Historia sieci WWW

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


Niezależnie od tego, czy dorastałeś z komputerami, czy też zostałeś im przedstawiony w wieku dorosłym, trudno sobie teraz wyobrazić świat, w którym internet nie istnieje.

Korzystamy z Internetu, aby zarządzać pieniędzmi, szukać pracy, reprezentować się profesjonalnie i utrzymywać kontakt z bliskimi w całym kraju, a nawet na całym świecie.

Historia sieci WWW

Korzystamy z Internetu do wyszukiwania, uczenia się i umożliwiania sobie realizacji projektów, których nie znalibyśmy bez szukania instrukcji.

Firmy korzystają z Internetu do współpracy w różnych biurach, a nawet w hali. Transakcje finansowe są obsługiwane w kilka sekund. Komunikacja jest natychmiastowa. Nawet nasze rządy lokalne i federalne polegają na Internecie w zarządzaniu codziennymi operacjami.

Sam internet ma zaledwie pięćdziesiąt lat, a sieć WWW mniej niż trzydzieści, ale gdyby któryś z nich zniknął, współczesny biznes prawie by przestał. Jak tak wpływowy system tak szybko się rozwija? Wszystko zaczęło się od prostego pomysłu J. C. R. Licklidera.

ARPANET

Licklider, psycholog i informatyk, przedstawił w 1960 r. Ideę sieci komputerów połączonych ze sobą „szerokopasmowymi liniami komunikacyjnymi”, za pomocą których mogliby dzielić przechowywanie danych i informacji.

Licklider został zatrudniony jako szef działu badań komputerowych przez Agencję Obrony Zaawansowanych Projektów Badawczych (DARPA), a jego niewielki pomysł wystartował.

W 1966 roku badacz MIT Lawrence G Roberts opracował plan „ARPANET”, sieci komputerowej zaprojektowanej tak, aby wytrzymać przerwy w dostawie prądu, nawet jeśli kilka komputerów było nieaktywnych.

Pierwsze połączenie ARPANET zostało nawiązane 29 października 1969 r. Między University of California a Stanford Research Institute. Tylko dwa listy zostały wysłane, zanim system się zawiesił, ale to była cała zachęta, której potrzebowali badacze komputerowi.

W miarę stabilizacji systemu do ARPANET dodano więcej uniwersytetów i hostów, a do 1981 r. W systemie było ponad 200 hostów.

Po ARPANET powstało wiele innych sieci komputerowych, w tym Merit Network, CYCLADES i pierwsza międzynarodowa sieć pakietów, IPSS. Jednak przy tak wielu różnych systemach trzeba było opracować coś, aby zintegrować je wszystkie w jednym.

Robert Kahn z DARPA i Vinton Cerf z Uniwersytetu Stanforda pracowali razem nad rozwiązaniem, aw 1977 roku pakiet protokołów internetowych został użyty do płynnego połączenia trzech różnych sieci.

Korzystając z tego nowego protokołu do transmisji danych, National Science Foundation utworzyła NSFNET w 1986 r., Zdolny do obsługi 1,5 megabitów na sekundę, który zastąpił przestarzały ARPANET.

Sieć ogólnoświatowa

Sieć WWW (WWW) została stworzona jako metoda nawigacji po rozległym systemie podłączonych komputerów. Tim Berners-Lee, kontrahent z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), opracował podstawowy program hipertekstowy o nazwie INQUIRE.

Program został zaprojektowany w taki sposób, aby informacje były łatwo dostępne dla użytkowników i aby umożliwić użytkownikowi zbadanie relacji między różnymi stronami (tj. Kliknięcie, aby przejść do innej sekcji witryny).

Do 1990 roku, z pomocą Roberta Cailliau, Berners-Lee opracował szkieletowy zarys Internetu, w tym przeglądarkę internetową i serwer WWW.

Niestety świat nie był gotowy na jego pomysły. Sieć nadal była serią prostych stron tekstowych, trudnych w nawigacji i niedostępnych dla większości ludzi.

Wszystko zmieniło się w 1993 r. Wraz z wydaniem przeglądarki Mosaic, która pozwoliła użytkownikom przeglądać multimedia online. W 1993 roku wprowadzono również pierwsze nowoczesne wyszukiwarki.

Chociaż wczesne wyszukiwarki były prymitywne, głównie ręczne, a przede wszystkim indeksowały tylko tytuły i nagłówki, w 1994 r. WebCrawler zaczął „indeksować” sieć, indeksując całe strony aktywnych witryn.

Ta technologia otworzyła drzwi dla bardziej wydajnych wyszukiwarek i umożliwiła łatwe przeszukiwanie ogromnej ilości połączonych informacji.

W tym samym roku Berners-Lee założył konsorcjum World Wide Web Consortium (W3C), aby pomóc w dalszym rozwijaniu łatwości użytkowania i dostępności sieci, i wyznaczył jako standard, że sieć powinna być publicznie dostępna za darmo i bez patentu.

Web 2.0

Dobrze nazwany boom internetowy w 1999 r. Spowodował, że wiele osób przeniosło swoje firmy online, takie jak gazety, sprzedawcy detaliczni i biura rozrywki.

W tamtych czasach strony internetowe tradycyjnie tworzyły i publikowały własne informacje, które były po prostu przeglądane przez odwiedzających witrynę, bez interakcji między twórcami a użytkownikami.

Pod koniec lat 90. duży nacisk kładziono na grupy dyskusyjne Usenet i na aplikacje takie jak Yahoo Clubs, które ostatecznie stały się grupami Yahoo. W 2001 r. Google nabyło archiwum Usenet i uczyniło z niego podstawę dla własnych Grup dyskusyjnych Google.

W miarę rozwoju sieci użytkownicy zaczęli domagać się większej interakcji z odwiedzanych witryn, a rezultatem – zwykle nazywanym Web 2.0 – był bardziej społeczny internet.

Web 2.0 charakteryzuje się interaktywnymi stronami internetowymi, dzieleniem się wiedzą społecznościową, treściami generowanymi przez użytkowników, współpracą online, wbudowanymi aplikacjami i multimediami, połączeniami mobilnymi i – oczywiście – mediami społecznościowymi.

Jest to sieć, w której właściciele witryn i ich odbiorcy wchodzą w interakcje w sposób ciągły, przeciętni użytkownicy mogą stać się dostawcami treści, a odwiedzający mogą tworzyć wyjątkowe, osobiste doświadczenia z Internetem.

Sieć mobilna

Mniej więcej w tym samym czasie, gdy Internet przechodził na Web 2.0, świat również zaczął odchodzić od stacjonarnych komputerów stacjonarnych i nieporęcznych laptopów, ponieważ coraz więcej użytkowników zaczęło uzyskiwać dostęp do treści online za pośrednictwem swoich telefonów komórkowych.

Wczesne telefony z dostępem do Internetu miały małe ekrany, słabe procesory i były podłączone przez wolne połączenia bezprzewodowe. W rezultacie przeglądanie tradycyjnych stron internetowych było frustrującym doświadczeniem. Ponieważ jednak miliony smartfonów zaczęły co roku sprzedawać, internet szybko dostosował się do użytkowników mobilnych.

Początkowo większość stron internetowych osiągnęła to, tworząc całkowicie oddzielną witrynę dla odbiorców mobilnych. Strony te wykorzystywały mniej grafiki i uproszczony układ tekstu, aby poprawić szybkość transmisji i czytelność.

Jednak w ciągu następnej dekady mobilność stale rosła, urządzenia mobilne stały się bardziej wydajne, a sieci mobilne szybsze. Witryna mobilna stała się tak samo multimedialna jak tradycyjne witryny, a utrzymywanie wielu witryn stało się nieefektywne.

Większość administratorów stron zrezygnowała z osobnego modelu witryny, na rzecz witryn adaptacyjnych, które dostosowują swój układ w zależności od rodzaju używanego urządzenia lub rozmiaru ekranu.

Jednocześnie, gdy smartfony i tablety stały się dominującą technologią mobilną, wiele stron internetowych zaczęło oferować podobne funkcje i treści za pośrednictwem aplikacji mobilnych, co pozwoliło im korzystać z funkcji specyficznych dla urządzeń mobilnych i łączyć się z użytkownikami za pomocą powiadomień w czasie rzeczywistym.

Przy rocznej sprzedaży smartfonów obecnie w miliardach, a większość przeglądania Internetu odbywa się teraz na urządzeniach mobilnych, rzadko można znaleźć witrynę, która nie jest kompatybilna z urządzeniami mobilnymi; i wkrótce takie strony będą całkowicie przestarzałe.

Media społecznościowe

Od samego początku sieć była postrzegana jako konstrukcja społeczna, łącząca społeczności naukowców i badaczy z całego świata. Im bardziej system się rozwijał, tym bardziej połączona była społeczność.

W 1996 r. Ta łączność zrobiła ogromny krok naprzód dzięki wprowadzeniu ICQ, bezpłatnej aplikacji do obsługi wiadomości błyskawicznych. Nagle internauci mogli się komunikować w czasie rzeczywistym na dowolnym dystansie.

W następnym roku AOL wydało własny program do przesyłania wiadomości błyskawicznych, AIM, popularyzujący nową technologię. W 1997 r. Wprowadzono również pierwsze na świecie blogi.

W tym czasie firmy zaczęły również eksperymentować ze specjalistycznymi sieciami społecznościowymi, takimi jak Classmates.com, w których użytkownicy, którzy mieli już istniejące połączenie, mogli połączyć się i komunikować online.

Następnie w 2002 roku Friendster wprowadził świat do sieci społecznościowych, jakie znamy dzisiaj, społeczności online zaprojektowanej nie tylko do komunikowania się z przyjaciółmi, których już masz, ale do budowania nowych relacji poprzez wspólnych znajomych i zainteresowania.

W 2003 roku MySpace i LinkedIn dołączyły do ​​areny sieci społecznościowych. MySpace, skierowana przede wszystkim do młodych osób dorosłych, ze swoimi efektownymi dostosowaniami, integracją muzyki i wbudowanym blogowaniem, spopularyzowała media społecznościowe wśród milionów użytkowników.

Przyjmując zupełnie inne podejście, LinkedIn atakował społeczność biznesową, starając się odtworzyć środowisko sieciowe po godzinach pracy online. Do dziś pozostaje najpopularniejszą na świecie profesjonalną witryną sieciową.

Trzy lata później świat mediów społecznościowych został na zawsze zmieniony wraz z publicznym wydaniem Facebooka.

Chociaż został uruchomiony w 2004 roku, przez pierwsze dwa lata strona była ograniczona do kampusów uniwersyteckich. Po upublicznieniu, witryna szybko wzrosła do setek milionów użytkowników, a dziś ma ponad 1,5 miliarda aktywnych użytkowników każdego miesiąca.

Sukces pierwszych pionierów utorował drogę nowym mediom społecznościowym, takim jak Twitter, Pinterest i Tumblr.

W połączeniu z możliwościami urządzeń mobilnych sieci społecznościowe stały się również usługami, takimi jak Uber i Airbnb, umożliwiając użytkownikom świadczenie usług tradycyjnie dostępnych tylko za pośrednictwem dużych firm bezpośrednio między sobą.

Internet przedmiotów

Pomysł podłączenia urządzeń do Internetu w celu kontrolowania ich z daleka nie jest niczym nowym, ale ponieważ połączenia internetowe rosną szybciej, technologia łączności zmniejsza się.

A mobilny świat pozwala nam pozostawać w stałym kontakcie, kontrolowanie rzeczy poza naszymi komputerami stało się kolejnym logicznym krokiem w ewolucji sieci.

Od przyciemniania światła w naszym salonie, poprzez ustawianie DVR, po uruchamianie samochodów, internet pozwala nam kontrolować codzienne urządzenia z drugiego końca kraju lub z drugiej strony kraju.

W miarę rozwoju Internetu przedmiotów połączenie to stało się dwukierunkową komunikacją. Nasze urządzenia mogą się teraz z nami skontaktować, informując nas, kiedy nasz samochód wymaga konserwacji, powiadamiając nas, gdy temperatura w pomieszczeniu staje się zbyt niska, a nawet informując, kiedy skończy nam się mleko.

Urządzenia podłączone do Internetu stały się powszechne, a ruch jest dopiero w powijakach. W nadchodzących latach coraz więcej urządzeń, z którymi będziemy codziennie komunikować się, będzie tak samo połączonych z siecią WWW, jak my.

Wynalezienie Internetu było dużą zmianą, do której przystosował się świat. Zmieniło wszystko, od komunikacji biznesowej po interakcje społeczne, a wraz z wprowadzaniem nowych technologii będzie nadal zmieniać sposób życia i pracy.

Jest bezpiecznym założeniem, że w naszej przyszłości jest o wiele więcej fascynujących innowacji.

Wniosek

Jak zmieniło się twoje korzystanie z Internetu na przestrzeni lat?

Sposób komunikacji i udostępniania informacji zmienił się. Biorąc pod uwagę, że co sekundę wysyłanych jest ponad trzy miliony wiadomości e-mail. Szacunki wskazują, że przeciętny pracownik biurowy spędza około 30% swojego czasu na wiadomościach e-mail, więc jest to znaczna część twojego dnia pracy.

Kiedy nie pracujesz (a czasem, gdy jesteś), prawdopodobnie używasz mediów społecznościowych do komunikowania się z przyjacielem i przyczyniasz się do siedmiu miliardów akcji mediów społecznościowych, które mają miejsce każdego dnia.

Niezależnie od tego, czy szukasz przepisu, tekstu piosenki, którą właśnie usłyszałeś, czy lokalnej restauracji tajskiej, jest to internet, do którego zwracasz się o pomoc.

Dla wielu z nas sposób, w jaki odpoczywamy pod koniec dnia, jest wspierany przez Internet. Gwałtowny wzrost strumieniowego przesyłania wideo przez Internet powoduje, że sieci kablowe zaczynają się mieszać.

Internet przeszedł długą drogę. W wieku poniżej 50 lat rewolucja cyfrowa dopiero się zaczyna. Patrząc wstecz na to, jak daleko zaszliśmy, pytamy: jak będzie wyglądał internet za kolejne 50 lat?

Dalsza lektura

Rozwój Internetu był i jest wieloaspektowym przedsięwzięciem, w którym wielu różnych autorów i firm opracowuje małe segmenty, które razem składają się na dzisiejszy świat online.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat tego, jak Internet stał się tym, czym jest, prosimy zapoznać się z poniższymi linkami.

 • Historia Internetu według dekady
 • Początki Internetu
 • Wczesna historia Internetu (PDF)
 • Krótka historia Internetu
 • NSF i narodziny Internetu: lata 60
 • Pionierzy Internetu
 • Historia Internetu i szkół, które go zbudowały
 • Internet: jak się wszystko zaczęło (PDF)
 • Historia przeszłości i przyszłości Internetu (PDF)
 • Wykład Ken’a Kinga na temat pochodzenia Internetu
 • Historyczna oś czasu w sieci WWW
 • Narodziny World Wide Web
 • Mała historia Internetu (PDF)
 • Interaktywna oś czasu historii sieci WWW
 • Historia Internetu według siebie
 • Wynalezienie Internetu
 • CERN WWW Research
 • CERN i wynalezienie sieci WWW.

Możesz także cieszyć się

Tutaj w WhoIsHostingThis.com robimy niewiele, ale studiujemy i dostarczamy informacje i narzędzia dla osób korzystających z Internetu. Oto niektóre z naszych własnych artykułów, infografik i filmów związanych z historią Internetu.

 • Internet: Teraz i teraz: nasza infografika na temat tego, jak bardzo zmienił się Internet i nasze życie w ciągu ostatnich kilku dekad. Możesz też obejrzeć nasz krótki film na jego podstawie.
 • Historia wyszukiwarek internetowych: dowiedz się, jak przeszliśmy od prostych wyszukiwarek, które często były dalekie od zaufania, do tych, z których korzystamy obecnie i które są w dużej mierze godne zaufania.
 • Osiem wirusów komputerowych, które doprowadziły Internet do kolan: prawie jak tylko Internet stał się popularny, stał się głównym celem hakerów. Ta infografika szczegółowo opisuje osiem głównych ataków.
 • Sześć organizacji, które potajemnie działają w Internecie: choć brzmi to jak spisek, wszystkie te organizacje są niezwykle ważne dla utrzymania działania Internetu. Dowiedz się więcej w tej fascynującej infografice.
 • Programowanie: języki, oś czasu i przewodniki: od krosna Jaquard w 1801 roku po publikację HTML5 w 2014 roku i później, możesz dowiedzieć się wszystkiego o historii programowania (i jak to zrobić!) Dzięki temu wyczerpującemu przewodnikowi.
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map