Dowiedz się ADO.Net: jak budować bazy danych i więcej

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


Programiści Microsoft .NET Framework rutynowo używają ADO.NET do uzyskiwania dostępu do danych przechowywanych w wielu różnych formatach, ale ADO.NET nie jest językiem programowania ani systemem zarządzania bazą danych.

Czym jest ADO.NET i jak można go używać do uzyskiwania dostępu do danych przechowywanych w prawie dowolnym standardowym formacie? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Co to jest ADO.NET

Aby zrozumieć, czym jest ADO.NET, musisz znać Microsoft .NET Framework.

.NET Framework to struktura oprogramowania przeznaczona głównie do użytku na komputerach z systemem Microsoft Windows.

Struktura obejmuje obsługę wielu różnych języków programowania, takich jak ASP.NET, C # i Visual Basic, oraz szeroką gamę formatów przechowywania danych.

.Aplikacje NET są zwykle opracowywane w Visual Studio, zintegrowanym środowisku programistycznym .NET (IDE) firmy Microsoft.

Dostępnych jest jednak kilka alternatyw, w szczególności SharpDevelop.

Ponieważ w systemie .NET można używać wielu systemów baz danych i formatów przechowywania danych, niezwykle popularny jest jeden wspólny sposób uzyskiwania dostępu do danych w różnych systemach baz danych i w wielu językach programowania.

ADO.NET to powszechna metoda uzyskiwania dostępu do danych przechowywanych w różnych formatach przy użyciu dowolnego obsługiwanego języka programowania. Na przykład można użyć ADO.NET do mapowania danych przechowywanych w następujący sposób:

 • W bazie danych SQL Server

 • W dowolnym formacie dostępnym za pomocą interfejsu programowania aplikacji (API) Object Linking and Embedding, Database (OLE DB)

 • W dowolnym formacie dostępnym za pomocą interfejsu API Open Database Connectivity (ODBC)

 • W bazie danych Oracle.

Konsumenci i dostawcy

Aby lepiej zrozumieć ADO.NET, warto pomyśleć o modelu koncepcyjnym, na którym zbudowano ADO.NET: odbiorcy danych i dostawcy danych.

 • Konsumenci danych to aplikacje, które potrzebują dostępu do danych, aby zrealizować swój cel. Konsumenci danych to aplikacje internetowe, aplikacje mobilne i aplikacje komputerowe.

 • Dostawcy danych to źródła danych zawierające dane, do których aplikacje muszą uzyskać dostęp. Dostawcy danych obejmują relacyjne bazy danych, arkusze kalkulacyjne, bazy danych dostępu i wiele innych źródeł danych.

ADO.NET to zestaw narzędzi programistycznych Microsoft .NET Framework służących do budowania mostów między odbiorcami danych a dostawcami danych

Można je wywoływać za pomocą dowolnego obsługiwanego języka programowania i używać do wyciągania danych z dowolnego obsługiwanego formatu przechowywania danych.

ADO vs. ADO.NET

Jeśli odrabiasz pracę domową, możesz wiedzieć, że obiekty ActiveX Data Objects (ADO) to kolejny sposób dostępu do danych podczas programowania w ASP, Delphi, PowerBuilder i dBase.

Prawdopodobnie wiesz również, że ADO jest w tym momencie nieco przestarzałe, podczas gdy ADO.NET nie.

Ale jakie są rzeczywiste namacalne różnice między ADO i ADO.NET? Istnieją co najmniej dwie główne różnice:

 • ADO służy do uzyskiwania dostępu do danych za pomocą interfejsu API OLE DB. ASP.NET może być używany do uzyskiwania dostępu do danych przy użyciu OLE DB, a także kilku innych metod.

 • ADO reprezentuje dane w zestawie rekordów, podczas gdy ADO.NET reprezentuje dane w zestawie danych. Zestawy danych ADO.NET zachowują oryginalną strukturę danych znacznie lepiej niż zestawy rekordów ADO. W rezultacie zestawy danych mogą przechowywać znacznie bogatsze dane niż zestawy rekordów.

W większości przypadków używane IDE lub oryginalny język programowania oprogramowania, którym manipulujesz, decyduje o tym, czy korzystasz z ADO czy ADO.NET, ale jeśli masz taką opcję, wybierz ADO.NET.

Zasoby ADO.NET

Google „ado.net” i nie brakuje wyników.

Jednak wiele z tego, co znajdziesz, będzie mocno przestarzałe lub o marginalnej jakości.

Aby ułatwić Ci życie, poświęciliśmy czas na przejrzenie dostępnych zasobów i zebranie najbardziej przydatnych referencji, samouczków, kursów online i tekstów ADO.NET.

Microsoft Developer Network

Microsoft Developer Network (MSDN) oferuje obszerną bibliotekę odnośników ADO.NET.

Szczegółowe tematy obejmują omówienie ADO.NET, korzystanie z ADO.NET w celu uzyskania dostępu do danych przechowywanych w bazie danych SQL Server, takich jak MS SQL, przykłady kodu ADO.NET i wiele innych.

Jeśli jesteś doświadczonym programistą .NET i szukasz informacji na określony temat ADO.NET, MSDN jest najlepszym miejscem do jego znalezienia.

Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z platformą .NET lub ADO.NET, niektóre z poniższych samouczków i kursów online zapewnią łagodniejsze wprowadzenie do tego często mylącego tematu.

Samouczki i artykuły

Samouczek dla początkujących na temat zrozumienia ADO.NET, dostępny w Code Project, pomoże Ci zrozumieć podstawy korzystania z ADO.NET.

W tym samouczku omówiono proces pobierania informacji z bazy danych SQL Server dla prostej aplikacji internetowej, ale przedstawione koncepcje można zastosować do pobierania danych z dowolnego typu magazynu danych.

Jeśli programujesz za pomocą programu ASP.NET i potrzebujesz szybkiego kursu awaryjnego na temat korzystania z właściwości i metod zestawu danych, danych i datarow, samouczek Point ASP.NET – ADO.NET samouczek obejmuje podstawy bez nadmiernego trzymania ręki.

Kolejny samouczek w tym samym stylu z Tutorials Point, VB.Net – dostęp do bazy danych, obejmuje wiele takich samych podstaw dla programistów pracujących z Visual Basic.

C # Corner oferuje wiele artykułów i samouczków obejmujących szeroki zakres tematów ADO.NET. Chociaż jakość treści przesłanych przez członków C # Corner różni się znacznie w zależności od zasobu, dwa najbardziej przydatne samouczki obejmują Podstawy ADO.NET i ADO.NET: Szczegółowy samouczek.

Kursy online

Istnieje wiele kursów online, które nauczy Cię wszystkiego o różnych częściach .NET Framework i zawierają informacje na temat uzyskiwania dostępu do danych za pomocą ADO.NET.

Jeśli jednak tak naprawdę szukasz kursów skierowanych do ADO.NET, wypróbuj najpierw:

 • Asp.Net i Ado.Net od podstaw

 • Opanowanie ASP.NET i ADO.NET za pomocą C #

 • ADO.Net | Rozpocznijmy erę programowania

 • ADO.NET przez przykład

 • Podstawy ADO.NET.

Podręczniki i przewodniki w formie drukowanej

Większość tekstów obejmujących ADO.NET robi to w szerszym kontekście .NET Framework lub w określonym języku, takim jak C #.

Oto niektóre z najbardziej szanowanych i dobrze sprawdzonych tekstów, które obejmują ADO.NET, a także niektóre z tych szerzej powiązanych tematów:

 • C # 6.0 i .NET 4.6 Framework autorstwa Troelsen i Japikse

 • Microsoft ADO.NET 4 Krok po kroku – Tim Patrick

 • Programowanie Entity Framework: budowanie aplikacji centrujących dane za pomocą ADO.NET Entity Framework autorstwa Julii Lerman

 • Książka kucharska ADO.NET 3.5 autorstwa Billa Hamilona

 • Począwszy od ASP.NET 4.5.1: w języku C # i VB przez Imar Spaanjaars.

Podsumowanie

.NET Framework został zaprojektowany, aby ułatwić korzystanie z wielu języków programowania i formatów przechowywania danych.

ADO.NET jest kluczową częścią .NET Framework, która umożliwia pracę z danymi przechowywanymi w wielu różnych formatach bez konieczności poznawania szczegółów specyficznych dla każdego formatu danych.

Nauka korzystania z narzędzi programowych ADO.NET jest kluczowym krokiem w budowaniu mostów między aplikacjami zużywającymi dane a dostarczającymi je sklepami, które je dostarczają.

Dalsza lektura i zasoby

Mamy więcej przewodników, samouczków i infografik związanych z kodowaniem i programowaniem:

 • Microsoft Visual Basic / Visual Studio: jest to nasz podstawowy element startowy w Visual Studio z naciskiem na Visual Basic.

 • Zasoby SQL: pierwszy krok do zostania ekspertem SQL.

 • Materiały w języku C #: jako jeden z najpopularniejszych języków w firmamencie .NET, znajomość języka C # jest bardzo pomocna.

Jakiego kodu należy się nauczyć?

Mylisz się w jakim języku programowania powinieneś nauczyć się kodować? Sprawdź naszą infografikę, jakiego kodu powinieneś się nauczyć? Nie tylko omawia różne aspekty języków, ale odpowiada na ważne pytania, takie jak: „Ile pieniędzy zarobię na programowanie Java na życie?”

Jakiego kodu powinieneś się nauczyć?
Jakiego kodu należy się nauczyć?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me