Unix Programlama: Geeks Love It. İşte Sizin İçin Yapabilecekleri.

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Eski günlerde, Unix gizli bir konuydu. Çoğu bilgisayar kullanıcısı, kullanımı zor olduğu için bundan uzak durdu. Ancak Gnu Projesi ve Linux’un yükselişiyle birlikte, Windows ve Mac ile karşılaştırılabilir kullanıcı dostu hale geldi.

Aslında, Mac OS X bir Unix işletim sistemidir ve birçok hardcore kullanıcı için ciddi yönetim görevleri yapmak için kullandıkları metin tabanlı Unix arabirimidir. Tüm bunların sonucu olarak, Unix bugün hiç olmadığı kadar popüler ve önemli.

Ancak Unix’i sadece eski komut satırı arayüzü olarak düşünmek yanlıştır. Unix programlamanın genişliği harika. Yönetimsel komut dosyalarından metin tabanlı kodlamaya ve X Window geliştirmeye kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Ve tüm bu tür programlamaların kullanımları vardır. Bu kaynak sayfasında, tüm bu yaklaşımlara ve hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceklerine bakacağız..

Unix Komut Dosyası Oluşturma

Unix komut satırını kullanırken, aslında kabuk adı verilen bir program kullanıyorsunuzdur. 1970’lerin sonlarından itibaren varsayılan, genellikle basitçe “sh” olarak bilinen Bourne kabuğuydu.

Kullanılacak en güzel arayüz değildi. Ancak komut dosyası oluşturmak için, basit bir sözdizimi ile son derece güçlüydü. Bunun amacı, yapılması gereken her şeyi yapmak için çalıştırılabilecek komut dosyaları oluşturmaktı. Ancak tüm Unix kullanıcıları programcı olmadığından başka mermiler yaratıldı. Örneğin, C kabuğu (csh) 1980’lerde çok popüler oldu ve Korn kabuğu (ksh) daha sonra hala.

Fakat 1989’da Brian Fox Bash’i yazdı. Bourne kabuğunun yerini almak için yaratıldı. Ancak C kabuğunun ve Korn kabuğunun sunduğu ekstra özelliklerin çoğunu ekledi. Standart bir kabuk haline geldi. Linux ve Mac OS X için kullanılan varsayılan kabuktur.

Ancak en önemlisi, sözdizimsel olarak Bourne kabuğuyla aynı olması ve böylece aynı komut dosyalarını çalıştırabilmesidir. C kabuk komut dosyaları ve Korn kabuk komut dosyaları olmasına rağmen, çoğu kabuk komut dosyası iyi şekilde yapılır..

Kabuk Betiği Örneği

Bourne kabuğu komut dosyası dili oldukça sezgiseldir. Küçük bir örnekle başlayacağız ve ardından daha fazla bilgi edinmeniz için bazı kaynaklar sağlayacağız. Bu, komut dosyasının komut satırı bağımsız değişkeniyle çalıştırılıp çalıştırılmadığını bildiren basit bir örnektir.

#! / Bin / sh
Eğer [ "$ 1" ]
sonra
Eko "Tartışma: 1 $"
Başka
Eko "Hiç argüman verilmedi"
fi

Keskin veya hashtag karakteri (#) yorumları başlatmak için kullanılır. Ancak bir komut dosyasının ilk satırında, bir ünlem karakteri izlediğinde, kabuğa hangi programın komut dosyasını çalıştırması gerektiğini söyler.

Başka bir yaygın komut dosyası dili Perl’dir ve onunla bir komut dosyası yazıyorsanız, #! / Usr / local / bin / perl satırıyla başlayacaktır. Ünlem işaretinden sonraki şeyler programın tam yoludur. Sh durumunda, her zaman / bin’dedir. Perl birkaç yerde olabilir, ancak bu örnekte, / usr / local / bin.

Sh değişkenleri her zaman bir dolar işareti ile başlar. Komut satırı bağımsız değişkenlerine sayılar verilir: birincisi için 1 dolar, ikincisi için 2 dolar, vb. $ 0 değişkeni program adının kendisini içerir. İkinci kod satırı, $ 1 değişkeninin var olup olmadığını kontrol eder.

Varsa, komut dosyası bu bağımsız değişkenin çıktısını almak için echo komutunu kullanır. Değilse, komut dosyası hiçbir bağımsız değişken bulunmadığını yazdırır.

Kabuk Komut Dosyalarını Öğrenme

İnsanlar Bourne kabuğunu çok uzun zamandır kullanıyor, bu yüzden öğrenmek için birçok kaynak var.

 • Linux Kabuk Komut Dosyası Öğretici: Bu sadece Bourne (veya Bash) komut dosyası oluşturma için değil, aynı zamanda sed (desen eşleştirme) ve AWK (veri çıkarma ve biçimlendirme) gibi daha gelişmiş araçlara iyi bir giriş niteliğindedir..
 • Kabuk Betikleri Yazma: Bu, komut dosyası yazma üzerine “Eğlencenin Başladığı Yer” sözü veren Linux Komut öğreticisidir. Kabuk komut dosyası oluşturma ile inanılmaz şeyler yapmayı öğrenmek kesinlikle eğlenceli olabilir.
 • Steve’in Bourne / Bash Kabuğu Komut Dosyası Eğitimi: bu Steve Parker’ın birçok harika örneği içeren mükemmel öğreticisidir. Başlamak için basit bir yol.
 • Unix Shell Komut Dosyası Eğitimi: en baştan başlayan on bölümden oluşan bir video eğitimi.

Diğer Kabuk Komut Dosyası Kaynakları

Unix kabuk komut dosyalarında Bourne kabuğunun kendisinden çok daha fazlası var. İşte yararlı bulabileceğiniz başka şeyler.

 • Bash Sık Sorulan Sorular: Bu Bash ile ilgili genel bir SSS’dir, ancak komut dosyası oluştururken karşılaşacağınız sorunlar hakkında birçok bilgi içerir..
 • Bourne Kabuğu Referansı: nasıl komut dosyası yazacağınızı öğrendikten sonra zaman zaman unutacağınız küçük komut dosyası ayrıntılarıyla ilgili tek sayfalık bir referans.
 • C Kabuğu Eğitimi: Bu C kabuğuna çok temel bir giriş niteliğindedir. Ancak C Kabuğunu Kullanmamanız İçin En Önemli On Neden’e göz atın. Ya da sadece deneyimli kodlayıcıların tavsiyelerini alın ve C kabuğunu komut dosyası yazmak için kullanmayın.
 • Grymoire – UNIX Sihirbazları Evi: Bruce Barnett’in Unix araçları için harika eğitici koleksiyonu. Özellikle sed ve AWK girişlerini içerir. Birçok harika bilgiye ek olarak, Barnett çok eğlenceli bir yazardır.
 • Yeni Başlayanlar’ın Perl’e Giriş: Bu, Perl’e başlamak için iyi bir yoldur. Ayrıca: Perl Kaynakları sayfamıza da göz atın.

Unix Sistemleri Programlama

Grafik kullanıcı arayüzlerinin bu günlerinde, insanlar genellikle sistem programlamayı unuturlar, ancak hala çok fazla çağrı vardır. Çok fazla (veya herhangi bir) kullanıcı arabirimi olmayan programlar, arka plan işlemleri veya arka plan oluşturma veya hatta işletim sisteminin kendisine eklemek için kullanabilirsiniz. Unix, diğer çeşitli platformlar için programların oluşturulduğu bir yazılım geliştirme platformu olarak geliştirildi. Bu yüzden programcılar için çok popüler bir platform olmaya devam etmesi şaşırtıcı değil.

Geliştirilmesinin başlarında, Unix C programlama dilinde yeniden yazıldı. Sonuç olarak, Unix her zaman C ve daha sonra C ++ ile yakından bağlantılıdır. Diğer dillerin çoğu Unix’te mevcuttur, ancak sistem programlama hala esasen C / C ++ türünde bir şeydir. Sonuç olarak, bir Unix sistemleri programcısı olmak istiyorsanız, bu dilleri bilmelisiniz.

C / C++

İşte C / C ++ programcısı olarak başlamanızı sağlayacak birkaç kaynak.

 • C Geliştirici Kaynakları: C programcısı olarak size yardımcı olacak kendi kaynak sayfamız.
 • C ++ Geliştirici Kaynakları: C ++ programcıları için kaynak sayfamız.
 • C ++ ‘a Hızlı Giriş (pdf): sınıflar da dahil olmak üzere dilin tüm temelleri üzerinde çalışan iyi bir makale.

Sistem Programlama

Genel olarak, Unix sistem programlaması bir kitaptan öğrendiğiniz bir şeydir. Bu geniş ve derin bir konudur ve bu nedenle genellikle hızlı bir öğreticiden daha fazlasını gerektirir.

 • Kısaca Unix Sistemleri Programlama (pdf): Northwestern Üniversitesi’nden bazı C örnekleri ile sistem programlamanın temellerini anlatan bir belgedir.
 • UNIX Sistemleri Programlama: İletişim, Eşzamanlılık ve Konular: Bu konu hakkında hemen hemen her şeyi kapsayan bir ders kitabıdır. Kitaptaki tüm örneklere bağlantılar içeren bir kaynak sayfası da var.
 • Linux Programlama Arayüzü: Bir Linux ve UNIX Sistem Programlama El Kitabı: Bu, Linux üzerinde durularak konuya mükemmel ve kapsamlı bir giriş niteliğindedir..
 • Sistem VR4 için UNIX Sistem Programlama: Bu, Unix’in eski bir sürümüne odaklanan eski bir O’Reilly kitabı, ancak yine de çok yararlı.
 • UNIX İşletim Sisteminin Tasarımı: Gerçekten Unix sistem programlamasına girmek isteyenler için, bu İncil’dir. Kendi başına bir programlama kitabı değil, işletim sisteminin nasıl çalıştığına dair kapsamlı bir giriş.

X Pencere Sistemi

Unix programlamanın son ana parçası X Window sistemidir. Unix üzerine kurulu grafiksel kullanıcı arabirimidir. Gerçekten çok büyük. Ancak, sisteme başlamanız için bazı kaynaklar.

 • X Pencere Programlama / Xlib: Bu, programlama arayüzünün yapısına çok kısa bir giriş niteliğindedir. X Pencere Programlama katmanlı ve bu açıklıyor.
 • X11 Programlamaya Kısa Bir Giriş: X Window programlamaya temel bir giriş.
 • Xt ve Athena Widget’ları: Bu, athena widget’larını kullanarak X Toolkit Intrinsics’e (Xt) temel bir giriştir.
 • X / Motif’e Giden Yol: Motif pencere yöneticisini programlamaya ayrıntılı bir giriş.

özet

Unix programlamayı tek bir sayfada tam olarak ele almanın bir yolu yoktur. İnsanlar tüm hayatlarını sistemi inceleyerek geçirebilirler – aslında birçokları var. Ancak bu kaynaklar sizi doğru yönde ilerletir. Unix her zamankinden daha popüler olduğundan, Unix programlama ustası olmak için harika bir zaman.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map