Raspberry Pi Tanıtım ve Kaynaklar

Bilgilendirme: Desteğiniz sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı oluyor! Bu sayfada önerdiğimiz hizmetlerden bazıları için bir başvuru ücreti alıyoruz.


Arabanızı sürdüğünüzde veya cep telefonunuza bir telefon görüşmesi yaptığınızda, güçlü mikroişlemciler ve elektronik cihazlardan oluşan bir cihaz kullanıyorsunuzdur. Genellikle, bu elektronikler bir telefonda sesli komutları işlemek veya bir motorun belirli yönlerini kontrol etmek gibi tek bir uygulamaya ayrılmıştır. Bu tür elektronik cihazların kendi projelerinizde nasıl çalıştığını veya başlamak istediğinizi merak ettiyseniz, Raspberry Pi mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. Binlerce hobi ve meraklı, basit MP3 çalarlardan karmaşık 3D yazıcılara kadar bazı harika projeler yarattı. Başlamanıza yardımcı olacak bazı kaynaklara göz atalım!

Tarih

2000 yılının başlarında, Eben Upton okul çocuklarının bilim ve mühendislik disiplinlerine olan ilgisizliğinden dolayı hayal kırıklığına uğradı. 2006 yılında, o ve Cambridge Üniversitesi’ndeki meslektaşları, programlanması kolay olan ucuz bir bilgisayar panosu oluşturmaya başladılar. Umut, çocukların elektronikleri anlamak için basit projeler inşa edebilecekleri bir ortam yaratmaktı. Sonuç Raspberry Pi (RPi) oldu. O zamandan beri milyonlarca birim satıldı.

RPi birimleri yıllar içinde çeşitli güncellemelerden geçti. İlk birim olan Raspberry Pi 1, 2012 yılında piyasaya sürüldü. Bu çizgi, daha sonra A + ve B + olarak güncellenen A ve B dahil olmak üzere çeşitli modellere sahipti. Tüm modellerde şu anda ARM hızları değişen hızlarda ve miktarlarda RAM bulunuyor. Başlangıçta tüm kartlar SD’yi destekledi, ancak artık depolama için microSD’yi destekliyor. Kartlar, hangi donanımın desteklendiği ile birlikte işlemci hızına ve RAM’e göre farklılık gösterir. En yeni üniteler HDMI, ethernet, 3D grafikler ve ses / video çıkışıyla birlikte 802.11n Kablosuz ve Bluetooth’u destekler. 8 megapiksel kameralar ve jiroskop ve ivmeölçer gibi birden fazla sensör içeren Sense HAT eklentileri de mevcuttur.

Öğreticiler

Bu eğitimlere göz atarken, projeyi geliştirmek için yapabileceğiniz değişiklikleri düşünün. Başlamanıza yardımcı olacak çeşitli projeler için öğreticiler içeren web sitelerine bazı bağlantılar:

 • Raspberry Pi Vakfı Projeleri: bunlar kullanıcının çevre için ilk zevkini almasını, basit programlar yazmasını ve harici sensörlerle arayüz oluşturmasını sağlayan basit projelerdir.
 • Eğitilebilir Projeler: Eğitilebilir web sitesinde, basitten karmaşığa değişen projeler bulunur. Projeler, kodun yanı sıra projeyi tamamlamak için gereken malzemelerin bir Malzeme Listesini içerir. Ayrıntılı kurulum talimatları da dahildir.
 • Makezine Projeleri: Instructable’ın web sitesinde olduğu gibi Makezine de ayrıntılı talimatlar içeren zorluk seviyesine göre değişen farklı Raspberry Pi projelerine sahiptir. Makezine’nin web sitesine ek bir avantaj, kullanıcıların proje süresine ve zorluğuna göre sıralama yapabilmesidir. Bazı projeler ayrıca kurulumu göstermek için video içerir.

Raspberry Pi sistemini ve kurulumunu anlamak için bazı eğiticilere buradan ulaşabilirsiniz:

 • Raspberry Pi 2’ye Başlarken: bu eğitim Raspberry Pi 2’de temel G / Ç’yi kurmak ve kullanmak için adım adım açıklamalı bir kılavuzdur. Bu kılavuzdaki kavramların çoğu diğer modeller için kullanılabilir.
 • Raspberry Pi Sensor: RPi’den sıcaklık sensörü verilerinin nasıl işleneceğini öğrenin
 • Python Basics: Raspberry Pi için basit bir Python programlama örneği
 • Başlangıç ​​Python ve IO Eğitimi: Bu, girişleri işlemek için Python’un nasıl kullanılacağını öğretir

Video Eğiticileri

İşte size yardımcı olabilecek bazı video eğiticileri:

 • Temel Kurulum Videosu: Bu video eğitimi panosu açıklar ve üniteye nasıl güç verileceğini ve Raspbian OS’nin nasıl kurulacağını anlatır;
 • WIFI ve Temel Kurulum Videosu: Bu video, bir OS görüntüsünün nasıl indirileceğini ve WIFI’nin nasıl kurulacağını gösterir;
 • Kamera Eklentisi Eğitimi: Bu video RPi’de kamera modülü kurulumunu gösterir;
 • Müzik Akışı: Bu eğitici adım adım müzik akışının nasıl yapılacağını adım adım gösterir;
 • GPIO Video Eğitimi: GPIO temellerini basit bir LED örneğiyle kapsayan gelişmiş bir öğretici.

İşletim sistemleri

Tıpkı PC veya dizüstü bilgisayarınız gibi, Raspberry Pi ünitelerinin de bir işletim sistemine ihtiyacı vardır. İşletim sistemi almak için SD karta bir görüntü indirmeniz gerekir. Aşağıdaki öğretici, bir OS görüntüsünü SD veya mikro SD karta indirmenize yardımcı olabilir:

 • Raspberry Pi SD Kartları: SD kartların temellerini ve üzerlerine nasıl resim yapılacağını açıklayan öğretici.

Yüklü işletim sistemlerinin çoğu Debian ve Fedora gibi farklı Linux dağıtımlarına dayanmaktadır. Raspberry Pi birimleri ile çalışırken, Linux komut satırı ile rahat olmanın bedelini ödersiniz. İşte size yardımcı olabilecek birkaç kaynak:

 • Ortak Linux Komutları: Ünlü “Dummies” kitap serisinin bu komut listesi, yaygın olarak kullanılan bazı Linux komutlarını içerir.
 • Linux Komut Hile Sayfası: Linux komutlarının ve örneklerinin yararlı referansı. Hızlı başvuru için harika sayfa!

Unutmayın, Linux ile çalışırken tüm komutlar büyük / küçük harfe duyarlıdır. Bu, “ls” komutunu yürütmek isterseniz, “Ls” veya “LS” gibi bir şey giremeyeceğiniz ve aynı sonucu bekleyemeyeceğiniz anlamına gelir.

Kitabın

Çevrimiçi dersleri ve videoları görüntülemenin yanı sıra şu kitaplara da göz atın:

Genel

 • Raspberry Pi: 2 Yeni Başlayanlar İçin Kullanıcı Kılavuzu – Alex Benjamin: RPi’ye ve nasıl başlayacağınıza genel bir bakış.
 • Upton ve Halfacree tarafından hazırlanan Raspberry Pi Kullanıcı Kılavuzu: Raspberry Pi ortamına yeni giren kişiler için yazılan bu kitaplar bir RPi ünitesinin kurulumu, yapılandırılması ve özelleştirilmesi için adım adım talimatlar verir.
 • Raspberry Pi’yi Programlama, İkinci Baskı: Simon Monk tarafından Python’a Başlarken: bireylere Python’u nasıl yapılandıracaklarını ve RPi için programlar oluşturacaklarını öğretir.

Projeler

 • Carrie Ann Philbin’den Raspberry Pi’deki Maceralar: Çocuklara yönelik basit elektronik projelerin harika kitabı.
 • Simon Monk tarafından Raspberry Pi Yemek Tarifleri: başlık gibi, kitap GPIO kullanımı ve sensör girişlerini okumak gibi çeşitli RPi projeleri için kod ve talimatlar içeren tarifleri listeler.
 • Donald Norris tarafından Kötü Genius için Raspberry Pi Projeleri: Raspberry Pi ile yapabileceğiniz gelişmiş ama ilginç projeler üzerine bir kitap.

özet

İster harika elektronik projeler yaratın, ister gerçek dünya tasarımlarını prototip haline getirin, Raspberry Pi birimleri düşük maliyetli ancak etkili bir zaman ve para yatırımıdır. Bugün bir tane alın ve harika projeler geliştirmeye başlayın!

İleri Okuma ve Kaynaklar

Kodlama ve zorla ilgili daha fazla kılavuzumuz, eğiticimiz ve infografikimiz var:

 • NXT-G Programlama Kaynakları: LEGO MINDSTORMS NXT ile robot oluşturma dili hakkında her şeyi öğrenin. Doğru: Lego robotları!
 • Verilog Programlama Giriş ve Kaynaklar: bir adım aşağı inmek istiyorsanız, Verilog bilgisayar çipleri tasarlamanıza izin verir.
 • Linux Programlama Giriş ve Kaynaklar: Raspberry Pi’nin ana işletim sistemi olarak Linux çok ilginç olmalı. Bu kaynak, donanım düzeyinde programlamaya bakar.
 • Perl Kılavuzu ve Kaynakları: Perl, Raspberry Pi kodlaması için popüler bir dildir. Bu makale başlamanıza yardımcı olacak.

Raspberry Pi: Başlarken

Raspberry Pi’de hızlı hızlanmak ister misiniz? Bilgi grafiğimize göz atın, Raspberry Pi: Nasıl Başlanır? Donanımın tüm parçalarını gösterir ve sizi ilk programınızda çalıştırır.

Raspberry Pi: Başlarken
Raspberry Pi: Başlarken

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map