eSafety: Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


Przewodnik dla rodziców dotyczący bezpieczeństwa w Internecie

Contents

Wprowadzenie

Wychowywanie dzieci może nagle sprawić, że świat stanie się przerażającym i niebezpiecznym miejscem.

Być może dorastałeś, wędrując po ulicach, odwiedzając znajomych lub centrum handlowe, nie informując rodziców, dokąd się wybierasz, ale dawanie swoim dzieciom takiej wolności jest dziś nie do pomyślenia dla wielu rodziców.

W dobie smartfonów jesteśmy przyzwyczajeni do tego, aby przez cały czas wiedzieć, gdzie są nasze dzieci.

Ale chociaż smartfony mogą pomóc zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, utrzymując je w stałym kontakcie, technologia ta może również narazić je na niebezpieczeństwo w Internecie.

Dzieci i nastolatki są dziś bardziej inteligentne niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ dorastały dzięki technologii, która z biegiem czasu ewoluowała tak szybko.

Ale nawet jeśli Twoje dzieci mają tyle samo wiedzy technicznej co dorośli, nie mają jeszcze doświadczenia i rozeznania niezbędnego do zapewnienia im bezpieczeństwa w Internecie.

Żaden rodzic nie może monitorować swoich dzieci przez całą dobę i może być kuszące, aby wybrać łatwą drogę i całkowicie zablokować dostęp. Ale Internet jest cennym narzędziem, bardziej zintegrowanym z naszym współczesnym życiem niż kiedykolwiek, i niezbędnym dla dzieci do nauki bezpiecznego poruszania się.

Chociaż istnieją ogólne wytyczne, których należy przestrzegać, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie, wiele z nich ma zdrowy rozsądek i jest zbyt ogólne, aby pomóc w wielu sytuacjach. A niektóre z nich nie mają kontaktu z nowoczesną technologią.

Niewiele dzieci dużo korzysta z poczty elektronicznej. Zamiast tego używają sieci społecznościowych i aplikacji na smartfony do czatowania i udostępniania multimediów online. Możliwe, że Twoje dziecko czatuje z aplikacją taką jak Snapchat lub Kick albo z sieci społecznościowej takiej jak Ask.fm.

Dbanie o bezpieczeństwo dzieci w Internecie

Dbanie o bezpieczeństwo dzieci w Internecie

W tej sekcji przedstawimy ogólny przegląd tego, co Ty robisz i robisz, aby chronić swoje dzieci, oraz rzeczy, które mogą zrobić sami.

Wytyczne dla rodziców

FBI opublikowało przydatny przewodnik, który jest wart odwiedzenia i jak można oczekiwać od Departamentu Sprawiedliwości USA, traktuje ochronę naszych dzieci przed niebezpieczeństwami online bardzo poważnie.

Podstawowym zagadnieniem, którym należy się zająć, mówiąc o bezpieczeństwie w Internecie, jest fakt, że postępy w technologii komputerowej i telekomunikacyjnej nie tylko oferują dostęp do nowych źródeł wiedzy i poszerzają ich doświadczenie kulturowe, ale także otwierają możliwość narażenia się na w niektórych okolicznościach szkodliwy materiał, wyzysk, a nawet seksualne drapieżniki.

Żaden rodzic nigdy nie chciałby, aby jego dziecko doświadczyło któregokolwiek z tych traumatycznych i trudnych scenariuszy, dlatego tak ważne jest, aby rodzice rozumieli niebezpieczeństwa i monitorowali aktywność ich dziecka w granicach rozsądku, a także dostrzegali w nich zmiany zachowania, które mogłyby wskazywać na problem.

Drapieżniki online

Nigdy nie powinieneś być odporny na fakt, że istnieje niewielki odsetek osób, które surfują po Internecie w celu zawarcia przyjaźni z dzieckiem i przygotowywania ich do wykorzystywania seksualnego w późniejszym terminie.

Te drapieżniki są szczególnie biegłe w stopniowym zmniejszaniu zahamowań dziecka przez pewien czas i często udają, że są kimś, kim nie są. Mężczyzna w średnim wieku o złych intencjach mógłby łatwo stworzyć profil, który bardzo różni się od rzeczywistości, aby zaprzyjaźnić się z dzieckiem, więc powinieneś być przygotowany jako rodzic na pytanie, z kim rozmawia, jeśli nie masz pewności w jakikolwiek sposób, a także wypatruj zauważalnych zmian w ich zachowaniu.

Znaki ostrzegawcze mogą obejmować spędzanie dużej ilości czasu w Internecie, szczególnie w godzinach wieczornych, a na komputerze Twojego dziecka mogą znajdować się przykłady pornografii, które mogły zostać wprowadzone jako sposób na normalizację seksu między dorosłymi a dziećmi.

Jeśli Twoje dziecko zostanie wycofane lub wykaże jakiekolwiek oznaki, że możesz znaleźć listę przewodników, takich jak ta opracowana przez FBI, powinieneś być przygotowany do otwartej rozmowy z nimi na temat twoich podejrzeń i uświadomienia im niebezpieczeństw, przed którymi stoi.

Jeśli znajdziesz dowody niewłaściwego kontaktu osoby dorosłej z dzieckiem lub masz jakiekolwiek obawy, nie wahaj się przedyskutować sytuacji z synem lub córką, a jeśli to konieczne, skontaktuj się z lokalną organem ścigania w celu uzyskania dalszej pomocy.

Otwarta komunikacja jest kluczem do uniknięcia poważnych problemów, takich jak wykorzystywanie seksualne i cybernękanie, przed twoim dzieckiem, więc używaj instynktów rodzicielskich i działaj szybko.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa zapewnia również przydatne wskazówki dla rodziców, a także informacje i porady dla rodziców za pośrednictwem OnGuardOnline.Gov. Wszystkie te witryny mogą pomóc w zapewnieniu wsparcia rodzicielskiego i wskazówek, które są niezbędne przy tak łatwym dostępie do Internetu w zasięgu większości dzieci.

Zasoby, które pomogą dzieciom zachować bezpieczeństwo

 • Sexual Predators Online: informacje i porady dotyczące unikania niebezpieczeństw związanych z internetowymi drapieżnikami.
 • Dostęp do dzieci: pomocne informacje dla rodziców, aby dowiedzieć się, w jaki sposób drapieżniki mogą mieć dostęp do dzieci.
 • Drapieżniki online: pouczająca strona internetowa z informacjami dla rodziców na temat tego, czego należy szukać, aby dzieci nie stały się ofiarą drapieżnika online.
 • Fakty na temat drapieżników online: przydatna strona zajmująca się problemami drapieżników online.

Dzieci i sieć

Chcemy, aby nasze dzieci były inteligentnymi obywatelami cyfrowymi, ponieważ Internet jest tak fundamentalną częścią nowoczesnego życia i handlu.

Edukacja i rozrywka są łatwo dostępne, a biuro prokuratora generalnego powołało krajową grupę zadaniową, która pomaga egzekwować bezpieczeństwo w szkole i na terenie kampusu dla wszystkich dzieci, aby dzieci mogły bezpiecznie korzystać z Internetu i nie były narażone na problemy takie jak przemoc w szkołach i zastraszanie.

Mimo że randki z przemocą są bardzo fizycznym problemem i bardzo poważnym problemem, gdy spojrzysz na statystyki, które pokazują, jak niepokojąco powszechne jest to zjawisko, Internet można pozytywnie wykorzystać w celu rozwiązania tego problemu..

Wyniki badania przeprowadzonego w 2008 r. Przez LoveIsRespect.org wykazały, że 69% nastolatków uprawiających seks w wieku 14 lat doznało pewnego rodzaju nadużyć w związku i jeden na pięciu nastolatków w wieku od 13 do 14 lat lata, powiedzieli, że znają przyjaciół lub rówieśników, którzy zostali wściekli przez chłopaka lub dziewczynę.

Ponieważ tylko 51% nastolatków twierdziło, że zna znaki ostrzegające przed złym lub szkodliwym związkiem, dlatego jako rodzic możesz wypełnić tę lukę w wiedzy i skorzystać z zasobów takich jak LoveIsRespect, aby edukować i rozwiązywać wszelkie problemy związane z przemocą, szczególnie w tak ważnych latach formacyjnych.

Cybernękanie

Znęcanie się nie jest zupełnie nowym zjawiskiem, ale wraz z wynalezieniem Internetu przybrało nową formę.

Cybernękanie jest wykorzystywaniem różnych technologii, takich jak telefony komórkowe i dowolne urządzenie podłączone do Internetu, do wysyłania lub publikowania zdjęć lub tekstu, które mają na celu skrzywdzenie lub zawstydzenie innej osoby. Te akty agresji mogą mieć miejsce nawet za pośrednictwem systemów gier wideo, które są podłączone do Internetu, więc musisz być czujny jako rodzic, aby dostrzec jakiekolwiek oznaki tego, co dzieje się z twoim dzieckiem.

Serwisy społecznościowe, takie jak Facebook i Twitter, a także popularne pokoje czatów i fora, to media wykorzystywane przez cyberprzemocy do atakowania ofiar na wiele różnych szkodliwych sposobów.

Czynami tymi mogą być rozpowszechnianie plotek, ujawnianie danych osobowych, a nawet prześladowanie podszywacza się pod ofiarę.

Zastraszanie w sieci może odbywać się jawnie lub potajemnie. Usunięcie tej wymiany twarzą w twarz, która kiedyś była cechą łobuza na placu zabaw w świecie fizycznym, sprawia, że ​​niektórzy sprawcy działają odważniej w świecie cybernetycznym.

Według statystyk opracowanych przez NoBullying.com szacuje się, że 43% nastolatków było ofiarami cyberprzemocy w USA w 2010 roku. Jest to alarmująca statystyka i pokazuje, że rodzice powinni monitorować swoje dzieci najlepiej jak potrafią i utrzymywać otwartość dialog z nimi na ten temat.

Oto kilka przydatnych zasobów, do których można się odnieść na ten temat

 • Cyber ​​Bullying Research Center: strona internetowa zajmująca się problemami i rozwiązaniami cyberprzemocy.
 • Fakty na temat cybernękania: artykuł zawierający kilka mało znanych faktów na temat problemów związanych z cybernękaniem.
 • Informacje o cybernękaniu: ta pomocna strona zawiera informacje o różnych aspektach cybernękania.
 • Co to jest cybernękanie?: Przydatna strona, która zajmuje się problemem przemocy w cyberprzestrzeni.

Ochrona danych osobowych

Nie każdy rodzic ma świadomość, że ma kontrolę nad wszelkimi danymi osobowymi gromadzonymi w Internecie na temat swojego dziecka, jeśli ma on mniej niż 13 lat.

Jest to ważne prawo, które pomaga uzyskać możliwość wyrażenia zgody na przechowywanie danych dotyczących Twojego dziecka, jeśli nie ukończyło ono 13 roku życia, a także oznacza, że ​​strona internetowa ma prawny obowiązek zachowania wszelkich gromadzonych informacji.

Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z przepisami dotyczącymi ochrony prywatności, jeśli chodzi o ochronę dziecka w Internecie. Istnieje również kilka przydatnych wskazówek, które można znaleźć, aby pomóc chronić poufne dane przed nieautoryzowanym dostępem..

Oto kilka witryn, które mogą pomóc rodzicom w przyspieszeniu i dowiedzieć się więcej o ochronie danych osobowych:

 • Ochrona prywatności dziecka w Internecie: strona informacyjna Federalnej Komisji Handlu, która zajmuje się kwestiami prywatności.
 • Ustawa o ochronie prywatności dzieci w Internecie: streszczenie prawodawstwa uchwalonego w celu ochrony dzieci w Internecie.
 • Ochrona danych osobowych: wskazówki, jak chronić dane osobowe przed znalezieniem się w Internecie.

Wskazówki dla dzieci

Nie powinieneś podawać żadnych danych osobowych bez uprzedniej zgody rodziców i niczego, co mogłoby łatwo Cię zidentyfikować, takie jak twoje nazwisko i adres domowy, należy unikać.

Pomyśl o rozsądnej nazwie ekranowej, która nie zawiera żadnych prawdziwych danych osobowych, takich jak imię i nazwisko lub data urodzenia, i zawsze mów swoim rodzicom przed spotkaniem z przyjacielem online, ponieważ nie każdy jest tym, za kogo się podaje..

Zapoznaj się z niektórymi z tych witryn, aby uzyskać dodatkową pomoc na temat bycia inteligentnym w trybie online:

 • Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie: ten artykuł z nowojorskiej biblioteki publicznej pomoże znaleźć informacje i porady dotyczące bezpieczeństwa dzieci w Internecie.
 • Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie: pomocna strona z listą przydatnych wskazówek dla dzieci na temat bezpieczeństwa w Internecie.

Wskazówki dla rodziców

Family Online Safety Institute oferuje wiele pomocnych wskazówek, jak ćwiczyć dobre cyfrowe rodzicielstwo, a ich celem jest zapewnienie rodzicom pewności, aby pomóc dzieciom bezpiecznie poruszać się po świecie online.

Zakres zagadnień i tematów, które należy omawiać z dziećmi na temat bezpieczeństwa w Internecie, będzie się różnić w zależności od ich wieku i zdecydowanie częścią współczesnego rodzicielstwa jest dobre zrozumienie tego, co dzieje się w cyfrowym świecie.

Technologia może pomóc Ci stać się lepszym rodzicem i rozwinąć oparte na zaufaniu i współpracy relacje z dzieckiem, jeśli chodzi o sposób korzystania z Internetu. Można to z powodzeniem osiągnąć tylko wtedy, gdy masz szerokie zrozumienie i znajomość witryn, do których mogą mieć dostęp oraz treści, które mogą napotkać.

Zapoznaj się z niektórymi z tych stron w celu uzyskania dalszych wskazówek i informacji i zawsze pamiętaj, że praktyka bezpieczeństwa w Internecie jest ważnym aspektem zapewniającym dziecku pozytywne doświadczenia z korzystania z Internetu w ich życiu.

Oto kilka witryn, na które możesz spojrzeć, aby pomóc Ci osiągnąć ten cel:

 • Dobre cyfrowe rodzicielstwo: przydatny artykuł, który zapewnia rodzicom wskazówki bezpieczeństwa dotyczące korzystania z Internetu.
 • Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie (PDF): strona zawierająca informacje na temat problemów związanych z bezpieczeństwem w Internecie dla rodziców i dzieci.

Ilustrowane przewodniki

Ilustrowane przewodniki

Poniższe sekcje obejmują najpopularniejsze aplikacje i strony internetowe, które rodzice powinni zrozumieć.

Snapchat to jedna z najpopularniejszych aplikacji do przesyłania wiadomości na smartfony, z której korzystają dziś dzieci: około jedna trzecia nastolatków w Stanach Zjednoczonych korzysta ze Snapchata, wysyłając miliony zdjęć i filmów każdego dnia.

Dzięki Snapchat użytkownicy mogą wysyłać swoim znajomym zdjęcia, filmy i zrzuty ekranu, które mają się autodestrukcji w ciągu kilku sekund.

Ale obrazy można łatwo usunąć lub wykonać zrzut ekranu na innym urządzeniu, pozostawiając trwały zapis wszystkich zdjęć, które dziecko zdecyduje się udostępnić.

Kik Messenger to kolejna popularna aplikacja wśród nastolatków i młodych dorosłych. Umożliwia wysyłanie wiadomości do innych osób bez podawania numeru telefonu, dzięki czemu jest popularny wśród użytkowników, którzy chcą zachować swoją anonimowość.

Patrząc na recenzje aplikacji, widać, że Kik jest bardzo popularny w wysyłaniu wyraźnych wiadomości. Sama aplikacja ma ocenę 17+ w sklepie z aplikacjami za „Częste / intensywne motywy dla dorosłych / sugestywne”, ale to nie powstrzymuje dzieci przed pobieraniem i używaniem.

Następnie jest Ask.fm, portal społecznościowy z pytaniami i odpowiedziami, który otrzymał dużo prasy dotyczącej problemów związanych z nękaniem i powiązanych samobójstw na całym świecie.

Użytkownicy w wieku 13 lat i starsi są dozwoleni i nie ma systemów monitorowania zawartości. Z powodu braku moderacji i zachęcania do anonimowości sieć stała się mekką cybernękania.

Z tymi wszystkimi nowymi zagrożeniami online nawet Twój dom może być niebezpiecznym miejscem dla dzieci.

Dzięki informowaniu o najpopularniejszych witrynach i aplikacjach, z których prawdopodobnie będą korzystać Twoje dzieci, możesz dowiedzieć się, jak rozmawiać z dzieckiem na temat bezpiecznego korzystania z nich.

Możesz również dowiedzieć się, jakie konkretne kroki możesz podjąć, aby uczynić ich bezpieczeństwo bezpieczniejszym, podczas gdy oni bawią się na czacie online ze znajomymi i eksploracji sieci.

Ilustrowany przewodnik po e-bezpieczeństwie

Dzieci używają coraz więcej technologii w młodszym wieku w coraz szybszym tempie. To stanowi wyzwanie dla ich rodziców, którzy chcą, aby byli przygotowani na współczesny świat, ale także chcą zapewnić im bezpieczeństwo.

W poniższej infografice przedstawiamy podstawowy podkład dla rodziców złapanych w tej sytuacji.

Zaczyna się od podstawowych faktów na placu zabaw online: ile dzieci korzysta z jakich urządzeń; do czego są wykorzystywane; i tak dalej.

Następnie pokazuje podstawy uczynienia urządzeń bezpiecznymi dla dzieci. Nie musisz być defetystą i myśleć, że twoje dzieci będą się zajmować wszystkim, co robisz. Pamiętaj: jesteś dorosły i przy odrobinie wysiłku możesz nauczyć się obsługiwać i kontrolować smartfony i tablety znacznie lepiej niż dzieci.

Wreszcie omawia 10 zasad bezpieczeństwa dotyczących dopuszczania dzieci do Internetu i zapewnia zasoby, aby dowiedzieć się więcej.

Rozpocznie cię na twojej drodze!

Wizualny przewodnik e-bezpieczeństwa

Jak chronić swoje dzieci na Snapchacie

Snapchat to niezwykle popularna aplikacja do przesyłania wiadomości, która pozwala użytkownikom wysyłać zdjęcia, filmy lub zrzuty ekranu do znajomych, których nazwy użytkowników Snapchat znają. Jak misja: Niemożliwe odprawa, wiadomości ulegają samozniszczeniu w ciągu kilku sekund.

Oprócz zdjęć i filmów Snapchat dodał do swojej aplikacji funkcje czatów wideo i wiadomości tekstowych, dzięki czemu jest to wszechstronna sieć komunikacyjna dla nastolatków.

Usługa ta jest najbardziej popularna wśród nastolatków i młodych dorosłych. Zgodnie z warunkami usługi Snapshot, musisz mieć tylko 13 lat i mieć dostęp do ich aplikacji.

Ale, jak się mówi, internet jest wieczny. Usunięte wiadomości na Snapchacie można odzyskać przy odrobinie wiedzy technicznej, a ci, którzy wiedzą, jak zrobić zrzut ekranu na swoich smartfonach, mogą łatwo i trwale zapisać każdy obraz, który pojawia się na ich ekranach.

I chociaż Snapchat utrzymuje, że większość wiadomości jest nieszkodliwa, usługa zyskała reputację wykorzystywanej do sekstowania.

Jeśli Twoje dziecko korzysta ze Snapchata, nie panikuj: istnieją ustawienia, które możesz skonfigurować, aby chronić prywatność swojego dziecka i uniemożliwić nieznajomym wysyłanie nieodpowiednich wiadomości.

Sprawdź poniższą grafikę, aby dowiedzieć się, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas korzystania z tej popularnej aplikacji.

Bezpieczeństwo Snapchata

Jak chronić swoje dzieci na Kik

Kik to jedna z najpopularniejszych darmowych nowoczesnych aplikacji do przesyłania wiadomości, z ponad 100 milionami użytkowników. Korzystając z Kik, możesz wysyłać nie tylko wiadomości tekstowe, ale także zdjęcia i filmy, ankiety i wirtualne naklejki.

Jest popularny wśród tych, którzy chcą rozmawiać na czacie bez podawania swojego osobistego numeru telefonu, ponieważ wystarczy tylko czyjaś nazwa użytkownika Kik, aby wysłać im wiadomość.

Fakt, że twoje dzieci nie muszą podawać swojego rzeczywistego numeru telefonu, może dać im fałszywe poczucie bezpieczeństwa, ale chociaż może wydawać się bezpieczne podanie anonimowej nazwy użytkownika online, w Kik może być wszystko.

Kik stał się bardzo popularny do seksu, dlatego jest oceniany na 17+ przez App Store i Common Sense Media.

Jednak własne warunki świadczenia usług Kik mówią, że jest to dla każdego, kto ukończył 13 lat. Ale po prostu przeglądając rażące recenzje aplikacji szukających partnerów do jawnego przesyłania wiadomości, każdy rodzic może zobaczyć, że Kik nie jest odpowiednią aplikacją do przesyłania wiadomości dla dzieci.

Czy twoje dziecko używa Kik? W zależności od ustawień prywatności konta mogą być w stanie odbierać wiadomości od dowolnego nieznajomego online. Przewiń w dół, aby dowiedzieć się, co czyni Kika tak niebezpiecznym i jak możesz chronić swoje dziecko przed drapieżnikami za pomocą tej popularnej aplikacji.

Bezpieczeństwo Kik

Jak chronić swoje dziecko na Ask.fm

Wiesz, że Twoje dziecko może być na wielkich gigantach serwisów społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr. Ale jest też inny serwis społecznościowy, który cieszy się ogromną popularnością, szczególnie wśród dzieci poniżej 18 roku życia: Ask.fm.

Ta popularna witryna sieci społecznościowych pozwala zadawać anonimowe pytania każdemu użytkownikowi i odpowiadać na pytania innych osób na własnym profilu publicznym.

Jeśli słyszałeś o Ask.fm, prawdopodobnie wynika to z uwagi mediów: Ask.fm był ostatnio związany ze sprawą samobójczą na Florydzie, gdzie młoda dziewczyna była anonimowo zastraszana na Ask.fm.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron nazwał Ask.fm „podłym” ze względu na kilka podobnych przypadków cyberprzemocy, a szkoły w Wielkiej Brytanii odradzają uczniom, aby z niego nie korzystali.

Sieć społecznościowa stała się rajem dla cyberbullies i jest powiązana z samobójstwami na całym świecie. Jest tak, ponieważ jego użytkownicy, którzy muszą mieć co najmniej 13 lat, mogą anonimowo zadawać pytania określonym użytkownikom, a treść nie jest monitorowana.

Oficjalna strona Ask.fm stwierdza, że ​​„nie ponoszą oni żadnej odpowiedzialności za treści, które mogą okazać się nieodpowiednie, obsceniczne lub w złym guście”.

Ze względu na wszystkie zagrożenia związane z Ask.fm i jego ogromną popularnością wśród dzieci i nastolatków, ważne jest, aby wiedzieć, jak dowiedzieć się, czy Twoje dziecko go używa i jak może zachować bezpieczeństwo. Oto, w jaki sposób możesz chronić swoje dziecko przed niebezpiecznym cyberprzemocy na Ask.fm.

Ask.fm przewodnik dla rodziców

Jak chronić swoje dziecko na Badoo

Jeśli jesteś jak większość rodziców, nigdy nie słyszałeś o Badoo. I to jest przerażające! Z czego jeszcze mogą korzystać Twoje dzieci, o czym nigdy nie słyszałeś?

Smutna prawda jest taka: bardzo. Istnieje ponad miliard aplikacji na smartfony. Zdecydowana większość z nich jest całkowicie łagodna, a nawet pomocna: odtwarzacze muzyki i planiści transportu publicznego. Stosunkowo niewielka liczba aplikacji połączy Twoje dzieci z potencjalnie niebezpiecznymi witrynami społecznościowymi.

Ale Bandoo jest jednym z tych serwisów społecznościowych. Szczerze mówiąc, nie jest to witryna, w której powinny znajdować się Twoje dzieci. Jest to przede wszystkim serwis randkowy. I niewielu rodziców będzie miało problem z wyobrażeniem sobie, w jaki sposób taka strona może wyrządzić dzieciom krzywdę.

Nie chodzi o to, że Badoo to zła lub nikczemna strona internetowa. Po prostu dla dorosłych. W zależności od twoich przekonań dorosłe spotkanie z przyjaciółmi w barze na zimne jest całkowicie w porządku. Ale to nie jest dla dzieci.

To samo dotyczy Badoo. I jest to bardzo jasne: „Jeśli nie masz 18 lat, niestety nie możesz jeszcze korzystać z Badoo, ponieważ jest to miejsce spotkań tylko dla dorosłych”.

Ale to nie znaczy, że twoje dzieci tego nie obchodzą. Pamiętaj W Internecie nikt nie wie, że jesteś psem? To już nie jest tak prawdziwe, ale w większości prawdziwe – szczególnie dla zdecydowanego i przedwcześnie urodzonego dziecka.

Na szczęście ta infografika pomoże ci zarządzać sytuacją i zapewnić bezpieczeństwo dzieciom.

Przewodnik dla rodziców po Badoo

Bezpieczeństwo na Facebooku 101

Poniższa infografika różni się od poprzedniej, ponieważ nie dotyczy konkretnie dzieci. Ale musisz to przeczytać, jeśli chcesz zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo.

Będziesz też chciał przeczytać, nawet jeśli nie masz dzieci. Na Facebooku jest wiele niebezpieczeństw i musisz wiedzieć, jak się chronić.

Dobrą wiadomością jest to, że Facebook pozwala chronić się przed większością niebezpiecznych rzeczy, takich jak kradzież tożsamości i zbieranie danych.

Zła wiadomość jest taka, że ​​Facebook nie jest domyślnie skonfigurowany, aby zapewnić Tobie i Twoim dzieciom jak największe bezpieczeństwo.

Ale najlepszą wiadomością jest to, że ta infografika zawiera najważniejsze rzeczy, które chronią Ciebie i Twoich bliskich.

Nie ma czasu do stracenia. Jeśli jesteś na Facebooku, zacznij już teraz!

Bądź bezpieczny na Facebooku

32 akronimy internetowe i slang, o których powinien wiedzieć każdy rodzic

Dzieci i nastolatki są często ekspertami w utrzymywaniu tajemnic przed rodzicami, więc możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że coś jest nie tak, zanim będzie za późno.

Ważne jest, aby prowadzić otwarty dialog z dziećmi, zaufać im z prywatnością, aby żyły własnym życiem, i dać im przestrzeń do nauki i rozwoju poprzez doświadczenie.

Ale jednym z najtrudniejszych zadań rodzica jest równoważenie tego z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i nie popełniania błędów, z których nie mogą się zregenerować.

Możesz zapewnić dziecku przestrzeń i prywatność, których potrzebują, jednocześnie obserwując aktywność w Internecie pod kątem wskazówek dotyczących niebezpiecznych zachowań. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zapoznanie się z aktualnym slangiem i akronimami.

Chociaż większość ich slangu jest nieszkodliwa, niektóre z nich mogą wskazywać na niebezpieczne zachowanie, które może wpędzić dziecko w kłopoty lub krzywdę. Sprawdź poniższą listę, aby zobaczyć niektóre z najnowszych slangu internetowego i akronimów używanych dziś przez dzieci i młodzież.

Akronimy internetowe i slang

Informacje specyficzne dla kraju

Informacje specyficzne dla kraju

Każdy kraj, prowincja i miejscowość jest inna, mimo że internet jest globalny. Zebraliśmy informacje dla kilku krajów o szczególnym znaczeniu.

Kanada

Kanada jest dość typowa dla krajów rozwiniętych pod względem zagrożeń, przed którymi stają jej dzieci.

Snapchat

Snapchat walczy o pierwsze miejsce jako prawdopodobnie najpopularniejszą aplikację do przesyłania wiadomości na smartfony, która jest dziś używana przez dzieci.

Według GlobalWebIndex 50% 16-19-latków korzysta z Snapchata co miesiąc na całym świecie. Nastolatkowie w Kanadzie są nieco w tyle za około 40%.

Dzięki temu Snapchat jest bardziej popularny niż WhatsApp i Facebook Messenger.

Ten wysoki poziom wykorzystania wśród młodych ludzi równa się milionom zdjęć i filmów wysyłanych i wymienianych każdego dnia.

Korzystanie ze smartfona

Firma zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym AVG Technologies przeprowadziła ankietę wśród rodziców z różnych krajów – w tym Kanady.

Stwierdzono, że wiele dzieci faktycznie umie korzystać ze smartfona, zanim zacznie pisać.

Niesamowite 89% dzieci w wieku od 6 do 9 lat jest aktywnych online. Młodzież z Kanady jest silnie połączona i uczestniczy w zajęciach online w młodszym wieku, niż kiedykolwiek wcześniej.

Dostęp do Internetu

MediaSmarts to kanadyjska organizacja non-profit. Przeprowadzili kompleksową ankietę dotyczącą dostępu do Internetu.

Okazało się, że niesamowity 99% wszystkich uczniów ma dostęp do Internetu poza szkołą. Ponadto prawie 40% z nich faktycznie śpi z telefonem komórkowym.

Wygląda na to, że smartfony są najczęściej używanym urządzeniem do dostępu do Internetu. Około 35% osób w wieku 9–16 lat korzysta z tego typu urządzeń do łączenia się z Internetem.

Pozostali korzystają z laptopów i tabletów, aby uzyskać dostęp do Internetu.

Profile online

Uważa się, że około 90% 15-16-latków w Kanadzie ma profil w serwisie społecznościowym.

Ponadto szacuje się, że 40% osób w wieku 11–12 lat również. Jest to szokujące, biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku większości serwisów społecznościowych (np. Facebook) istnieje ograniczenie wiekowe wynoszące 13 lat.

Praktyczne niebezpieczeństwa

Niepokojąca jest myśl, że około połowa starszych nastolatków prawdopodobnie widziała obrazy seksualne online w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

A jeśli statystyki globalne są wiarygodnym przewodnikiem, około 35% kanadyjskich dziewcząt w wieku od 13 do 16 lat napotkało jakąś formę szkodliwych treści lub wiadomości nienawiści.

Gdzie rodzice zawodzą

Uważa się, że ponad 80% rodziców postanowiło zainstalować oprogramowanie zabezpieczające na laptopach swoich dzieci.

Ale mniej niż 25% zorganizowało podobną ochronę smartfona swojego dziecka.

Rodzice muszą zadbać o to, by w przypadku smartfonów swoich dzieci stosowali ten sam sposób myślenia w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego i innych urządzeń..

Zasoby kanadyjskie

 • Dzieci mogą korzystać ze smartfonów, zanim nauczą się pisać swoje imiona i wiązać buty
 • Młodzież z Kanady jest silnie połączona, dziewczyny mają różne zasady online
 • Royal Canadian Mounted Police: Internetowe zasoby bezpieczeństwa
 • Rząd Kanady: Get Cyber ​​Safe
 • CyberTip.ca: Bezpieczeństwo w Internecie
 • Kanadyjskie Centrum Ochrony Dziecka
 • Kanadyjska Rada Bezpieczeństwa: Zasady bezpieczeństwa online dla dzieci

Australia

Australia jest bardzo powiązanym krajem. A to sprawia, że ​​praca polegająca na tym, że ich dzieci są bezpieczniejsze, tym trudniejsza.

Przegląd

Warto zauważyć, że jednym z powodów, dla których Microsoft wybrał Australię jako miejsce wprowadzenia nowej oferty tabletów w innych krajach na całym świecie, jest to, że kraj ten ma już więcej tabletek na osobę niż prawie gdziekolwiek indziej.

Szacuje się, że prawie 30% gospodarstw domowych uzyskuje dostęp do Internetu za pomocą tabletu, a Australijczycy spędzają także około godzinę dłużej niż ich odpowiednicy w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dostęp mobilny za pośrednictwem smartfonów również wzrósł o około 20% w ostatnich latach, podczas gdy korzystanie z komputera stale spada.

Istotność tych statystyk polega na przenośności tego, ilu z nas ma teraz dostęp do Internetu. Prawie minęły czasy, kiedy rodzina miałaby komputer w centralnym punkcie domu, który był wspólny dla różnych użytkowników, a także znacznie łatwiej kontrolować, gdy próbuje się ograniczyć dostęp lub zawartość.

Uważa się, że około 35% dzieci w Australii ma własne telefony komórkowe, a dzieci w wieku 8 lat można obecnie nosić ze smartfonem.

Liczba posiadanych smartfonów dla dzieci podwoiła się od 2007 r., A zanim Twoje dziecko będzie nastolatkiem, prawdopodobnie znajdą się wśród 94% osób w wieku 16 i 17 lat, które noszą ze sobą telefon komórkowy.

Wskazówki dla rodziców

Uważa się, że około 85% rodziców postanowiło zainstalować oprogramowanie zabezpieczające na laptopach swojego dziecka, ale tylko około 22% zorganizowało podobną ochronę dla smartfona swojego dziecka.

Rodzice muszą stosować to samo myślenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo cybernetyczne w smartfonach swoich dzieci, tak jak w przypadku innych urządzeń.

Jeśli chcesz dać swojemu dziecku smartfona, zastanów się dokładnie nad wszystkimi implikacjami bezpieczeństwa cybernetycznego.

Postaraj się ustalić zestaw zasad korzystania z telefonu przez dzieci. Obejmuje to edukowanie ich o zagrożeniach, jakie napotykają w Internecie i za pośrednictwem różnych aplikacji, z których korzystają.

Australijskie zasoby

 • Wzrost liczby australijskich dzieci ze smartfonami
 • Pierwsze badanie w Australii ujawnia nasze zmieniające się nawyki w mediach społecznościowych
 • Australia ma najwyższy poziom przyjmowania tabletek na świecie: badanie
 • Office of Children eSafety Commissioner
 • StaySmartOnline
 • Policja Australii Zachodniej: młodzi ludzie
 • Rząd Australii Bezpieczeństwo w Internecie

Irlandia

Podobnie jak większość zaawansowanych gospodarek, Irlandia jest dobrze połączona. I to również przekłada się na jej dzieci.

Media społecznościowe

Snapchat jest prawdopodobnie najpopularniejszą aplikacją do przesyłania wiadomości na smartfony, z której korzystają dziś dzieci. Według GlobalWebIndex 50% 16-19-latków korzysta z Snapchata co miesiąc na całym świecie, a nastolatki w Irlandii mają około 40 %, dzięki czemu jest bardziej popularny niż WhatsApp i Facebook Messenger.

Inną niezwykle popularną aplikacją, szczególnie wśród nastolatków i młodych dorosłych, jest Kik Messenger. Wyjątkową atrakcją tej aplikacji jest to, że umożliwia anonimowe przesyłanie wiadomości.

Kolejną aplikacją, która przyciągnęła niechcianą reklamę, jest Ask.fm, czyli portal społecznościowy z pytaniami i odpowiedziami.

W prasie pojawiło się wiele historii na temat problemów związanych z zastraszaniem i samobójstwami związanych z korzystaniem z witryny w różnych krajach na całym świecie.

Jak młodzi ludzie mają dostęp do Internetu

Komisja Europejska sfinansowała dwuletni program badawczy o nazwie Net Children Go Mobile, a Irlandia była jednym z krajów uczestniczących w badaniu, który obejmował łącznie siedem europejskich miejsc docelowych.

Wygląda na to, że smartfony są najczęściej używanym urządzeniem do dostępu do Internetu. Około 35% osób w wieku 9–16 lat korzysta z tego typu urządzeń do łączenia się z Internetem, następnie 29% korzysta z laptopów, a 27% korzysta z tabletów.

Podczas gdy ponad 60% korzystania z Internetu nadal ma miejsce w domu rodzinnym, około 46% tych dzieci korzystało z Internetu z własnej sypialni, a nie w nadzorowanym otoczeniu.

Istotność tych statystyk polega na tym, jak wiele naszych dzieci ma dostęp do danych i komunikacji internetowej poza tym, co uważasz za normalny nadzór rodzicielski.

Około 90% 15-16-latków w Irlandii ma profil na portalu społecznościowym, a 40% 11-12-latków również ma profil, mimo że w rzeczywistości istnieje ograniczenie wiekowe dla osób w wieku 13 lat większość stron takich jak Facebook.

Korzystanie ze smartfona

Inną niepokojącą statystyką, która ujawniła się w badaniu Net Children Go Mobile, było to, że 47% starszych nastolatków widziało obrazy seksualne w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a około 35% dziewcząt w wieku od 13 do 16 lat miało jakąś formę szkodliwe treści lub treści szerzące nienawiść.

W świetle tych ustaleń rozsądną radą byłoby rozważenie, aby dać każdemu dziecku poniżej 13 roku życia coś bardziej podstawowego niż smartfon.

Zasoby irlandzkie

 • Irlandzki Urząd Bezpieczeństwa Internetowego
 • Webwise.ie
 • Wskazówki bezpieczeństwa od Hotline.ie
 • Net Kids Go Mobile w UE

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia może być fizycznie odizolowana, ale jest tak samo połączona z Internetem, jak i innymi zaawansowanymi gospodarkami.

Media społecznościowe i czatowanie

Snapchat jest uważany przez wielu za wiodącą aplikację do przesyłania wiadomości na smartfony i jest używany przez około 50% 16-19-latków na całym świecie, dzięki czemu jest bardziej popularny niż WhatsApp i Facebook Messenger.

Fakt, że Nowej Zelandii Agencja Transportu niedawno użyła Snapchata do kierowania użytkowników narkotyków w związku z niebezpieczeństwami związanymi z prowadzeniem narkotyków, daje dobre wyobrażenie o poziomie zasięgu, jaki te popularne aplikacje mają teraz w swojej społeczności poniżej 25 lat.

Ten wysoki poziom wykorzystania wśród młodych ludzi oznacza również, że każdego dnia dosłownie miliony zdjęć i filmów są wysyłane i wymieniane.

Musisz mieć otwartą i pozytywną dyskusję ze swoim dzieckiem na temat SnapChat i innych rzeczy, takich jak Kik Messenger i Ask.fm .. Mogą one być pomocne w zachęcaniu do akceptowalnego poziomu niezależności i socjalizacji, ale potrzebują także pomocy w zrozumieniu potencjalnych zagrożeń stoją przed nimi.

Jak młodzi ludzie mają dostęp do Internetu

Szacuje się, że ponad 70% nowozelandzkich dzieci w wieku od 6 do 9 lat jest aktywnych online, a młodzież w tym kraju jest zdecydowanie silniej połączona i uczestniczy w zajęciach online w młodszym wieku niż ich poprzednicy.

Według statystyk 22% populacji Nowej Zelandii było podłączonych do Internetu w 2000 r., Ale do czasu zebrania ostatnich danych w 2012 r. Liczba ta wzrosła do 86% penetracji.

Bardzo wysoki odsetek uczniów w Nowej Zelandii i na całym świecie ma dostęp do Internetu poza szkołą i szacuje się, że prawie 40% z nich faktycznie śpi z telefonem komórkowym, aby pozostać w kontakcie przez całą dobę.

Uważa się, że liczba, która stanowi około 80% 15-16-latków w Nowej Zelandii, ma profil na portalu społecznościowym.

Szacuje się, że 40% 11-12-latków ma również profil. Większość serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, ma ograniczenie wiekowe wynoszące 13 lat, więc jest to zaskakujące.

Korzystanie ze smartfona naraża je na zagrożenia online

Wygląda na to, że smartfony są obecnie najczęściej używanym urządzeniem do uzyskiwania dostępu do Internetu, a około 35% osób w wieku 9–16 lat korzysta z tego typu urządzeń do łączenia się z Internetem. a większość z nich korzysta z laptopów i tabletów w celu uzyskania dostępu do Internetu zamiast komputera stacjonarnego.

Niepokojąca jest również myśl, że około połowa starszych nastolatków prawdopodobnie widziała obrazy seksualne w Internecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a jeśli wierzyć statystykom globalnym, około 35% nowozelandzkich dziewcząt w wieku od 13 do 16 lat, prawdopodobnie napotkali jakąś formę szkodliwych treści lub wiadomości szerzące nienawiść.

Wszystko, co prawdopodobnie możesz zrobić na tablecie, można również zrobić na smartfonie, ale pomimo tego zauważalna jest różnica między poziomem oprogramowania zabezpieczającego na laptopach i tabletach w porównaniu do smartfonów.

Ponad 80% rodziców rozsądnie postanowiło zainstalować oprogramowanie zabezpieczające na laptopach swojego dziecka, ale mniej niż 25% zorganizowało podobną ochronę dla smartfona swojego dziecka.

Chcemy chronić nasze dzieci przed krzywdą i udzielać im wskazówek na temat tak wielu różnych aspektów życia, gdy rosną i rozwijają się. Mając to na uwadze, postaraj się być na bieżąco z najnowszymi technologiami i dowiedzieć się, co robią Twoje dzieci w Internecie, abyś miał najlepszą możliwą szansę na zapewnienie im bezpieczeństwa.

Zasoby New Zealander

 • Agencja Transportu Nowej Zelandii
 • Statystyki spisu ludności NZ: dzieci
 • Internetowe statystyki świata: Nowa Zelandia
 • NetSafe: Bezpieczeństwo online dla Nowej Zelandii
 • Nowozelandzka policja: bezpieczeństwo poczty elektronicznej i Internetu
 • Nowozelandzka policja: Bezpieczeństwo dzieci w Internecie
 • Netsafe: prześladowanie i nękanie online
 • Rodziny kiwi: technologia dla dorosłych

Myślenie o komputerach przyjaznych dzieciom

Myślenie o komputerach przyjaznych dzieciom

Internet to niesamowite źródło wiedzy o świecie, interakcji z innymi ludźmi i dobrej zabawy. Ponadto korzystanie z Internetu do pracy i badań stało się ważną częścią współczesnego życia.

Ma to zatem sens, że rodzice chcieliby pomóc swoim małym dzieciom w nauce korzystania z Internetu.

Ale wszyscy wiemy, że podobnie jak w prawdziwym świecie, Internet jest całkowicie nieprzyjemny, niebezpieczny i nieprzydatny. Od wyraźnych treści seksualnych po brutalne zdjęcia, w Internecie jest wiele rzeczy, do których dzieci nie powinny mieć dostępu.

Niestety, w przeciwieństwie do „prawdziwego świata” w Internecie, to wszystko dzieli zaledwie kilka kliknięć myszką.

Jako rodzice i wychowawcy musimy pomagać w kształtowaniu doświadczeń dzieci pod naszą opieką w Internecie. Ale filtrowanie treści nie jest jedyną rzeczą, o którą powinniśmy się martwić – nie wystarczy, aby upewnić się, że przypadkowo nie zobaczą żadnego porno (choć z pewnością jest to bardzo ważne).

Cele korzystania z Internetu przyjaznego dzieciom

Jest kilka różnych celów, do których powinniśmy dążyć. Można je podzielić na dwie kategorie – negatywne (rzeczy, które cenzurują, blokują lub filtrują) i pozytywne (rzeczy, które zachęcają lub promują).

 • „Negatywne” cele
  • Cenzor budzi zastrzeżenia (głównie seks i przemoc)
  • Chroń dzieci przed dorosłymi drapieżnikami
  • Chroń je przed dokuczaniem rówieśnikom
  • Powstrzymaj ich przed wydawaniem pieniędzy (zakupy w aplikacji)
  • Powstrzymaj dzieci przed zagrożeniem bezpieczeństwa komputera.
 • „Pozytywne” cele
  • Promuj naukę
  • Promuj zdrowe relacje online
  • Pomóż dzieciom zapoznać się z technologią.

Przezwyciężanie naszych technologii zawieszeń

Rodzice mówią wiele zabawnych rzeczy na temat swoich dzieci, jeśli chodzi o technologię:

 • „Moje dziecko zna technologię lepiej niż ja”.
 • „Musiałem zapytać siedmiolatkę, jak korzystać z Internetu”.
 • „Dzisiejsze dzieci są inteligentne w komputerach. Cały czas je mają ”.

Za nimi kryje się pytanie – strach – czasem wypowiadane na głos, a czasem nie:

„Jak mogę chronić swoje dzieci online? Są mądrzejsi ode mnie! Mogą ominąć dowolne bloki lub filtry, które na nich nakładam. Po co się męczyć? Co mogę zrobić?

Ta postawa defetystyczna jest nie tylko bezużyteczna, ale i niebezpieczna. Na szczęście jest on również oparty na błędnych założeniach.

Dzieci nie są tak naprawdę mądrzejsze od technologii

Istnieją oczywiście wyjątki – niektóre dzieci są genialne, a niektóre z tych genialnych dzieci interesują się komputerami. Ale większość naszych dzieci nie będzie dorosła na informatyków i programistów.

To, że dziecko biegle posługuje się technologią, nie oznacza, że ​​ma głębokie zrozumienie działania tej technologii.

Pomyśl o rzeczach, których używasz każdego dnia – samochodzie, lodówce, zamkach w drzwiach wejściowych. Czy naprawdę wiesz, jak to działa? Czy możesz to naprawić, jeśli się zepsuł?

Możliwe są praktycznie nie do pokonania zabezpieczenia

Nawet jeśli twoje dzieci są naprawdę dobre w posługiwaniu się komputerami – chyba że są wyjątkowo bystre i mają wystarczającą wiedzę – w rzeczywistości możliwe jest stworzenie bezpiecznego środowiska komputerowego, którego dzieci nie mogą ominąć (przynajmniej nie bez Twojej wiedzy).

Przezwyciężanie naszych problemów z rodzicielstwem

Nawet gdy wymyślimy, jak radzić sobie z technologią, wielu rodziców nadal czuje się zagubionych, jeśli chodzi o ochronę swoich dzieci w Internecie. Wielu czuje się beznadziejnie, zakładając, że dostęp do szkodliwych treści jest nieunikniony. To też jest złe.

To ma znaczenie, nawet jeśli widzą to w domu przyjaciela, ale…

Więc przechodzisz przez wszystkie kłopoty, a twoje dziecko nadal ogląda brudne filmy w domu przyjaciół. Lub gra w gwałtowne gry wideo. Lub rozmawia z nieznajomymi. Lub cokolwiek.

Nadal warto.

Po pierwsze, przykład, który podałeś, co jest, a co nie jest właściwe, jest niezwykle ważny – być może ważniejszy niż cokolwiek innego.

Po drugie, od czasu do czasu odwiedzanie złych treści jest znacznie mniej szkodliwe niż zapraszanie ich do domu, gdzie może stać się nawykiem, a nawet uzależnieniem.

Wszyscy robimy czasem niezdrowe rzeczy – czy to jedząc złe jedzenie, pijąc za dużo, czy dowolną liczbę innych rzeczy. Niebezpieczna jest normalizacja tych zachowań.

Prawdopodobnie nie możesz powstrzymać swojego dziecka przed niezdrowym zachowaniem. Możesz sprawić, że nie stanie się normalną częścią codziennego życia.

Jak promować korzystanie z komputera przyjaznego dzieciom

Promowanie dobrego i bezpiecznego korzystania z komputera nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Omówimy najważniejsze rzeczy, które musisz tutaj zrobić.

Konfigurowanie bezpiecznego środowiska komputerowego

Większość ludzi chce zainstalować jedną aplikację – przyjazną dla dzieci przeglądarkę lub program do filtrowania treści, który zapewni bezpieczeństwo ich komputerom. To nie wystarczy.

Jeśli chcesz rzeczywiście powstrzymać swoje dzieci przed łatwym obchodzeniem kontroli rodzicielskiej na swoim komputerze, musisz zablokować im dostęp administracyjny.

Wszystkie dzisiejsze systemy komputerowe (Windows, Mac i Linux) mogą konfigurować oddzielnych użytkowników. Należy skonfigurować specjalny login użytkownika na komputerze, aby dzieci mogły z niego korzystać, i zabezpieczyć hasłem login administratora. (I nie zapisuj hasła. Dzieci je znajdą.)

Dzięki temu możesz zablokować dzieciom instalowanie nowych aplikacji, których nie zatwierdziłeś – aplikacje, których mogłyby użyć do obejścia kontroli rodzicielskiej i filtrów treści.

 • Jak utworzyć nowego użytkownika w systemie Windows
 • Jak utworzyć nowego użytkownika w Mac OSX
 • Jak utworzyć nowego użytkownika w systemie Linux.

(Pamiętaj, że kiedy tworzysz nowego użytkownika, robisz to nie daj temu użytkownikowi uprawnienia administracyjne).

Przeglądanie Internetu dla dzieci

W tych sekcjach omówimy specjalne przeglądarki dla dzieci, popularne wtyczki do przeglądarek, narzędzia do filtrowania treści, a także przeglądarki dla dzieci o specjalnych potrzebach.

Przeglądarki przyjazne dzieciom

Dla młodszych dzieci (poniżej 8 lat) możesz skorzystać ze specjalnej przeglądarki, która zapewnia zabawny, podobny do kreskówek interfejs oraz dostęp do gier i treści edukacyjnych odpowiednich do wieku.

 • Pudle
 • Kidoz.

Mogą być pomocne, ale bądź ostrożny – tylko dlatego, że coś jest oznaczone jako „edukacyjne”, nie oznacza, że ​​jest dobre dla twoich dzieci. Jeśli nie pozwolisz dzieciom oglądać kreskówek przez cały dzień w telewizji, nie pozwól im też bawić się przez cały dzień na komputerze.

Filtrowanie i monitorowanie treści

W pewnym momencie dzieci naprawdę muszą przejść na dorosłe przeglądarki, takie jak Chrome lub Firefox. 10-latek nie potrzebuje komputera, aby wyglądał jak kreskówka, a 12-latek na pewno nie chce.

Kiedy stają się nastolatkami i wczesnymi nastolatkami, zaczynają potrzebować prawdziwej obsługi komputera, ale także wtedy, gdy aktywnie zaczynają szukać wszystkich rzeczy, przed którymi starają się je chronić.

Niektóre z bardziej popularnych opcji filtrowania treści online to:

 • K9: prawdopodobnie najczęściej używany filtr treści w szkołach.
 • X3Watch: specjalnie przeznaczony do filtrowania pornografii i pierwotnie zaprojektowany dla dorosłych próbujących pokonać uzależnienie od pornografii.
 • NetNanny: prawdopodobnie najpopularniejszy filtr domowy.
 • OpenDNS: bardziej niezawodny system wykorzystywany przez wiele firm do monitorowania i filtrowania korzystania z Internetu przez pracowników.
Wtyczki do przeglądarki:
 • WebFilter: wtyczka do Chrome i Firefox.
 • FoxFilter: wtyczka do przeglądarki Firefox. Filtr treści osobistych blokujący nieodpowiednie treści.

Biorąc pod uwagę specjalne potrzeby

Wiele dzieci ma specjalne potrzeby, które mogą upośledzić ich zdolność do produktywnego korzystania z Internetu. Na szczęście dostępnych jest wiele narzędzi, dzięki którym Internet stanie się bardziej przyjazny.

 • Open Dyslexic: wtyczka do Chrome, która wyświetla zawartość strony za pomocą czcionki zaprojektowanej tak, aby była czytelna dla osób z dysleksją.
 • Dyslite: podobna, ale premium wtyczka do różnych przeglądarek z większą liczbą opcji czcionek.
 • WebbIE: przeglądarka dla osób niewidomych i niedowidzących, zaprojektowana do współpracy z czytnikami ekranu i oprogramowaniem do zamiany tekstu na mowę.

Pozytywna lektura i zasoby

Pozytywna lektura i zasoby

Ostatecznie Internet jest dobrą rzeczą dla twoich dzieci. Oczywiście musisz je chronić. Ale Internet może wzbogacić życie dzieci w sposób, który nigdy wcześniej nie był możliwy.

Właśnie dlatego stworzyliśmy przewodniki, samouczki i infografiki związane z pomaganiem dzieciom w korzystaniu z komputerów i Internetu oraz zapewnianiu im lepszej zabawy. Tu jest kilka:

 • Edukacyjne strony dla dzieci: ponad 40 edukacyjnych i zabawnych stron dla dzieci z matematyki, nauki, czytania, pisania i historii. Wiele z nich jest także bardzo atrakcyjnych dla dorosłych!
 • Projektowanie graficzne dla dzieci: w świecie online znajomość projektowania graficznego jest tak samo cenna, jak umiejętność programowania. Ponadto zasoby te nauczą dzieci innych umiejętności w zabawny i wciągający sposób.
 • Korzystanie z gry Minecraft w edukacji: dowiedz się, jak można wykorzystać tę grę do uczenia dzieci różnych umiejętności.

Zabawne sposoby, w jakie dzieci mogą nauczyć się kodować

Twoje dziecko nie musi zostać profesjonalnym programistą, aby zdobyć wspaniałe umiejętności i dobrze się uczyć programowania. Właśnie dlatego stworzyliśmy infografikę Fun Ways Kids Can Naucz się kodować. Istnieją specjalne języki tylko dla dzieci do nauki pojęć. I kto wie? Może dorastają jako miliarder technologii.

Zabawne sposoby, w jakie dzieci mogą nauczyć się kodować
Zabawne sposoby, w jakie dzieci mogą nauczyć się kodować

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me