SMIL Geliştirme: İnsanları Gülümseyecek Sunumlar Oluşturun

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


SMIL, Senkronize Multimedya Entegrasyon Dili’nin kısaltmasıdır. Yazımına rağmen “Gülümseme” olarak telaffuz edilir. XML tabanlı SMIL, yalnızca içeriği değil zamanlamayı da görüntüler. Sonuç olarak, multimedya sunumları ve animasyonları oluşturmak için kullanılır. Çok basit bir örnek, 5 saniye boyunca bir başlık kartı ve ardından 10 saniye boyunca bir görüntü görüntülemek olacaktır. Ama SMIL bundan daha fazlasını yapabilir.

SMIL’in Tarihçesi

1997 yılında, World Wide Web Consortium (W3C) SMIL geliştirmeye başladı. İlk resmi versiyon (SMIL 1.0) 1999’da piyasaya sürüldü. 2001 yılında, dilin temel yapısında bazı değişiklikler yapan ve animasyon ve zamanlama modülleri tanıtan SMIL 2.0 piyasaya sürüldü. Mevcut standart, 2008 yılında piyasaya sürülen SMIL 3.0’dır. Mevcut modülleri genişletti ve daha fazlasını ekledi.

SMIL 1.0 yayımlandıktan sonra, Microsoft ve diğer bazı şirketler W3C’ye HTML + TIME önerdi. SMIL’in sıradan tarayıcılarda görüntülenmesine izin veren bir sistemdi. W3C sistemi önemli ölçüde değiştirdi ve XHTML’ye SIML işlevselliği ekleyen XHTML + SMIL’i piyasaya sürdü.

SMIL’in işlevselliği

SMIL, PowerPoint’i veya benzer bir multimedya sunum aracını kullanarak ekranın denetleyeceğiniz tüm yönlerini denetlemenize olanak tanır:

 • Yerleşim
 • Olayların zamanlaması
 • Geçişler
 • Medya (görüntüler, video, ses)
 • SVG ile animasyon [1]

Neden SMIL Kullanmalı?

Sadece PowerPoint’i kullanabileceğiniz ve dağıtım için bir flash formatına dönüştürdüğünüzde SMIL kodlamayı öğrenmek çok zor gibi görünebilir. Ancak SMIL’in bu tür yaklaşımlara göre bir takım avantajları vardır. Aşağıda en önemli olanları bulabilirsiniz, ancak SMIL nedir ve neden kullanmalıyız? Bölümünü okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.?

 • Açık dosya biçimi. Bu, özellikle bir veya daha fazla kişiyle işbirliği yapıyorsanız yararlıdır.
 • Medya dosyaları harici. Medya dosyalarınız bittikten sonra, sunumlarınızda önemli değişiklikler yapsanız bile, dosyaların yalnızca bir kez yüklenmesi gerekir. Ayrıca, sunularınız farklı sunuculardaki medya dosyalarını kullanabilir. Bu aynı zamanda çeşitli sunumların aynı medya dosyalarını kullanabileceği anlamına gelir.
 • Düzenleme kolaylığı. Sunumlardaki toptan değişiklikler genellikle çok önemlidir. SMIL ile bu sadece kod satırlarını kesme ve yapıştırma meselesidir.

SMIL Biçimi

SMIL dosyaları normal XHTML dosyalarına çok benziyor. Aslında, temel biçim tamamen aynıdır:

Bu Andromeda Gökadası’nın bir görüntüsü:

Bu, 5 saniye gecikmeli bir videonun metnidir:

Gördüğünüz gibi bu bir XML dosyası. Daha sonra SMIL 3.0 dil tanımı yüklenir.

Bundan sonra, dosyanın bir XHTML dosyasında olduğu gibi iki kısmı vardır: baş ve gövde. Başta meta etiketler gibi olağan şeyler gider. Burada, arka planı renk mavisi olacak şekilde ayarlamak için sadece bir temel düzen etiketi koyduk.

Vücut daha ilginç. Bir resim ve resim yazısı yükleyerek başlar – 5 saniye boyunca görüntülenir. Daha sonra bir flash video yükler, 5 saniye bekler ve sonra bunun için bir metin başlığı görüntüler.

Bu örnekte, SMIL’in temel işlevlerinin çoğunu ve sunum oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu görüyorsunuz.

Basit araçlar

SMIL desteği çoğu tarayıcıda kabataslaktır. Örneğin, 45. sürümü itibariyle Chrome, SVG SMIL desteğini kullanımdan kaldırmıştır. SMIL kodlamayı öğrenmek için, bir SMIL görüntüleyici almak en iyisidir. QuickTime ve RealPlayer gibi yaygın araçları kullanabilirsiniz. Açık kaynak görüntüleyici Ambulant Player ile muhtemelen daha fazla başarı elde edeceksiniz. Aktif olarak geliştirildi ve tam SMIL 3.0 spesifikasyonunu destekliyor.

Geliştirme açısından, tek ihtiyacınız olan bir metin editörüdür. Ancak, SMIL ve XML için uyarlanmış bir düzenleyici kullanmak isteyebilirsiniz.

 • SMILGen SMIL Oluşturma Aracı: SMIL ile kullanılmak üzere uyarlanmış bir XML düzenleyici.
 • LimSee2: artık destekçisi olmayan ve bulunması çok zor olan bir SMIL 2.0 editörü.

kaynaklar

Çok sayıda çevrimiçi kaynak var, ancak birçoğu yıllar içinde kaybolduğu için bulmak zor olabilir. Kalanlar genellikle SMIL 2.0’a odaklanır. Bu bir sorun değil, çünkü yine de ilgili bilgileri içeriyor. Burada en iyi kaynakları bir araya getirdik.

genel bakış

 • SMIL nedir ve neden kullanmalıyız? Kodlama yerine sunum oluşturmaya odaklanan insanlar için mükemmel bir genel bakış.
 • W3C’nin SMIL 3.0 Sayfası. Bu, tüm sistemin teknik özelliklerini sağlar.

Öğreticiler

 • Multimedya 4 Herkes SMIL Sayfası. Bu sayfa SMIL’in farklı sürümleri hakkında çok miktarda bilgi içermektedir. Ama önemli olan SMIL örneklerinin toplanması.
 • SMIL nasıl. Bu eğitici, ilk SMIL sunumunuzu oluşturma sürecinde size yol gösterir.
 • Senkronize Multimedya Entegrasyon Diline Giriş. Bu, Archive.org üzerinden SMIL 2.0 hakkında bir öğreticidir.

Referans

 • W3C’nin Senkronize Multimedya Sayfası: SMIL’in somun ve cıvatalarına girmek istiyorsanız, gidilecek yer burasıdır.

Kitabın

 • Aptallar için SMIL< Heather Williamson tarafından. Bu SMIL’e kolay bir giriş, ancak çoğunlukla SMIL 1.0 ve 2.0’a odaklanan eski bir kitap.
 • SMIL 3.0: Dick Bulterman ve Lloyd Rutledge’dan Web, Mobil Cihazlar ve Daisy Konuşan Kitaplar için Esnek Multimedya.
 • XML’nin başlangıcı Joe Fawcett, Liam Quin ve Danny Ayers. Kitap sadece SMIL’e dokunuyor, ancak SMIL’in çekirdeği olan XML’de iyi bir temel sağlıyor.
 • SVG Essentials, J David Eisenberg ve Amelia Bellamy-Royds tarafından hazırlanmıştır. SMIL’in kendisi hakkında değil, SMIL kodlayıcıları için çok yararlı.

Sonuç

SMIL, sunum oluşturmak ve dağıtmak isteyen kişiler için harika bir araçtır. Ayrıca, zaman zaman güncellenmesi gereken sunumlar oluşturmak istiyorsanız özellikle kullanışlıdır. Mütevazı bir öğrenme eğrisi var, ancak bir kez asıldıktan sonra XHTML’yi kodlamak kadar kolay. Daha önce kullandığınız kodu kolayca yeniden kullanmanızı sağlar.

[1] SVG, Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri anlamına gelir. SMIL kullanarak grafiklerde zamana bağlı değişiklikler yaparak animasyonlar oluşturabilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me