Linux Primer – popularny system operacyjny w pigułce (z listą zasobów)

Ujawnienie: Twoje wsparcie pomaga utrzymać działanie witryny! Pobieramy opłatę za polecenie niektórych usług, które zalecamy na tej stronie.


Linux to darmowy system operacyjny typu open source. Ale czym tak naprawdę jest Linux? Cóż, czytaj dalej!

Krótka historia

Począwszy od 1969 r. I do lat 70. Bell Labs opracował system operacyjny znany jako Unix.

Ten system operacyjny był pionierem wielu funkcji i koncepcji, które później stały się standardem w systemach operacyjnych, takich jak podejście do systemów zarządzania plikami, użytkowników i uprawnień oraz procesów wątkowych.

Być może najważniejsze, UNIX był przenośny; zostało napisane przede wszystkim w języku C, a nie w całości w języku asemblera. Dlatego można go przenieść na prawie każdy komputer ogólnego zastosowania bez większego wysiłku.

Na początku lat 90. Linus Torvalds rozpoczął prace nad alternatywną wersją open source dla UNIX. To stało się jądrem Linuksa.

Prace te pokrywały się z pracami projektu GNU, który rozpoczął się dekadę wcześniej pod kierownictwem Richarda Stallmana.

Oba projekty miały na celu stworzenie systemu operacyjnego, który byłby w pełni kompatybilny z UNIX, ale który byłby darmowy i open source, dostępny dla każdego, kto go potrzebował bez żadnych kosztów.

Wynikiem ich nakładających się, a czasem połączonych wysiłków, jest system operacyjny Linux, czasami nazywany systemem operacyjnym GNU / Linux.

 • Historia Linuksa
 • Historia LINUX autorstwa Linusa Torvaldsa
 • Kontrowersje dotyczące nazewnictwa systemu Linux

Linux Today

Linux był pierwotnie pomyślany jako system operacyjny dla komputerów osobistych, darmowa i potężniejsza alternatywa dla Windows, MS-DOS i Mac OS, z których wszystkie były mniej więcej w powijakach pod koniec lat 80..

Jednak z powodu wielu czynników – głównie związanych ze sposobem, w jaki komputery osobiste są produkowane i sprzedawane konsumentom – Linux nigdy nie stał się dominującym graczem na rynku komputerów osobistych i stacjonarnych.

Szacunki są różne, a informacje są nieco trudne do ustalenia, ale wydaje się, że Linux stanowi około 2% lub mniej rynku systemów operacyjnych dla komputerów osobistych.

Jednak ten fakt rażąco wprowadza w błąd w stosunku do Linuksa; rażąco przecenia także znaczenie komputerów stacjonarnych jako udziału w globalnej mocy obliczeniowej.

Faktem jest, że Linux jest najczęściej instalowanym systemem operacyjnym na świecie. Zdecydowana większość serwerów WWW działa pod Linuksem.

Większość superkomputerów zorientowanych na badania działa w systemie Linux. Linux jest sercem mobilnego systemu operacyjnego Android, co oznacza, że ​​Linux znajduje się w około połowie wszystkich telefonów komórkowych na świecie.

Podczas gdy przeciętny komputer stacjonarny klasy konsumenckiej działa pod kontrolą systemu Mac OS X lub Windows, tak naprawdę to Linux obsługuje ogromną większość komputerów i infrastruktury komputerowej na świecie.

Jest to także całkiem niezły system operacyjny na komputery. Możesz dowiedzieć się o wiele więcej o aktualnym stanie Linuksa, jeśli jesteś zainteresowany.

Dlaczego warto korzystać z systemu Linux??

Dlaczego więc powinieneś używać Linuksa? Ponieważ jest wszędzie. W rzeczywistości prawdopodobnie już go używasz.

Jeśli masz konto hostingowe, prawie na pewno jest to konto hostingowe Linux. Jeśli masz telefon z Androidem, pod maską znajduje się jądro Linux.

Oznacza to, że jeśli poważnie podchodzisz do rozwoju, a zwłaszcza tworzenia stron internetowych, znajomość Linuksa jest niezbędna.

Możesz przez chwilę nie wiedzieć, ale jeśli naprawdę chcesz zrobić coś ciekawego poza prowadzeniem bloga WordPress, w pewnym momencie będziesz musiał dowiedzieć się nieco więcej o Linuksie.

Nie oznacza to, że musisz zostać programistą Linuksa, ale powinieneś czuć się bardziej komfortowo, korzystając z Linuksa na co dzień.

Jedną z zalet pracy z Linuksem jest to, że system operacyjny ma pewną przejrzystość.

Cały kod źródłowy jest dostępny, a następnie jest wielu ludzi, którzy znają system operacyjny od góry do dołu, którzy mogą ci pomóc. Ponadto fakt, że Linux jest bezpłatny, w rzeczywistości ma znaczenie.

Ma to znaczenie z ekonomicznego punktu widzenia; taniej jest uruchomić system Linux niż system Windows lub Mac OS. Ale za darmo nie chodzi tylko o koszty. Bezpłatny odnosi się również do wolności.

Możesz zrobić co chcesz z kodem Linux. Jest całkowicie otwarty. W tej chwili może to dla ciebie niewiele znaczyć – prawdopodobnie nie wiesz, co zrobić z kodem Linux, ani nie masz żadnego powodu, aby korzystać ze swobód wynikających z jego licencji.

Jednak wiele innych osób tak robi. Korzystając z systemu Linux, korzystasz z efektu sieci globalnej społeczności programistów, którzy mogą sprawdzać i ulepszać kod źródłowy systemu Linux. To z powodu otwartości Linuksa Linux jest tak szeroko stosowany i godny zaufania.

Distros

Gdy zaczniesz wchodzić w Linuksa, zanim będziesz mógł go używać, zobaczysz mnóstwo nazw – nazw, które w jakiś sposób masz wybierać między.

Czerwony kapelusz. Fedora. Ubuntu. CentOS. Debian.

Są to dystrybucje lub dystrybucje.

Co to jest Distro?

Distro to szczególne opakowanie jądra Linuksa, wraz z modułami, sterownikami, różnymi aplikacjami i wszelkimi innymi funkcjami, które programiści dystrybucji powinni uwzględnić.

Różne dystrybucje mogą mieć różne graficzne interfejsy użytkownika, różne systemy menedżera plików, różne poziomy obsługi różnych urządzeń peryferyjnych, różne systemy zarządzania pakietami i tak dalej.

Wiele dystrybucji Linuksa ma zasadniczo ogólny cel. Chociaż mogą reprezentować szczególną wizję tego, jak powinna wyglądać praca z komputerem, nie są przeznaczone do określonego rodzaju zadań obliczeniowych.

Z drugiej strony istnieje ogromna liczba specjalnie zaprojektowanych dystrybucji Linuksa, które mają na celu ułatwienie określonych rodzajów rozwiązywania problemów.

Istnieją dystrybucje skierowane do studentów i pracowników akademickich, dystrybucje skierowane do administratorów sieci i serwerów WWW, dystrybucje zaprojektowane na specjalne potrzeby robotyki lub sztucznej inteligencji lub zarządzania danymi przedsiębiorstwa.

Wybór Distro

Kiedy zaczynasz pracę z Linuksem, najrozsądniejszą strategią jest użycie dystrybucji ogólnego przeznaczenia.

Jeśli dotyczy to komputera stacjonarnego, prawdopodobnie potrzebujesz czegoś z dobrze rozwiniętym GUI.

Potrzebujesz również czegoś głównego, a przy wystarczająco dużej bazie użytkowników i programistów, że większość rzeczy, które chcesz na tym robić, jest dobrze obsługiwana.

Dla początkujących, chyba że masz jakiś konkretny powód, aby wybrać coś innego, najlepszym wyborem jest prawdopodobnie jedna z bardziej popularnych, dobrze obsługiwanych dystrybucji.

 • Najwyższe wybory:
  • Ubuntu: najbardziej znana i jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa. Opiera się na dystrybucji Debian (patrz poniżej).
  • Linux Mint: Mint jest kolejną dystrybucją opartą na Debianie i została zaprojektowana z myślą o łatwej obsłudze „od razu po wyjęciu z pudełka”, bez skomplikowanej konfiguracji lub krzywej uczenia się.
  • CentOS: zasadniczo wspólnotowa edycja Red Hat, komercyjnej dystrybucji klasy korporacyjnej.
 • Inne popularne dystrybucje Linuksa:
  • Fedora: CentOS to darmowa, społeczna edycja Red Hat. Red Hat to obsługiwana, stabilna edycja Fedory. Fedora to szybko rozwijająca się wersja Red Hat i CentOS. Nacisk kładziony jest na nowe funkcje i nowe technologie.
  • Debian: Debian jest jedną z pierwszych dystrybucji Linuksa. Ubuntu i wiele innych dystrybucji opiera się na Debianie. Debian jest solidną, dobrze obsługiwaną dystrybucją i jest popularny zarówno w środowisku serwerowym, jak i stacjonarnym.

Jeśli chcesz używać Linuksa z własnych powodów, jako narzędzia do programowania lub platformy do nauki, Ubuntu lub Linux Mint są prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli pracujesz (lub masz nadzieję na pracę) w środowisku dużego przedsiębiorstwa i chcesz używać Linuksa jako platformy dla poważnych aplikacji biznesowych, prawdopodobnie lepiej Ci będzie dzięki CentOS.

Ubuntu i CentOS (i większość innych popularnych) dystrybucji są „uniwersalne”. Jeśli twoje potrzeby są bardziej szczegółowe, możesz zajrzeć do jednej z wielu specjalnych dystrybucji Linuksa:

 • SteamOS: gry.
 • Ogony: prywatność.
 • Ubuntu Studio: produkcja multimediów.
 • Backtrack i Kali Linux: testy penetracyjne i „etyczne” hakowanie.
 • Naukowy Linux: nauka, matematyka, statystyka, manipulacja danymi.
 • Edubuntu: Edukacja.

Może Cię również zainteresować lista najlepszych dystrybucji Linuksa według kategorii.

Ale nie przejmuj się zbytnio

Jeśli masz już dostęp do instalacji Linuksa – na przykład swojego konta hostingowego – po prostu skorzystaj z niego.

Jeśli twoja najlepsza przyjaciółka jest maniakiem komputerowym i ma ulubioną dystrybucję Linuksa, po prostu skorzystaj z niej.

Jeśli chcesz kupić niedrogi komputer, który ma już zainstalowaną określoną dystrybucję Linuksa, skorzystaj z niej.

W każdym z tych przypadków prawdopodobnie uzyskasz system operacyjny, który robi wszystko, co chcesz.

Jedynym zastrzeżeniem jest to: jeśli naprawdę potrzebujesz użyć konkretnego oprogramowania, prawdopodobnie rozsądnie jest sprawdzić, czy twórcy oprogramowania zalecają określoną dystrybucję Linuksa.

W większości przypadków tak nie jest. Są jednak chwile, kiedy oprogramowanie naprawdę działa dobrze lub działa najlepiej w przypadku konkretnej dystrybucji.

Gdzie i jak uzyskać / korzystać z systemu Linux

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie wypróbowania Linuksa jest użycie dysku CD z napędem na żywo lub napędu USB.

Daje to możliwość przetestowania Linuksa bez większego zaangażowania.

 • Uruchamianie na żywo Linux
 • LinuxLive USB Creator
 • Tworzenie bootowalnej pamięci USB Ubuntu dla systemu Windows
 • Jak uruchomić dysk Linux Live USB na komputerze Mac

Oprócz wypróbowania systemu Linux, rozruch z dysku wymiennego ma kilka innych potencjalnych celów:

 • Odzyskiwanie dysku / danych. Jeśli coś jest nie tak z twoim głównym dyskiem lub systemem operacyjnym, możesz uruchomić Linux, a następnie uzyskać dostęp do oryginalnych plików na dysku twardym. (Nie będziesz mógł uruchamiać aplikacji zainstalowanych w podstawowym systemie operacyjnym, ale możesz czytać i odzyskiwać dane).
 • Komputery bez śladu. Ładowanie z dysku wymiennego pozwala korzystać ze sprzętu komputerowego bez dotykania istniejącego systemu operacyjnego lub plików.

Jeśli zdecydujesz się zostać zwykłym użytkownikiem Linuksa, możesz przyjrzeć się bardziej „stałym” sposobom udostępniania Linuksa.

Na przykład większość dystrybucji pozwala pobrać obraz, który można nagrać na dysk DVD, a następnie zainstalować system Linux, tak jak nową wersję systemu Windows lub OS X.

Tak zwykle robią ludzie. Ale są też inne opcje.

Wirtualne maszyny

Korzystanie z maszyny wirtualnej jest powszechnym sposobem na eksplorowanie Linuksa jako poważnego, regularnego użytkownika – wiele wstępnych zajęć z informatyki i programowania używa Linuksa na maszynie wirtualnej, aby zapewnić wspólną platformę dla wszystkich studentów.

Maszyna wirtualna jest dokładnie tak, jak to brzmi: komputer zbudowany z oprogramowania działającego na istniejącym komputerze.

Maszyna wirtualna emuluje sprzęt prawdziwego komputera i wymaga systemu operacyjnego takiego jak „prawdziwy” komputer.

Istnieje wielu dostawców i dostawców maszyn wirtualnych zorientowanych na system Linux, które mogą działać w systemie Windows lub Mac OS (a także, nawiasem mówiąc, w systemie Linux).

 • Ubuntu VM dla komputerów Mac
 • Instalowanie maszyny wirtualnej i systemu Ubuntu w systemie Windows 7
 • Uruchom Linuksa jak każdy inny program w systemie Windows

Doker

Niedawnym osiągnięciem w technologii maszyn wirtualnych jest pojawienie się „konteneryzacji”.

Aby uprościć rzeczy, kontener jest bardzo małą maszyną wirtualną. Obecnym liderem w obszarze konteneryzacji jest Docker.

Kontenery zostały zaprojektowane przede wszystkim jako metoda wdrażania. Możesz opracować aplikację w kontenerze, a następnie po prostu skopiować cały kontener na serwer produkcyjny.

Upraszcza to takie rzeczy jak zarządzanie zależnościami.

Jeśli interesuje Cię przede wszystkim Linux jako alternatywny system operacyjny dla komputerów stacjonarnych, prawdopodobnie na razie możesz zignorować Docker.

Jeśli jednak interesujesz się Linuksem przede wszystkim dlatego, że próbujesz poprawić swoje umiejętności tworzenia stron internetowych, szczególnie jeśli chodzi o aplikacje internetowe (nie tylko strony internetowe), naprawdę powinieneś zbadać technologię konteneryzacji.

Hosting i chmury

Zdecydowana większość kont hostingowych od zdecydowanej większości firm hostingowych używa Linuksa, a tak naprawdę tylko garstka dystrybucji.

Jednak większość z nich ukrywa doświadczenie korzystania z Linuksa za panelem sterowania hostingu. Jest to w porządku, jeśli wszystko, co próbujesz zrobić, to założyć blog lub stronę koszyka.

Jeśli jednak próbujesz zbudować aplikację internetową, będziesz potrzebował bardziej bezpośredniego dostępu do systemu operacyjnego Linux.

Mówiąc ogólnie, oznacza to wirtualne konto prywatnego serwera lub (rzadziej) serwer dedykowany.

 • Plany hostingowe oparte na systemie Linux (wszystkie typy)
 • Plany hostingu wirtualnego serwera prywatnego (głównie Linux)
 • Dedykowany serwer hostingowy (głównie Linux)

Podwójny rozruch

Sztuczka polegająca na uruchamianiu z USB to tylko przenośna wersja metody podwójnego rozruchu, która jest sposobem na zainstalowanie dwóch (lub więcej) systemów operacyjnych na tym samym dysku twardym.

Nie zalecamy tego podejścia początkującym – istnieje zbyt wiele potencjalnych pułapek.

Ale jeśli czujesz się komfortowo wnikając do swojego systemu (i nie boisz się słowa „partycja”), to dobry sposób na zapewnienie pewnej elastyczności środowisku komputerowemu.

 • Jak uruchomić podwójny system Linux na komputerze
 • Podwójne uruchamianie Ubuntu na komputerze z systemem Windows
 • Podwójne uruchamianie systemu Linux na komputerze Mac

Rzeczywista własna maszyna Linux

Wreszcie można zbudować lub kupić komputer osobisty tylko pod Linuksem.

kupon hostingowy

Szukasz odpowiedniego hosta dla systemu Linux?
SiteGround – oceniany przez naszych czytelników na pierwszym miejscu – oferuje duże prędkości, sprawdzoną niezawodność i doskonałą obsługę klienta. Teraz możesz zaoszczędzić do 67% na swoich planach hostingowych dla systemu Linux. Użyj tego linku zniżkowego
i uzyskać świetną ofertę.

Przełączanie na system Linux

Jeśli jesteś użytkownikiem komputera Mac, możesz zaznajomić się z Linuksem – szczególnie jeśli korzystasz z terminala. Mac, podobnie jak Linux, oparty jest na Uniksie, więc istnieją pewne podobieństwa, takie jak konfiguracja użytkowników i uprawnień.

Mimo to prawdopodobnie znajdziesz wiele różnic, szczególnie w interfejsie użytkownika pulpitu; nic tak naprawdę nie wygląda jak Mac oprócz Maca (chociaż niektórzy programiści Linuksa starali się go naśladować).

 • Przełączanie z Mac OS X na Linux
 • Przełączanie z OS X
 • Przełączanie na system Linux
 • Przejście z Maca na Linuksa

Jest więcej różnic między Linuksem a Windowsem, zarówno w podstawowej strukturze (np. W jaki sposób działają uprawnienia i użytkownicy), jak i prostych rzeczach, takich jak konwencje nazewnictwa.

 • Jak trudno jest przejść na Linuksa?
 • Z systemu Windows na Linux
 • Najlepszy przewodnik po systemie Linux dla użytkowników systemu Windows

Aplikacje są naprawdę ważne

Dla większości użytkowników nie ma znaczenia, na jakim systemie operacyjnym jesteś; ważne są dostępne aplikacje.

Wiele z twoich ulubionych, zastrzeżonych aplikacji nie jest dostępnych w systemie Linux.

Na przykład nie można uruchomić programu Photoshop lub Microsoft Office w systemie Linux.

Teraz istnieją alternatywy open source do wielu popularnych aplikacji (wypróbuj Gimp zamiast Photoshopa i LibreOffice zamiast MS Office), ale nie zawsze znajdziesz to, czego szukasz.

Jeśli jednak spędzasz większość czasu w przeglądarce, edytorze tekstu lub wierszu poleceń, Linux będzie działał dobrze.

 • Linux Alternative Project
 • OS Alt: Znajdź alternatywne oprogramowanie Open Source do znanego oprogramowania komercyjnego
 • Alternatywy typu open source do zastrzeżonego oprogramowania dla przedsiębiorstw

Niektóre podstawowe pojęcia dotyczące systemu Linux

Istnieją różne aspekty korzystania z Linuksa, które początkowo mogą wydawać się dziwne dla użytkowników Windows i Mac. Ale nie są tak trudne do zrozumienia.

Użytkownicy, grupy, uprawnienia

Linux został zbudowany od podstaw jako system operacyjny dla wielu użytkowników, przy założeniu, że różni użytkownicy będą musieli segregować swoje pliki osobiste i zabezpieczyć je przed innymi użytkownikami.

Użytkownicy należą do grup. Pliki i aplikacje mają ustawienia uprawnień, które określają, do kogo (użytkownik i / lub grupa) należą i kto może uzyskać do nich dostęp (tylko właściciel, wszyscy członkowie grupy lub wszyscy).

Te uprawnienia dostępu są nawet specyficzne dla niektórych działań: czytania, pisania i wykonywania.

 • Użytkownicy i grupy Linux
 • Wprowadzenie do uprawnień systemu Linux
 • Przewodnik dla początkujących dotyczący zarządzania użytkownikami i grupami w systemie Linux

Muszla

Sercem interfejsu użytkownika Linuksa jest powłoka (lub wiersz poleceń lub terminal.

Być może znasz już wiersze poleceń. Jeden jest dostępny w systemie Mac OS i jest mniej więcej analogiczny z wierszem poleceń DOS dostępnym w systemie Windows.

Przed pojawieniem się graficznych interfejsów użytkownika na pulpicie wszystko, co było. Aby komputer mógł coś zrobić, wprowadziłeś polecenia w wierszu poleceń.

GUI oparte na ikonach, podobnie jak w systemie Windows lub Mac, zapewniają możliwość wydawania poleceń bezpośrednio w systemie operacyjnym.

Niektóre polecenia – takie jak otwieranie dokumentu lub uruchamianie aplikacji – są łatwo reprezentowane w GUI. Inne – takie jak wykonywanie złożonych operacji na drzewie katalogów lub usuwanie wszystkich plików zawierających określony zestaw liter w pliku – są niemożliwe lub bardzo trudne w środowisku graficznym.

Terminal może być nieco onieśmielający dla nowych użytkowników Linuksa. To tylko pusty ekran, na którym możesz wpisać wszystko.

Gdy jednak przyzwyczaisz się do korzystania z terminala i zaczniesz wykorzystywać moc, którą zapewnia, będziesz się zastanawiać, jak ktokolwiek może bez niego cokolwiek zrobić.

 • Wprowadzenie do terminalu Linux
 • LinuxCommand.org: cała strona internetowa poświęcona linii poleceń Linuksa, z mnóstwem informacji. Jest też książka, która jest dostępna za darmo online.
 • Jak rozpocząć korzystanie z terminalu Linux
 • Wideo: podstawowe polecenia terminalu systemu Linux
 • Ściągawka Terminalu (PDF)
 • Zasoby dotyczące programowania w Bash: Bash jest najpopularniejszym interfejsem wiersza poleceń używanym w Linuksie (jest również używany w Mac OS). Dowiedz się wszystkiego o tym dzięki temu zasobowi.

Pobieranie i instalowanie oprogramowania

Istnieje kilka różnych sposobów pobierania i instalowania oprogramowania w systemie Linux.

Sposób instalowania aplikacji będzie zależeć od konkretnej dystrybucji, a także od konkretnego oprogramowania, które próbujesz zainstalować.

Najlepszym sposobem na zainstalowanie oprogramowania jest skorzystanie z repozytorium oprogramowania Twojej dystrybucji.

Jest to umiarkowanie analogiczne do App Store. Zapewnia jedno, stosunkowo łatwe miejsce, z którego można uzyskać (mniej lub bardziej) zweryfikowane pakiety oprogramowania.

Niestety, nie każda dystrybucja Linuksa utrzymuje repozytorium oprogramowania (chociaż duże). Co więcej, nie wszystkie potrzebne oprogramowanie będzie dostępne w ten sposób.

Wiele zastrzeżonego oprogramowania (takiego jak Skype lub Steam) nie jest dostępne w menedżerze pakietów lub repozytorium oprogramowania.

W takim przypadku witryna aplikacji zwykle zawiera garść pakietów instalatora aplikacji dla systemu Linux.

Nie zawsze znajdziesz dystrybucję przedstawioną na liście opcji pakietu, więc warto poznać inne główne dystrybucje, na których dystrybucja jest podobna lub oparta. (Na przykład Red Hat, Fedora i CentOS są bardzo podobne, więc pakiet instalacyjny zbudowany dla jednego będzie prawdopodobnie działał dla pozostałych dwóch).

Możesz także skompilować i zainstalować nowe oprogramowanie z kodu źródłowego.

Nie musisz tego robić w przypadku większości dojrzałych i stabilnych aplikacji (ponieważ są one zwykle dostępne w łatwiejszych formatach), ale jeśli chcesz wypróbować wersje beta i wypuścić kandydatów na oprogramowanie, które jest wciąż w fazie rozwoju, musisz dowiedz się, jak to zrobić.

 • Jak zainstalować oprogramowanie w systemie Linux
 • Instalowanie oprogramowania w systemie Linux za pomocą terminala
 • Instalowanie oprogramowania Linux 101 dla użytkowników systemu Windows
 • Najlepsze oprogramowanie dla systemu Linux

Dodatkowe zasoby

 • Książki
  • Jak działa Linux: co powinien wiedzieć każdy superużytkownik
  • Linux Linux
  • LINUX: The Ultimate Beginner’s Guide!
  • LINUX: Łatwy Linux dla początkujących
  • Linux: Bootcamp
  • Wiersz poleceń systemu Linux i Biblia skryptów powłoki
  • Linux Pocket Guide
  • Linux: najlepszy przewodnik krok po kroku do szybkiego i łatwego uczenia się Linuksa
  • Linux Essentials
 • Jeden w sieci
  • Ogólne informacje i aktualności dotyczące systemu Linux
   • Linux Foundation
   • Linux.org
   • OpenSource.com
   • DistroWatch
  • Poradniki
   • WIDEO: Pełny samouczek na temat systemu Linux – siedmiogodzinny kurs wideo na temat systemu Linux.
   • Indeks samouczków dotyczących systemu Linux – wyczerpująca lista samouczków dotyczących systemu Linux.
   • Kompletny przewodnik dla Linuksa dla początkujących
   • Samouczek Ryana na temat Linuksa

Linux Cheat Sheets

 • Dokumentacja poleceń Unix / Linux (PDF): ten jednostronicowy dokument FOSSwire zawiera wszystkie podstawowe polecenia Linuksa. Jest on podzielony na wygodne sekcje, takie jak polecenia plików i skróty.
 • Skrócona instrukcja obsługi systemu Linux (PDF): kolejne odniesienie do wiersza polecenia, ta z O’Reilly zawiera również dwustronne kieszonkowe odniesienie, które można wydrukować na kartach i zabrać ze sobą.
 • Ściągawka z DOS-a na Linuksa: jeśli przenosisz się z Microsoft na Linuksa, ten ściągawka ułatwia – wyświetlając odpowiednie polecenia DOS (wiersza poleceń) i poleceń Linuksa.
 • Ściągawka LINUX Evelyn: bardziej jak 8 ściągawki, może być używana jako szybkie przypomnienie lub samouczek dla tych, którzy dopiero uczą się Linuksa.
 • Ściągawka z poleceniami Linuksa: tak naprawdę jest to 15 ściągów, które skupiają się na innym aspekcie korzystania z Linuksa.
 • Podręcznik jednostronicowy (PDF): jak sama nazwa wskazuje, ten ściągawka mieści się na jednym dwustronnym kawałku papieru. Obejmuje wszystko – od uruchamiania i zatrzymywania systemu operacyjnego, przez używanie systemu X-Windows po drukowanie.
 • Linux Security Quick Reference Guide (PDF): mnóstwo informacji o bezpieczeństwie systemu Linux na dwustronnej kartce papieru. Pomaga mieć dobry wzrok!
 • Skrócone omówienie wywołania systemowego LINUX (PDF): wymienia 190 wywołań systemowych z opisami i lokalizacją kodu źródłowego. Idealne dla poważnych programistów.
 • LINUX Admin Quick Reference (PDF): zawiera listę wszystkich ważnych poleceń do administrowania systemem – pięć stron.
 • Alfabetyczny katalog poleceń systemu Linux: pełna lista poleceń systemu Linux z linkami do ich stron podręcznika.
 • Linux Bash Shell Cheat Sheet (PDF): dokładny, ale szybki przewodnik korzystania z powłoki Bash.
 • Ściągawka z wiersza poleceń Linux: proste, 3-kolumnowe odniesienie do najczęściej używanych poleceń.
 • Lista portów TCP: lista 3498 portów sieciowych – niezbędna dla poważnego programisty sieciowego.
 • Korzystanie z Linuksa w sposób CLI – Ściągawka (PDF): dość długi ściągawka, ta zapewnia czytelnikowi znacznie więcej informacji. Jest doskonały dla osób, które wciąż się uczą.
 • Ściągawka z Humble Linux (PDF): bardzo prosta i krótka ściągawka z tylko najbardziej krytycznymi poleceniami.
 • IP Subnet Mask Quick Cheat Sheet: zawiera listę rozmiarów różnych podsieci. Jest to bardzo przydatne, jeśli nie chcesz sam tego obliczać.
 • Ściągawka Logical Volume Manager: wszystkie szczegóły, które musisz wiedzieć o zarządzaniu dyskami.
 • Karta VT100 / ANSI Terminal Emulator Ściągawka (PDF): skróty klawiaturowe do pracy ze standardowym terminalem VT100.
 • Ściągawka dla rpm Linux: szybki przewodnik po menedżerze pakietów rpm. Chociaż rpm zostało napisane dla Red Hata, jest używane w wielu różnych dystrybucjach Linuksa.
 • dpkg Debian Linux Cheat Sheet: szybki przegląd menedżera pakietów dpkg. Podobnie jak rpm, dpkg został napisany dla określonej dystrybucji Linuksa (Debian), ale jest teraz używany przez wiele innych.
 • Ściągawka APT: szybki przewodnik dla menedżera pakietów atp. Jest używany z Debianem, Slackware i innymi dystrybucjami Linuksa.
 • Ściągawka Master Management Package Linux: zawiera wszystkie główne narzędzia do zarządzania pakietami Linux.

I jeszcze jedno…

Ten przewodnik nie byłby kompletny bez krótkiej wzmianki o Raspberry Pi, Arduino i wielu innych mikrokontrolerach.

Poza serwerami, komputerami stacjonarnymi i telefonami, Linux jest zwykle systemem operacyjnym napędzającym te urządzenia, który może być wykorzystywany do budowy różnego rodzaju urządzeń, zabawek, czujników i projektów robotyki. (Możesz nawet zbudować superkomputer.)

Linux naprawdę jest wszędzie.

Dalsza lektura i zasoby

Mamy więcej przewodników, samouczków i infografik związanych z hostingiem:

 • Programowanie w Linuksie Wprowadzenie i zasoby: to głębokie zanurzenie się w programowaniu w Linuksie znajduje się w jądrze, gdzie jest cała akcja.
 • Programowanie sieciowe z gniazdami internetowymi: dowiedz się wszystkiego o sieci w Internecie.
 • Zasoby dotyczące programowania w systemie Unix: jeśli chcesz zostać programistą w systemie Unix, tutaj możesz zacząć.

kupon hostingowy

Zainteresowany jakością hostingu Linux?
A2 Hosting zdobył pierwsze miejsce w naszych ostatnich testach szybkości i wydajności. W tej chwili możesz zaoszczędzić nawet do 50% na planach dotyczących Linuksa. Użyj tego linku zniżkowego
uzyskać specjalne ceny. Zacznij cieszyć się wyższą prędkością już dziś.

Najlepsza lista narzędzi dla webmasterów A-Z

Linux jest nadal zdecydowanie wybranym systemem operacyjnym do zasilania serwerów sieciowych.

Jeśli więc używasz Linuksa (zwłaszcza Gentoo), prawdopodobnie będziesz zarządzał serwerem WWW. Ostateczna lista narzędzi dla webmasterów A-Z zapewni wiele pomocy w wykonywaniu pracy.

Najlepsza lista narzędzi dla webmasterów A-Z
Najlepsza lista narzędzi dla webmasterów A-Z

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map