Sahte İngiltere Hükümeti Web Siteleri: Kimlik Avı Dolandırıcılığından Kaçının

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.

İngiltere devlet hizmetleri hakkında bilgi bulmanız gerektiğinde, genellikle aramaya başlayacağınız ilk yer çevrimiçi olur. Birkaç yıl öncesine kadar hükümet web sitelerinin hepsi ayrıydı.

Ancak 2012 yılında Hükümet Dijital Servisi, hükümet bilgilerinin ve hizmetlerinin bulunabileceği tek bir web sitesi olarak Gov.uk’u başlattı. Artık hepsi değil, birçok hizmet bu web sitesinde bulunabilir.

Ancak, bir arama motoruna gidip aradığınız bir hizmeti yazarsanız, işler her zaman bu kadar net değildir. Bir ücret karşılığında popüler hizmetler sunan web sitelerini veya reklamları bulabilirsiniz, gerçekte aynı hizmeti resmi hükümet sitesinden ücretsiz olarak veya çok daha az bir ücret karşılığında alabilirsiniz.

Herhangi bir ayrıntıyı doldurmadan önce web sitesinin arkasında tam olarak kimin olduğunu bulabileceğiniz bir hizmet paha biçilmez olabilir..

Riskler Nelerdir?

Sahte bir İngiliz hükümeti web sitesine iniş riskleri ciddi olabilir. A This Is Money makalesi, bu taklitçi web sitelerinin gerçekleştirdiği dolandırıcılıklardan bazılarını vurguladı.

Genellikle kolayca gerçek web sitesine ücretsiz olarak verebileceğiniz bilgileri aktarmak için fahiş ücret talep ederler. Örneğin, bazen çevrimiçi formları doldurmaktan insanlar £ 50’a kadar ücretlendirilir.

Yaygın dolandırıcılık pasaport yenilemesi, ehliyet yenilemesi ve EHIC kartı gibi hizmetleri içerir. EHIC kart olması durumunda, kart tamamen ücretsiz olduğunda kart için ücretlendirilebilirsiniz.

Bazen bilgi için web sitesini arayabilir ve hiçbir şey ödememeniz gerektiğinde dakikada 1 £ ücretlendirilebilirsiniz..

Başka bir risk, kimlik avı dolandırıcılığıyla ortaya çıkar. Bunlar genellikle resmi görünen ve daha sonra kişisel veya finansal bilgiler girebileceğiniz sahte bir web sitesini ziyaret etmenizi teşvik eden e-postaları içerir. Bunlar sadece size mal olmakla kalmaz, aynı zamanda kimlik hırsızlığı riski de oluşturabilir.

HMRC web sitesinde, bir ekte virüs bulunan bir vergi bilgisi bülteni ve kullanıcıların vergi faturalarını fazla ödediğini iddia eden sahte bir HMRC e-postası dahil olmak üzere örnek e-posta dolandırıcılıklarının bir listesi vardır..

Sahte Siteleri Belirleme

Çevrimiçi, hatırlanması gereken şey, görünüşün aldatıcı olabileceğidir. Sahte siteler tam olarak gerçek sitelere benzeyecek şekilde tasarlanabilir ve bu tür dolandırıcılıkların farkında olsanız bile bu tek başına sizi kandırabilir.

Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Sonek: Birçok sahte hükümet web sitesi gov.uk veya diğer resmi metinlerin varyasyonlarını kullanacaktır.

  • Küçük baskı: Bazen sahte siteler, resmi bir hükümet web sitesi olmadıklarını söyleyen küçük baskılar içerir, ancak bu bilgiler genellikle gizli veya bulunması zor.

  • Barındırma ayrıntıları: Bir web sitesi orijinal görünse bile, bizimki gibi bir araç kullanarak barındırma ayrıntılarını kontrol ederek arkasında kimin olduğunu kolayca bulabilirsiniz..

Aracımızı Kullanma

WIHT aracı ile hangi web sitesinde olursanız olun doğru yerde olup olmadığınıza dair iyi bir fikir edinebilirsiniz. Çevrimiçi bir aramayı takiben bir web sitesine gelirseniz, ana sayfamızdaki arama kutusuna alan adını yazmanız yeterlidir:

Aracımız - herhangi bir web sitesinin ana bilgisayarını bulun

Daha sonra, siteyi kimin barındırdığı hakkında ihtiyacınız olan tüm ayrıntıları anında göreceksiniz, böylece bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Web barındırma arama aracımız kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Tek yapmanız gereken web sitesinin URL’sine (örneğin, Gov.uk) kopyalamaktır ve size sitenin arkasında kimin olduğu hakkında tüm bilgiler sunulur..

Web sitesinin arkasında kimin olduğu hakkında tam bilgi almak için:

  • “WHOIS” in yanındaki “Buraya Tıkla” bağlantısını tıklayın

  • Site Gov.uk’un bir parçasıysa, tescil ettirenin ‘İngiltere Kabin Ofisi’ olduğunu görmelisiniz.

  • Kayıt sahibi türü “İngiltere Hükümet Organı” dır.

  • Adres Havacılık Evi’nde Devlet Dijital Hizmeti

Bu ayrıntılar, Gov.uk’un bir parçasıysa resmi hükümet web sitesinin herhangi bir sayfası için aynı olmalıdır..

Ancak, tüm hükümet hizmetlerinin henüz Gov.uk sitesinde bulunmadığını unutmayın. Bu durumda, yukarıdaki ayrıntılar farklı olabilir. Ancak,
ayrıntıları kontrol ederek, hala iyi bir şey elde edebilmelisiniz
resmi bir site mi yoksa sahte bir site mi olduğu fikri.

Bu aldatmaca siteleri hakkında bilen insanlar bile ikna edici web siteleri tarafından aldatılabilir. Aracımızı kullanarak çok hızlı bir arama, sitenin arkasında kimin olduğu hakkında ayrıntıları ortaya çıkaracak ve size daha fazla huzur verecektir..

Doğrudan Gov.UK’ya git

Devlet hizmetlerini ararken başka bir seçenek de tarayıcınızın adres çubuğuna Gov.uk yazmanızdır..

Bu, hükümet bilgilerinin ve hizmetlerinin çoğunun bulunabileceği sitedir ve buradan siteyi arayabilir ve sonuçta yanıltıcı bir web sitesine tıklayabilme riskini ortadan kaldırabilirsiniz..

Önizleme Oyun

Yanıltıcı Bir Site Bulursanız Ne Yapmalısınız?

Hükümet bu sahte web sitelerini kaldırmaya çalışıyor, böylece insanlar dolandırılmıyor. Hatta #StartAtGOVUK kampanyasını başlattı ve yanıltıcı web sitelerinin farkındalığını artırmak için tüketici organizasyonlarıyla birlikte çalışıyor.

Arama motorlarında arama yaparsanız ve Gov.uk olmayan devlet hizmetleri sunan bir web sitesi bulursanız, bunu bildirebilirsiniz. Gerçek ana bilgisayarın kim olduğunu bulmak için aracımıza danışın ve ardından ActionFraud.police.uk ve Google’a bildirebilirsiniz..

Google'a bildirin

Asla Şansın İçinde Bırakma

Bir devlet hizmetini veya başka bir bilgiyi çevrimiçi bulmaya çalışın, her zaman doğru web sitesinde olduğunuzdan emin olun. Bir dolandırıcılığa kurban gitmediğinizden emin olmak için bilgilerinizi veya finansal bilgilerinizi girmeden önce bizimki gibi bir araca gitmeyi alışkanlık haline getirin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me