Robotlar Meta Etiketi: Geliştiriciler için Kesin Kılavuz

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Robots meta etiketi, web tarayıcılarına (robotlar) talimatlar sağlar. Bir robots.txt dosyasına alternatiftir ve bir HTML belgesinin başına bir meta etiket ekleyerek sayfa sayfa uygulanır..

HTML5’te belirtilen robots meta etiketini bulamazsınız, çünkü resmi olarak şartnamenin bir parçası değildir. Etiket, 1996’daki bir W3C atölyesi sırasında önerildi ve kullanımı Aralık 1999’da HTML 4.01’in Ek B’sinde açıklandı. Ancak, meta robot etiketi HTML belirtimine resmi olarak eklenmedi..

Bu, arama motorlarının etiketi önemsemediği anlamına gelmez. Vicdansız web tarayıcıları etiketi yok sayabilir (ve yapabilir), ancak arama motoru web tarayıcıları bir web sayfasının içeriğinin nasıl ele alınacağına ilişkin talimatlar için robots meta etiketine bakar.

Temel Sözdizimi

Meta robots etiketinin temel sözdizimi oldukça basittir:

Bunu kullanmak için etiketi, web tarayıcılarına talimat vermesi gereken her web sayfasının ana öğesine ekledi. Site genelinde talimatlar sağlayan robots.txt dosyasının aksine, robots meta etiketi yalnızca göründüğü sayfa için geçerlidir.

Robots.txt ve Robots Meta Etiketi

Yüzeyde, robots.txt, robots meta etiketinden stratejik olarak daha üstün görünüyor çünkü robots.txt, tüm bir sitenin web tarayıcısı talimatlarını tek bir yerde tutuyor.

Ne yazık ki, arama motorları kolaylık sağlamaz. URL’lerin dizine eklenmesini engelleme söz konusu olduğunda, robots.txt dosyasında disallow kullanmak, bir robot meta etiketinde noindex kullanmak kadar etkili değildir.

Bize inanmıyor musunuz? Sonra SEO uzmanları Moz inanıyorum. Robots.txt üzerinden robots meta etiketini seçmek için ilgi çekici bir durum sundular.

Robotlara Ne Yapmalı?

Sözdizimi örneğinde kullandık "talimatlar buraya gidin" yer tutucu olarak. Yerlerinde kullanılabilecek birkaç farklı değer var.

Dizin ve Noindex

Bir web tarayıcısına söyleyebileceğiniz bir şey, sayfanın dizine eklenmesini isteyip istemediğinizdir.Varsayılan olarak, web tarayıcıları her web sayfasını dizine eklemek için yeşil ışık yaktığını varsayar. Dizin oluşturulmuş bir sayfa istiyorsanız, robots meta etiketini atlamanız yeterlidir. Ancak, dizine eklenmiş bir sayfa istemiyorsanız etiketi bir noindex değer.

Takip ve Nofollow

Varsayılan olarak, web tarayıcıları bir web sayfasındaki her bağlantıyı izler ve bu bağlantılı sayfaları dizine ekler (dizine eklemeyi önleyen talimatlar yoksa). Bu nedenle, takip et değer isteğe bağlıdır. Ancak, takip etme web tarayıcılarının bir sayfadaki bağlantıları izlemesini istemiyorsanız.
Talimatlar da birbirini sırtına atabilir. Dolayısıyla, bir web sayfasına hem nofollow hem de noindex eklemek istiyorsanız, her ikisini de aynı anda ekleyebilirsiniz:

Hepsi veya Hiçbiri

Aşağıdaki kombinasyonlar yaygındır:

 • endeksle ve takip et
 • noindex ve nofollow

Bunu yapmak için steno tümünü veya hiçbirini kullanabilirsiniz..

Hedeflenmiş talimatlar sunmak için kullanabileceğiniz ek anahtar kelimeler vardır. Ancak, tüm arama motorlarının bu komutların tümüne dikkat etmediğini belirtmek gerekir..

 • content = "noimageindex": web tarayıcılarına, bir web sayfasında görünen resimleri dizine eklememelerini bildirir. Ancak, bu resimler diğer web sayfalarında görünüyorsa dizine eklenir. Görüntülerin endekslenmesini önlemek için, görüntü dosyasıyla birlikte verilen HTTP üstbilgisine robot talimatları ekleyin.
 • content = "noarchive": web tarayıcılarına, web sayfasının tam bir kopyasını önbelleğe almadan web sayfasını dizine eklemelerini bildirir.
 • content = "nosnippet": arama motorlarına sayfa arama sonuçlarında gösterildiğinde snippet göstermemelerini söyler ve ayrıca sayfanın önbelleğe alınmasını önler.
 • content = "noodp": arama motorlarına ODP’den sayfa açıklamasını, arama sonuçlarında snippet olarak kullanmama talimatı verir.
 • content = "NOYDIR": Yahoo’ya arama sonuçlarında Yahoo Directory’deki sayfa açıklamasını snippet olarak kullanmamasını söyler.
 • content = "notranslate": Google’a web sayfasını çevirmemeyi teklif etmesini bildirir.
 • content = "unavailable_after: [RFC 850 tarih / saat]": Google’a sayfanın belirli bir tarih ve saatten sonra arama motoru sonuçlarında görünmemesi gerektiğini bildirir.

kaynaklar

Çoğu robot meta etiketi oldukça basittir. Bununla birlikte, burada karmaşık talimatlar sağlamayı planlıyorsanız, bu etiketler hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanabileceğiniz birkaç kaynak vardır.

 • Robots.txt Ultimate Guide: robots meta etiketine alternatif olarak bir robots.txt dosyasının nasıl kullanılacağını öğrenin.
 • Meta Robotlar Etiketi için Ultimate Guide: bu yazı, farklı arama motoru robotlarının dikkat ettiği komutları listeleyen bir tablo içerir.
 • Robots Meta Tag ve X-Robots: Googlebot’un robot talimatlarını nasıl ele aldığını öğrenin.
 • Robotlar Hakkında etiketi: robotlar meta etiketine resmi bir genel bakış.

Web Sitenize Robot Meta Etiketleri Ekleme

Sitenize robot meta etiketleri eklemek istiyorsanız, bu makalede sunulan etiketleri kopyalayıp sitenizin HTML’sine yapıştırabilirsiniz. Ayrıca, özel talimatlar oluşturmak ve içerik yönetim sistemleri tarafından oluşturulan web sayfalarına otomatik olarak etiket eklemek için kullanabileceğiniz araçlar vardır.

 • Gelişmiş Meta Etiket Oluşturucu ve Google Arama Sonuçları Önizlemesi: bu araçla robot etiketleri de dahil olmak üzere meta etiketler oluşturun ve Google’ın sitenizi bu kurallar yürürlükte nasıl göstereceğine dair bir önizleme görün.
 • Ücretsiz Meta Tag Generator: Düz HTML’de robot etiketleri dahil meta etiketler oluşturun. Bu araç ekstra bir name = "generator" Muhtemelen etiketleyeceksin değil kullanmak istemek.
 • WordPress Eklentisi, Meta Etiket Yöneticisi: tek tek sayfalara kolayca çok çeşitli meta etiketler ekleyin.
 • WordPress Eklentisi, GA Meta Etiketleri: Bu basit eklenti ile site genelinde meta etiketleri kolayca ayarlayın.
 • Joomla Eklentisi, Easy Frontend SEO: Robot meta etiketlerini kolayca kontrol edin.
 • Joomla Eklentisi, Etiket Meta: basit bir meta etiket uzantısı.
 • Joomla Eklentisi, Meta Robotlar: radyo düğmesi arayüzü ile etiketler oluşturun.
 • Drupal Modülü, Özel Meta: Basit bir formla her türlü meta etiketi oluşturun.
 • Drupal Modülü, Meta Etiketler Düğüm Türü: düğüm başına meta etiket ekleyin.

Lütfen Robotlarınızı Kontrol Edin

Web tarayıcılarının sitenizi nasıl dizine eklediğini kontrol etmek istiyorsanız, robots meta etiketi iyi bir mekanizmadır. Anlaşılması kolay, uygulanması kolay ve arama motorlarının web sitenizi nasıl dizine ekleyeceği üzerinde güçlü bir etkisi olabilir.

İyi kullanın ve robots meta etiketi, arama motorlarının sitenize onları istediğiniz gibi işlemesini sağlar. Kötü kullanın ve arama motorları sizinle ilgili her şeyi unutabilir.

Sadece dikkatli kullandığınızdan emin olun.


İleri Okuma ve Kaynaklar

Kodlama ve web sitesi geliştirme ile ilgili daha fazla kılavuzumuz, eğiticimiz ve infografikimiz var:

 • İyi HTML Oluşturma: Bu, iyi biçimlendirilmiş HTML yazmak ve HTML doğrulayıcı yazılımını kullanmak için sağlam bir giriştir.
 • CSS3 – Giriş, Kılavuzlar ve Kaynaklar: Burası web sayfası düzenini öğrenmeye başlamak için harika bir yerdir.
 • ASP.NET Kaynakları: bu kılavuz, Microsoft’un web sayfaları oluşturmak için .NET çerçevesine devam etmenizi sağlayacaktır.

Yeni Başlayanlar için HTML – Ultimate Guide

Gerçekten HTML öğrenmek istiyorsanız, yeni başlayanlar için HTML – Ultimate Guide adlı bir kitap uzunluğu makalesi oluşturduk ve bu gerçekten de nihai kılavuzdur; seni en baştan ustalığa götürecek.

Yeni Başlayanlar için HTML - Ultimate Guide Yeni Başlayanlar için HTML – Ultimate Guide

>

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map