BooleaSearch Operators Tutorial: Zostań Google Pro

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


W dzisiejszych czasach szukając informacji do szkoły, pracy lub użytku osobistego polegamy na wyszukiwarkach, aby znaleźć to, czego potrzebujemy. Wyszukiwarki stale przeszukują internet, indeksują strony i oceniają je na podstawie zestawu heurystyk w celu dostarczenia najbardziej odpowiednich informacji.

Najczęściej, gdy używana jest wyszukiwarka, wyszukiwarki wpisują określone słowa kluczowe, nad którymi próbują przeprowadzić badania. W większości przypadków to działa, ale czasami otrzymujesz nieistotne linki.

Aby uzyskać lepsze wyniki, możemy poprosić wyszukiwarkę o włączenie wszystkich obecnych słów kluczowych lub wykluczenie niektórych słów kluczowych. Jak dokładnie możemy to zrobić? Rzućmy okiem na ten samouczek, aby dowiedzieć się, jak korzystać z niektórych operatorów boolowskich.

Przegląd operatorów logicznych

Operatory logiczne AND, OR i NOT są podstawową podstawą wszystkich aplikacji komputerowych i internetowych, w tym wyszukiwarek.

Logika boolowska używa tych operatorów do tworzenia złożonej logiki, której wynikiem jest prawda lub fałsz. Na podstawie wyniku obliczeń niektóre działania są podejmowane lub nie.

Zobaczmy, jak działają ci operatorzy, zanim zagłębimy się w sposób korzystania z nich przez głównych dostawców wyszukiwarek.

ORAZ Operator

Jednym z podstawowych operatorów używanych w logice logicznej jest operator AND. Wyrażenie logiczne może zawierać w sobie kilka części. Jeśli części są połączone operatorem AND, wyrażenie będzie miało wartość true tylko wtedy, gdy wszystkie same części są prawdziwe.

Oto przykład instrukcji korzystającej z operatora AND:

a AND b AND c

W tym prostym przykładzie powyższa instrukcja boolowska będzie miała wartość true tylko wtedy, gdy części, a mianowicie a, b i c wszystko ocenić na prawdę. Oczywiście w wyszukiwarkach wyszukiwane słowa kluczowe to a, b i c. Każda strona z dopasowanymi wszystkimi trzema słowami kluczowymi zostanie zwrócona.

LUB Operator

Kolejnym podstawowym operatorem logiki logicznej jest operator OR.

W przeciwieństwie do operatora AND, części wyrażenia logicznego połączone operatorem OR nie muszą być prawdziwe, aby wyrażenie mogło zostać ocenione jako prawdziwe. Gdyby każdy jedna z części połączonych operatorem OR jest prawdą, wówczas wyrażenie zostanie ocenione na prawdę.

Oto przykład wyrażenia logicznego używającego OR:

d LUB e LUB f

Powyższe wyrażenie ma wartość true, jeśli co najmniej jedna z części, a mianowicie d, e lub f, jest prawdą. [1] Na przykład, jeśli tylko e jest prawdą, całe wyrażenie będzie miało wartość true.

NIE Operator

W przeciwieństwie do operatorów AND i OR, operatory NOT po prostu negują wyrażenia boolowskie lub części wyrażeń boolowskich.

Na przykład w poniższym wyrażeniu wyrażenie „NIE a” jest prawdziwe tylko wtedy, gdy samo fałsz jest na początku:

Ani

Operator NOT jest często używany w programowaniu oprogramowania do wykonywania niektórych instrukcji, gdy określony warunek jest fałszywy lub w celu wykluczenia niektórych pozycji.

Aplikacja do wyszukiwania

Tak jak operatory logiczne są używane w wielu językach programowania do tworzenia programów komputerowych lub aplikacji internetowych, operatory te mogą być również używane w różnych wyszukiwarkach. Zobaczmy, jak możemy przeprowadzać wyszukiwania w głównych wyszukiwarkach za pomocą operatorów boolowskich.

Wyszukiwanie w Google

Google jest niezwykle popularną wyszukiwarką, która pozwala nie tylko na proste wyszukiwania, ale także na zaawansowane wyszukiwania przy użyciu lub pośrednio przy użyciu wspomnianych operatorów boolowskich. Znaczna część składni jest wymieniona na stronach wyszukiwania zaawansowanego i operatora wyszukiwania.

Jeśli szukasz wyników wyszukiwania pasujących do wszystkich terminów, w zasadzie wywołujesz operator AND. Google domyślnie wyszukuje wszystkie warunki, które pasują podczas wyszukiwania wyników.

Jeśli jednak wpiszesz operator AND, upewnij się, że używasz wielkich liter. Załóżmy na przykład, że wpisujesz w Google następujące informacje:

okropna wyspa pająków

Google zwróci wszystkie strony zawierające wszystkie słowa na stronie. Nie muszą koniecznie być razem. Jest to to samo, co zastosowanie warunku logicznego AND:

horrory I pająk ORAZ wyspa

To głównie zapewni wyniki w horrorze z 1960 r. Horrors of Spider Island. Ale tak naprawdę jest to angielska wersja niemieckiego filmu Ein Toter Hing im Netz (z grubsza „martwy człowiek wisiał w sieci”).

Jeśli chcesz wyszukać obie wersje filmu, użyj operatora OR:

okropna wyspa pająków | toter hing netz

Wyświetlone zapytanie będzie szukać stron zawierających słowa „horrory” i „pająk” i „wyspa”, słowa „toter” oraz „hing” i „netz”. Po wykonaniu tego zapytania otrzymasz także wyniki obejmujące obie wersje filmu.

Oprócz operatorów AND i OR, Google ułatwia wykluczenie niektórych wyników z operatorem NOT za pomocą symbolu minus (-).

Załóżmy, że studiowałeś nazistowski pogrom „Noc kryształowa” i chciałeś poszukać informacji, które nie omawiały Hitlera. Możesz wprowadzić następujące wyszukiwanie:

kristallnacht -hitler

Wykonanie tego zapytania spowoduje wyświetlenie wszystkich stron ze słowem „kristallnacht”, ale żadna z nich nie odnosi się bezpośrednio do Hitlera

Wyszukiwanie za pomocą Bing

Bing ma swój własny język zapytań o nazwie Bing Query Language, który ma kilka operatorów.

Wszystkie operatory używane przez Bing mają bardzo podobną składnię jak Google. Podobnie jak Google, Bing domyślnie jest operatorem AND dla wyszukiwania.

Jeśli chcesz, możesz dołączyć wiele wyszukiwanych haseł za pomocą AND (upewnij się, że jest to wielkie litery) lub & symbolika. W przypadku operatora OR możesz użyć LUB, aby dołączyć wiele wyszukiwanych terminów lub | symbol.

W przypadku operatora NOT możesz użyć słowa kluczowego NOT (wszystkie wielkie litery) lub symbolu – lub minus, takiego jak Google.

Wyszukiwanie za pomocą Yahoo!

Wieśniak! wyszukiwarka ma podobną składnię, jak Google i Bing. W przypadku operatora AND możesz wykonywać zwykłe wyszukiwanie, wprowadzając słowa kluczowe bez cudzysłowów lub jawnie używać operatora AND. Aby uwzględnić strony, które pasują do jednego ze słów kluczowych, ale niekoniecznie wszystkich, umieść słowo kluczowe OR między słowami kluczowymi.

Uwaga: strona wyszukiwania zaawansowanego Yahoo !, nie wspomina o | lub symbol potoku jako substytut słowa kluczowego OR. Wreszcie, aby wykluczyć wyniki wyszukiwania, możesz użyć słowa kluczowego NOT lub symbolu – (minus).

Wyszukiwanie za pomocą Duck Duck Go

Chociaż Duck Duck Go nie jest tak popularny jak Google, jest interesujący, ponieważ to wyszukiwarka „nie śledzi cię”.

Podobnie jak inne wyszukiwarki, operator AND jest domyślny, ale możesz użyć słowa kluczowego AND zgodnie ze stroną składni wyszukiwania Duck Duck Go.

Aby użyć operatora OR, po prostu wstaw słowo kluczowe OR (wszystkie wielkie litery) między wyszukiwanymi hasłami. Wreszcie, aby zaimplementować operator NOT, użyj symbolu – lub minus, próbując wykluczyć słowa kluczowe z Duck Duck Go.

Wniosek

Wszystkie wyszukiwarki mają pewne funkcje logiczne.

Sprawdź te wyszukiwarki, aby dowiedzieć się, czego potrzebują. Zazwyczaj można to zrobić, przechodząc do funkcji „wyszukiwania zaawansowanego” wyszukiwarki.

Niezależnie od tego, mała próba i błąd przejdą długą drogę. Możesz spróbować „LUB”, a jeśli to nie zadziała, spróbuj „|.” I tak dalej.

Zastosowanie logiki logicznej w zapytaniach znacznie zwiększa moc wyszukiwarek. Czasami jest to jedyny sposób na znalezienie poszukiwanych informacji.

Dalsza lektura i zasoby

Mamy więcej przewodników, samouczków i infografik związanych z korzystaniem z Internetu:

 • 7 typowych błędów w blogowaniu, których należy unikać: nie daj się złapać w pułapkę blogowania w niewłaściwy sposób.

 • Blogowanie dla początkujących: to nasz ebook, który mówi ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć blogowanie.

 • Jak wyszukiwać i określać wiarygodne źródła w Internecie: w Internecie jest wiele informacji, które mogą pomóc Ci w pisaniu. Ale nie wszystko jest godne zaufania.

Secrets of a Killer Post na blogu

Chcesz wiedzieć, jak stworzyć świetny post na blogu? Sprawdź nasze wideo, Secrets of a Killer Blog Post.

Secrets of a Killer Post na blogu
Secrets of a Killer Post na blogu

[1] Istnieje zaawansowany operator boolowski: XOR. Oznacza „ekskluzywne OR”. Jest to prawdą tylko wtedy, gdy spełniony jest jeden z warunków. Więc rozważ nasz przykład powyżej:

d XOR e OR f

Byłoby to prawdą, gdyby tylko d, e lub f były prawdziwe. Gdyby zarówno d i e były prawdziwe, byłoby to fałszem, w przeciwieństwie do zwykłego operatora OR.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map