Xaraya Giriş, Kaynaklar ve Alternatifler

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.

Xaraya PHP ile yazılmış bir web uygulama çerçevesi ve içerik yönetim sistemidir. Tamamen açık kaynaklıdır, GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 2 altında lisanslanmıştır. PostNuke’nin yayınlanmamış bir şubesine dayanmasına rağmen, kod tabanı artık tamamen farklıdır.

Daha fazla esneklik sağlamak için içerik ve tasarımın ayrılmasına odaklanan güçlü bir dizi özelliğe sahiptir. Bu nedenle, Xaraya bloglar, çevrimiçi topluluklar, e-ticaret veya istediğiniz başka bir site türü oluşturmayı mümkün kılan bir çerçeve ve içerik yönetim sistemi olarak kullanılabilir. Ayrıca MySQL, PostgreSQL ve SQLite gibi farklı veritabanlarıyla da çalışır.

Tarih

Xaraya ilk olarak 2002’de PostNuke projesinin terk edilmesinden sonraki gün ışığını gördü. PostNuke üzerinde çalışan on yedi geliştirici istifa etti ve serbest bırakılan aday 0.8 üzerinde birlikte çalıştı. PostNuke topluluğundan birkaç üye daha sonra ilk beta olan Xaraya .900 ile 2003 yılında piyasaya sürülen Xaraya projesine katıldı. İlk kararlı sürüm Xaraya 1.0 2005’te piyasaya sürüldü. Birkaç sürüm daha Xaraya 1.1’in piyasaya sürülmesine neden oldu. 2006 yılında 1.x şubesi üzerindeki çalışma Xaraya 2.0 lehine yavaşladı.

Özellikleri

Xaraya’nın başlıca özellikleri şunlardır:

 • Geliştiricilerin verilere, modüllere, kullanıcılara ve Xaraya’nın alt sistemlerine erişmesini ve bunları işlemesini sağlayan Sağlam API (Uygulama Programlama Arayüzü).
 • Xaraya, çoğu web tabanlı saldırıyı önlemek için tüm girdilerde katı veri doğrulaması kullanır. Bu onu daha güvenli hale getirir. Ayrıca, içeriğe ve işlevselliğe erişim izni vermek veya vermemek için farklı kullanıcı rollerine atanan çeşitli düzeylerin ayrıcalıklarını kullanır.
 • Veriler nesneler halinde düzenlenir ve Dinamik Veriler kullanıcıların özelliklere sahip modüller tarafından tanımlanan özel veya genişletilmiş nesneler oluşturmasına olanak tanır.
 • Xaraya, geliştiricilerin içerik sunumunu kontrol eden temalar oluşturmasına izin veren şablon olarak BlockLayout’u kullanarak kod ve sunumun güçlü bir şekilde ayrılmasına odaklanır..
 • Çoklu Dil Sistemi sayesinde Xaraya tercüme edilebilir – metin ve bazı veriler yerelleştirilebilir. Xaraya şu anda 20’den fazla dil için destek içeriyor.
 • Xaraya, sunucunuza yüklendikten sonra web üzerinden yüklenebilir.

Şu anki durum

En son Xaraya sürümü 2.4.0’dır. İlgilenen geliştiriciler GitHub’daki Xaraya çekirdeğine katkıda bulunabilir. Proje durumu ana sayfada etkin olarak listelenmiş olsa da, proje geç saatlerde yavaşlamış gibi görünüyor.

Xaraya Alternatifleri

Xaraya gibi PHP çerçeveleri, küçük statik web sitelerinden karmaşık kurumsal içerik yönetim sistemlerine kadar her boyutta web sitesi ve web uygulaması oluşturmak için kullanılır. Popülerdir, çünkü bakımı ve ölçeklenmesi kolay, iyi organize edilmiş, yeniden kullanılabilir kodlar sunarlar. Xaraya ile olan mevcut durum göz önüne alındığında, dikkate alınması gereken en iyi PHP çerçeveleri ve CMS’lerinden bazıları şunlardır:

 • Laravel: En popüler PHP çerçevelerinden biri olan Laravel, basit, öğrenmesi kolay olacak şekilde tasarlanmıştır ve hızlı uygulama geliştirmeyi destekler. Zengin bir dizi özellik ve “Blade” adı verilen kendi şablon motoru ile büyük ölçekli projeleri bile kolayca ve hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz..
 • Symfony: ilk olarak 2005 yılında MIT lisansı altında açık kaynaklı bir PHP çerçevesi olarak piyasaya sürülen Symfony, Drupal, phpBB, Piwik ve diğerleri gibi en büyük açık kaynak projelerinden bazılarına güç veriyor. Çok çeşitli yeniden kullanılabilir bileşenler ve canlı ve aktif bir topluluk içerir.
 • Phalcon: C ile yazılmış bir PHP uzantısı olarak inşa edilen en hızlı PHP çerçevelerinden biri. Yönlendirme, denetleyiciler, görünüm şablonları, sorgu dili ve daha fazlası gibi modern özelliklerin çoğunu sunar..
 • Yii: en eski PHP çerçevelerinden biri. Kurumsal düzeyde web uygulamalarına yönelik çözüm olarak 2.0 sürümü ile daha popüler hale geldi. Gii adında çok güçlü bir kod oluşturma aracı içerir ve özellikle bir CMS olarak parlar.
 • SilverStripe: hem bir çerçeveyi hem de bir CMS’yi birleştiren açık kaynaklı yazılım. Özel veritabanları ve kullanımı kolay bir HTML şablonlama motoru oluşturmak için nesne ilişkisel eşleme kullanır.
 • CakePHP: MIT lisansı altında piyasaya sürülen, web uygulamalarını daha basit, daha hızlı ve daha küçük hale getiren bir PHP çerçevesi. Uygulamanızı sadece hızlı değil aynı zamanda güvenli hale getirmek için bir dizi güvenlik özelliği ile birlikte gelir.

kaynaklar

Çerçevenin neler sunabileceğini anlamanıza yardımcı olmak için Xaraya’da bazı kaynaklar bulunmaktadır.

Çevrimiçi kaynaklar

Aşağıdaki kaynak listesi çerçevenin resmi belgelerini, kurulumunu ve vaka kullanımını kapsar.

 • Xaraya Ana Sayfası: resmi dokümantasyon ve kurulum kılavuzuna bağlantılar içeren Xaraya’nın resmi ana sayfası.
 • Xarmaica: Xaraya üzerinde çalışan katkıda bulunanların ve geliştiricilerin projenin geleceğini tartıştığı forumları içeren resmi topluluk web sitesi.
 • SourceForge’da Xaraya: Xaraya’nın mevcut sürümü SourceForge’dan indirilebilir.
 • Resmi Xaraya Kurulum ve Başlangıç ​​Kılavuzu (PDF): Xaraya topluluk sitesinin nasıl yapılandırılacağını ayrıntılı olarak açıklayan bir kurulum kılavuzu.
 • Röportaj – Xaraya’dan John Cox: SitePoint’in Xaraya’nın yeteneklerini ve özelliklerini açıklayan proje yönetim komitesinin bir üyesi olan John Cox ile röportajı.

Video Eğiticileri

Aşağıdaki video serisi Xaraya’nın kurulum sürecinde size rehberlik edecektir:

 • Xaraya Kurulum Eğiticileri.

Xaraya ile İlerlemek

Gelecek Xaraya için çok parlak olmasa da, bazen topluluktan biraz çaba ve ilgi uzun bir yol kat edebilir. Xaraya tamamen terk edilmediğinden, katılmak ve projenin gelişimine yardımcı olmak istiyorsanız, yukarıdaki kaynaklar size güzel bir başlangıç ​​noktası vermelidir..

İleri Okuma ve Kaynaklar

Web geliştirmeyle ilgili daha fazla rehberimiz, eğiticimiz ve infografikimiz var:

 • PHP Giriş ve Kaynakları: Laravel’in kodlandığı dil hakkında her şeyi öğrenin.
 • Zend Optimizer Hosting: Zend, en popüler PHP çerçevelerinden biridir. Burada temel bilgileri ve nerede barındıracağınızı öğrenin.
 • Zikula Tanıtım ve Kaynaklar: Dinamik ve bakımı kolay web siteleri ve web uygulamaları oluşturmak için bir PHP çerçevesi.

Hangi Kodu Öğrenmelisiniz?

Hangi programlama dilini kodlamayı öğrenmeniz gerektiği konusunda kafanız mı karıştı? Bilgi grafiğimizi inceleyin, Hangi Kodu Öğrenmelisiniz? Sadece dillerin farklı yönlerini tartışmakla kalmaz, “PHP’yi yaşamak için ne kadar para kazanacağım?” Gibi önemli soruları yanıtlar.

Hangi Kodu Öğrenmelisiniz?
Hangi Kodu Öğrenmelisiniz?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me