Najlepší hosting na MediaWiki: Kto je pre vaše stránky najlepší? [Aktualizované: 2020]

Porovnať hosting MediaWiki

MediaWiki je otvorený zdroj wiki, ktorý poháňa Wikipedia a tisíce ďalších webových stránok zameraných na spoluprácu. MediaWiki môže podporovať takmer každý webový hostiteľ. Nie všetky ponúkajú kvalitný výkon.


Napísané v PHP, MediaWiki je kompatibilný s celým radom databázových systémov SQL vrátane MySQL, PostgreSQL a SQLite. Pre optimálny výkon vyberte webového hostiteľa, ktorý poskytuje rýchly server s aktualizovaným zásobníkom LAMP.

Tu je rýchly prehľad o našich odporúčaných hostiteľoch pre hosťovanie MediaWiki:

 1. SiteGround
  – Vysoko kvalitná technológia na stohoch LAMP, vynikajúca podpora zákazníkov
 2. Bluehost
 3. Hosting A2
 4. Hostgator
 5. GreenGeeks

Ako sme vybrali najlepších hostiteľov pre MediaWiki?

Analyzovali sme stovky webových hostiteľov, ktorí podporujú MediaWiki, krátke zoznamy tých, ktoré ponúkajú aktualizované verzie kompatibilných databáz a PHP 7. Hľadali sme tiež ľahkú inštaláciu MediaWiki a robustné pridelenie šírky pásma.

Potom sme v našej databáze odkázali na tisíce používateľských recenzií, aby sme sa dostali na konečný zoznam.

Hosting MediaWiki

Porovnať hosting MediaWiki

Čo je to MediaWiki?

Charakteristické rozloženie a štýl Wikipédie je priamym výsledkom programu MediaWiki, ktorý sa používa na jeho napájanie. MediaWiki je zadarmo, otvorená zdrojová wiki aplikácia ktoré ponúkajú mnohé spoločnosti poskytujúce webhosting podľa svojich plánov.

Ak potrebujete pre projekt nastaviť wiki, MediaWiki by mala byť na vašom zozname možných riešení.

História MediaWiki

MediaWiki bola pôvodne vydané špeciálne pre Wikipedia v roku 2002 po spustení stránky. V online encyklopédii sa zistilo, že jej pôvodná platforma UseModWiki sa spomaľovala, keď sa zväčšovala, a preto potrebovala lepší spôsob, ako hostiť obrovské množstvo článkov, ktoré uchovávala..

Stránky odkazujúce na MediaWiki

Stránky odkazujúce na MediaWiki

Okrem Wikimedia, MediaWiki poháňa sieť stránok Wikimedia, vrátane:

Nadácia Wikimedia Foundation si vybudovala svoju vlastnú sieť stránok pomocou MediaWiki nad rámec pôvodného projektu Wikipedia:

 • Wikislovník
 • Wikiquote
 • wikicesty
 • Wikibooks
 • Wikiversity

Wikislovník

Wiktionary je viacjazyčný projekt určený pre vytvorte bezplatný slovník obsahu všetkých slov vo všetkých jazykoch.

Upravuje sa spoločne prostredníctvom wiki a jeho názov je kombináciou slov wiki a slovníka.

Wikiquote

Wikiquote je bezplatná online knižnica zdrojových ponúk od významných ľudí a tvorivých diel v každom jazyku.

Zahŕňa tiež preklady neanglických ponúk a odkazy na Wikipédiu, kde nájdete ďalšie informácie.

wikicesty

Wikivoyage je bezplatný online cestovný sprievodca ktorá obsahuje informácie určené na pomoc cestujúcim pri hľadaní hotelov, turistických pamiatok a ďalších služieb na miestach po celom svete

Sprievodcu môžu tiež editovať a aktualizovať iní používatelia na celom svete.

Wikibooks

Wikibooks

Úžasné miesto na prispievanie a inšpirovanie.

Wikibooks je projekt na spoluprácu pri písaní otvorené učebnice ktoré môže upravovať ktokoľvek.

Wikibooks má dva podprojekty; Wikijunior, ktorý je zameraný na deti a kuchárku, zbierka receptov a kulinárske témy.

Wikiversity

Wikiverzita predstavuje vzdelávacie zdroje, vzdelávacie projekty a výskum, ktoré sa dajú použiť na všetkých úrovniach, typoch a štýloch vzdelávania.

Cieľom projektu je vytvoriť otvorený zdroj, otvorená vzdelávacia platforma.

Prechod z Perlu na PHP a MySQL

Tretia stabilná verzia aplikácie MediaWiki trvala približne rok, kým sa dostala do popredia. Hlavným vývojárom bol Magnus Manske, ktorý prešiel z Perlu na PHP a použil MySQL ako backend databázu. Kód bol čoskoro prepísané Lee Daniel Crocker a sprístupnené verejnosti v roku 2003.

Jeho základy boli dobré, pretože boli navrhnuté tak, aby zvládli obrovské množstvo obsahu a obrovské množstvo návštevníkov. MediaWiki v podstate bola testované jedným z najrušnejších a najnáročnejších miest na planéte, a ukazuje to. Tisíce zákazníkov veria svojim schopnostiam; používa ho rozmanitá klientela vrátane vlády USA a WikiLeaks.

Ako získať MediaWiki

Softvér je bezplatný a otvorený zdroj. Je vyvíjaný a opravovaný veľkým počtom dobrovoľníkov a malým tímom vývojových pracovníkov a neustále sa aktualizuje a zlepšuje.

Vzhľadom na popularitu MediaWiki ho takmer všetci poskytovatelia webových služieb ponúkajú ako voliteľnú inštaláciu prostredníctvom svojich ovládacích panelov.

Ako nainštalovať MediaWiki

Apt-Get - Ubuntu

Existuje veľa online návodov na inštaláciu vrátane oficiálnych zdrojov.

Môžete tiež nainštalovať MediaWiki pomocou správcu balíkov, napríklad apt-get na systémoch Debian / Ubuntu. MediaWiki funguje najlepšie na serveroch Unix / Linux.

Požiadavky na inštaláciu MediaWiki

Budete potrebovať niekoľko komponentov na inštaláciu MediaWiki:

komponentov

Príklady

popis

Webový server

Apache, Nginx, Lighttpd

Vybavuje žiadosti používateľov

Databázový server

MySQL, MariaDB, SQLite

Ukladá údaje o artikloch

PHP

PHP verzia 5.5.9 alebo novšia

Spracováva požiadavky používateľov, zobrazuje stránky

Obmedzenia veľkosti databázy

MediaWiki by sa mala vyrovnať s malými aj veľkými databázami, ale v prípade, že začne zdaňovať server, bude obmedzená typom hostiteľského účtu, ktorý máte..

Budete potrebovať dostatočné zdroje na zvládnutie s prevádzkou, ktorú získavate, a ak prekročíte rozumné limity, bude možno potrebné spojiť sa s hostiteľom.

Požiadavky na MediaWiki

Požiadavky servera MediaWiki

Budete potrebovať 5 ďalších komponentov používať MediaWiki:

 1. Kompatibilný webový server
 2. PHP 5.5.9 alebo novší
 3. Databázy MySQL, PostgreSQL, SQLite alebo MariaDB
 4. 256 MB RAM
 5. 85 MB úložného priestoru
 6. Nepovinné závislosti

Webový server

Účelom webového servera je doručiť požadované stránky do klientskeho prehliadača. Pre fungovanie služby Mediawiki je jednou z kľúčových požiadaviek. Toto je zvyčajne poskytuje poskytovateľ hostingu.

PHP

Toto je programovací jazyk, v ktorom je napísaná MediaWiki, a je potrebný na spustenie softvéru.

Vyžaduje sa verzia PHP 5.5.5 alebo novšia pre najnovšiu stabilnú verziu MediaWiki.

Databázy MySQL, PostgreSQL, SQLite alebo MariaDB

MediaWiki ukladá všetok text a údaje do databázy, ktorá je potom zdieľaná s inými webovými aplikáciami. Na spustenie najnovšej verzie MediaWiki budete potrebovať jeden z nasledujúcich databázových serverov: MySQL, PostgreSQL, SQLite alebo MariaDB..

RAM a úložisko

Odporúča sa používať 256 MB RAM 85 MB úložného priestoru pre inštaláciu jedného počítača Media Wiki.

Malo by sa však poznamenať, že to nemusí stačiť na rušné verejné miesto. Niektorí používatelia nahlásili spustenie MediaWiki na 48 MB RAM podľa oficiálnej webovej stránky MediaWiki.

Nepovinné závislosti

Ďalšie funkcie, ako je miniatúra obrázkov a odosielanie e-mailov, je možné pridať pomocou radu ďalších voliteľných závislostí.

Tieto závislosti vrátane SendMail, ImageMagick a Shell Access sú to nie je nevyhnutné pre inštaláciu MediaWiki.

Dodatočné informácie o požiadavkách

Môžete tiež použiť alternatívny webový server, napríklad Nginx. Mnoho tutoriálov tam a komunita používateľov predpokladá systém Linux alebo iný systém Unix.

Dokonca aj najlacnejšie zdieľané plány prekročia minimálne systémové požiadavky, ale dobre obchodovaná wiki bude server rýchlo zdaňovať. Ešte lepšie je poskytovateľa hostingu, ktorý pre vás nainštaluje MediaWiki.

Toto bude ušetrím veľa času. Váš hostiteľ bude tiež držať krok s najnovšími aktualizáciami, ktoré sú dôležité z hľadiska bezpečnosti.

Kto používa MediaWiki?

Okrem Wikipédie sa MediaWiki používa aj pre ďalšie projekty vyvinuté pod značkou Wikimedia, vrátane Wiktionary. Podporuje špecializovaný obsah, ako sú matematické vzorce, hieroglyfy a galérie médií vhodné prakticky na akýkoľvek účel. Tisíce ďalších používateľov prevádzkujú svoje vlastné wiki na webe, na vnútorných intranete a na školách.

Komunity využívajúce Mediawiki

Gamepedia

Asi najzábavnejšia zo všetkých, komunita wiki pre hráčov!

Spoločenstvá vznikli, aby hostili wiki mimo stránok siete Wikimedia. Existujú špecializovaní hostitelia, ktorí sa špecializujú na hostovanie wiki pre konkrétne predmety, ako napríklad Gamepedia pre – hádali ste – hranie hier a Biowikifarm pre biológiu..

Povolenia používateľa

Používateľom alebo skupinám môžu byť udelené povolenia, a používatelia môžu byť automaticky pridaní do skupiny, keď ich správanie vyhovuje určitému vzoru.

Napríklad používateľ, ktorý často edituje články, by mohol byť povýšený na skupinu s väčšími právami ako na bežných editorov. Administrátorskí používatelia majú maximálne oprávnenie, vrátane možnosti zmeniť vzhľad softvéru wiki.

Vhodnosť veľkosti Wiki

Napriek tomu, že je MediaWiki napájaná veľkou wiki, je dokonale v poriadku pre wiki na menších účtoch zdieľaného hostingu s malou komunitou používateľov..

kupón pre webhosting

Hľadáte veľa hostingu MediaWiki?
SiteGround – ohodnotený našimi čitateľmi na prvom mieste – poskytuje MediaWiki predinštalovaný v jeho hostiteľských plánoch. A teraz môžete ušetriť až 67% na hostingu SiteGround. Použite tento špeciálny odkaz na zľavu
dohodnúť sa.

Syntax MediaWiki

Screenshot Mediawiki
Takto vyzerá MediaWiki.

MediaWiki používa konkrétny typ značkovania, známy ako Syntax MediaWiki. Toto sa líši od kódu HTML, ale napriek tomu sa riadi podobnými konvenciami.

to je navrhnuté tak, aby bolo ľahké používať pre netechnických editorov a bol navrhnutý špeciálne tak, aby bol čitateľný.

Napriek tomu budú používatelia takmer určite potrebovať cheat sheet na vytváranie formátovania a vkladanie obrázkov.

K dispozícii je tiež panel nástrojov, ktorý uľahčuje rýchle formátovanie textu bez manuálneho zadávania syntaxe. Vizuálny editor je tiež k dispozícii pre editáciu WYSIWYG.

Použite odkaz na MediaWiki

Odkazy sú primárnou metódou navigácie a MediaWiki automaticky zistí nefunkčné odkazy aby boli používatelia vyzvaní, aby vyplnili medzery a rozšírili obsah.

Používatelia tiež môžu zaradiť témy do kategórií a podstránok. K dispozícii je vyhľadávacie pole na rýchle vyhľadávanie článkov.

Nástroje na úpravu

MediaWiki má tiež sofistikované nástroje, ktoré uľahčujú kontrolu úprav v reálnom čase. Ak dvaja používatelia prejdú na tému a upravia ju, MediaWiki rozpozná potenciálne stretnutie a pokúsi sa spojiť úpravy do jednej.

úpravy auditov aplikácií a umožňuje používateľom ich skontrolovať a prípadne ich zvrátiť. Používatelia môžu označiť konkrétne témy ako „sledované“, aby pozorne sledovali úpravy vykonané inými používateľmi.

Knižnica doplnkov MediaWiki

Knižnica doplnkov MediaWiki

Podobne ako mnoho aplikácií a skriptov PHP je flexibilita MediaWiki zvýšená pomocou knižnice doplnkov, ktorá v súčasnosti obsahuje viac ako 2 000 rôznych rozšírení..

Tieto rozšírenia pridávajú nové funkcie alebo zmeniť funkčnosť základnej aplikácie. Užívatelia môžu písať vlastné.

Inštalácia MediaWiki cez CMS

Mnoho webových hostiteľov ponúka MediaWiki ako jeden z balíkov CMS, ktorý je možné nainštalovať. Najlepšie je použiť ich verziu, ak je k dispozícii prostredníctvom ovládacieho panela vášho hostiteľa.

Počiatočná konfigurácia

Počiatočná konfigurácia MediaWiki je cez formulár, na ktorý správca prejde po rozbalení súborov MediaWiki. Zadali ste iba informácie, ktoré potrebuje MediaWiki, napríklad umiestnenie databázy a užívateľské meno a heslo.

Konfigurácia cez LocalSettings.php

Ďalšiu konfiguráciu môžete vykonať aj pomocou konfiguračného súboru LocalSettings.php. Môžeš stiahnite tento súbor cez FTP, upraviť v počítači a potom nahrať späť na server.

Prístup SSH je užitočný, ak vám vyhovuje príkazový riadok. Týmto spôsobom môžete súbor upravovať priamo, keď potrebujete vykonať zmeny, napríklad nasmerovať MediaWiki na novú databázu alebo nainštalovať vlastnú tému..

Úpravy tohto súboru sú jednoduché. Je to v PHP, ale nemusíte mať rozsiahle znalosti jazyka. Je to iba zoznam premenných, ktoré sú väčšinou samovysvetľujúce. Ty iba zmeňte hodnoty, ktoré chcete zmeniť, a uložte ich.

Ďalšie nastavenia

MediaWiki má na svojich stránkach s nastaveniami tiež stovky možností preložené do viac ako 300 jazykov. Jeho vzhľad je možné ovládať pomocou CSS a skriptovania. Všetky úpravy tém sa vykonávajú v softvéri wiki, ale povolenia by mali byť zablokované iba pre správcov.

Poznámka: V MediaWiki sa šablóny netýkajú vzhľadu rozloženia stránky. Šablóny sú úryvky obsahu, ktoré je možné zasadiť na stránky a automaticky zobraziť.

Najlepší hostitelia MediaWiki

Moji najlepší hostitelia MediaWiki

Je čas pozrieť sa na svojich obľúbených hostiteľov, ktorí ponúkajú jednoduchý spôsob využitia MediaWiki.

Patrí medzi ne ľahká inštalácia a pripravenosť na spustenie samotnej verzie MediaWiki.

SiteGround

Hosting webových stránok MediaWiki

MediaWiki s Siteground.

Budete chcieť poskytovateľa hostingu, ktorý vám poskytne priestor na rast, keď viac používateľov pridáva stránky na vašu wiki.

Táto spoločnosť je príkladom poskytovateľa hostingu, ktorý sa špecializuje na MediaWiki, ale uľahčuje hosťovanie stránok MediaWiki..

Odporúčame SiteGround.

Majú tiež neobmedzené databázy MySQL
pre projekty MediaWiki.

Ešte lepšie je spoločnosť ponúka MediaWiki predinštalovaný.

SiteGround môže tiež migrovať wiki z predošlej inštalácie na nový server.

Bluehost

Bluehost MediaWiki Hosting

MediaWiki s Bluehost.

Bluehost je ďalší webový hostiteľ priateľský k MediaWiki.

Spoločnosť ponúka zdieľané, cloudové alebo dedikované servery. Rovnako ako SiteGround, ponúka prístup cez SSH cez svoje úrovne služieb
.

Program MediaWiki síce ponúka aj inštalácie na jedno kliknutie, ale nezdá sa, že by bol spomenutý.

To nie je zlodej, ako to je jednoduchá inštalácia MediaWiki samostatne.

Bluehost ponúka zdieľaný, cloudový, dedikovaný server a VPS hosting.

Hostgator

Hostgator MediaWiki Hosting

MediaWiki s Hostgator.

Ešte lacnejší je HostGator, začínajúci na 2,43 dolárov mesačne
.

Rovnako ako v prípade lokality SiteGround, hostGator môže migrovať existujúcu wiki hostenú inde.

Podobne ako v prípade Bluehostingu spoločnosť nemá vyhradený plán MediaWiki.

MediaWiki je inštalácia jedným kliknutím nad pravidelným hosťovaním spoločnosti Bluehost.

Najnižšia úroveň zahŕňa jednu doménu a inštaláciu a nemeranú šírku pásma jedným kliknutím. HostGator je vhodný pre ľudí začínajúcich wiki.

Výhody a nevýhody MediaWiki

Body na zapamätanie

Na MediaWiki sa špecializuje veľmi málo poskytovateľov webhostingu, takže ak chcete hostiť stránky MediaWiki, budete chcieť poskytovateľa hostingu, ktorý hostije jeho závislosti, PHP a MySQL.

Podporujú ich všetci hlavní poskytovatelia webhostingu, pričom mnohí z nich uľahčujú používanie MediaWiki od nastavenie predpokladov a dokonca aj inštalácia MediaWiki pre vás.

Uvedomte si, že mnoho lacnejších plánov je na serveroch zdieľaného hostenia, kde vaša wiki zdieľa server s inými webmi. Ak vaša wiki získa mnoho používateľov, ktorí vykonávajú úpravy, budete chcieť prejsť na VPS.

Klady a zápory

Medzitým, poďme zhrnieme niekoľko stúpaní a klesaní z MediaWiki, ktoré sú pozoruhodné.

Pros:

 • Populárna wiki s veľkou užívateľskou základňou.
 • K dispozícii je veľa rozšírení.
 • Zadarmo a otvorený zdroj.

Zápory:

 • Môže byť ťažké nakonfigurovať.
 • Vyžaduje konfiguráciu prostredníctvom textového súboru.
 • Zmeny vo webovom serveri, PHP alebo databáze môžu wiki zlomiť.

kupón pre webhosting

Hľadáte správneho hostiteľa MediaWiki?
SiteGround – ohodnotený našimi čitateľmi na prvom mieste – poskytuje MediaWiki predinštalovaný v jeho hostiteľských plánoch. V súčasnosti môžete na serveri SiteGround ušetriť až 67%. Použite tento špeciálny odkaz na zľavu
a spustite svoju wiki ešte dnes.

Ďalšie funkcie na Wiki

 • DokuWiki

Často kladené otázky na MediaWiki

 • Čo je to MediaWiki?

  MediaWiki je bezplatná softvérová aplikácia s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá sa používa na vytváranie online wiki: encyklopédií podobných webových stránok, ktoré umožňujú spoločné úpravy ich používateľov. Prvýkrát bol vytvorený špeciálne na spustenie Wikipédie, ale teraz je k dispozícii na verejné použitie.

 • Kto vyvíja softvér MediaWiki?

  MediaWiki bol prvýkrát vyvinutý v roku 2002 editorom Wikipedia Magnusom Manskim na prevádzkovanie webových stránok nadácie Wikimedia Foundation, vrátane Wikipedia.org, Wiktionary.org a Wikimedia Commons. Softvér teraz spravuje nadácia Wikimedia Foundation, ktorej hlavným technickým riaditeľom je teraz zodpovedný za riadenie svojho vývoja a vydávanie aktualizácií približne každé tri až osem mesiacov. Okrem vývojárov platených zamestnancov nadácie Wikimedia Foundation existuje veľká aktívna komunita vývojárov, ktorí sa podieľajú na projekte.

 • Na čo sa MediaWiki používa?

  MediaWiki bola pôvodne vytvorená špeciálne na spustenie Wikipédie a jej hlavnou aplikáciou je vytváranie webových stránok wiki. MediaWiki sa však hodí na mnoho ďalších použití na štruktúrovanie obsahu webových stránok. Používa sa na správu znalostí a dokumentácie; vytvárať spravodajské weby, blogy alebo osobné webové stránky; projekty skupinových vzdelávacích skupín; interné stránky spoločnosti; a na rýchle prototypovanie dokumentov. Medzi významné webové stránky, ktoré používajú MediaWiki, patria wikiHow, WikiLeaks, Conservapedia, Scholarpedia a Intellipedia United Intelligence Community Intellipedia..

 • Je MediaWiki zadarmo?

  Áno, MediaWiki je k dispozícii na bezplatné stiahnutie z oficiálnych webových stránok MediaWiki. Je to otvorený zdroj a licencovaný na základe GNU General Public License, verzia 2.

 • Čo je MediaWiki napísané v?

  Softvér MediaWiki je napísaný v programovacích jazykoch PHP a môže ukladať svoje informácie do databázy MySQL, PostgreSQL alebo SQLite..

 • Je MediaWiki škálovateľná pre rastúce projekty a webové stránky?

  Odvtedy, čo bolo vyvinuté na spustenie obrovskej webovej stránky s vysokou návštevnosťou Wikipedia, MediaWiki sa optimalizovala z hľadiska výkonu a škálovateľnosti počas celého vývoja. Na zlepšenie svojho výkonu používa mnoho rôznych metód vrátane rôznych nástrojov na ukladanie do pamäte cache a kompresiu údajov.

 • Aké sú niektoré z kľúčových funkcií MediaWiki?

  MediaWiki má mnoho funkcií, vďaka ktorým je populárnou voľbou pre vytváranie webových stránok wiki. Silne sa zameriava na viacjazyčnosť, vďaka čomu je ideálny pre webové stránky vo viacerých jazykoch. MediaWiki používa ľahký značkovací systém, ktorý je navrhnutý tak, aby bol jednoduchší ako HTML, čo uľahčuje netechnickým používateľom prispievať. Existuje veľa možností sledovania úprav, vrátane možnosti zobraziť všetky úpravy konkrétneho používateľa alebo možnosť jednotlivých používateľov pridávať stránky do zoznamu sledovaných a byť informovaní o akýchkoľvek budúcich úpravách. MediaWiki má tiež veľa funkcií, ktoré uľahčujú štruktúrovanie a navigáciu okolo veľkého množstva informácií. Softvér MediaWiki je tiež veľmi prispôsobivý prostredníctvom tisícok rozšírení alebo PHP háčikov pre vývojárov.

 • Existujú nejaké nevýhody v používaní MediaWiki?

  Niektorí používatelia MediaWiki citujú technické problémy pomocou rozhrania editora, čo sťažuje účasť na úprave wiki. Pretože nebola definovaná žiadna formálna syntax MediaWiki, pre MediaWiki nie sú k dispozícii žiadni editori WYSIWYG (čo vidíte, čo získate)..

 • Je k dispozícii podpora pre MediaWiki?

  Podpora MediaWiki zdôrazňuje prístup pre domácich majstrov pri riešení problémov. Na oficiálnych webových stránkach MediaWiki nájdete pracovnú podporu, kde môžete požiadať o pomoc, ale povzbudzujú používateľov, aby prehľadali dokumentáciu pred odoslaním žiadosti o podporu. K dispozícii je tiež oficiálny zoznam adries s názvom Mediawiki-l a existuje niekoľko výtlačkov a kníh online o správe MediaWiki..

 • Ako sa MediaWiki porovnáva s Confluence?

  Confluence je softvérová aplikácia pre tímovú spoluprácu napísaná v jazyku Java. Je to proprietárny softvér vyvinutý a predávaný spoločnosťou Atlassian a je zameraný a používaný hlavne firmami. Confluence má niektoré funkcie, ktoré MediaWiki nemá, napríklad editor WYSIWYG a integráciu s MS Office. Pretože Confluence je platený softvér, pre zákazníkov existuje podporný systém lístkov. Podniky, ktoré majú rozpočet, môžu chcieť zvážiť investovanie do Confluence, hoci MediaWiki by sa časom mohla prispôsobiť väčšine obchodných potrieb..

 • Ako sa MediaWiki porovnáva s TWiki?

  TWiki je wiki aplikácia napísaná v Perle a vyvinutá hlavne na riadenie technických projektov a vzdelávacích dokumentov. Rovnako ako MediaWiki, TWiki je bezplatný a otvorený zdroj, na ktorý sa poskytuje licencia pod licenciou GPL, a jeho funkčnosť je možné rozšíriť aj prostredníctvom doplnkov. Aj keď zdieľajú veľa funkcií, MediaWiki má povesť intuitívnejšieho a ľahšieho použitia ako TWiki.

 • Aké sú inštalačné požiadavky na MediaWiki?

  Ak chcete nainštalovať MediaWiki na svoj webový server, budete potrebovať aspoň webový server Apache (alebo podobný); PHP; a buď MySQL, PostgreSQL alebo SQLite. Ak vybraný program hostingu ešte neobsahuje MediaWiki, môžete sa obrátiť na svoju hostiteľskú spoločnosť, aby ste sa uistili, že váš plán spĺňa minimálne požiadavky..

 • Odporúča spoločnosť MediaWiki akékoľvek hostingové spoločnosti alebo plány?

  MediaWiki spravuje zoznam hostiteľov na svojich webových stránkach, ale pozorne berú na vedomie, že nezaručujú ani neschvaľujú žiadneho z hostiteľov v zozname..

 • Podnikajú všetky webhostingové spoločnosti špecializované na MediaWiki?

  Áno, niekoľko spoločností poskytujúcich webhosting poskytuje plány optimalizované na prevádzkovanie stránok MediaWiki. Mnohé z nich sú dodávané s predinštalovaným softvérom MediaWiki alebo ponúkajú ľahkú inštaláciu softvéru MediaWiki jedným kliknutím. Niektoré ponúkajú ďalšie funkcie, ako je registrácia domény .wiki a automatické aktualizácie. Existujú tiež stránky, ktoré ponúkajú bezplatný hosting MediaWiki pre konkrétne predmety, napríklad Gamepedia, kde môžete bezplatne založiť vlastnú wiki súvisiacu s hraním hier, alebo Biowikifarm, ktorý sa špecializuje na biologické projekty..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map