Co to jest adres URL? Naucz się podstaw i nie tylko

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


Adresy URL są obecnie jedną z najczęściej używanych koncepcji technologicznych. Zasadniczo są to adresy, których używasz do uzyskiwania dostępu do różnych zasobów – przez większość czasu używasz jednego z nich, aby uzyskać dostęp do określonej witryny dostępnej w Internecie. Ponieważ są adresy URL "obsługiwane" tak często przez użytkowników, ważne jest, aby zachować ostrożność przy wyborze domeny, a także strukturze folderów witryny, ponieważ podejmowane przez ciebie decyzje są widoczne dla użytkowników i mają wpływ na ich wrażenia z poruszania się po Twojej witrynie. Adresy URL są również istotne, jeśli chodzi o optymalizację wyszukiwarek.

Co to jest adres URL?

URL jest akronimem dla Uniform Resource Locator i jest jedną z podstawowych koncepcji współczesnego przetwarzania. Z definicji adres URL to sformatowany ciąg tekstowy odnoszący się do lokalizacji zasobu w sieci komputerowej (najczęściej w sieci). Zazwyczaj te zasoby to strony internetowe, ale mogą to być również dokumenty tekstowe, grafika, programy lub właściwie wszystko, co można przechowywać cyfrowo.

Dodatkowo "adres" zasobu pełny adres URL będzie również oznaczał metodę (lub protokół), za pomocą której zasób zostanie pobrany.

Podstawowy adres URL będzie składał się z trzech części lub podciągów oddzielonych przez zdefiniowanie znaków. Obejmują one protokół, nazwę hosta lub adres oraz lokalizację zasobu. Prosty przykład ciągu adresu URL miałby następującą postać: http://www.example.com/index.html.

Historia

Dzisiaj adres URL stał się powszechną częścią naszego słownictwa komputerowego, tak powszechną jak sam internet. Ale nie zawsze tak było.

ARPANET został wprowadzony pod koniec lat 60. XX wieku. Była to pierwsza sieć komputerowa, która wdrożyła protokół TCP / IP i stała się podstawą Internetu. Dzięki niemu możliwe było przenoszenie plików i dokumentów między komputerami przez sieć. Niestety w tym czasie dostęp do tych dokumentów może wymagać jednego z wielu różnych protokołów. Potrzebna była zasada ujednolicająca, która umożliwiałaby łatwe łączenie, identyfikowanie i odzyskiwanie plików i dokumentów na żądanie.

ARPANET stał się międzynarodowy w połowie lat siedemdziesiątych, stając się internetem. Ale system pozostał prawie taki sam.

Na początku lat 90. sieć zbudowano na bazie Internetu. Ułatwiło to wyszukiwanie i łączenie dokumentów między sobą. Istnieją trzy podstawowe elementy składowe sieci – protokół HTTP, HTML i adres URL. HTTP to skrót od Hypertext Transfer Protocol – metoda wysyłania i odbierania dokumentów. HTML to oczywiście Hypertext Markup Language, który umożliwia renderowanie dokumentów tekstowych na ekranie komputera. Adres URL to spójny sposób na opisanie dokumentu i sposobu jego dostarczenia.

Anatomia adresu URL

Podstawowa anatomia adresu URL składa się z kilku części. Niektóre z tych części są obowiązkowe, podczas gdy inne są opcjonalne i można je włączyć, gdy potrzebne jest coś innego niż domyślna operacja. Na przykład HTTP domyślnie korzysta z portu 80, ale nie musi.

Najlepszym sposobem na zbadanie anatomii adresu URL jest użycie przykładu, więc do naszych celów użyjemy następującego próbnego adresu URL i podzielimy go na różne składniki:

http://www.whthing.com:80/whthing/whthing.html?this=that&to = to # fn2

 • http: // – jest to schemat lub podciąg protokołu i wskazuje, który protokół należy zastosować, aby pobrać żądany plik lub dokument. Chociaż HTTP jest najbardziej powszechny, nie jest w żadnym wypadku jedyną opcją. Inne protokoły to HTTPS (zabezpieczona wersja HTTP), mailto: (aby otworzyć klienta pocztowego), ftp: (do obsługi podstawowego przesyłania plików) i inne. Dwukropek (:) jest separatorem schematu URI, a sparowane ukośniki (//) określają początek nazwy lokalnego hosta.
 • www. – ta część adresu URL określa treść, w tym przypadku sieć WWW. Tej części adresu URL można również użyć do wskazania poddomeny. Na przykład możemy zmienić nasz przykład, aby uwzględnić http://support.whthing.com, aby uzyskać dostęp do wewnętrznej strony pomocy technicznej z docelowej witryny.
 • okolwiek.com – jest to nazwa domeny i służy do wskazania docelowego hosta lub serwera WWW. Ostatnia część naszej nazwy domeny, .com, jest sufiksem domeny i służy do identyfikacji typu lub lokalizacji danej witryny. Inne sufiksy domen obejmują .org, .net i specyficzne dla regionu sufiksy, takie jak .co.uk. Istnieje ponad 500 sufiksów domen (lub gTLD).
 • : 80 – to jest port i wskazuje on "brama" używany do uzyskiwania dostępu do zasobów na zamierzonym serwerze WWW. Ta część adresu URL jest często pomijana, gdy serwer internetowy używa standardowych portów dla protokołów HTTP lub HTTPS. Jeśli używany jest niestandardowy port, ta sekcja musi zostać uwzględniona w adresie URL. Znów dwukropek (:) działa jak separator.
 • cokolwiek / cokolwiek.html – wskazuje ścieżkę do zasobu na serwerze. Pierwotnie ta sekcja wskazywała na fizyczną lokalizację na określonym serwerze, ale teraz bardziej typowo wskazuje abstrakcyjną lokalizację pobieranych danych. Ukośnik ponownie działa jako separator, aby zachować integralność hierarchicznej składni adresu URL.
 • ?to = tamto&to = to – to jest ciąg zapytania. Składa się ze znaku zapytania, po którym następuje co najmniej jeden parametr, którego serwer internetowy może użyć do zwrócenia określonej treści lub określonej wersji żądanej treści. Adresy URL z ciągami zapytań są zwykle nazywane "dynamiczne adresy URL." Parametry stosowane w dynamicznych adresach URL niekoniecznie są uniwersalne, a każdy serwer sieciowy ma swoje własne zasady dotyczące ich używania.
 • # fn2 – ostatnia część adresu URL to opcjonalny fragment lub "Kotwica." Jest to oznaczone hashem (#), a po nim jakiś tekst. Jest to używane przez przeglądarkę do pozycjonowania tej strony w określonej lokalizacji.

Łącznie te podciągi tworzą pełny adres URL. Definiuje: protokół niezbędny do odzyskania pliku lub dokumentu; serwer; lokalizacja tej zawartości na tym serwerze; brama używana do uzyskania dostępu do tego serwera; informacje o zawartości związane z serwerem; oraz informacje związane z klientem dotyczące wyświetlania treści.

Projektowanie optymalnego adresu URL

Teraz, gdy wiemy, co to jest adres URL, porozmawiajmy o tym, dlaczego warto mieć dobrze zaprojektowany adres URL. Następnie zajmiemy się rzeczami, które przyczyniają się do stworzenia "dobrze" URL.

Dlaczego projektowanie adresów URL ma znaczenie

Po pierwsze, adresy URL to jedna z niewielu rzeczy, które są stale używane przez wszystkich, którzy uzyskują dostęp do Internetu, niezależnie od używanej przeglądarki, systemu operacyjnego lub urządzenia – w niektórych przypadkach adres URL wykracza poza Internet i jest udostępniany metodami analogowymi, takimi jak jako notatki i inne oficjalne dokumenty. Adresy URL to pomoce nawigacyjne (i nie tylko!) Używane przez prawdziwych ludzi, nie tylko maszyny, więc ich projektowanie to kolejna metoda dotarcia do odbiorców.

Przede wszystkim adresy URL są umową między użytkownikami a użytkownikami. Biorąc pod uwagę określony adres URL, osoba powinna móc go użyć teraz i później, aby zwrócić określony zasób (lub jego podsekcję). W związku z tym należy unikać zmiany adresów URL stron, jeśli to w ogóle możliwe. Jeśli musisz, skonfiguruj przekierowania (ale spowoduje to wydłużenie czasu ładowania strony, ponieważ każde przekierowanie musi zostać przeanalizowane i wykonane). Z tego powodu projektowanie adresów URL na początku oznacza, że ​​nie musisz się tak martwić koniecznością ich zmiany w późniejszym czasie.

Ogólne wytyczne dotyczące projektowania adresów URL

Myśląc o tym, jak chcesz uporządkować adresy URL, pamiętaj o następujących zasadach:

 • Zwróć szczególną uwagę na sekcje najwyższego poziomu. Sekcja najwyższego poziomu stanowi podstawę wszystkich adresów URL: google.com, facebook.com i twitter.com są sekcjami najwyższego poziomu. Oczywiście rynek unikalnych, ale zapadających w pamięć adresów URL, które wciąż znajdują się na krótszej stronie, staje się ograniczony, ale jego znaczenie wymaga uważnego zwracania uwagi na jego wybór.

  Dostępność unikalnych rozszerzeń (na przykład jednym z najczęściej używanych rozszerzeń jest .com) otwiera nowe możliwości, ale korzystaj z nich ostrożnie, ponieważ wiele z nich automatycznie zakłada, że ​​dostęp do Twojej witryny można uzyskać za pomocą .com.

 • Utrzymuj adresy URL w czystości. Sprowadza się to do tego, "Czy użytkownicy mogą łatwo wpisać adres URL??" Jest to coś, na co warto zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli masz system zarządzania treścią lub silnik blogów, który automatycznie generuje twoje adresy URL. W większości przypadków mniej znaczy z pewnością więcej. Bonus: jeśli twoje adresy URL są łatwe do wpisania, prawdopodobnie łatwo je zapamiętać, co jest przydatne do zapewnienia wielokrotnych odwiedzin w witrynie.

 • Użyj jednej domeny i unikaj poddomen, jeśli to w ogóle możliwe. Głównym powodem obu jest to, że wyszukiwarki widzą sub.example.com i example.com/sub jako dwie różne witryny, nawet jeśli strony w podfolderze mają być podzbiorem witryny głównej. Wpływa to negatywnie na ranking wyników Twojej wyszukiwarki.

 • Używaj słów kluczowych w swoich adresach URL. Używając słów kluczowych w adresie URL, przekazujesz ważne informacje zarówno odwiedzającym, jak i wyszukiwarkom. Na przykład mystore.com/books/nonfiction informuje użytkownika dokładnie, na czym polega ta strona: lista książek non-fiction na sprzedaż. I odwrotnie, mystore.com/category038/234823 nie mówi odwiedzającemu niczego o użyteczności. Ponieważ adresy URL są wyświetlane w wynikach wyszukiwania, użytkownicy częściej klikają link, jeśli adres URL informuje użytkownika, że ​​witryna jest zgodna z prawem i interesująca.

  Uważaj jednak na używanie też wiele słów kluczowych. W pewnym momencie możesz poprawić swoje pozycje w wyszukiwarkach, wypełniając adresy URL tak wieloma słowami kluczowymi, jak to możliwe (np. Mystore.com/books/non-fiction/non-fiction-books/realistic-fiction), ale to już nie jest walizka. Takie działanie ma również tę wadę, że sprawia, że ​​Twój adres URL wygląda na spam.

 • Dopasuj adresy URL do tytułów. Pomaga to nie tylko w podążaniu za sugestią bezpośrednio powyżej, ale ma także tę zaletę, że zapewnia widzowi dodatkowy drogowskaz. Patrząc na Twój adres URL, opracowują oczekiwania na Twoją stronę, a kiedy odwiedzają i widzą tytuł, dostarczasz coś, co spełnia ich oczekiwania.

  Jeśli masz długi tytuł swojego artykułu, nie musisz tworzyć podobnie długiego adresu URL – po prostu utwórz taki, który zawiera kluczowe terminy. Na przykład, jeśli masz tytuł "Jak nosić szalik w czterdziestu różnych stylach," Twój adres URL może zawierać czterdzieści stylów jak nosić szalik.

 • Utrzymaj prostą strukturę folderów. Ogólnie ludzie zakładają, że każdy dodatkowy / wskazuje dodatkową warstwę głębokości, więc adres URL taki jak example.com/sports/teams/volleyball prowadzi do folderu Siatkówka, który jest trzecią zagnieżdżoną warstwą w domenie podstawowej. Jednak zagnieżdżenie zbyt głęboko oznacza, że ​​rzadziej uzyskasz wyświetlenia na tych stronach.

Wskazówki dotyczące projektowania świetnego adresu URL

Teraz, gdy omówiliśmy najlepsze praktyki projektowania Twojego adresu URL, oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci je wdrożyć.

 • Używaj łączników zamiast podkreślników. Podczas gdy wyszukiwarki miały kiedyś łatwiej analizować adresy URL ze znakami podkreślenia nad tymi z łącznikami, już tak nie jest. To w połączeniu z faktem, że łączniki są łatwiejsze w użyciu, sprawiają, że łączniki są lepszym wyborem dla adresów URL.

 • Używaj krótkich, łatwych do zapamiętania słów. Wiąże się to bezpośrednio z krótszymi adresami URL, co wpływa na wygodę użytkownika. Oprócz łatwiejszego kopiowania i wklejania, udostępniania i osadzania na innych stronach internetowych.

 • Spraw, aby w adresach URL nie rozróżniano wielkości liter. Ludzie najprawdopodobniej będą używać wszystkich małych liter podczas wpisywania adresu URL, ale na pewno nie chcesz stracić użytkowników, którzy używają opcji / Home lub / HOME, gdy Twój adres URL działa tylko z / home.

 • Unikaj znaków spoza ASCII. Używanie tylko znaków ASCII poprawia komfort użytkowania, ponieważ łatwiej je pisać. Ponadto użycie znaków spoza ASCII oznacza, że ​​Twój adres URL rzadziej przekazuje użytkownikowi informacje o tym, czego może oczekiwać na Twojej stronie.

 • Unikaj rozszerzeń plików. Po pierwsze, rozszerzenia plików zwykle nie są zgodne, więc jeśli standardy się zmienią, musisz przerobić wszystkie adresy URL, aby istniejące linki się nie zepsuły.

Dalsze badanie

Chociaż mogliśmy przyjąć adres URL za pewnik, jest on integralną częścią współczesnego środowiska komputerowego. Aby dowiedzieć się więcej o adresach URL, ich rozwoju oraz o tym, jak je skutecznie tworzyć i wykorzystywać, proponujemy następujące materiały:

 • Historia adresu URL: ten artykuł autorstwa Zacka Blooma zapewnia wgląd w rozwój adresu URL i sposób, w jaki doprowadził on do Internetu, gdy myślimy o nim dzisiaj.
 • Praca z adresami URL: z Oracle Industries pochodzi ten obszerny samouczek dotyczący adresów URL dla programistów Java. Tematy obejmują podstawowe definicje adresów URL, tworzenie skutecznych adresów URL spełniających podstawowe standardy sieciowe, analizowanie adresu URL oraz czytanie i zapisywanie w klasie URLConnection.
 • Co to jest adres URL: ten przewodnik dla początkujących jest adresowany przez Mozilla Developer Network. Oprócz podstawowego przeglądu efektywnego tworzenia i używania adresów URL, w tym artykule omówiono wartość semantycznych adresów URL oraz różnicę między bezwzględnymi i względnymi adresami URL.
 • Zrozumienie adresów URL: napisany w celu odwołania się do osób z minimalnym doświadczeniem w przetwarzaniu, ten podstawowy przewodnik opisuje komponenty adresu URL oraz sposób ich odczytywania w celu identyfikacji ścieżki do pliku i dostępnej zawartości.

Wniosek

Adresy URL, jedna z najczęściej używanych dziś koncepcji obliczeniowych, są ciągami tekstowymi zaprojektowanymi, aby pomóc zlokalizować zasoby, którymi jesteś zainteresowany – podczas gdy najprawdopodobniej szukasz określonej witryny internetowej, adresy URL można użyć do zlokalizowania dowolnego zasobu w danej sieci komputerowej. Ponieważ są one tak często obsługiwane, projektowanie adresów URL jest jednym ze sposobów, w jaki można wpłynąć na komfort użytkownika. Poświęcając czas na zaprojektowanie adresu URL tak, aby był jak najbardziej pouczający i łatwy w użyciu, zapewnisz więcej wyświetleń stron dla swoich zasobów.

Dalsza lektura i zasoby

Mamy więcej przewodników, samouczków i infografik związanych z kodowaniem i tworzeniem stron internetowych:

 • Komponowanie dobrego HTML: jest to solidne wprowadzenie do pisania poprawnie sformatowanego HTML i korzystania z oprogramowania weryfikującego HTML.
 • CSS3 – wprowadzenie, przewodniki & Zasoby: jest to świetne miejsce do nauki układu strony.
 • Zasoby ASP.NET: w tym przewodniku zapoznasz się z platformą Microsoft .NET do tworzenia stron internetowych.

HTML dla początkujących – najlepszy przewodnik

Jeśli naprawdę chcesz nauczyć się języka HTML, stworzyliśmy artykuł o długości książki HTML dla początkujących – przewodnik po najlepszych podręcznikach. To naprawdę najlepszy przewodnik; zabierze cię od samego początku do opanowania.

HTML dla początkujących - najlepszy przewodnik
HTML dla początkujących – najlepszy przewodnik

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map