Najlepszy hosting MediaWiki: kto jest najlepszy dla Twojej witryny? [Zaktualizowano: 2020]

Porównaj hosting MediaWiki

MediaWiki to silnik wiki typu open source, który zasila Wikipedię i tysiące innych witryn do współpracy. Prawie każdy host może obsługiwać MediaWiki. Ale nie wszystkie oferują wysoką jakość wykonania.


Napisany w PHP MediaWiki jest zgodny z wieloma systemami baz danych SQL, w tym MySQL, PostgreSQL i SQLite. Aby uzyskać optymalną wydajność, wybierz hosta internetowego, który zapewnia szybki serwer ze zaktualizowanym stosem LAMP.

Oto krótkie wynos na zalecanych przez nas hostach MediaWiki:

 1. SiteGround
  – Wysoka jakość technologii na stosach LAMP, świetna obsługa klienta
 2. BlueHost
 3. Hosting A2
 4. HostGator
 5. GreenGeeks

Jak wybraliśmy najlepsze hosty dla MediaWiki?

Przeanalizowaliśmy setki hostów internetowych obsługujących MediaWiki, umieszczając na krótkiej liście tych, którzy oferują zaktualizowane wersje kompatybilnych baz danych i PHP 7. Szukaliśmy również łatwej instalacji MediaWiki i solidnego przydzielania przepustowości.

Następnie odwołaliśmy się do tysięcy recenzji użytkowników w naszej bazie danych, aby dojść do ostatecznej listy.

Hosting MediaWiki

Porównaj hosting MediaWiki

Co to jest MediaWiki?

Charakterystyczny układ i styl Wikipedii jest bezpośrednim wynikiem MediaWiki, oprogramowania używanego do jej zasilania. MediaWiki jest bezpłatny, aplikacja wiki typu open source które wiele firm hostingowych oferuje w swoich planach.

Jeśli musisz założyć wiki dla projektu, MediaWiki powinno znaleźć się na liście potencjalnych rozwiązań.

Historia MediaWiki

MediaWiki był pierwotnie wydany specjalnie dla Wikipedii w 2002 roku po uruchomieniu strony. Encyklopedia internetowa stwierdziła, że ​​jej oryginalna platforma, UseModWiki, zwalniała wraz ze wzrostem skali i potrzebowała lepszego sposobu na umieszczenie ogromnej liczby artykułów, które zawierała.

Strony obsługiwane przez MediaWiki

Strony obsługiwane przez MediaWiki

Oprócz Wikimedia MediaWiki obsługuje sieć stron Wikimedia, w tym:

Fundacja Wikimedia zbudowała własną sieć stron przy użyciu MediaWiki poza oryginalnym projektem Wikipedii:

 • Wikisłownik
 • Wikicytat
 • Wikivoyage
 • Wikibooks
 • Wikiwersytet

Wikisłownik

Wikisłownik to wielojęzyczny projekt przeznaczony do stworzyć darmowy słownik treści wszystkich słów we wszystkich językach.

Jest edytowany wspólnie przez wiki, a jego nazwa jest kombinacją słów wiki i słownika.

Wikicytat

Wikicytat to darmowa biblioteka online z ofertami od wybitnych ludzi i twórczych prac w każdym języku.

Zawiera także tłumaczenia cytatów w języku innym niż angielski oraz linki do Wikipedii w celu uzyskania dalszych informacji.

Wikivoyage

Wikivoyage to bezpłatny przewodnik turystyczny online który zawiera informacje zaprojektowane, aby pomóc podróżnym dowiedzieć się o hotelach, atrakcjach turystycznych i innych usługach w lokalizacjach na całym świecie

Przewodnik może być również edytowany i aktualizowany przez innych użytkowników na całym świecie.

Wikibooks

Wikibooks

Niesamowite miejsce do wniesienia wkładu i inspiracji.

Wikibooks to projekt do wspólnego pisania podręczniki o otwartej treści które każdy może edytować.

Wikibooks ma dwa podprojekty; Wikijunior, który jest skierowany do dzieci i książki kucharskiej, zbioru przepisów i tematów kulinarnych.

Wikiwersytet

Wikiversity prezentuje zasoby edukacyjne, projekty edukacyjne i badania do wykorzystania na wszystkich poziomach, typach i stylach edukacji.

Projekt ma na celu stworzenie otwartego oprogramowania, otwarta platforma edukacyjna.

Przełączanie z Perla na PHP i MySQL

Trzecia, stabilna wersja aplikacji MediaWiki zajęła około roku. Głównym programistą był Magnus Manske, który przeszedł z Perla na PHP i używał MySQL jako bazy danych zaplecza. Kod był wkrótce przepisane przez Lee Daniela Crockera i udostępniony publicznie w 2003 roku.

Jego fundamenty zapewniły mu dobrą pozycję, ponieważ został zaprojektowany do obsługi ogromnej ilości treści i ogromnej liczby odwiedzających. MediaWiki w istocie było przetestowane przez jedno z najbardziej ruchliwych i najbardziej wymagających miejsc na świecie, i to pokazuje. Tysiące klientów są pewni swoich możliwości; jest używany przez różnych klientów, w tym rząd USA i WikiLeaks.

Jak zdobyć MediaWiki

Oprogramowanie jest darmowym i otwartym oprogramowaniem. Jest rozwijany i załatany przez dużą liczbę wolontariuszy i niewielki zespół personelu programistycznego i jest ciągle aktualizowany i ulepszany.

Ze względu na popularność MediaWiki prawie wszyscy dostawcy sieci oferują ją jako opcjonalną instalację za pośrednictwem swoich paneli sterowania.

Jak zainstalować MediaWiki

Apt-Get - Ubuntu

Istnieje wiele przewodników instalacji online, w tym oficjalne zasoby.

Możesz też zainstaluj MediaWiki przy użyciu menedżera pakietów, takich jak apt-get w systemach Debian / Ubuntu. MediaWiki działa najlepiej na serwerach Unix / Linux.

Wymagania instalacyjne MediaWiki

Będziesz potrzebował kilka komponentów do zainstalowania MediaWiki:

Składnik

Przykłady

Opis

Serwer internetowy

Apache, Nginx, Lighttpd

Obsługuje żądania od użytkowników

Serwer bazy danych

MySQL, MariaDB, SQLite

Przechowuje dane artykułu

PHP

Wersja PHP 5.5.9 lub nowsza

Przetwarza żądania użytkowników, wyświetla strony

Ograniczenia wielkości bazy danych

MediaWiki powinno radzić sobie zarówno z małymi, jak i dużymi bazami danych, ale będzie ono ograniczone rodzajem posiadanego konta hostingowego, jeśli zacznie opodatkowywać serwer.

Będziesz potrzebować wystarczające zasoby, aby sobie poradzić z ruchem, który otrzymujesz, a jeśli przekroczysz rozsądne limity, być może będziesz musiał skontaktować się z hostem.

Wymagania MediaWiki

Wymagania serwera MediaWiki

Będziesz potrzebował 5 dodatkowych elementów korzystać z MediaWiki:

 1. Kompatybilny serwer WWW
 2. PHP 5.5.9 lub nowszy
 3. Bazy danych MySQL, PostgreSQL, SQLite lub MariaDB
 4. 256 MB pamięci RAM
 5. 85 MB pamięci
 6. Opcjonalne zależności

Serwer internetowy

Celem serwera WWW jest obsługa żądanych stron w przeglądarce klienta. Jest to jeden z kluczowych wymagań i niezbędny do działania usługi Mediawiki. To jest zazwyczaj dostarczane przez dostawcę usług hostingowych.

PHP

Jest to język programowania, w którym napisano MediaWiki, i jest wymagany do uruchomienia oprogramowania.

Wymagana jest wersja PHP 5.5.9 lub nowsza dla najnowszej stabilnej wersji MediaWiki.

Bazy danych MySQL, PostgreSQL, SQLite lub MariaDB

MediaWiki przechowuje cały tekst i dane w bazie danych, która jest następnie udostępniana innym aplikacjom internetowym. Do uruchomienia najnowszej wersji MediaWiki potrzebny będzie jeden z następujących serwerów baz danych: MySQL, PostgreSQL, SQLite lub MariaDB.

RAM i pamięć

Zalecane jest użycie 256 MB pamięci RAM 85 MB pamięci dla instalacji na jednym komputerze Media Wiki.

Należy jednak zauważyć, że może to nie wystarczyć dla ruchliwej witryny publicznej. Niektórzy użytkownicy zgłosili uruchomienie MediaWiki na zaledwie 48 MB pamięci RAM, zgodnie z oficjalną stroną MediaWiki.

Opcjonalne zależności

Dodatkowe funkcje, takie jak tworzenie miniatur obrazów i wysyłanie wiadomości e-mail, można dodać za pomocą szeregu dodatkowych opcjonalnych zależności.

Są to zależności, w tym SendMail, ImageMagick i Shell Access nie jest niezbędny do instalacji MediaWiki.

Dodatkowe informacje o wymaganiach

Możesz także użyć alternatywnego serwera internetowego, takiego jak Nginx. Wiele samouczków i społeczność użytkowników przyjmą system Linux lub inny system uniksowy.

Nawet najtańsze wspólne plany przekroczą minimalne wymagania systemowe, ale dobrze rozpowszechniony wiki szybko opodatkuje serwer. Jeszcze lepszy jest dostawca hostingu, który zainstaluje dla Ciebie MediaWiki.

To będzie zaoszczędzić ci dużo czasu. Twój host będzie również nadążał za najnowszymi aktualizacjami, co jest ważne dla bezpieczeństwa.

Kto korzysta z Mediawiki?

Oprócz Wikipedii MediaWiki było wykorzystywane do innych projektów opracowanych pod marką Wikimedia, w tym do Wikisłownika. Obsługuje wyspecjalizowane treści, takie jak formuły matematyczne, hieroglify i galerie medialne nadaje się do praktycznie każdego celu. Tysiące innych użytkowników prowadzą własne wiki w Internecie, w wewnętrznych intranetach i w szkołach.

Społeczności korzystające z Mediawiki

Gamepedia

Być może najbardziej zabawna ze wszystkich, społeczność wiki dla graczy!

Społeczności powstały, by hostować wiki poza stronami sieci Wikimedia. Istnieje kilka niszowych hostów specjalizujących się w hostowaniu stron wiki na określone tematy, takich jak Gamepedia dla – zgadłeś – gry i Biowikifarm dla biologii.

Uprawnienia użytkownika

Uprawnienia mogą być przyznawane użytkownikom lub grupom, a użytkownicy mogą być automatycznie dodawani do grupy, gdy ich zachowanie pasuje do określonego wzorca.

Na przykład użytkownik, który często edytuje artykuły, może awansować do grupy z większą liczbą uprawnień niż zwykły redaktor. Użytkownicy administracyjni mają ostateczne uprawnienia, w tym możliwość zmiany wyglądu oprogramowania wiki.

Odpowiedni rozmiar Wiki

Pomimo zasilania dużych wiki, MediaWiki doskonale nadaje się do wiki na mniejszych współdzielonych kontach hostingowych z małą społecznością użytkowników.

kupon hostingowy

Szukasz świetnej oferty na hosting MediaWiki?
SiteGround – oceniany przez naszych czytelników na 1. miejsce – zapewnia MediaWiki wstępnie zainstalowane na swoich planach hostingowych. A teraz możesz zaoszczędzić do 67% na hostingu SiteGround. Skorzystaj z tego specjalnego linku zniżkowego
dostać ofertę.

Składnia MediaWiki

Zrzut ekranu Mediawiki
Tak wygląda MediaWiki.

MediaWiki używa określonego rodzaju znaczników, znanego jako Składnia MediaWiki. Różni się to od kodu HTML, ale stosuje podobne konwencje.

Jego zaprojektowany, aby był łatwy do użytku w edytorach nietechnicznych i został zaprojektowany specjalnie z myślą o czytelności.

Mimo to użytkownicy prawie na pewno będą potrzebować ściągawki, aby tworzyć formatowanie i wstawiać obrazy.

Istnieje również pasek narzędzi, który znacznie ułatwia szybkie formatowanie tekstu bez ręcznego wpisywania składni. Dostępny jest także edytor wizualny do edycji WYSIWYG.

Użycie linku w MediaWiki

Linki są podstawową metodą nawigacji i MediaWiki automatycznie wykrywa uszkodzone linki dzięki czemu użytkownicy są proszeni o wypełnienie pustych pól i rozwinięcie zawartości.

Użytkownicy mogą również umieszczać swoje tematy w kategoriach i podstronach, a pole wyszukiwania umożliwia szybkie wyszukiwanie artykułów.

Narzędzia do edycji

MediaWiki posiada również wyrafinowane narzędzia, które ułatwiają kontrolę edycji w czasie rzeczywistym. Jeśli dwóch użytkowników przejdzie do tematu i go edytuje, MediaWiki rozpoznaje potencjalne starcie i próbuje połączyć zmiany w jeden.

The audyty aplikacji i pozwala użytkownikom je przejrzeć i potencjalnie cofnąć. Użytkownicy mogą oznaczać poszczególne tematy jako „obserwowane”, aby uważnie obserwować zmiany wprowadzone przez innych.

Biblioteka wtyczek MediaWiki

Biblioteka wtyczek MediaWiki

Podobnie jak wiele aplikacji i skryptów PHP, MediaWiki zwiększa swoją bibliotekę wtyczek, która obecnie zawiera ponad 2000 różnych rozszerzeń.

Te rozszerzenia dodają nowe funkcje lub zmień funkcjonalność podstawowej aplikacji. Użytkownicy mogą pisać własne.

Instalowanie MediaWiki przez CMS

Wielu hostów internetowych oferuje MediaWiki jako jeden z pakietów CMS, które można zainstalować. Najlepszą opcją jest użycie ich wersji, jeśli jest ona dostępna za pośrednictwem panelu sterowania hosta.

Konfiguracja początkowa

Początkowa konfiguracja MediaWiki odbywa się poprzez formularz, do którego administrator nawiguje po rozpakowaniu plików MediaWiki. Po prostu podajesz informacje, które MediaWiki musi uruchomić, takie jak lokalizacja bazy danych i Nazwa Użytkownika i hasło.

Konfiguracja za pośrednictwem LocalSettings.php

Inną konfigurację wykonujesz również za pomocą pliku konfiguracyjnego LocalSettings.php. Możesz pobierz ten plik przez FTP, Edytuj to na komputerze, a następnie prześlij z powrotem na serwer.

Dostęp SSH jest przydatny, jeśli nie masz problemów z korzystaniem z wiersza poleceń. W ten sposób możesz edytować plik bezpośrednio, gdy chcesz wprowadzić zmiany, takie jak skierowanie MediaWiki na nową bazę danych lub instalacja niestandardowego motywu.

Edycja tego pliku jest prosta. Jest w PHP, ale nie musisz mieć dużej znajomości języka. To tylko lista zmiennych, które w większości są oczywiste. Ty tylko zmień wartości, które chcesz zmienić i zapisz.

Dodatkowe ustawienia

MediaWiki ma również setki opcji na swoich stronach ustawień i tak było przetłumaczone na ponad 300 języków. Jego wygląd można kontrolować za pomocą CSS i skryptów. Wszystkie zmiany motywów są przeprowadzane w oprogramowaniu wiki, chociaż uprawnienia powinny być zablokowane tylko dla użytkowników administracyjnych.

Uwaga: w MediaWiki szablony nie odnoszą się do wyglądu układów strony. Szablony to fragmenty treści, które można umieszczać na stronach i automatycznie wyświetlać.

Najlepsze hosty MediaWiki

Moje 3 najlepsze hosty MediaWiki

Czas spojrzeć na moich ulubionych hostów oferujących łatwy sposób korzystania z MediaWiki.

Należą do nich łatwe do zainstalowania i gotowe wersje samego MediaWiki.

SiteGround

Siteground Hosting MediaWiki

MediaWiki z Siteground.

Potrzebujesz dostawcy usług hostingowych, który zapewni ci przestrzeń do rozwoju, gdy więcej użytkowników doda strony do Twojej wiki.

Ta firma jest przykładem dostawcy usług hostingowych, który nie specjalizuje się w MediaWiki, ale ułatwia hosting witryn MediaWiki.

SiteGround to ten, który polecamy.

Mają także nieograniczoną liczbę baz danych MySQL
dla projektów MediaWiki.

Jeszcze lepiej, firma oferuje fabrycznie zainstalowane MediaWiki.

SiteGround może również migrować wiki z wcześniej istniejącej instalacji na nowy serwer.

Bluehost

Bluehost MediaWiki Hosting

MediaWiki z Bluehost.

Bluehost jest kolejnym hostem przyjaznym dla MediaWiki.

Firma oferuje serwery współdzielone, chmurowe lub dedykowane. Podobnie jak SiteGround, oferuje dostęp SSH na wszystkich poziomach usług
.

Chociaż oferuje także instalacje jednym kliknięciem, MediaWiki nie wydaje się być wspomniana.

To nie jest przełom, jak to jest łatwa instalacja MediaWiki na własną rękę.

Bluehost oferuje hosting współdzielony, chmurowy, dedykowany i VPS.

HostGator

Hostgator MediaWiki Hosting

MediaWiki z Hostgatorem.

Jeszcze tańszy jest HostGator, od 2,43 USD miesięcznie
.

Podobnie jak w przypadku SiteGround, HostGator może migrować istniejące wiki hostowane gdzie indziej.

Podobnie jak Bluehost, firma nie ma specjalnego planu MediaWiki.

MediaWiki to instalacja jednym kliknięciem nad regularnym hostingiem Bluehost.

Najniższy poziom obejmuje pojedynczą domenę i instalację za pomocą jednego kliknięcia oraz niezmierzone pasmo. HostGator jest dobry dla osób, które nie znają hostingu wiki.

Plusy i minusy MediaWiki

Punkty do zapamiętania

Bardzo niewielu dostawców usług hostingowych specjalizuje się w MediaWiki, więc jeśli chcesz hostować witrynę MediaWiki, potrzebujesz dostawcy hostingu, który hostuje jej zależności, PHP i MySQL.

Obsługują je wszyscy główni dostawcy usług hostingowych, a wielu z nich ułatwia rozpoczęcie korzystania z MediaWiki przez konfigurowanie wymagań wstępnych a nawet instalując MediaWiki dla Ciebie.

Pamiętaj, że wiele tańszych planów dotyczy współdzielonych serwerów hostingowych, na których twoja wiki udostępnia serwer innym stronom internetowym. Jeśli Twoja wiki ma wielu użytkowników wprowadzających zmiany, będziesz chciał przejść na VPS.

Plusy i minusy

W międzyczasie załóżmy podsumuj kilka wzlotów i upadków z MediaWiki, które są godne uwagi.

Plusy:

 • Popularna wiki z dużą bazą użytkowników.
 • Wiele dostępnych rozszerzeń.
 • Darmowe i otwarte oprogramowanie.

Cons:

 • Może być trudny do skonfigurowania.
 • Wymaga konfiguracji za pomocą pliku tekstowego.
 • Zmiany na serwerze WWW, PHP lub bazie danych mogą uszkodzić wiki.

kupon hostingowy

Poszukuję odpowiedniego hosta MediaWiki?
SiteGround – oceniany przez naszych czytelników na 1. miejsce – zapewnia MediaWiki wstępnie zainstalowane na swoich planach hostingowych. Obecnie możesz zaoszczędzić do 67% na hostingu SiteGround. Skorzystaj z tego specjalnego linku zniżkowego
i uruchom dzisiaj swoją wiki.

Inne funkcje w Wiki

 • DokuWiki

MediaWiki Często zadawane pytania

 • Co to jest MediaWiki?

  MediaWiki to darmowa aplikacja o otwartym kodzie źródłowym, służąca do tworzenia internetowych stron wiki: stron internetowych podobnych do encyklopedii, umożliwiających wspólną edycję przez ich użytkowników. Najpierw został stworzony specjalnie do uruchamiania Wikipedii, ale teraz jest dostępny do użytku publicznego.

 • Kto opracowuje oprogramowanie MediaWiki?

  MediaWiki został po raz pierwszy opracowany w 2002 roku przez redaktora Wikipedii Magnusa Manske do prowadzenia stron internetowych Fundacji Wikimedia, w tym Wikipedia.org, Wiktionary.org i Wikimedia Commons. Oprogramowanie jest obecnie utrzymywane przez Fundację Wikimedia, a jej dyrektor techniczny jest teraz odpowiedzialny za zarządzanie rozwojem i wydawaniem aktualizacji co trzy do ośmiu miesięcy. Oprócz programistów opłacanych przez Fundację Wikimedia, istnieje duża aktywna społeczność programistów, którzy przyczyniają się do projektu.

 • Do czego służy MediaWiki?

  MediaWiki zostało pierwotnie stworzone specjalnie do uruchamiania Wikipedii, a jego główną aplikacją jest tworzenie stron internetowych w stylu wiki. Jednak MediaWiki nadaje się do wielu innych zastosowań do tworzenia treści stron internetowych. Służy do zarządzania bazami wiedzy i dokumentacją; do tworzenia witryn z wiadomościami, blogów lub witryn prywatnych; wspólne projekty grup edukacyjnych; wewnętrzne strony firmy; i do szybkiego prototypowania dokumentów. Znane strony internetowe korzystające z MediaWiki to wikiHow, WikiLeaks, Conservapedia, Scholarpedia oraz Intellipedia Community Intelligence Community.

 • Czy MediaWiki jest darmowe??

  Tak, MediaWiki można pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony MediaWiki. Jest to oprogramowanie typu open source i na licencji GNU General Public License, wersja 2.

 • Co napisano w MediaWiki?

  Oprogramowanie MediaWiki jest napisane w językach programowania PHP i może przechowywać swoje informacje w bazie danych MySQL, PostgreSQL lub SQLite.

 • Czy MediaWiki jest skalowalny dla rozwijających się projektów i stron internetowych?

  Odkąd został opracowany do obsługi Wikipedii, ogromnej witryny o dużym natężeniu ruchu, MediaWiki zoptymalizowała ją pod kątem wydajności i skalowalności podczas całego rozwoju. Wykorzystuje wiele różnych metod w celu poprawy wydajności, w tym różne narzędzia buforowania i kompresji danych.

 • Jakie są kluczowe funkcje MediaWiki?

  MediaWiki ma wiele funkcji, dzięki czemu jest popularnym wyborem do tworzenia stron wiki. Koncentruje się na wielojęzyczności, dzięki czemu idealnie nadaje się do witryn w wielu językach. MediaWiki używa lekkiego systemu znaczników zaprojektowanego tak, aby był prostszy niż HTML, dzięki czemu użytkownicy nietechniczni mogą wnieść swój wkład. Istnieje wiele opcji śledzenia zmian, w tym możliwość wyświetlania wszystkich zmian określonego użytkownika lub możliwość dodawania stron do listy obserwowanych i powiadamiania o wszelkich przyszłych zmianach. MediaWiki posiada również wiele funkcji, które ułatwiają tworzenie struktury i nawigację wokół dużej ilości informacji. Oprogramowanie MediaWiki można również bardzo łatwo dostosować za pomocą tysięcy rozszerzeń lub haków PHP dla programistów.

 • Czy są jakieś wady korzystania z MediaWiki?

  Niektórzy użytkownicy MediaWiki wskazują problemy techniczne z interfejsem edytora, co utrudnia udział w edycji wiki. Ponieważ nie zdefiniowano formalnej składni MediaWiki, dla MediaWiki nie ma dostępnych edytorów WYSIWYG (What You See Is What You Get).

 • Czy dostępna jest obsługa MediaWiki?

  Wsparcie dla MediaWiki podkreśla podejście DIY do rozwiązywania problemów. Na oficjalnej stronie MediaWiki znajduje się dział pomocy technicznej, w którym możesz poprosić o pomoc, ale zachęcają użytkowników do przeszukania dokumentacji przed wysłaniem prośby o wsparcie. Istnieje również oficjalna lista mailingowa o nazwie Mediawiki-l, a także kilka druków i książek online na temat administracji MediaWiki.

 • Jak MediaWiki wypada w porównaniu z Confluence?

  Confluence to aplikacja do współpracy zespołowej napisana w Javie. Jest to oprogramowanie zastrzeżone i opracowane i sprzedawane przez Atlassian. Jest przeznaczone i wykorzystywane głównie przez firmy. Confluence ma pewne funkcje, których brakuje w MediaWiki, takie jak edytor WYSIWYG i integracja z MS Office. Ponieważ Confluence to płatne oprogramowanie, dla klientów dostępny jest system biletów pomocy technicznej. Firmy posiadające budżet mogą rozważyć inwestowanie w Confluence, choć z czasem MediaWiki można dostosować do większości potrzeb biznesowych.

 • Jak MediaWiki wypada w porównaniu z TWiki?

  TWiki to aplikacja wiki napisana w Perlu, opracowana głównie do zarządzania projektami technicznymi i artykułami edukacyjnymi. Podobnie jak MediaWiki, TWiki jest darmowym i otwartym oprogramowaniem, licencjonowanym na licencji GPL, a jego funkcjonalność można również rozszerzyć za pomocą wtyczek. Chociaż mają one wiele funkcji, MediaWiki ma reputację bardziej intuicyjną i łatwą w użyciu niż TWiki.

 • Jakie są wymagania instalacyjne MediaWiki?

  Aby zainstalować MediaWiki na swoim serwerze internetowym, potrzebujesz przynajmniej serwera Apache (lub podobnego); PHP; oraz MySQL, PostgreSQL lub SQLite. Jeśli wybrany plan hostingowy nie zawiera jeszcze MediaWiki, możesz skontaktować się z firmą hostingową, aby upewnić się, że Twój plan spełnia minimalne wymagania.

 • Czy MediaWiki zaleca jakiekolwiek firmy hostingowe lub plany?

  MediaWiki utrzymuje listę hostów w swojej witrynie, ale zwracają uwagę, że nie gwarantują ani nie popierają żadnego z hostów na liście.

 • Czy jakiekolwiek firmy hostingowe specjalizują się w MediaWiki?

  Tak, kilka firm hostingowych oferuje plany zoptymalizowane do prowadzenia stron MediaWiki. Wiele z nich jest fabrycznie zainstalowanych MediaWiki lub oferuje łatwą instalację oprogramowania MediaWiki jednym kliknięciem. Niektóre oferują dodatkowe funkcje, takie jak rejestracja domeny .wiki i automatyczne aktualizacje. Istnieją również strony, które oferują bezpłatny hosting MediaWiki dla określonych tematów, takich jak Gamepedia, gdzie możesz założyć własne wiki związane z grami za darmo lub Biowikifarm, który specjalizuje się w projektach biologicznych.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me