Subversion (SVN): Przewodnik wprowadzający i lista zasobów [Plus Infografika końca świata]

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


Jeśli kiedykolwiek pracowałeś nad projektem rozwoju grupy bez kontroli wersji, wiesz, ile to może być katastrofa.

Jeśli jakikolwiek użytkownik może wprowadzić zmiany w dowolnym pliku w dowolnym momencie, w jaki sposób zarządzasz wszystkimi tymi zmianami?

Nie możesz – nie bez oprogramowania do kontroli wersji.

Oprogramowanie do kontroli wersji umożliwia zarządzanie i śledzenie zmian w kodzie źródłowym, bez względu na to, ilu kucharzy jest w kuchni, a także utrzymanie bieżących i historycznych wersji plików, stron internetowych i dokumentacji.

Wiesz, że kontrola wersji jest konieczna – ale jakiego oprogramowania powinieneś użyć?

Co to jest Subversion?

Subversion (zwane również SVN) to jedna z najpopularniejszych aplikacji do kontroli wersji: jest używana w prawie połowie wszystkich projektów open source.

SVN jest oprogramowaniem typu open source i jest dostępny za darmo. Był używany w wielu dużych projektach, w tym Apache Software Foundation, Free Pascal, FreeBSD, GCC, Mono i SourceForge. SVN został po raz pierwszy opracowany w 2000 roku przez CollabNet, jako alternatywa dla popularnego wówczas systemu współbieżnych wersji (CVS).

Subversion przechowuje wszystkie twoje pliki, w tym pełną historię wszystkich zmian, w centralnej bazie danych twojego serwera plików zwanej repozytorium. Korzystając z klienta Subversion na własnych komputerach, programiści pracujący nad projektem mogą przeglądać te pliki i wszystkie zmiany w nich.

Każda osoba z dostępem do projektu ma własną kopię roboczą każdego pliku. Kopia robocza jest czasem nazywana „piaskownicą”, ponieważ można wprowadzać dowolne zmiany bez przypisywania ich do repozytorium.

Dowolny plik w repozytorium można oznaczyć jako należący do określonej wersji, a następnie można ponownie utworzyć dowolną wersję projektu za pomocą określonych znaczników.

Możesz używać Subversion również do utrzymywania osobnych wersji swojego projektu. Główna wersja nosi nazwę „trunk”, a inne osobne wersje nazywane „oddziałami” można również tworzyć i utrzymywać osobno. Możesz także scalić gałęzie z powrotem do pnia. Gałęzie są często używane do testowania nowych funkcji, a następnie łączone w pień, gdy są stabilne.

Dlaczego warto korzystać z Subversion?

Subversion ma kilka zalet w porównaniu z innymi popularnymi systemami kontroli wersji, takimi jak Git.

Po pierwsze fakt, że wszystkie pliki projektu są przechowywane na jednym serwerze plików, zamiast być duplikowane na komputerze każdego użytkownika, sprawia, że ​​Subversion jest bardziej skalowalny dla dużych projektów. Gdy projekt osiągnie setki gigabajtów, każdy programista nie może przechowywać wszystkich plików na swoich komputerach.

Przechowywanie wszystkich plików w centralnej bazie danych oznacza również, że klient Subversion będzie działał szybciej na twoim komputerze, ponieważ pobiera tylko potrzebne informacje z bazy danych zamiast pracować jednocześnie ze wszystkimi plikami.

Subversion jest również dobrym wyborem dla początkujących. Ma przejrzystą składnię wiersza poleceń, która jest łatwa do nauczenia, i zapewnia wystarczająco dużo wbudowanego bezpieczeństwa i abstrakcji dla początkujących i przeciętnych użytkowników.

Typy zasobów

Gotowy, aby rozpocząć zarządzanie wersjami Subversion? Sprawdź te zasoby, aby dowiedzieć się więcej i zostać profesjonalistą.

Dowiedz się więcej o Subversion

Nie jesteś pewien, czy Subversion jest właśnie dla Ciebie? Dowiedz się więcej o jego mocnych i słabych stronach oraz o tym, jak wypada w porównaniu z innym oprogramowaniem do kontroli wersji.

 • Śledzenie wersji z Subversion (SVN) Dla początkujących: ten podstawowy przewodnik zawiera przegląd działania klienta Subversion.
 • Subversion vs Git: Mity i fakty: lista 12 mitów i faktów na temat Git i Subversion, dzięki czemu możesz porównać je z otwartym umysłem.
 • Apache Subversion FAQ: to FAQ odpowiada na dziesiątki typowych pytań na temat Subversion.

Instalowanie Subversion

Zanim zaczniesz, musisz zainstalować oprogramowanie. Oto jak.

 • Instalacja Subversion na Ubuntu z Apache, SSL i BasicAuth: podstawowe instrukcje instalowania SVN w systemie Linux.
 • SVN – Konfiguracja środowiska: wszystkie polecenia potrzebne do zainstalowania i skonfigurowania Subversion.
 • Subversion – Społeczność Wiki Wiki – oficjalna dokumentacja Ubuntu: jak skonfigurować alias SVN Subversion na Ubuntu.
 • Konfigurowanie Subversion w systemie Windows: jak uzyskać mały serwer i klient Subversion w systemie Windows.

Korzystanie z Subversion

Po zainstalowaniu SVN skorzystaj z tych samouczków, aby dowiedzieć się, jak korzystać ze wszystkich jego funkcji.

 • Samouczek SVN: ten najlepszy internetowy przewodnik poprowadzi Cię przez podstawowe koncepcje SVN, przez całą drogę rozwiązywania konfliktów i rozgałęziania.
 • Jak korzystać z Subversion: przewodnik dla programistów wtyczek WordPress z Kodeksu WordPress.
 • Podstawy Subversion – Apache OpenOffice: instrukcje dotyczące wykonywania podstawowych zadań programistycznych za pomocą Apache Subversion.
 • TortoiseSVN: klient Subversion dla systemu Windows: kompletny przewodnik na temat korzystania z TortoiseSVN, darmowego i otwartego klienta Windows dla Apache Subversion.

Wideo

Obejrzyj te samouczki wideo, aby zobaczyć SVN w akcji.

 • Naucz się instalować SVN w pięć łatwych minut! Pluralsight: zobacz, jak łatwo jest zainstalować SVN na serwerze Windows w tym fragmencie kursu Johna Somneza „Wprowadzenie do SVN”.
 • Konfigurowanie SVN dla początkujących: kolejny prosty poradnik na temat konfiguracji SVN po raz pierwszy.
 • Podstawowy samouczek SVN: łatwy w obsłudze samouczek dla początkujących na temat korzystania z SVN.
 • Subversion vs Git: ten film pokazuje główne różnice między tymi dwoma popularnymi aplikacjami do kontroli wersji.
 • SVN-Branching-Trunk-gałęzie-tagi-krok po kroku: samouczek na temat używania tagów, rozgałęziania i łączenia z SVN.
 • Najlepsze praktyki dotyczące Subversion (SVN): jak najlepiej wykorzystać SVN, postępując zgodnie z tymi najlepszymi praktykami.

Książki

Aby uzyskać bardziej dogłębną naukę, sprawdź te książki na SVN.

 • Kontrola wersji z Subversion (2008) autorstwa Pilato, Sussman i Fitzpatrick: darmowa książka o SVN napisana przez niektórych twórców samego Subversion.
 • Pragmatic Guide to Subversion (2010) autorstwa Mike Mason: przyjazna dla początkującego, łatwa do czytania książka, dzięki której szybko zaczniesz korzystać z Subversion.

Kursy online

 • Kompleksowe Subversion: jak skonfigurować kompletne środowisko programistyczne z Apache Subversion SVN.
 • Podstawy kontroli wersji oprogramowania: kompletny kurs na temat nauki kontroli wersji oprogramowania, w tym omówienie Subversion i czterech innych popularnych systemów kontroli wersji: Perforce, Team Foundation Server, Git i Mercurial.

Przejmij kontrolę nad rozwojem dzięki Subversion

Dzięki tym zasobom możesz teraz rozpocząć śledzenie wersji i przejęcie kontroli nad projektami za pomocą Subversion.

Dalsza lektura i zasoby

Mamy więcej przewodników, samouczków i infografik związanych z kodowaniem i programowaniem:

 • Subversion Hosting: dowiedz się, jakie firmy hostingowe oferują dobre oferty obejmujące Subversion.
 • Ubuntu Primer: dowiedz się wszystkiego o jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa – doskonałej bazie dla hostingu MantisBT.
 • Programowanie obiektowe: poznaj szeroką gamę obiektowych języków programowania – niektóre mogą Cię zaskoczyć.

Czy Internet przetrwałby koniec świata?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co poważna katastrofa zrobiłaby w Internecie? Sprawdź naszą infografikę: Czy Internet przetrwa koniec świata? Możliwe, że wszyscy moglibyśmy zostać zniszczeni, ale Internet przetrwałby.

Czy Internet przetrwałby koniec świata?
Czy Internet przetrwałby koniec świata?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map