą technikę unikania błędów, jaką mogła znaleźć, i zebrała je w jedną książkę. Zero błędów i szybsze programowanie oferuje wiele przydatnych wskazówek programistycznych, technik, które pomogą Ci zapewnić szybkość programowania podczas pisania kodu wolnego od błędów.

Ponadto jest napisany z dużą ilością metafor i przykładów, więc jest to też przyjemna lektura.

66. The Art of Software Testing autorstwa Myers, i in

To klasyczna książka na temat testowania oprogramowania. Minęły prawie trzy dekady, odkąd praca została pierwotnie opublikowana, ale jej zasady i analizy przetrwały próbę czasu.

Wiele książek na temat testowania zawiera wskazówki i techniki, które mogą sprawić, że będą przestarzałe. Ta książka koncentruje się na podstawowych podejściach, które przenoszą się bez względu na język lub technologię.

Specyficzne dla języka

Książki profilowane w poniższej sekcji stanowią solidne rekomendacje, jeśli chcesz rozwinąć swoje umiejętności w określonym języku programowania.

67. Książka kucharska wyrażeń regularnych autorstwa Goyvaertsa i Levithana

To nie jest twoja średnia książka kucharska. Ta książka pomaga wyeliminować zgadywanie przy użyciu wyrażeń regularnych, zapewniając Ci ponad 140 praktycznych przepisów na typowe problemy w świecie rzeczywistym.

Ta książka może znacznie zaoszczędzić czas i pomóc w nauce nowych sztuczek programistycznych, bez względu na to, jakim jesteś obecnie programistą.

68. Radość z PHP: przewodnik dla początkujących dotyczący programowania interaktywnych aplikacji internetowych za pomocą PHP i MySQL autorstwa Alana Forbesa

Ta książka nauczy Cię, jak programować w PHP i MySQL, nawet jeśli nigdy wcześniej nie programowałeś. Solidny przewodnik dla początkujących, który nauczy Cię podstaw PHP od podstaw.

Jeśli chcesz położyć podwaliny pod ciągłą edukację w PHP, to jest książka, którą warto zacząć.

69. Język programowania C autorstwa Kernighana i Ritchie

Ta książka jest zwięzła i łatwa do przeczytania. Ale jeśli jesteś ciekawy C lub chcesz dowiedzieć się więcej o tym podstawowym języku programowania, warto przeczytać.

Język programowania C pomoże Ci opanować język programowania C, nauczy Cię, jak myśleć jak programista, i wreszcie zrozumie model obliczeniowy niskiego poziomu.

70. Projektowanie użyteczności sieciowej przez Jakoba Nielsena

Ta książka jest ostatecznym przewodnikiem po użyteczności sieci. W tej książce Jakob Nielsen dzieli się całą swoją mądrością i doświadczeniem. Od treści, przez projektowanie stron, po projektowanie dla użytkowników niepełnosprawnych i wiele więcej – ta książka jest kamieniem węgielnym wiedzy na temat użyteczności sieci.

Jest tak samo aktualny jak dzisiaj, kiedy został po raz pierwszy wydrukowany. Mimo że technologie wciąż ewoluują i się zmieniają, zasady, którymi kieruje się użyteczna strona internetowa, pozostały takie same.

71. Myślenie w Javie przez Bruce’a Eckela

Ta książka pomoże Ci rozpocząć programowanie w Javie, a jednocześnie pokaże, jak nauczyć języka programowania. Ta książka jest chwalona za przejrzystość, organizację i bezpośrednie przykłady, które naprawdę uczą cię języka w najprostszy możliwy sposób.

Od podstaw Javy do najbardziej zaawansowanych funkcji, ta książka Bruce’a Eckela opisuje wszystko.

72. Skuteczne C ++ autorstwa Scotta Meyersa

Ta książka stanowi skuteczny skrót do nauki C ++. To praktyczne podejście do nauki języka C ++ opisuje wytyczne, których eksperci używają do tworzenia uszczelniającego, poprawnego i wydajnego kodu.

Jest wypełniony praktyczną wiedzą i praktycznymi przykładami, dzięki czemu możesz nauczyć się C ++, pisząc najczystszy możliwy kod. Każdy, od początkujących do doświadczonych weteranów C ++, znajdzie coś wartościowego w tej książce.

73. The Art of Unix Programming autorstwa Erica Raymonda

Rozwój Uniksa jest jednym z największych osiągnięć inżynieryjnych ostatniej połowy XX wieku. Ta książka ożywia ponad 30 lat inżynierii oprogramowania i podkreśla jej filozofię, narzędzia, kulturę, wzorce projektowe i tradycje, które uczyniły ją jednym z najbardziej innowacyjnych programów na świecie.

Dowiesz się, jak zastosować tę mądrość, aby tworzyć bardziej eleganckie, wielokrotnego użytku i dłuższe oprogramowanie.

74. HTML & XHTML: The Definitive Guide autorstwa Musciano i Kennedy

W tym szczegółowym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o HTML i XHTML na wyciągnięcie ręki. Ta wyjątkowa książka łączy samouczki z obszernymi sekcjami referencyjnymi, które będziesz chciał mieć blisko.

Książka nie była aktualizowana od kilku lat, więc nie zawiera żadnych odniesień do najnowszych osiągnięć, takich jak HTML5. Ale nadal pozostaje solidnym odniesieniem i świetną książką zapewniającą podstawową wiedzę roboczą.

75. Skuteczna Java autorstwa Joshua Bloch

Zasadniczo, Effective Java nauczy Cię, jak pisać kod w Javie. Jednak wiele wprowadzonych koncepcji ma zastosowanie w wielu językach programowania.

Ta książka zawiera sprawdzone i sprawdzone rozwiązania typowych problemów, z którymi codziennie spotykają się programiści. Ten autorytatywny przewodnik pomoże Ci pisać lepsze, wydajniejsze programy.

76. Wzorce najlepszych praktyk Smalltalk autorstwa Kent Beck

Ta klasyczna książka jest najlepszym przewodnikiem po lepszym programowaniu Smalltalk. Rdzeń tej książki uczy wzorców, które organizują wszelkie nieformalne doświadczenia, które po zrozumieniu pomogą Ci napisać znacznie bardziej efektywny kod.

Nawet jeśli nie programujesz w Smalltalk, nauczysz się czegoś, co można zastosować w dowolnym języku, w którym programujesz.

77. XML w pigułce autorstwa Harolda i Meansa

XML stale się rozwija i jest to książka, którą będziesz chciał mieć przy sobie. Ta książka jest jasna, zwięzła i stanowi cenne odniesienie.

Bez względu na to, czy szukasz informacji na temat działania technologii, czy też bardzo precyzyjnej składni, XML w pigułce zapewnia potrzebne informacje..

78. High Performance MySQL: Optymalizacja, kopie zapasowe i replikacja Schwartz i in

Jeśli chcesz odblokować prawdziwą moc MySQL, musisz to przeczytać. Ta książka obejmuje każdą zaawansowaną koncepcję MySQL, którą chcesz opanować. Ponadto zawiera przykłady nie tylko tego, jak to działa, ale także dlaczego.

Pod koniec tej książki będziesz wiedział, jak myśleć w MySQL.

79. SQL w 10 minut, mówi naucz się Ben Forta

Posiadanie solidnej praktycznej znajomości SQL jest warunkiem wstępnym do pracy z bazami danych. Ta książka zapewnia proste podejście do nauki języka SQL w jak najkrótszym czasie. Poprowadzi Cię przez systematyczną sekwencję 22 zwięzłych lekcji, które poprowadzą Cię od podstaw do bardziej zaawansowanych koncepcji i aplikacji.

80. Siedem języków w siedmiu tygodniach autorstwa Bruce’a Tate’a

Powszechna mądrość programistyczna głosi, że powinieneś uczyć się nowego języka każdego roku, ale siedmiu języków w siedem tygodni? Czy to w ogóle możliwe? W tej książce dowiesz się, jak można szybko nauczyć się języka, jak lepiej uczyć się od podstaw, a może nawet nauczysz się nowego języka, który chcesz wybrać.

Ta książka koncentruje się na Haskell, Scali, Prologu, Clojure, Erlangu i Ruby.

Wzorce programowania i projektowania

Książki wyróżnione w następnej sekcji pomogą ci lepiej zrozumieć preferencje projektowe i ogólny projekt systemu programowania.

81. Wzorce projektowe: elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku Erich Gamma i in

Ta klasyczna książka opisuje, jakie są wzorce projektowe i najczęstsze wzorce projektowe, na które natrafisz w trakcie swojej kariery. Uczy, jak badać wymagania, tworzyć rozwiązania, a następnie tłumaczyć te rozwiązania na kod. Trochę trudno się z tym pogodzić, ale jeśli znasz język UML, łatwiej będzie podążać za książką. Zawsze możesz zacząć od, Wzory pierwszego projektu, wyróżnione poniżej, aby dać ci działający fundament.

82. Head First Design Patterns autorstwa Freemana i in

Ta klasyczna książka jest przewodnikiem, który pomaga zrozumieć wzorce projektowe i ich wpływ na programy. Ta książka pokazuje wypróbowane i przetestowane metody, za pomocą których programiści tworzą funkcjonalne, eleganckie i elastyczne oprogramowanie.

Ponadto, ta książka została napisana w taki sposób, aby pomóc Ci łatwo nauczyć się i zrozumieć wzorce projektowe, w oparciu o najnowsze badania poznawcze.

83. Refaktoryzacja: Poprawa projektu istniejącego kodu przez Fowler i in

Chociaż wiele ostatnich zmian zautomatyzowało niektóre z wyróżnionych rozwiązań refaktoryzacyjnych, koncepcje przedstawione w tej książce są nadal niezwykle cenne – szczególnie w dzisiejszych zwinnych środowiskach programistycznych.

Refaktoryzacja masteringowa pozwala tchnąć nowe życie w niższy kod i stworzyć bazę kodową, którą można ulepszyć z czasem. Ta książka omawia wszystkie zasady refaktoryzacji i obejmuje wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

84. Projektowanie sterowane domenami: przyjmowanie złożoności w sercu oprogramowania przez Erica Evansa

Ta książka pomoże Ci stworzyć łatwą do utrzymania architekturę opartą na modelowaniu domen. Trudno to pojąć, ale zachwieje twój istniejący paradygmat otaczający architekturę oprogramowania. Jeśli chcesz opanować programowanie obiektowe i architekturę oprogramowania, to ta książka jest obowiązkowa, bez względu na to, ile razy musisz ją przeczytać.

85. About Face: The Essentials of Interaction Design by Cooper, i in

Ta książka pomoże Ci otworzyć oczy na rozwój od punktu końcowego interakcji użytkownika. Świetne oprogramowanie to nie tylko architektura oprogramowania, ale także pomoc użytkownikom w osiągnięciu ich celów w jak najbardziej płynny sposób.

Zrozumienie obecnych i przyszłych preferencji dotyczących projektowania interakcji pomoże Ci pomyśleć o tym, jak oprogramowanie może bezproblemowo współpracować z twoim projektem.

86. Projektowanie obiektów: role, obowiązki i współpraca autorstwa Wirfs-Brock i McKean

Projektowanie obiektów koncentruje się na praktyce projektowania obiektów, w których każdy obiekt ma określoną rolę i odpowiedzialność. To świetne wprowadzenie do projektowania opartego na odpowiedzialności, w którym każdy element ma swoje miejsce w większej całości.

Ta książka zawiera praktyki i techniki pomocne w tworzeniu nowoczesnych aplikacji obiektowych.

87. Książka projektanta Non-Designer autorstwa Robina Williamsa

Jako programista znający zasady dobrego projektowania pomoże ci tylko stać się silniejszym programistą. Ta książka pomoże ci zrozumieć projekt, nawet jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia.

Jasno wyjaśnione koncepcje i kolorowa proza ​​pomogą ci zdobyć solidną wiedzę praktyczną na temat dobrych zasad projektowania.

88. Projekt interfejsu użytkownika dla programistów autorstwa Avram Spolsky

Wielu programistów unika programowania UI ze względu na bliski związek z jego projektowaniem. Jednak ta książka pokazuje, że myślenie liniowe i logiczne może dotyczyć również projektowania interfejsu użytkownika.

Ta książka przedstawia podstawową koncepcję, że model programowania można również zastosować do modelu projektowego. Pod koniec tej książki będziesz miał solidną wiedzę na temat projektowania interfejsów z myślą o użytkowniku.

Dający do myślenia

Poniższe książki zostały wybrane, aby pomóc Ci poszerzyć umysł i perspektywę podczas całej kariery programistycznej.

89. Object Thinking (Developer Reference) autorstwa Davida Westa

Ta wielka książka zagłębia się w historię, politykę i filozofię programowania obiektowego. West opisuje, w jaki sposób najlepsi programiści polegają na konceptualizacji i analizie, a nie na procesach i metodach wymyślania eleganckich rozwiązań.

Ta książka pomaga zrozumieć programowanie obiektowe niektórych najbardziej rewolucyjnych umysłów w tej dziedzinie.

90. Godel, Escher, Bach autorstwa Douglasa Hofstadtera

Ta książka jest naprawdę fascynującą lekturą. Nie jest bezpośrednio związany z programowaniem, ale pomaga wyjaśnić problemy, na które programiści napotykają każdego dnia, takie jak algebra boolowska, weryfikowalność, dowód i rekurencja. Ta książka została napisana z myślą o naturze „map” lub powiązań między systemami formalnymi.

Jeśli przejdziesz przez tę książkę, możesz pomyśleć o znaczeniu swojej pracy w zupełnie nowym świetle.

91. Inside the Machine: Illustrated Guide to Microprocessors and Computer Architecture autorstwa Jon Stokes

Jako programista dobrze jest mieć podstawową wiedzę na temat komputera, nad którym pracujesz. Niezależnie od używanej maszyny wszystkie zachowują się w podobny sposób.

Ta książka pomoże ci lepiej zrozumieć technologię, która stanowi podstawę nowoczesnego przetwarzania i powinna być niezbędną lekturą dla każdego, kto pracuje z technologią na życie.

92. Wyjaśnienie ekstremalnego programowania: zmiana uścisku autorstwa Becka i Andesa

Ekstremalne programowanie jest jak SCRUM na sterydach. Pierwsze wydanie tej książki określało, czym jest XP (Extreme Programming), podczas gdy drugie wydanie zaktualizowało to, dzięki pięcioletniemu doświadczeniu, wzrostowi i zmianom dotyczącym XP.

Ta książka pokazuje, jak ulepszyć cały proces rozwoju, integrując ekstremalne zasady programowania dotyczące odpowiedzialności, przejrzystości i odpowiedzialności.

93. Więźniowie prowadzą azyl: dlaczego produkty high tech doprowadzają nas do szaleństwa i jak przywrócić zdrowie psychiczne Alan Cooper

Ta książka Alana Coopera stanowi interesujący przypadek rozpowszechnienia złego oprogramowania. Nasze produkty technologiczne stają się częścią naszego codziennego życia, więc potrzeba technologii działa tak, jak ludzie myślą, staje się pilną potrzebą.

Ta książka sugeruje, że istnieje przyjemny środek między produktami przyjaznymi zarówno użytkownikom, jak i użytkownikom, i pokazuje, jak możemy szybko znaleźć to medium. To pobudzająca do myślenia lektura na temat teraźniejszości i przyszłości rozwoju oprogramowania.

94. Planowanie informacji przez Edwarda Tufte

Ta książka pomoże ci wizualizować i wyjaśniać złożone informacje. Cenna umiejętność w arsenale każdego programisty. Jest bardzo praktyczny i łatwy do odczytania i eliminuje niepotrzebne puchnięcie.

Jeśli kiedykolwiek zostałeś wezwany do dostarczenia bardzo złożonego wykresu lub wykresu, potrzebujesz tej książki, aby pomóc Ci stworzyć coś zarówno czystego, jak i sensownego.

95. Najlepsze oprogramowanie do pisania I autorstwa Avrama Spolsky’ego

Ta książka to zbiór 29 różnych esejów dotyczących rozwoju oprogramowania. Pisanie jest niewiarygodnie dobre i mówi zarówno o humorystycznej, jak i technicznej stronie oprogramowania. Jest to zarówno zabawna, jak i edukacyjna lektura, a także świetny sposób na dostanie się do głów ponad dwudziestu najlepszych programistów.

96. Edward Tufte. Wizualne wyświetlanie informacji ilościowych

Jeśli chcesz poprawić swoją zdolność do analizowania i wyświetlania informacji, ta książka jest świetnym miejscem na rozpoczęcie. Zrozumienie, w jaki sposób lepiej wyświetlać informacje ilościowe, nie tylko pomoże w prezentacjach, ale pozwoli ci zrozumieć, w jaki sposób Twoja aplikacja może obsługiwać duże ilości danych i jak będzie współgrać z ogólnym projektem.

Solidna książka, która czerpie z klasycznych przykładów, aby podkreślić dzisiejszy dzień.

97. Systemy komputerowe: perspektywa programisty autorstwa Bryant i O’Hallaran

Ta książka pomoże każdemu programistowi zbudować solidną podstawową wiedzę na temat systemów komputerowych. Ważne jest, aby zrozumieć podstawowe elementy systemów komputerowych i ich wpływ na pisane programy.

Bycie dobrze wykształconym programistą oznacza solidną znajomość architektury sprzętowej i komputerowej, systemów operacyjnych i oprogramowania systemowego, a ta książka pomoże ci się tam dostać.

98. Ponadczasowy sposób budowania autorstwa Christophera Alexandra

Ta książka Christophera Alexandra pomaga wyjaśnić główne powody, dla których niektóre oprogramowanie wydaje się „właściwe”, a inne nie. To jest oryginalna książka o wzorach i architekturze. Mimo że książka oparta jest na zasadach architektury, dobrze przekłada się na tworzenie oprogramowania.

Ujawnia starożytne idee architektury i pozwala zastanowić się, jak zastosować te pomysły w następnym projekcie.

99. Fakty i wady inżynierii oprogramowania autorstwa Roberta Glassa

W historii inżynierii oprogramowania wyszły na jaw pewne fakty i błędy. Ta książka zajmuje się tymi faktami i błędami, dzięki czemu możesz lepiej oddzielić hałas od prawdy.

Ta książka jest kontrowersyjna, ale sprawi, że będziesz myśleć o inżynierii oprogramowania w zupełnie nowym świetle, a może nawet pomóc w pisaniu lepszego kodu w dłuższej perspektywie.

100. Design of Everyday Things: Revised and Extended Edition Edition autorstwa Don Norman

Ta książka pokazuje, że dobry, użyteczny projekt jest możliwy w każdych okolicznościach. Ta książka nie nauczy Cię konkretnie o programowaniu, ale pomoże ci pomyśleć o oprogramowaniu, które piszesz z punktu widzenia użyteczności.

Jeśli poświęcasz się wysyłaniu oprogramowania, które zadowoli Twoich klientów, a jednocześnie jest łatwe w użyciu, warto je przeczytać.

101. Adnotacja Turinga Charlesa Petzolda

W epoce przed komputerami Alan Turing wynalazł wymyślony komputer i stworzył w ten sposób pole teorii obliczeniowej. Ta książka poprowadzi Cię przez oryginalny artykuł Turinga i uczyni go dostępnym dla dzisiejszych programistów.

Annotated Turing przenika do rdzenia informatyki i jest cenną i intrygującą lekturą dla wszystkich poziomów programistów.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższa lista zawiera wystarczającą liczbę odniesień edukacyjnych, aby rozwinąć karierę programisty. Dodaj tę listę do zakładek jako odniesienie i wróć, gdy będziesz potrzebować więcej inspiracji z książki o programowaniu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map