RavenDB Geliştirme: Son olarak, Windows için sağlam bir Belge Tabanlı Veritabanı?

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


RavenDB, her bir dokümanı JSON formatında saklayan doküman odaklı bir NoSQL veritabanı sistemidir.

Önemli sorunlara neden olmadan bir Windows sisteminde çalışacak mevcut belge veritabanlarının eksikliğinden gelişti. Belge veritabanlarıyla ilgilenen uygulamalar olsa da, .NET çerçevesi için özel olarak hiçbir şey geliştirilmedi.

Başlarken: Veritabanları Nedir??

Veritabanları büyük miktarda veri depolamak ve düzenlemek için kullanılır. Birçok farklı veritabanı türü vardır, ancak yazılım geliştirme söz konusu olduğunda, en yaygın kullanılan tür ilişkisel bir veritabanıdır. İlişkisel veritabanlarının çoğu, önceden tanımlanmış tablolarda depolanan verilere erişmek için SQL sorgu dilini kullanır. SQL veritabanlarının karmaşıklığı, geliştiricilerin NoSQL veritabanlarına yol açan daha basit bir yaklaşım bulmasına yol açtı..

NoSQL Veritabanı Nedir??

NoSQL veritabanları, son derece yüksek hacimli farklı veri türlerini düzenlemek için daha basit ve daha hızlı bir yol sağlar. Veri depolamak için önceden tanımlanmış yapılar kullanmak yerine, değişiklik yapmak için veritabanını çevrimdışına almayı gerektiren NoSQL veritabanları, programcıların anında yeni veriler eklemelerine izin verir. Veri depolamak için kullandıkları modele bağlı olarak farklı NoSQL veritabanı türleri vardır. Veri depolamanın bir modeli, XML veya RavenDB gibi belge odaklı bir veritabanıdır. Diğerleri arasında BerkelyDB gibi anahtar-değer mağazaları, Cassandra gibi geniş-sütun mağazaları, Neo4J gibi grafik veritabanları ve daha fazlası bulunmaktadır..

Belge Odaklı Veritabanı Nedir??

Belge yönelimli veritabanı, tek bir nesne ile ilgili tüm verileri tek bir belgede, genellikle JSON veya XML biçiminde depolar. Bu, nesneleri veritabanında eşleştirmeyi çok daha kolay hale getirir.

RavenDB Geçmiş

Bu veritabanı sisteminin arkasındaki adam, kaliteli yazılımı tanıtmaya ve yazılım geliştirmedeki ağrı noktalarını azaltmaya çalışan bağımsız bir danışman olan Oren Eini’dir. Yeteneklerini genişletmek isteyen birçok programcı ve yazılım geliştiricisi gibi, Oren de Erlang yeteneklerini daha ileriye taşımak istedi, böylece CouchDB kaynak kodunu okumaya başladı.

Bu NoSQL’e olan ilgisini artırdı. Sonuç olarak, kendi belge veritabanını uygulamaya başladı. Bu RavenDB olanın ilk versiyonuydu ve işler oradan doğal olarak ilerledi.

Ören, belge veritabanlarının daha geniş bir uygulamaya sahip olabileceğini ve .NET geliştiricilerinin bundan yararlanabileceğini anladıktan sonra ilk fikrini geliştirdi ve RavenDB doğdu. Hala genç bir proje ama .NET ekosisteminin tablosuna birçok fayda getiriyor.

Özellikleri

RavenDB açık kaynaklıdır ve ticari lisansı vardır. Aşağıdaki özelliklerle birlikte gelir:

 • Tamamen işlevsel bir .NET ve Java istemci API’leri içerir.
 • Geliştiriciler, REST tabanlı olduğu için kütüphanelere erişmek için JavaScript’ten yararlanabilir.
 • Geliştiricilerin belge birleştirme, denetim, sürüm oluşturma ve yetkilendirme gibi şeyleri yapmalarını sağlayan tetikleyici desteği vardır.
 • Ölçeklenebilir ve güvenlidir.
 • Windows’da yerel olarak çalışır.
 • Performans göz önünde bulundurularak üretilmiştir – depolama, tek bir makinede 16 TB’a kadar işleyebilir.

kaynaklar

Nispeten genç olmasına rağmen (ilk konsept 2009 civarında geliştirildi), RavenDB’ye başlamanıza yardımcı olacak çeşitli kaynaklar var. Çevrimiçi kaynaklar, kitaplar ve sorular sorabileceğiniz ve sorunlarınızı ve çözümlerinizi başkalarıyla paylaşabileceğiniz birkaç çevrimiçi topluluk içerir..

Resmi Kaynaklar

Aşağıdaki kaynaklar resmi web sitelerinin, belgelerin ve başlangıç ​​adımlarının listesini sağlar.

 • Resmi Web Sitesi: RavenDB’nin çevrimiçi evi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz ve indirebilirsiniz.
 • RavenDB Belgeleri: Tüm resmi belgelerin saklandığı yer.
 • Hazırda Bekletme Gergedanları: RavenDB’de işten doğan şirketin harika bir blog ve makale koleksiyonu ile harika bir blogu var.
 • Ayende.com: Ayende Rahien takma adı altında yazan ve kullanımdaki sistem örneklerini gösteren blog yayınlarını düzenli olarak yayınlayan Ören Eini’nin resmi blogu.

Çevrimiçi Öğreticiler

Bu bölümdeki öğreticiler başlangıçtan daha ileri düzeylere kadar uzanır ve genel kavramlardan belirli uygulamalara kadar her şeyi kapsar.

 • RavenDB – Giriş: Temel kod örnekleri ile açıklayan giriş seviyesi bir makale.
 • RavenDB’ye Başlarken: Code Mag tarafından yayınlanan bir diğer tanıtım düzeyi makalesi.
 • RavenDB’nin Gizli Özellikleri: Bu makale, RavenDB’nin daha az bilinen iki özelliğini araştırıyor ve uygulamanızı ve işinizi nasıl büyük ölçüde geliştirebileceklerini gösteriyor.
 • RavenDB’ye Genel Bakış: özellikleri ve yetenekleri hakkında üst düzey teknik genel bakış sunan bir sunum.
 • Belge Veritabanları ve RavenDB: çeşitli belge veri tabanlarına genel bir bakış sunan başka bir slayt gösterisi.
 • RavenDB ile coğrafi konumsal aramalar: karmaşık coğrafi konum aramalarının nasıl yapılacağını gösteren daha gelişmiş bir öğretici.
 • Hibernating Rhinos Youtube Kanalı: RavenDB’de bir dizi video eğitimi sunuyor.

Kitabın

Kapsamlı bir okuma materyali tercih ederseniz, aşağıdaki kitaplar size bol miktarda bilgi ve faydalı tavsiyeler sağlayacaktır..

 • Khaled Tannir’in RavenDB 2.x Başlangıç ​​Kılavuzu (2013): temel kavramları tanıtır ve kurulumdan belge oluşturmaya ve dizinleri sorgulamaya kadar her şeyi öğretir. Bu kitap size .NET uygulamalarınızı oluşturabileceğiniz sağlam bir temel sağlayacaktır..
 • Brian Ritchie’nin RavenDB Yüksek Performansı (2013): Bu kitap temel bilgilerin ötesine geçiyor ve sistemin zengin özelliklerini ve genişletilebilirliğini kullanarak ölçeklenebilir uygulamalar oluşturmanıza yardımcı oluyor.
 • RavenDB Eylemde (2013) Itamar Syn-Hershko: temelleri örtmekten temel özelliklere ve tekniklere dalmaya kadar eksiksiz bir rehber.

Çevrimiçi Topluluklar

Yol boyunca yardıma ihtiyacınız olursa veya sizinle aynı adımları izleyerek başkalarıyla konuşmak istiyorsanız, aşağıdaki gruplara katılmayı düşünün.

 • Google Grubu: genel destek ve tartışma için kullanılan çok aktif bir Google grubu.
 • StackExchange: programlama ile ilgili tüm sorular için en uygun yer olan StackExchange, Raven’ı tartışan çok sayıda konuya sahiptir.

İleri Git ve Usta Kuzgun

Bu listedeki kaynaklar buzdağının sadece görünen kısmıdır, ancak belge odaklı veritabanlarına geçmek isteyen herkes için iyi bir başlangıç ​​noktası sağlamalıdır. Bir kez kapıldığınızda, kendinize ait birkaç fikir bulacağınızdan eminiz. Şimdi RavenDB’de ustalaşmaya başlama zamanı.

İleri Okuma ve Kaynaklar

Kodlama ve geliştirme ile ilgili daha fazla rehberimiz, eğiticimiz ve infografikimiz var:

 • ASP Kaynakları: .NET çerçevesi için komut dosyası oluşturma hakkında bilgi edinin.
 • SQL Kaynakları: tüm ilişkisel veritabanı geliştiricileri için kritik olan genel SQL kaynağımız.
 • ADO.NET’e Giriş: .NET çerçevesi içinde herhangi bir veritabanını kullanmak için bu sistem hakkında her şeyi öğrenin.

Web Hosting için Ultimate Guide

Veri tabanı güdümlü uygulamalar oluşturacaksanız, bunları bir yerde barındırmanız gerekecektir. Web Hosting için Ultimate Kılavuzumuza göz atın. Bilgili bir seçim yapmak için bilmeniz gereken her şeyi açıklayacaktır..

Web Hosting için Ultimate Guide
Web Hosting için Ultimate Guide

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map